WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

The Official WARLORD Discussion Board
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από RedSharks »

rbrigade έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 21:39 Ωραία, σιγά σιγά ξεφεύγουμε από τον Πράσουλα και βάζουμε κιάλλα ονόματα μέσα στο παιχνίδι,
Όχι, όχι, μην μπερδεύεσαι. Η γνωριμία των Warlord στους Έλληνες και η γενικότερη «κουλτούρα» του επικού metal στην Ελλάδα είναι ατομικό επίτευγμα ενός συγκεκριμένου ανθρώπου: Χάρης 'Warlord' Πρασούλας, aka Sunknight.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από rbrigade »

Ε πως, λίγα ποστ πιο πριν μαθαίνουμε ότι οι Έλληνες έμαθαν τους Brocas Helm από άλλον... Και διαβάζουμε ονόματα κιάλλων συντακτών που δίδαξαν μπαλίτσα. Και να πω και κάτι ρε παιδιά, η δουλειά τους δεν ήταν όλων αυτών να παρουσιάζουν μπάντες μέσα από τις στήλες τους;
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από rbrigade »

Και συγγνώμη, αλλά η Πρασουλική κουλτούρα ΔΕΝ αντιπροσωπεύει το ελληνικό epic (σε επίπεδο ακροατών αλλά και συγκροτημάτων) και βασικά κανένα epic πουθενά στον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Priamos »

Αυτο το "Και τωρα που το ακουσα μπορω να πεθανω" (ή καπως ετσι) του Βενερη για το Fly High, εχτισε την πρωτη φουρνια οπαδων Brocas Helm. Με θυμαμαι το 1990-91 να το ζηταω επιμονα στις metal εκπομπες και σε κατι λαμογια να μου γραψουν το Black Death σε κασετα εναντι αμοιβης. Οι πρωτη φουρνια οπαδων (που δημιουργηθηκε αμεσα απο το αρθρο/κριτικη του Βενερη) ειναι αυτη που τους εφερε πρωτη φορα για live και επανεκδοσε τα αλμπουμ τους (Γρηγορης/eat metal). Τωρα ειναι ή δεν ειναι ακριβες να πουμε οτι ο Βενερης αλλαξε την ιστορια και εβαλε τους BH στον μεταλλικο χαρτη της Ελλαδος;
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Priamos »

[mention]rbrigade[/mention] ο Βενερης δεν ηταν, ουτε αυτοπροσδιοριζοταν επικομεταλλας. Μαλιστα, πιο πολυ thrash-ας ηταν ο ανθρωπος. Το οτι υπηρχαν/υπαρχουν ατομα που αυτοπροσδιοριζονται ¨"επικομεταλλαδες" οφειλεται αποκλειστικα στον Πρασουλα.
ΥΓ. Η επιδραστικοτητα του Βενερη στην εξελιξη του φαινομενου underground metal στην Ελλαδα, ενισχυει και οχι αποδυναμωνει τη θεωρια για την επιδραστικοτητα του Πρασουλα στους τομεις που προαναφερθηκαν. Γενικα, οντας το μονοπωλειο, το Heavy Metal/Metal Hammer ηταν πανισχυρο και παντοδυναμο και καθοριζε τις μεταλλικες τασεις και μοδες σε απολυτο βαθμο. Η πρωτη φορα που αποδειχτηκε ανεπαρκες, ηταν οταν προσπαθησε να 'εκμοντερνιστει και να εκμοντερνισει" στις αρχες των 90ς με τον Καραολιδη, αλλα το ελληνικο κοινο οντας συντηρητικο και με ισχυρη μεταλλικη συνειδηση, δεν ακολουθησε.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από RedSharks »

[mention]Priamos[/mention] Κρατησου μέχρι αύριο για τον Βενέρη, θα ανοίξω ξεχωριστό thread. Δεν το έκανα μέχρι τώρα γιατί θέλω να σκανάρω και να ανεβάσω κανένα δείγμα από τη στήλη του, 'Underground metal'. Θα το κάνω μέχρι αύριο.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Priamos »

