Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
manillard
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 18:06

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από manillard »

Priamos έγραψε: Τετ 09 Μάιος 2018, 22:51
manillard έγραψε: Τετ 09 Μάιος 2018, 22:42 Εδώ φτάσαμε να είναι κρίμα οι αγελάδες και τα κατσίκια να τα τρώμε... συμφωνώ με όλους τους προ-λαλίσαντες, το μέταλ πρέπει να είναι επικύνδινο και όποιος γουστάρει και όποιος αντέχει...
Συνολικα συμφωνω, αλλα ειναι δυσκολο να μπεις στη θεση κοινωνικων ομαδων που εχουν υποστει διακρισεις για χρονια, οποτε πιθανον να πρεπει να λαβουμε υπ'οψην τις ενστασεις τους, αν ειναι βασιμες. Εγω γενικα δεν μασαω αν οι στιχοι καποιοι τραγουδιου θιγουν καποιο χαρακτηριστικο, ιδιότητα ή πεποιθηση μου, αλλα φαντάζομαι οτι δεν μπορουν να δειξουν ολοι την ιδια αδιαφορια, αν ξεπεραστουν τα ορια.
Δεκτό δεν λέω, αλλά άμα αρχίσουμε έτσι, το μπλακ πχ πρέπει να σταματήσει να υπάρχει (δεν είναι κακή ιδέα αλλά λέμε τώρα :D ).
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Τρί 08 Μάιος 2018, 21:19
Scrollkeeper έγραψε: Τρί 08 Μάιος 2018, 18:51 Μόλις είδα αυτό: https://globalnews.ca/news/4194050/guns ... id=4194050.
Hard rock band Guns N’ Roses has removed a song with hateful lyrics from its upcoming reissue of its classic album, Appetite for Destruction.

The song in question, One in a Million, features racist and homophobic language and was originally included on the band’s 1988 EP G N’ R Lies, which was released in the wake of their debut, Appetite. It sold more than five million copies worldwide, but the song itself was considered extremely controversial.
Ναι... Δεν μπορω να ξεκαθαρισω την θεση μου σ αυτη την ειδηση... Οι στιχοι ειναι πραγματι ενοχλητικα ρατσιστικοι ... απο την αλλη πολλα ρατσιστικα εργα ειχαν καλλιτεχνικη ή εστω ιστορικη αξια, και ειναι καλο να τεθουν στην κριση του κοινου. Απο την αλλη, (ειδικα) αν σε αφορουν αυτοι οι στιχοι μισους, δυσκολα να το παιξεις αποστασιοποιημενος και ουδετερος. Δυσκολη αποφαση.
δεν είναι ακριβώς ρατιστικοί οι στοίχοι, είναι περισσότερο αυτοβιογραφικοί (του Axl Rose), αν διαβάσεις και την τελευταία στροφή τα "χώνει" και στην αντίθετη πλευρά. Διαφωνώ με την αφαίρεση του τραγουδιού κυρίως γιατί δεν εκφράζει μια πολιτική άποψη αλλά μια βιωματική.

Επίσης σε γενικές γραμμές διαφωνώ και με την λογική της απαγόρευσης ή της αφαίρεσης: δεν χτυπάς το πρόβλημα έτσι, ούτε καλλιεργείς κριτική σκέψη, απλά το σπρώχνεις κάτω από το χαλί. Τι πετυχαίνουν τώρα; Απλά θα κάνουν το αυθεντικό "Guns and lies" collectors item, θα δώσουν βήμα στους alt-right να μιλήσουν για λογοκρισία (γιατί αυτό είναι) και κανείς δεν θα μπεί στην διαδικασία να σκεφτεί γιατί έγραψε αυτά ο Axl και αν ήταν σωστό, λάθος κ.α.
Priamos έγραψε: Τρί 08 Μάιος 2018, 21:19
Scrollkeeper έγραψε: Τρί 08 Μάιος 2018, 18:51 Μόλις είδα αυτό: https://globalnews.ca/news/4194050/guns ... id=4194050.
Hard rock band Guns N’ Roses has removed a song with hateful lyrics from its upcoming reissue of its classic album, Appetite for Destruction.

