WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

The Official WARLORD Discussion Board
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από rbrigade »

Στις 5 πρώτες συλλογές οι μπάντες που έκαναν όνομα ή ανέδειξαν κάποιον πολύ μεγάλο μουσικό (Burton, Friedman) είναι σαφώς περισσότερες από τις μπάντες που λες.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Vic »

Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις σε κάτι που είναι γνωστό τοις πάσι: Οι Warlord είχαν τρομακτικά περσισσότερη φήμη και αναγνώριση στην Ελλάδα από οπουδήποτε αλλού, επίσης η Metal Blade είχε φανταστικό ρόστερ και κάκιστο προμόσιον στο 90% των περιπτώσεων στα 80ς, οι περισσότερες μεγάλες μπάντες κάνανε το μπαμ σε άλλη εταιρεία (Metallica, Slayer, Armored Saint κλπ). Δηλαδή οι Helstar και οι Lethal ξέρω γω κάνανε καριέρα; Και επειδή ο Burton και ο Friedman κάνανε καριέρα σε άσχετες μπάντες και εταιρείες, αυτό το πιστώνεται ο Brian Slagel; Περίεργη λογική.
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Celephais »

Τι χαμός είναι αυτός ρε παιδιά με Πρασούλα...τις τελευταίες μέρες έχω σκεφτεί και εγώ αρκετά το θέμα και είπα να γραψω 2 πράγματα από τη δική μου πλευρά.

Γεννήθηκα το 1979 και ξεκίνησα να ακούω metal το καλοκαίρι του 1993, πρώτο metal hammer αγόρασα το Δεκέμβρη του ίδιου έτους με εξώφυλλο τον Satriani αν θυμάμαι καλά. Πρόλαβα λοιπόν την τελευταία περίοδο του εν λόγω κυρίου ως Sun Knight με το γνωστό δίφυλλο που έσκαγε μύτη μία φορά στα τρία ή στα τέσσερα τεύχη.

Warlord...
Τους Warlord τους γνώρισα και τους λάτρεψα από την επανακυκλοφορία του Best of που έγινε λίγο μετά (το αγόρασε συμμαθητής στα Αγγλικά) και το κίνητρο για την ενασχόληση με την μπάντα ήταν η βαθμολογία 10/10 που είχε δωθεί από το MH. Επίσης μην ξεχνάμε ότι λίγο αργότερα η δουλειά των Warlord ήρθε ξανά στο προσκύνιο λόγω των Lordian Guard. Αυτοί νομίζω ήταν και οι 2 σημαντικότεροι λόγοι για τα παιδιά της ηλικίας μου να ασχοληθούμε με Warlord.

Από την εποχή που άκουσα εγώ metal και μετά νομίζω ότι ο Sun Knight ήταν ήδη γραφικός και ξεπερασμένος και ότι στη δική μου γενιά είχε μάλλον μικρή επιρροή όσον αφορά στο φαινόμενο Warlord. Είχε ρίξει το σπόρο παλαιότερα (μην ξεχνάμε ότι υπέγραφε με το όνομα της μπάντας); Σίγουρα, δε νομίζω όμως ότι αυτό αρκεί για να του αποδίδονται εσαεί τα εύσημα ότι έκανε γνωστούς τους Warlord στην Ελλάδα. Να πω όμως επίσης ότι ούτε το ότι ο Τσάμης είχε ελληνική καταγωγή θεωρώ ότι έπαιξε κάποιο ρόλο στη δική μας γενιά.

Manowar...
Υπάρχει η άποψη ότι ο Πρασούλας βοήθησε στο να γίνουν μεγάλοι οι Manowar στην Ελλάδα. Αυτό είναι η μία πλευρά του νομίσματος...ωστόσο με τη δισκογραφία τους ως το 1992 οι Manowar χτυπούσαν στα ίσα όλες τις μεγάλες heavy metal μπάντες, δεν χρειάζονταν τον Πρασούλα.

