Ανδρέας Βενέρης, ο Έλληνας γκουρού του underground

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Ανδρέας Βενέρης, ο Έλληνας γκουρού του underground

Δημοσίευση από Xstroyer »

Μπράβο στον Red Sharks. Μάθαμε μπαλίτσα από τον Βενέρη στη Πάτρα. Και ο rbrigade ας λέει τα δικά του. Tι loner θα ήταν άλλωστε 😂
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ανδρέας Βενέρης, ο Έλληνας γκουρού του underground

Δημοσίευση από Zippo190 »

Xstroyer έγραψε: Κυρ 04 Νοέμ 2018, 21:15 Tι loner θα ήταν άλλωστε 😂
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
giannis.pantazis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2018, 17:37

Ανδρέας Βενέρης, ο Έλληνας γκουρού του underground

Δημοσίευση από giannis.pantazis »

Κατατοπιστικότατος ο Red Sharks. Μερακλίδικο ποστ, φόρος τιμής σε έναν πολύ σημαντικό (ίσως τον σημαντικότερο) Metal συντάκτη της πρώτης περιόδου του Μεταλλικού τύπου. Θα επανέλθω και θα πάω το θέμα λίγο παραπέρα γιατί θέλω να πω κάποια πράγματα, καθώς και μια άποψη του, που προσωπικά με έχει σημαδέψει από τότε. Μόλις βρω λίγο χρόνο.
https://vinylom.com | Vinyl Marketplace
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Ανδρέας Βενέρης, ο Έλληνας γκουρού του underground

Δημοσίευση από Vic »

Συγχαρητήρια και ευχαριστίες και από εμένα Red Sharks για το τεράστιο ποστ με τις λαχταριστές πληροφορίες και τα αρχεία! Πολύ δουλειά με μεράκι και περιεχόμενο!

Βενέρης μακράν ο αγαπημένος μου συντάκτης και αυτός που μου ενέπνεε το δέος και τον σεβασμό όσον αφορά το πόσο χωμένος ήταν και πόσες γνώσεις είχε κλπ. Θυμάμαι πραγματικά πολλά από τα κείμενά του και που είχε ξετρυπώσει ντεμάρες από μπαντάρες αλλά και την λατρεία που είχε στους Slayer και τους Death (δεν του άρεσε πολύ η τεχνική τους περίοδος!) αλλά και στον αγαπημένο μου King Diamond, με υπερσουρεαλιστική κριτική στο Conspiracy (ένιωσε!) και τεράστια συνέντευξη με τον King όταν είχε έρθει στην Ελλάδα, σπασμένη σε 2 τεύχη.

Είχα την χαρά να επικοινωνήσω μαζί του μερικές φορές και ξεχωρίζω τα μηνύματα που ανταλλάξαμε το 2013, όταν πέθανε ο Jeff Hanemann. Eίχα αναλάβει τότε να γράψω το αφιέρωμα στην ζωή του και είχα μια εβδομάδα, δηλαδή στην πράξη ένα τριήμερο αφού δουλειά/οικογένεια κλπ. Λοιπόν, το είχα πάρει πατριωτικά γιατί ήθελα να πω πολλά πράγματα που ελπίζω σήμερα να είναι αυτονόητα (τότε σίγουρα δεν ήταν) και πέρασα πολλές ώρες σκάβοντας υλικό και προσπαθώντας να δώσω δομή κλπ και κυρίως ξενύχτι για να προλάβω. Κάπου στο ξενύχτι έχασα την επαφή με το υλικό, με την έννοια δεν καταλάβαινα αν είναι καλό ή όχι, αν μαλακίζομαι και παπαρολογώ, φαντάζομαι κάποιοι που γράφουν θα καταλαβαίνουν τι εννοώ, την αβεβαιότητα του καλλιτέχνη χιέτσι. Οπότε το έστειλα στον Βενέρη, για σχόλια, για να πάρω την ευχή του σαν Slayer-guru κλπ. Περίμενα κάτι σε στυλ "καλό είναι" ή κάτι τέτοιο ή "δεν προλαβαίνω ρε φίλε" ή και καμία απάντηση στην τελική, ο άνθρωπος έχει δουλειές.