RedSharks έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 22:13 Δεν το έκανα μέχρι τώρα γιατί θέλω να σκανάρω και να ανεβάσω κανένα δείγμα από τη στήλη του, 'Underground metal'. Θα το κάνω μέχρι αύριο.
Καλη φαση!
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Priamos έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 21:58 οταν προσπαθησε να "εκμοντερνιστει και να εκμοντερνισει" στις αρχες των 90ς με τον Καραολιδη, αλλα το ελληνικο κοινο οντας συντηρητικο και με ισχυρη μεταλλικη συνειδηση, δεν ακολουθησε.
history channel ατάκα αυτή :D :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από rbrigade »

Priamos έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 21:55 Αυτο το "Και τωρα που το ακουσα μπορω να πεθανω" (ή καπως ετσι) του Βενερη για το Fly High, εχτισε την πρωτη φουρνια οπαδων Brocas Helm... Τωρα ειναι ή δεν ειναι ακριβες να πουμε οτι ο Βενερης αλλαξε την ιστορια και εβαλε τους BH στον μεταλλικο χαρτη της Ελλαδος;
Άλλο ένα χαρακτηριστικό δείγμα πριαμικής μεταποίησης τρίχας σε τριχιά...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 22:34
Priamos έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 21:55 Αυτο το "Και τωρα που το ακουσα μπορω να πεθανω" (ή καπως ετσι) του Βενερη για το Fly High, εχτισε την πρωτη φουρνια οπαδων Brocas Helm... Τωρα ειναι ή δεν ειναι ακριβες να πουμε οτι ο Βενερης αλλαξε την ιστορια και εβαλε τους BH στον μεταλλικο χαρτη της Ελλαδος;
Άλλο ένα χαρακτηριστικό δείγμα πριαμικής μεταποίησης τρίχας σε τριχιά...
Χα,χα...είστε οι νεολαίοι άπιστοι Θωμαδες!!!
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από rbrigade »

Ρε θα διαβάζουνε τίποτα πιτσιρικάδες και θα λένε ''άπαπα, Warlord, Brocas Helm, μακριά, μούφες μπάντες, μόνο κάτι τελειωμένοι στην Ελλάδα τους ακούγανε επειδή τους έκαναν κάτι πρασουλoβενέρηδες πλύση εγκεφάλου''
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από starchild »

Βλέποντας τη συζήτηση απέξω μπορώ να κατανοήσω και τις 2 μεριες.
Εγω οντας μικρότερος σε ηλικία εμαθα τους Warlord το 2003 από καθηγητή στο σχολείο. Με ειδε μια μερα με μπλουζάκι Manowar κάτω από το πουκάμισο και μου είπε χαρακτηριστικά "Θα ακούσεις καμια σοβαρή μουσική επιτέλους? Warlord ακους?"
Και μου εφερε την επομένη το CD με τα Best of.
Αυτό, προς υπεράσπιση στα λεγόμενα του Τσοβολα, λεει οτι εγω σαν Μιχαλης δεν εμαθα τους Warlord απο τον Πρασουλα αλλα απο εναν καθηγητη ο οποιος σπουδαζε Αγγλία.

Προς υπεράσπιση των υπολοίπων, πολύ πιθανό ο καθηγητής μου αυτος να εμαθε τους Warlord μέσα από τα γραφόμενα του Πρασουλα, ή από κάποιον τρίτο ο οποιος τρίτος να τους έμαθε από τον Πρασουλα.

Μπορει και στο τελος ο Πρασουλας να μην επαιξε κανενα απολύτως ρολο στο πως εφτασα να ακουσω εγω προσωπικά Warlord για πρωτη φορα.

Το ενα δεν αναιρεί το αλλο, η πραγματικότητα νομίζω βρισκεται καπου στη μεση. Ηταν μια σειρα απο αλυσωτες αντίδρασεις που εφεραν τους Warlord στα αυτια μας.
Η κύρια αλυσωτη αντίδραση ξεκίνησε απο τον Πρασουλα οπως λετε, αλλα δεν ηταν η μονη.
Πολυ το κουρασατε το θεμα, δειτε λιγο και απο διαφορετική οπτική γωνία.