The song in question, One in a Million, features racist and homophobic language and was originally included on the band’s 1988 EP G N’ R Lies, which was released in the wake of their debut, Appetite. It sold more than five million copies worldwide, but the song itself was considered extremely controversial.
Ναι... Δεν μπορω να ξεκαθαρισω την θεση μου σ αυτη την ειδηση... Οι στιχοι ειναι πραγματι ενοχλητικα ρατσιστικοι ... απο την αλλη πολλα ρατσιστικα εργα ειχαν καλλιτεχνικη ή εστω ιστορικη αξια, και ειναι καλο να τεθουν στην κριση του κοινου. Απο την αλλη, (ειδικα) αν σε αφορουν αυτοι οι στιχοι μισους, δυσκολα να το παιξεις αποστασιοποιημενος και ουδετερος. Δυσκολη αποφαση.
Δεν έχει διαφορά, ήταν μέρος του ep οπότε σχεδόν το ίδιο είναι.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από theBox »

Κείμενο του κιθαρίστα των Spectral Lore, σχετικά με το χαμούλι που έχει γίνει με το νέο δίσκο των MARDUK, viktoria. Παραθέτω από rocking.gr, το original κείμενο πρέπει να προέρχεται από το φβ του τύπου, αλλά δεν μπορώ να το βρω.
Δε ξέρω πόσους και πόσες ενδιαφέρει το ζήτημα από τη φρέντλιστ μου, αλλά οι Marduk έκαναν βασικά coming out ως ναζιστική μπάντα στο καινούργιο δίσκο. Δεν είναι μόνο το βιντεοκλίπ του “Victoria” που δείχνει σκηνές από τη hitlerjugend, όλος ο δίσκος είναι αφιερωμένος στη ναζιστική μηχανή. Δεν υπάρχει ιδιαίτερο subtlety, η ταύτιση και το glorification είναι έκδηλο: πχ. Werwolf αναφέρεται στο σχέδιο της Γερμανίας για δημιουργία μιας αντιστασιακής δύναμης καθώς οι σύμμαχοι το 44 προελαύνουν μέσα σε αυτή (Werwolf behind enemy lines! and all we need is Werwolf!). Σε άλλα κομμάτια έχουμε τους αναμενόμενους ύμνους για τα ναζιστοτάνκ (Guardians of the Reich, iron stars burning bright, Glorious iron sun, Panzer VI - Tiger I) σε άλλους στίχους έχουμε σλόγκαν της Βέρμαχτ (όπως διάβασα σε ρεβιού στο metal archives) όπως “sweat saves blood” (“Schweiß spart Blut”) or “fast as greyhounds, tough as leather and hard as Krupp steel”. O Mortuus βγαίνει στο βιντεοκλίπ με ένα patch με το νεοφασιστικό σύμβολο με τα δύο σφυριά που χρησιμοποιούν και οι Arditi, κλπ.

Το σημαντικό της υπόθεσης δεν είναι ότι οι Marduk είναι ναζί, το ξέρουμε. Αυτοί που δε το ξέρουν είναι οι μεταλλάδες, η -τεράστια- πλειοψηφία των οποίων υπερασπίζεται με μανία τους Marduk και το αφήγημα “είναι ιστορικές αναφορές και πολεμικοί στίχοι”. Το timing στο μεταξύ δείχνει το πόσο εντυπωσιακά ενσυνείδητοι υιοθετητές της τακτικής του νεο-ναζιστικού entryism ήταν από πάντα οι Marduk. Ανεβάζουν τα stakes του παιχνιδιού ακριβώς εκείνη τη στιγμή στην οποία υπάρχει μάξιμουμ αντίδραση και συζήτηση για το θέμα, ώστε να παιχτεί ένας ελιγμός ακόμα: το “anti-antifa”. Αντιδρούν και αυτοί έτσι απλά επειδή είναι η αντίφα στη μόδα μωρέ. Mας προκαλούνε. Μη γελάτε, ο κόσμος το χάφτει αυτό αυθεντικά.