Λοιπόν, η ατομάρα μου έστειλε πίσω πολλές παρατηρήσεις πολύ χρήσιμες, σχόλια για το κείμενο και την δομή (που ακολούθησα), καθώς και έβαλε και track changes και εμβόλιμα σχόλια στο κείμενο. Γενικά, το αντιμετώπισε φουλ επαγγελματικά σαν αρχισυντάκτης/editor (πρωτόγνωρη εμπειρία...) και σαν οπαδάρα Slayer ταυτόχρονα. Τα είχε πάρει και με τον King και μου έδωσε και άλλα παραδείγματα που μαλακίστηκε το μπουλντόγκ που τα ήξερε καλά. Αλλά γενικά ασχολήθηκε πολύ παραπάνω από ότι θα περίμενε ο οποιοσδήποτε και με ένα πολύ συγκινητικό τρόπο, καταλαβαίνετε ειδικά για κάποιον που τον διάβαζε και θαύμαζε πιτσιρίκος. Εντελώς φιλικά και σαν να με γνώριζε πολύ καιρό αντί για την επιδερμική ιντερνετική επαφή. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ εντύπωση μου έκανε η επαφή μαζί του, ένας πραγματικά ωραίος τύπος και ίχνος ψώνιου...

Το κείμενο εκείνο παρεμπιπτόντως θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερά μου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Ανδρέας Βενέρης, ο Έλληνας γκουρού του underground

Δημοσίευση από Starman »

Επειδή βλέπω ότι οι περισσότεροι έχουμε μεγάλο σεβασμό για τον Βενέρη και τα γραπτά του, αν υπάρχει ενδιαφέρον ειδικά από τους νεότερους, μπορώ να διαθέσω για σκανάρισμα όλα τα χάμμερ με τις στήλες του (RedSharks ακούς;). Σε μια τέτοια περίπτωση όμως νομίζω ότι θα έπρεπε να τον ρωτήσουμε. Εδώ χρειάζεται η βοήθεια του Vic που είχε μια επικοινωνία μαζί του.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ανδρέας Βενέρης, ο Έλληνας γκουρού του underground

Δημοσίευση από rbrigade »

Δημοσιευμένα κείμενα είναι, εμπορικά πλέον μη εκμεταλλεύσιμα πιστεύω, δεν νομίζω να είχε θέμα. Πιο πιθανό θα ήταν να σκάλωνε το μέσο (MH) παρά ο συντάκτης.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Ανδρέας Βενέρης, ο Έλληνας γκουρού του underground

Δημοσίευση από RedSharks »

Starman έγραψε: Δευ 05 Νοέμ 2018, 20:04 Επειδή βλέπω ότι οι περισσότεροι έχουμε μεγάλο σεβασμό για τον Βενέρη και τα γραπτά του, αν υπάρχει ενδιαφέρον ειδικά από τους νεότερους, μπορώ να διαθέσω για σκανάρισμα όλα τα χάμμερ με τις στήλες του (RedSharks ακούς;). Σε μια τέτοια περίπτωση όμως νομίζω ότι θα έπρεπε να τον ρωτήσουμε. Εδώ χρειάζεται η βοήθεια του Vic που είχε μια επικοινωνία μαζί του.
Από μένα υπάρχει εξαιρετικό ενδιαφέρον ειδικά για την περίοδο μέχρι το 89, την οποία όπως έγραψα πιο πάνω, δεν έζησα. Από εκείνα τα χρόνια έχω μόνο κάποια σκόρπια τεύχη που βρήκα κάποια στιγμή εκ των υστέρων. Χρόνο για σκαναρίσματα θα έχω όμως πάλι την περίοδο των Χριστουγέννων.

Να σας εξομολογηθώ και μια τρελή μου φαντασίωση, τόσο τρελή που σχεδόν ντρέπομαι να την γράψω... Αν μπούμε στην διαδικασία να επικοινωνήσουμε μαζί του, δεν του προτείνουμε, αν και εφόσον έχει όρεξη και χρόνο, να έρθει εδώ και να μας πει ο ίδιος μερικά πράγματα; Έχω πολλά που θα ήθελα να τον ρωτήσω... Κυρίως για το πώς ξεκίνησε να ασχολείται. Καλά, έτσι και εμφανιστεί ο Βενέρης στο FS, σπάζωντας την 20+ετή «σιωπή» του, θα είναι χαλαρά το μεταλλικό γεγονός της χρονιάς (μαζί με την επαναδραστηριοποίηση των Heavy Load :D :D :D ) . Από την άλλη, αν υπάρχει μια περίπτωση να συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο, δύσκολο να υπάρξει πιο όμορφη συγκυρία από αυτή.