Όμως έχουμε σκεφτεί πόσους haters δημιούργησε ο άνθρωπος αυτός για τους Manowar, πόσοι μεταλάδες τότε στην Ελλάδα (πιθανά thrashers) τους απέριψαν λόγω του ότι ο τύπος αυτός χρησιμοποιούσε τους Manowar ως αιχμή του δόρατος για να υποστηρίξει τις άσχετες με το metal αρρωστημένες θεωρίες του;

Θυμάμαι για χρόνια να γίνεται πόλεμος στη στήλη των γραμμάτων για τους Manowar, για τις συναυλίες στο Αγκάθι το 1994 κλπ κλπ. Εγώ νομίζω ότι έκανε μεγάλη ζημιά εκεί.

Πρασούλας...
Στις αρχές ομολογώ ότι και σε εμένα είχε ασκήσει έλξη η γραφή και η παρουσίαση συγκεκριμένων δίσκων από τον Sun Knight, σχετικά γρήγορα όμως κατάλαβα για τι τύπο μιλάμε: α) όταν υπονόησε σχέση των Motorhead (αν είναι ποτέ δυνατό) με Ναζισμό, λόγω του γνωστού κολλήματος του Lemmy με αντικείμενα από Β' Π.Π. και β) διαβάζοντας παλαιότερα περιοδικά ΜΗ (ήταν πολύ εύκολο να βρεθούν τότε, το Happerning είχε άπειρα τεύχη σε βάθος 3-4 ετών) στα οποία ο Sun Knight είχε πολύ πιο αναβαθμισμένο ρόλο και φαινόταν ξεκάθαρα οι γενικότερες απόψεις του (για τις γυναίκες κλπ.).

Επίσης στη συνέχεια όταν βγήκε το Metal Invader έκανε και αυτό με πολύ πιο πλούσια ύλη και εύστοχο τρόπο, κάτι που ο Πρασούλας είχε κάνει με επιτυχία πρώτος. Την αναφορά υπό το μεταλικό πρίσμα σε αρχαιους πολιτισμούς, λογοτεχνία, ζωγραφική κλπ.

Ένα άλλο μεγάλο επιτευγμά του ήταν η θεωρία ότι το Thrash και τα πιο ακραία είδη δεν είναι metal αλλά μασκαρεμένοι πάνκηδες. Έχω ακούσει από παλαιότερους ότι ουσιαστικά χώρισε τους μεταλλάδες στα 2 με τις θεωρίες του.

Συμπερασματικά έχω την αίσθηση ότι μιλάμε για έναν νοσηρό τύπο ο οποίος για 1 καλό που έκανε, έκανε 50 κακά και τα πεπραγμάνα του έχουν εδώ και πολύ καιρό ανεπαίσθητη έως μηδαμινή επίδραση στη σημερινή μεταλλική κοινότητα της Ελλάδας.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Priamos »

Καλά, οι Lordian Guard δεν πήραν και την ανταπόκριση που περιμέναμε. Το mh έμοιαζε να τους ψευτοστηριζει, και αυτό πιο πολύ for old times sake. Πχ δε θυμάμαι να έπαιξαν σε ετήσιες λίστες συντακτών (μπορεί να κάνω λάθος). Καμία σχέση για παράδειγμα με την αντιμετώπιση που είχε το Holy Empire. 2-3 fanzine, θυμάμαι, να παλεύουμε να του δώσουμε την προβολή που του άξιζε. Τώρα για το 10/10 στο metal hammer και τις άλλες κινήσεις όψιμης αναγνώρισης των Warlord, πιστεύω ότι "οι παλιοί" τις δικαιολογησαμε με την ήδη υπάρχουσα "uber cult" φήμη τους που είχε δημιουργηθεί νωρίτερα. Κάτι αντίστοιχο με Manilla, Heavy Load και Cirith που "ξαφνικά" και "ανεξήγητα" έκαναν μπαμ σε μεγαλύτερο κοινό, αγνοώντας καποιοι ότι οι εγχώριοι underground κυκλοι "εργαζομασταν" για πολλά χρόνια μεθοδικά προκειμένου να χτίσουμε την cult φήμη την οποία εξαργύρωσαν μερικώς αρκετά αργότερα.
Γενικά παίδες , το ψωμί μπορεί να το παίρνουμε από το πρατήριο άρτου, αλλά η συνεισφορά αλλων για να φτάσει στο πιάτο μας είναι πολύ σημαντικότερη αν και λιγότερο προφανής.