Συμβαίνει οπότε η εξής τρομερή αντίθεση: στα βίντεο των καινούργιων τους κομματιών οι ναζί πανηγυρίζουν, γράφουν “πάρτε την τώρα αντιφα”, σημειώνουν και εξηγούν τις θεματολογικές αναφορές του δίσκου. Τα νέα τους βίντεο γίνονται χώρος για νεο-ναζιστική πολιτική ζύμωση και κατήχηση, με άλλα λόγια. Από την άλλη, ο χέβι μέταλ τύπος, όπως έκανε πάντα, μιλάει για τη μουσική, αισθητικοποιεί το πακέτο και αποφεύγει σαν τον διάολο το λιβάνι οποιαδήποτε πολιτική αναφορά. Ναι, ναι, ακόμα και τώρα που είναι στη μούρη σου, είναι απίστευτο κι όμως συμβαίνει. Διάβασα τρία review από ελληνικά σάιτ, Rocking, Metal Invader, Metalzone και σε κανένα δεν υπάρχει ούτε μία αναφορά, ούτε ένας προβληματισμός, ούτε ένα disclaimer (έχω μεγάλη περιέργεια τι θα κάνει το Metal Hammer).

Δεν είναι η βλακεία, η νωθρότητα αντίληψης και η έλλειψη πολιτικής συνείδησης το θέμα. Σε μία υποκουλτούρα που έχει ένα κάποιο πολιτιστικό επίπεδο επιπλέον, δεν εξηγείται αυτό το πράγμα. Ειναι ότι η αισθητικοποίηση του ναζισμού είναι μία από τις πιο καλά προστατευμένες φαντασιώσεις του μέταλ, μία φαντασίωση τόσο πολύ κανονικοποιημένη που εκτός κι αν κατεβούν οι Marduk με τη Χρυσή Αυγή, δε πρόκειται να πιστέψουν οι πιο πολλοί μεταλλάδες ότι είναι ναζί. Μια ζωή θα είναι ή θα κάνουν τους χαζούς και θα προστατεύουν την ενοχική τους κατανάλωση μιλώντας για αυτό το θέμα όπως μιλάνε τα κανάλια για τους βιασμούς, όταν βγάζουν άτομα που λένε ότι οι βιασμοί προκαλούνται από τη ζέστη. Αυτό θέλει να ακούσει το κοινό τους, αυτά θα λένε, εκτός κι αν τους ταράζουμε αλύπητα και παντοτινά στο κράξιμο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από White Wolf »

Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Zippo190 »

Δηλαδή όταν έβγαζαν οι marduk τα panzer division κ.α. ήταν όλα μέλι γάλα και ξαφνικά έχουμε θέμα. Δεν ακούω Marduk η black μέταλ γενικότερα αλλά καλό θα ήταν οι οπαδοί του είδους να κάνουν μερικές ερωτήσεις στον εαυτό τους. Θα επανέλθω με την αποψαρα μου το απόγευμα γιατί τώρα κλέβω μπανάνες από τον μπουφέ της κόσμους στον μαραθώνιο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από theBox »

[mention]Zippo190[/mention] Το ζουμί βρίσκεται στις τελευταίες δύο παραγράφους κατά τη γνώμη μου, και δεν μπορώ να πώ οτι διαφωνώ.

Συνυπολογίζοντας οτι το zeirgeist έχει αλλάξει αρκετά (αργά και σταθερά) απο την εποχη του panzer division, δεν έχουμε "ξαφνικά" θέμα. Αλλά ακόμα και να ισχυριστούμε οτι έχουμε "ξαφνικά" θέμα, το επιχείρημα οτι "πάντα έτσι ήταν" δεν αρκει για να ξεπλένουμε το φαινόμενο κατα τη γνώμη μου.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Zippo190 »

Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω: το black metal ανέκαθεν ήταν πρόσφορο έδαφος για την ανάπτυξη ακροδεξιών ιδεολογιών αλλά μέχρι πρότινος φάνταζε cool η αντισυμβατική αυτη αισθητική. Τουλάχιστον αυτή την εικόνα έχω εγώ. Τα τελευταία χρόνια με την πολιτικοποίηση των πάντων έρχονται στο προσκήνιο όλα αυτά.

Δεν το λέω για να ξεπλύνω κανένα αλλά κάπου η ξαφνική αυτή αφύπνιση μου φαίνεται περίεργη. Κάλλιο αργά παρά ποτε. Δυστυχως είμαι έξω και δεν μπορώ να επεκταθω..
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από rbrigade »

Υπάρχει κάποιο link να δούμε στίχους βίντεο και τέτοια;
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Κυρ 11 Νοέμ 2018, 18:29 Υπάρχει κάποιο link να δούμε στίχους βίντεο και τέτοια;
Βάλε τo Viktoria που μοιάζει πράγματι φιλοναζιστικο.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Priamos »