Τους brocas τους εμαθα απο τον Greg τυχαια οταν του ειπα πρότεινε μου κανα επικ μεταλ στη πρωτη μου μεταλ συναυλία, Jag Panzer. Τωρα απο πού τους εμαθε ο γκρεγκ, ισως να ειναι απο τον Βενερη δεν ξερω. Απλα σαν ενας Τσοβολας σε αυτη τη περιπτωση, εγω σαν Μιχάλης δεν ειχα καμια επαφη με Βενερη, και δεν μπορώ να ξερω αν η αλυσωτη αντίδραση που ξεκίνησε απο τκν Βενερη ηταν η μόνη.
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από asgardlord »

starchild έγραψε: Πέμ 01 Νοέμ 2018, 06:44 Βλέποντας τη συζήτηση απέξω μπορώ να κατανοήσω και τις 2 μεριες.
Εγω οντας μικρότερος σε ηλικία εμαθα τους Warlord το 2003 από καθηγητή στο σχολείο. Με ειδε μια μερα με μπλουζάκι Manowar κάτω από το πουκάμισο και μου είπε χαρακτηριστικά "Θα ακούσεις καμια σοβαρή μουσική επιτέλους? Warlord ακους?"
Και μου εφερε την επομένη το CD με τα Best of.
Αυτό, προς υπεράσπιση στα λεγόμενα του Τσοβολα, λεει οτι εγω σαν Μιχαλης δεν εμαθα τους Warlord απο τον Πρασουλα αλλα απο εναν καθηγητη ο οποιος σπουδαζε Αγγλία.

Προς υπεράσπιση των υπολοίπων, πολύ πιθανό ο καθηγητής μου αυτος να εμαθε τους Warlord μέσα από τα γραφόμενα του Πρασουλα, ή από κάποιον τρίτο ο οποιος τρίτος να τους έμαθε από τον Πρασουλα.
Ποιος ήταν ο καθηγητής?!?!
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Priamos »

asgardlord έγραψε: Πέμ 01 Νοέμ 2018, 09:00 [

Ποιος ήταν ο καθηγητής?!?!
Ο... Πρασουλας!!! :D :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Vic »

Όταν μας δείξετε το κείμενο που λέει ΟΛΟΙ οι Έλληνες, ανεξαρτήτως ηλικίας και βιωμάτων μάθανε Warlord από τον Πρασούλα να πούμε ότι έχει δίκιο και η άλλη πλευρά που μας λέει να κάνουμε κράτει. Το ότι όλοι εσείς είχατε τρομακτικά μεγαλύτερο ποσοστό πιθανότητας (βασικά βεβαιότητα) να μάθετε τους Warlord από ότι ένα Σουηδάκι ή Αμερικανάκι ή Ισπανάκι ή Αγγλάκι είναι ακριβώς αυτό που λέμε και αυτό που εννοείται πιστώνεται στον Πρασούλα.

Το Χέβυ Μέταλ προφανώς και έπαιξε τον μεγαλύτερο ρόλο στις γνώσεις των μεταλλάδων της εποχής. Και υπήρχαν συγκεκριμένοι συντάκτες που ξεχώριζαν και για την ψαχτική τους ικανότητα και τον γραπτό τους λόγο και για την επιρροή τους. Βενέρης πρωταθλητής στο underground, με το μικρόβιο του ψάχτη και με καλό κριτήριο (όχι αδιάκριτος χομπίστας που τα αποθεώνει όλα), ειδικά σε thrash/death, Πρασούλας πρωταθλητής στο "έπικ", Στεργίου/Στέφα στα παλιακά και Lord σε πιο power και all around, ο πιο μέσος όρος ίσως (με το στίγμα του εμπόρου και την ανάλογη αναξιοπιστία). Τέλος, ο Καραολίδης σε ο,τιδήποτε εναλλακτικό ή εφαπτόμενο του μέταλ σύμπαντος. Μετά ο Χάκος σε power κ.ο.κ.. Έχουν περάσει ΠΟΛΛΟΙ συντάκτες, δεκάδες μόνο την δεκαετία του '80. Έλα όμως που σας βάζω και στοίχημα ότι οι από πάνω θα έχουν μείνει στην μνήμη των περισσότερων. Αυτό λέγεται προσφορά και δεν σβήνει.

Η επιχειρηματολογία του Τσοβόλα μου θυμίζει (επαναλαμβάνω) το παράδειγμα παουερά που ακούει Heavenly και Sonata Arctica και δεν αντιλαμβάνεται την προσφορά του Μάλμστιν και των Helloween "γιατί υπήρχαν οι Stratovarius, τι να λέμε τώρα."
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Warlord Battle Choir MMXXIV”