Υγ. Όπως περίπου προέβλεψε ο rbrigade, τσίμπησα, και άρχισα πάλι να κλαιγομαι για το πώς οι νέες γενιές δεν γνωρίζουν και αναγνωρίζουν τη συνεισφορά των παλιότερων!! :D Το χάσμα των γενεών σε ζωντανή επίδειξη... :D :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από rbrigade »

Κάντε πίσω δεινόσαυροι, μίλησε η γενιά μου, μπράβο ρε Celephais, πέστα στους παππούδες που έχουν πάθει αλτσχάιμερ τα τελευταία 25 χρόνια και θυμούνται μόνο κάτι λίγα σκηνικά από τα νιάτα τους...
Άβαταρ μέλους
giannis.pantazis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2018, 17:37

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από giannis.pantazis »

Αμ καλά τα λέει ο Τραμπάκουλας αλλά ποιος τον ακούει χαχαχαχαχαχα
https://vinylom.com | Vinyl Marketplace
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Vic »

Εντωμεταξύ ΟΛΗ η επιχειρηματολογία σας είναι το δικό σας προσωπικό βίωμα και ο μικρόκοσμός σας που το γενικεύετε σε όλη τη γενιά και μετά γυρνά ο γάιδαρος να πει τον πετεινό κεφάλα και ότι θυμόμαστε τα δικά μας βιώματα, τα οποία όμως όλως τυχαίως εξηγούν επακριβώς πώς διάλο ακούσατε εσείς στο ραδιόφωνο Warlord και πώς ήταν τόσο προβεβλημένοι στο Χάμερ κλπ σε μια εποχή που ΜΟΝΟ ΕΔΩ ασχολούμασταν μαζί τους. Έτσι, τυχαία, γιατί Metal Blade.

Παρανόγια δε λω!
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν είναι απλά προσωπικό βίωμα (αλλά στην τελική λίγο είναι αυτό; Ψέμματα λέμε;), αλλά συγκεκριμένα ΓΕΓΟΝΟΤΑ (επανακυκλοφορία, Lordian Guard, Hammerfall, νέος δίσκος κτλ). Φρέσκα γεγονότα που στον καιρό που έγιναν είχαν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ από το τι είχε κάνει ο Πράσουλας κάποια χρόνια πριν. Εσείς τι λέτε δηλαδή; Λέτε ότι μάθατε Warlord από Πράσουλα (το δικό σας βίωμα) και τέλος, πάπαλα, σταμάτησε η γη να γυρνάει, ο Πράσουλας το κέντρο του κόσμου. Το ότι μερικά χρόνια μετά ουδείς ήξερε τον Πράσουλα δεν σας προβληματίζει. Όλα όσα γίνανε μετέπειτα δεν έχουν καμία σημασία, μόνο ο Πράσουλας αφού. Και αυτό το λες λογικό και αυτό που λέμε εμείς παράλογο...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από theBox »

Αν και θεωρω οτι η αλήθεια βρίσκεται καπου στη μεση, αυτο που γραφει ο τσοβολας για ντέμπουτο χαμερφολ, έχει μεγάλη βάση. Το επιχείρημα για λορντιαν σας το δίνω, μιας και απ οσα θυμαμαι περασε οντως σαν obscure-ιλα.