Εγω πάντως να επιμείνω. Πιστεύω ότι στο Heavy Metal και ακόμα περισσότερο στο Black δεν χωράνε ηθικολογίες. Το είδος ανέκαθεν είχε "καλή σχέση" με το "κακό". Γιατί μας σκανδαλίζει αν οι μουσικοί που το εκπροσωπούν είναι πράγματι "κακοί" ; Δεν του προσδίδει μια ειλικρίνεια και εντιμότητα; Δεν προτιμαμε να μιλάει για το κακό κάποιος από μέσα; Δεν τον θέλουμε για φίλο μας, δεν τον θέλουμε για πολιτικο μας, πιθανόν να μην τον θέλουμε καν ελεύθερο στην κοινωνία, αλλά είναι ο καταλληλότερος για μας γνωρίσει τη σκοτεινή πλευρά του ανθρώπου.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν μου βγάζει απαραίτητα επιδοκιμασία... Ίσως και το αντίθετο (cursed pride...). Βέβαια η εμμονή με τέτοια θέματα καμιά φορά έχει συγκεκριμένη αιτία και η όποια ''αντικειμενικότητα'' μπορεί να είναι απλά μασκάρεμα αυτής της αιτίας


Slim and slender - fast as agreyhound
Tough as leather and hard as Krupp steel
Swearing loyalty to death beyond the torches' light
Steadfastly marching to the beat of the drum

Well-rehearsed - iron clanks from flank to flank
Eager for glory and hungry for cursed pride
Too young to fear death but just old enough to die
Steadfastly marching to the pulse of the gun

Viktoria - Viktoria

Viktoria - Viktoria

Slim and slender - fast as agreyhound
Tough as leather and hard as Krupp steel
Sowing blood to harvest honour in the Devil's trench
Carefully chosen to fight 'til kingdom come

Discipline - iron will from flank to flank
Obedience through blind self-sacrifice
Too young to know death but just old enough to kill
Fervently wading through the blood of the sun

Viktoria - Viktoria
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Priamos έγραψε: Κυρ 11 Νοέμ 2018, 19:51 Γιατί μας σκανδαλίζει αν οι μουσικοί που το εκπροσωπούν είναι πράγματι "κακοί" ;
Νομίζω αυτό που θέλει να πει ο Box δεν έχει να κάνει με τους ίδιους τους καλλιτέχνες. Προσωπικά δεν έχω ιδέα αν οι MARDUK είναι ναζί, αν το κάνουν γιατί πουλάνε, αν το κάνουν γιατί είναι απλά "συμπαθούντες" κλπ. Δεν με ενδιαφέρουν γιατί δεν με ενδιαφέρει η μουσική τους, οπότε δεν τους έχω ψάξει καθόλου.

Από εκεί και έπειτα, κάποιος επιλέγει ένα στυλ/θέμα, γράφει για αυτό γιατί έτσι του αρέσει (κ ετσι πρέπει να είναι), το βγάζει εκεί έξω κ ο κόσμος του συμπεριφέρεται όπως του αξίζει. Μέχρι εδώ όλα καλά. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν ο καθένας δίνει [αυθαίρετα ή μη] ότι ερμηνεία θέλει σε αυτό (όπως λέτε ότι έκανε ο Π. μέσω Hammer δλδ), και διογκώνεται όταν κανείς δεν κάθεται να μιλήσει επί της ουσίας. Μετά ξεκινά ένα παιχνίδι σουπα, μουπες κλπ στο οποίο του καλλιτέχνη δεν του πεφτει κ τοσο λογος.

Για δυο τελευταίες παραγράφους που έκανε φόκους ο Βοχ, θα συμφωνήσω σε ένα σημείο κ θα διαφωνήσω σε ένα άλλο.

Συμφωνώ σε αυτό που λεει για τις κριτικές, μιας κ αφού έψαξα, είδα οτι κ σάιτ του εξωτερικού δεν αναφέρονται στην θεματολογία ή αναφέρονται γενικά στο ΒΠΠ λες κ προσπαθούν να μην πατήσουν τα σκ%τα στο πάτωμα :D Από την άλλη, γιατί θα έπρεπε να υπάρχει αυτό το "disclaimer" που αναφέρει? Τι προστασία προσφέρει; Το να γίνεται αναφορά ή να υπάρχει ένας προβληματισμός του συντάκτη (χωρίς αυτός να πατρονάρει) είναι σεβαστό και, για μένα, τις πιο πολλές φορές απαραίτητο σε ένα άρθρο, γιατί αυτομάτως θέτει ερωτήματα στον αναγνώστη.

