BAL SAGOTH - Starfire Burning..κτλ κτλ (1996)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

BAL SAGOTH - Starfire Burning..κτλ κτλ (1996)

Δημοσίευση από theBox »

Νιώστε ρε κατακαήμενοι!

Ένας από τους επικότερους και γαμηστερότερους δίσκους όλοων των εποχών, δεν μας ήρθε από τα γνώστα (Πρασουλικά) κανάλια, αλλά από το ανθίζον εκείνη την εποχή "συμφωνικό" black metal. Βεβαια, μικρή σχέση έχει το αποτέλεσμα με black metal θα μου πείτε, και θα έχετε δίκιο. Επικό όσο λίγα, πλουραλιστικό όσο λίγα (δεκάδες ριφ ανά κομμάτι), και στιχουργικά να παιζει μπάλα σε δίκο του σύμπαν, κοιτώντας από μακριά αμερικάνους rednecks να προσπάθουν να γράψουν για βικινγκς και λοίπα.

Δυστυχώς δεν υπήρξε ποτέ ανάλογη συνέχεια, μιας και απο το επόμενο κιολας η μουσικη τους έγινε το απόλυτο ΤΣΙΡΚΟ (και είμαι ευγενικός), αλλά τουλάχιστον μας άφησαν αυτο το αειθαλές αριστούργημα για να αναρωτιόμαστε τι θα συνέβαινε αν συνέχιζαν έτσι.





Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

BAL SAGOTH - Starfire Burning..κτλ κτλ (1996)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το είχα λιώσει όταν κυκλοφόρησε, απόλυτα ψαρωτικό άλμπουμ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

BAL SAGOTH - Starfire Burning..κτλ κτλ (1996)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

μπάντα φωτοβολίδα. μια κ έξω.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

BAL SAGOTH - Starfire Burning..κτλ κτλ (1996)

Δημοσίευση από theBox »

LuciferSteele έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 18:04 το είχα λιώσει όταν κυκλοφόρησε, απόλυτα ψαρωτικό άλμπουμ
Δεν θυμάμαι ποσους ΜΗΝΕΣ έκανε να βγει από το στέρεο εκέινη τη χρονιά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

BAL SAGOTH - Starfire Burning..κτλ κτλ (1996)

Δημοσίευση από White Wolf »

Εξαιρετικη δουλεια και χαρακτηρας στον συγκεκριμενο δισκο.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

BAL SAGOTH - Starfire Burning..κτλ κτλ (1996)

Δημοσίευση από Priamos »

Ωραιο αλμπουμ, αν και λιγο φλυαρο. Δεν χρειαζοταν τις ΤΟΣΕΣ απαγγελιες, αφηγησεις, πρελουδια, ιντερλουδια και λοιπα. Παντως αφου μου επιβεβαιωσατε οτι τα υπολοιπα ειναι σαφως κατωτερα, με καθησυχασατε οτι καλως εχω κανα δυο ακομα περα απο αυτο, στην αποθηκη με τους μουλους... 8]
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

BAL SAGOTH - Starfire Burning..κτλ κτλ (1996)

Δημοσίευση από Zippo190 »

τους άκουγε συνέχεια ο αδελφός μου, εγώ δεν καταλάβαινα μία.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

BAL SAGOTH - Starfire Burning..κτλ κτλ (1996)

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 19:52 τους άκουγε συνέχεια ο αδελφός μου, εγώ δεν καταλάβαινα μία.
ποτε δεν ειναι αργα, δωκε του μια ευκαιρια μαζι με στιχους. B)
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

BAL SAGOTH - Starfire Burning..κτλ κτλ (1996)

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 19:55
Zippo190 έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 19:52 τους άκουγε συνέχεια ο αδελφός μου, εγώ δεν καταλάβαινα μία.
ποτε δεν ειναι αργα, δωκε του μια ευκαιρια μαζι με στιχους. B)
δεν τους έδωσα τότε, δεν πρόκειται να δώσω τώρα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

BAL SAGOTH - Starfire Burning..κτλ κτλ (1996)

Δημοσίευση από rbrigade »

Μέχρι και γω του είχα δώσει μερικές αυτιές. Όταν άρχισε όλη αυτή η φάση με τους μπλακάδες που το γυρνάγανε δεξιά και αριστερά παίζοντας στην ουσία οτιδήποτε άλλο εκτός από μπλακ είχα χαρεί γιατί νόμιζα θα μας αφήσει χρόνους, αλλά τελικά δεν το ξεφορτωθήκαμε...
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

BAL SAGOTH - Starfire Burning..κτλ κτλ (1996)

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

Πω πω τι μας θυμησες τωρα... Μεχρι Κ γω τότε είχα 'ψαρώσει' και το άκουγα... @priamos εσύ μου τοχες υποδείξει γιατί ημουν προκατειλημμενη με το black... Α ρε παππού ποσα σου χρωστάω😁
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

BAL SAGOTH - Starfire Burning..κτλ κτλ (1996)

Δημοσίευση από Priamos »

Stormbringer7 έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 22:23 Πω πω τι μας θυμησες τωρα... Μεχρι Κ γω τότε είχα 'ψαρώσει' και το άκουγα... @priamos εσύ μου τοχες υποδείξει γιατί ημουν προκατειλημμενη με το black... Α ρε παππού ποσα σου χρωστάω😁
Να μία σεβαστικη κορασίδα που μπορεί να σας διδάξει πώς συμπεριφέρονται στους πρεσβυτέρους...
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

BAL SAGOTH - Starfire Burning..κτλ κτλ (1996)

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

Priamos έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 22:49
Stormbringer7 έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 22:23 Πω πω τι μας θυμησες τωρα... Μεχρι Κ γω τότε είχα 'ψαρώσει' και το άκουγα... @priamos εσύ μου τοχες υποδείξει γιατί ημουν προκατειλημμενη με το black... Α ρε παππού ποσα σου χρωστάω😁
Να μία σεβαστικη κορασίδα που μπορεί να σας διδάξει πώς συμπεριφέρονται στους πρεσβυτέρους...
Ετσιιιιιιιιιιιιιιιιι 😍😍😍
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

BAL SAGOTH - Starfire Burning..κτλ κτλ (1996)

Δημοσίευση από rbrigade »

Stormbringer7 έχεις κλείσει τα 18 ή θα μας βγει ο Priamos δεύτερος Carl Logan; :P :D
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

BAL SAGOTH - Starfire Burning..κτλ κτλ (1996)

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Τετ 31 Οκτ 2018, 23:33 Stormbringer7 έχεις κλείσει τα 18 ή θα μας βγει ο Priamos δεύτερος Carl Logan; :P :D
Όταν τη γνώρισα πιθανόν να μην τα χε κλείσει!! :D Παντα μου άρεσε να καθοδηγώ τη νεολαία.
Τώρα αν και έχει αρκετα χιλιόμετρα και χρόνια θητείας στο μέταλ, δεν είναι αχάριστη και δεν ξεχνά τις ρίζες της!
Surreal Killer
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”