Α, επισης επαιξε δισκοκριτικη γυρω στο 95-96 για επανακυκλοφορία κάνονς. Δηλαδη χωρις επιρροη πρασούλα δεν θα τσίμπαγε το δεκαρι που τσιμπησε;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Vic »

Ας κάνω τελευταία φορά έναν κύκλο: Τον καιρό που συζητάτε εσείς, οι Warlord ήταν ήδη ΓΝΩΣΤΟ όνομα για ΧΡΟΝΙΑ, το ίδιο γνωστό με τους Manowar, 100% εξαιτίας του Πρασούλα - πιο ΓΕΓΟΝΟΣ πεθαίνεις. Το πώς περάσανε όλα αυτά τα "ΓΕΓΟΝΟΤΑ" που λες και πώς γράψανε στην Ελλάδα (και πάρε στην βιτρίνα του Metal Era το Lordian Guard και πάρε το αυτονόητο δεκάρι σε κάθε επανακυκλοφορία και δώστου για την ερωτική σχέση του Ζόντερ με τις μπακέτες του) δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο μέρος του πλανήτη γιατί στην Ελλάδα ήταν ήδη ΓΝΩΣΤΟΙ και ΧΡΟΝΙΑ.

Το ότι οι πιτσιρίκοι της εποχής ήταν ανυποψίαστοι πώς συνέβη αυτό και αγνοούσαν την τεράστια επιρροή του Πρασούλα (ακόμα και στην νοοτροπία τους πολλοί από αυτούς) δεν αλλάζει απολύτως τίποτα στην επιρροή αυτή.

Δεν επανέρχομαι, εξηγούμε τα αυτονόητα πλέον.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Priamos »

[mention]Vic[/mention] πολλα λες. Εξ αρχης επρεπε να πουμε στους απιστους: ΠΡΑΣΟΥΛΑΣ ΡΕ ΝΙΑΜΟΥ!!!!!!! :mad: :mad:
:D :D :D :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Vic »

Γατάκια Πρίαμε, ούτε έναν όρκο στον Τσάμη δεν έχουν δώσει και μιλάνε για Warlord και Πρασούλα! Δεν έχει μείνει τίποτα όρθιο! :P :P :P
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Priamos »

Vic έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 12:08 Γατάκια Πρίαμε, ούτε έναν όρκο στον Τσάμη δεν έχουν δώσει και μιλάνε για Warlord και Πρασούλα! Δεν έχει μείνει τίποτα όρθιο! :P :P :P
Ασε δεν είναι η φάση τωρα να διεκδικήσω εγώ τα εύσημα που μου αξίζουν, αλλά όταν ο Πρασουλας εμφανιζόταν με περικεφαλαία στους Motorhead αυτοί άκουγαν τα"Παπάκια" στην δεύτερη εκτέλεση! :evil: Τι να μας πει ρε ο [mention]rbrigade[/mention] και η συμμορία του;;;!!!
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 12:25
Vic έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 12:08 Γατάκια Πρίαμε, ούτε έναν όρκο στον Τσάμη δεν έχουν δώσει και μιλάνε για Warlord και Πρασούλα! Δεν έχει μείνει τίποτα όρθιο! :P :P :P
Ασε δεν είναι η φάση τωρα να διεκδικήσω εγώ τα εύσημα που μου αξίζουν, αλλά όταν ο Πρασουλας εμφανιζόταν με περικεφαλαία στους Motorhead αυτοί άκουγαν τα"Παπάκια" στην δεύτερη εκτέλεση! :evil: Τι να μας πει ρε ο @rbrigade και η συμμορία του;;;!!!
photo or didn't happen. B) B)
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
giannis.pantazis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2018, 17:37

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από giannis.pantazis »

Αφήνουμε τον Γιάννη να κάνει τα δικά του γιατί κατά βάθος μας διασκεδάζουν και είναι και καλό παιδί :) :) :)

Ναι ρε την περικεφαλαία. Κλασσικό περιστατικό. Τη οποία σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες, αμά τη λήξει του κονσέρτου, ετοποθέτησε εις πλαστική σακούλα του Super market και αποχώρησε. :D :D
https://vinylom.com | Vinyl Marketplace
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Warlord Battle Choir MMXXIV”