Α, και κάτι όσον αφορά τα παλιά γραπτά του. Νομίζω το holy grail είναι να βρούμε κάποιο τέυχος/τεύχη του fanzine του. Το έχει κανείς; Πρέπει να είναι από τα πιο συλλεκτικά αντικείμενα στην ιστορία του Ελληνικού underground.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Ανδρέας Βενέρης, ο Έλληνας γκουρού του underground

Δημοσίευση από RedSharks »

Αυτή η περιβόητη παρουσίαση που έκανε στους Brocas Helm θυμάστε περίπου πότε ήταν; Για να δω αν υπάρχει το τεύχος στο αρχείο μου.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Ανδρέας Βενέρης, ο Έλληνας γκουρού του underground

Δημοσίευση από RedSharks »

Ακόμα και σήμερα μαθαίνω μπάλα διαβάζοντας τα κείμενά του. Από το death metal αφιέρωμα που ανέβασα, τσεκάρω αυτή τη στιγμή τους Fatal ("A Somber Evocation Of Nihilism", 7" EP του 1990, πολύ καλό death-thrash).
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Ανδρέας Βενέρης, ο Έλληνας γκουρού του underground

Δημοσίευση από Vic »

Έστειλα ένα λινκ του ποστ στον Ανδρέα και νομίζω αξίζει να ποστάρω εδώ την απάντησή του, νομίζω μπερδεύτηκε ότι το πρώτο ποστ το έγραψα εγώ (το ξεκαθάρισα σε δεύτερο μήνυμα ότι δεν ήμουν εγώ), οπότε Red Sharks να το πάρεις ότι απευθύνεται σε σένα, γιατί εσύ πραγματικά τον συγκίνησες:
Δεν ξέρεις πως με έκανες να νιώσω, και δεν έχω λόγια να περιγράψω αυτά τα αισθήματα, αναμνήσεις και οικειότητα που ένιωσα μέσα από το άρθρο σου. Δεν θέλω να γράψω ότι πήγα να κλάψω, αλλά είναι αλήθεια.
Έχουν περάσει 10τίες, αλλά η αγάπη του κόσμου, αυτή που έλαβα αλλά και έδωσα, είναι μοναδική. Τώρα που μεγαλώσαμε καταλαβαίνουμε ότι είναι και σπάνια. Είναι αυτή η αγάπη που δημιούργησε την Ελληνική σκηνή την 10τία του 80, άνθρωποι που συνάντησα αργότερα και αντιλήφθηκα ότι με αυτούς, μέσα από τις σελίδες τον zines και ΜΗ, μπόρεσα και εγώ να ανδρωθώ και να δημιουργήσω αόρατες φιλίες, "κβαντικές" φιλίες θα έλεγα, που με "συνοδεύουν" σε όλη μου την ζωή.

Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω, οι λέξεις δεν περιγράφουν πολλές φορές τον τόνο τον αισθημάτων σου.
Για το θέμα των σκαναρισμένων άρθρων ενδιαφέρεται και ο ίδιος να τα πάρει, οπότε όποιος μπορεί ξεκινάει σκανάρισμα και μοίρασμα! Θα είναι το μικρό μας μυστικό! :P Ρώτησα και για τα φανζίν του, αν υπάρχουν ακόμη και αν υπάρχει τρόπος ενδεχομένως να τα δούμε.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ανδρέας Βενέρης, ο Έλληνας γκουρού του underground

Δημοσίευση από LuciferSteele »

φοβερό
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Ανδρέας Βενέρης, ο Έλληνας γκουρού του underground

Δημοσίευση από RedSharks »

Vic έγραψε: Τρί 06 Νοέμ 2018, 16:48 Έστειλα ένα λινκ του ποστ στον Ανδρέα και νομίζω αξίζει να ποστάρω εδώ την απάντησή του, νομίζω μπερδεύτηκε ότι το πρώτο ποστ το έγραψα εγώ (το ξεκαθάρισα σε δεύτερο μήνυμα ότι δεν ήμουν εγώ), οπότε Red Sharks να το πάρεις ότι απευθύνεται σε σένα, γιατί εσύ πραγματικά τον συγκίνησες:
Δεν ξέρεις πως με έκανες να νιώσω, και δεν έχω λόγια να περιγράψω αυτά τα αισθήματα, αναμνήσεις και οικειότητα που ένιωσα μέσα από το άρθρο σου. Δεν θέλω να γράψω ότι πήγα να κλάψω, αλλά είναι αλήθεια.
Έχουν περάσει 10τίες, αλλά η αγάπη του κόσμου, αυτή που έλαβα αλλά και έδωσα, είναι μοναδική. Τώρα που μεγαλώσαμε καταλαβαίνουμε ότι είναι και σπάνια. Είναι αυτή η αγάπη που δημιούργησε την Ελληνική σκηνή την 10τία του 80, άνθρωποι που συνάντησα αργότερα και αντιλήφθηκα ότι με αυτούς, μέσα από τις σελίδες τον zines και ΜΗ, μπόρεσα και εγώ να ανδρωθώ και να δημιουργήσω αόρατες φιλίες, "κβαντικές" φιλίες θα έλεγα, που με "συνοδεύουν" σε όλη μου την ζωή.

Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω, οι λέξεις δεν περιγράφουν πολλές φορές τον τόνο τον αισθημάτων σου.
Για το θέμα των σκαναρισμένων άρθρων ενδιαφέρεται και ο ίδιος να τα πάρει, οπότε όποιος μπορεί ξεκινάει σκανάρισμα και μοίρασμα! Θα είναι το μικρό μας μυστικό! :P Ρώτησα και για τα φανζίν του, αν υπάρχουν ακόμη και αν υπάρχει τρόπος ενδεχομένως να τα δούμε.
Ζούμε μεγάλες στιγμές. Ήμουν έτοιμος να γράψω παρορμητικά κάτι σαν «κλειδώστε το φόρουμ, η αποστολή του ολοκληρώθηκε». Αλλά τώρα σκέφτομαι ότι μόλις τώρα ξεκινάει μια μεγάλη και ιστορικής σημασίας αποστολή, αυτή της καταγραφής του έργου του μεγάλου δάσκαλου και πατριάρχη του underground. Είμαι διατεθειμένος να αναλάβω όλη τη δουλειά του σκαναρίσματος και ανεβάσματος των άρθρων. Θα μπορέσω να ασχοληθώ με αυτό τα Χριστούγεννα. Όμως το δικό μου αρχείο καλύπτει κυρίως την περίοδο 1990 - 1994, και αυτή με κάποια κενά. Για την περίοδο 1985 - 1989 θα χρειαστεί κάποιος να μου δανείσει τα τεύχη.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Ανδρέας Βενέρης, ο Έλληνας γκουρού του underground

Δημοσίευση από Vic »

Χαχ, μέρος δεύτερον:
Αυτό που μου έκανε τεραστια εντύπωση είναι η ακρίβεια όλον αυτόν που γραφει το παλικάρι, μέχρι το μηνα το είχε σωστά, και μου θύμισε πράγματα που εγώ δεν θυμάμαι!
Τα Merciless Death original τα έχω Λαμία και έχω να πάω εκεί σπίτι καιρό.
Άβαταρ μέλους
dracula
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ 27 Ιαν 2018, 19:05
Τοποθεσία: Athens

Re: Ανδρέας Βενέρης, ο Έλληνας γκουρού του underground

Δημοσίευση από dracula »

Πιθανοτατα κσποιο ή καποια Merciless Death ειναι σε καποια κουτα στο παταρι... καμια δεκετια... Θα προσπαθησω να το τσεκαρω.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Ανδρέας Βενέρης, ο Έλληνας γκουρού του underground

Δημοσίευση από Starman »

RedSharks έγραψε: Δευ 05 Νοέμ 2018, 22:07 Από μένα υπάρχει εξαιρετικό ενδιαφέρον ειδικά για την περίοδο μέχρι το 89, την οποία όπως έγραψα πιο πάνω, δεν έζησα. Από εκείνα τα χρόνια έχω μόνο κάποια σκόρπια τεύχη που βρήκα κάποια στιγμή εκ των υστέρων. Χρόνο για σκαναρίσματα θα έχω όμως πάλι την περίοδο των Χριστουγέννων.
Όταν βρεις χρόνο και όρεξη ενημέρωσέ με για να δούμε τι θα κάνουμε. Κατέχω όλα τα χάμμερ οπότε θα βγει άκρη.
RedSharks έγραψε: Δευ 05 Νοέμ 2018, 22:15 Αυτή η περιβόητη παρουσίαση που έκανε στους Brocas Helm θυμάστε περίπου πότε ήταν; Για να δω αν υπάρχει το τεύχος στο αρχείο μου.

Με μιά πρώτη ματιά βρήκα άρθρο του για τους Brocas Helm στο Underground Metal του τεύχους 67 του Ιουλίου 1990.
BROCAS HELM.jpg
BROCAS HELM.jpg (126.51 KiB) Προβλήθηκε 4577 φορές
Τέλος να συμπληρώσω στα γραφόμενα του RedSharks για τις περιβόητες κασετοσυλλογές του Βενέρη, που κυκλοφορούσε ανά εξάμηνο με τίτλο Merciless Disorder που ήταν η επιτομή του underground. Κάθε κασσέτα συνοδευόταν από ένα τετρασέλιδο με πληροφορίες για τα γκρουπ ενώ από το τρίτο μέρος της συλλογής είχε και τους στίχους των τραγουδιών (οχτασέλιδο).
MERCILESS DISORTER1(1-4)..jpg
MERCILESS DISORTER1(1-4)..jpg (141.42 KiB) Προβλήθηκε 4577 φορές
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”