Τελος αυτό "η αισθητικοποίηση του ναζισμού είναι μία από τις πιο καλά προστατευμένες φαντασιώσεις του μέταλ" εχει πολλά σταδια. Δεν είναι το ίδιο αυτό, με αυτό. Το πρώτο για μένα ξεπερνά τα όρια του ανεκτού γιατί πλέον μιλάμε για προπαγάνδα, κ το δεύτερο απλά θέλει λίγο μυαλό για να μην ξεπεράσουμε τα όρια της μλκίας κ το ρίξουμε στη πυρα της πολιτικής ορθότητας :D :D
Zippo190 έγραψε: Κυρ 11 Νοέμ 2018, 13:25 το black metal ανέκαθεν ήταν πρόσφορο έδαφος για την ανάπτυξη ακροδεξιών ιδεολογιών αλλά μέχρι πρότινος φάνταζε cool η αντισυμβατική αυτη αισθητική.
Είναι λίγο αστείο αν σκεφτείς πως εκεί στο ΒΜ το έχουν τιμή τους κ καμάρι τους, ενώ άλλοι απολιτικ καλλιτέχνες αποδεικνύονται ορισμένες φορές πιο "στρατευμένοι" και απο το Χριστό Φαντάρο :D :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Silenius »

Τώρα δε μιλάνε, εγώ όταν είχα κάνει το review του προηγούμενου (Frontschwein), με το στιχουργικό περιεχόμενο ξεκίνησα, από την πρώτη κιόλας παράγραφο. Η μπάντα είχε βγάλει ανακοίνωση την οποία δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω

“is leaving no room to be misunderstood. It is a description of how such things happened. It is our vision of the realities of war, uncompromising, unadorned. Trying to apply any political agenda to what we do is futile. We didn’t write history, but the soundtrack to its darkest chapters.”

https://metalzone.gr/reviews/marduk-frontschwein

και όπως πολύ ορθά ειπώθηκε παραπάνω, οι Marduk παίζουν black metal. Αν δεν ειναι το black metal ακραίο, τότε ποιό θα είναί; Και στην τελική ρε παιδιά ελεύθερη δεν είναι η τέχνη; Ο άλλος ότι θέλει μπορεί να λέει και ο ακροατής θα τον κρίνει, θα τον απορρίψει ή θα τον ακολουθήσει. Ο τύπος παραπάνω, αν δεν αντέχει να ακούσει Marduk μπορεί να ασχοληθεί με Γαρμπή, Πάολα ή Χριστιανικό black metal. Έχουμε γεμίσει κριτές και δικαστές των πάντων. Και στην τελική, ακόμα και με τον τρόπο του, διαφήμιση τους κάνει. Σαν κάτι χριστιανικά βιβλία που έπεσαν στα χέρια μου 25 χρόνια πριν και έλεγαν πόσο αντίχριστο είναι το rock και πόσο σατανάδες είναι οι Maiden, και με έκαναν να ψάχνω σαν τρελός να ακούσω Maiden, με τα αποτελέσματα γνωστά τελικά.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Zippo190 »

Scrollkeeper έγραψε: Δευ 12 Νοέμ 2018, 03:14 [
Zippo190 έγραψε: Κυρ 11 Νοέμ 2018, 13:25 το black metal ανέκαθεν ήταν πρόσφορο έδαφος για την ανάπτυξη ακροδεξιών ιδεολογιών αλλά μέχρι πρότινος φάνταζε cool η αντισυμβατική αυτη αισθητική.
Είναι λίγο αστείο αν σκεφτείς πως εκεί στο ΒΜ το έχουν τιμή τους κ καμάρι τους, ενώ άλλοι απολιτικ καλλιτέχνες αποδεικνύονται ορισμένες φορές πιο "στρατευμένοι" και απο το Χριστό Φαντάρο :D :D
Να κάνω και λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου: το black metal στα περίπου 30 χρόνια ύπαρξης του έχει φιλοξενίσει στίχους που εξυμνούν τον κάθε δαίμονα της Χριστιανικής/Βαβυλωνιακής/Αρχαιοελληνικής/Βουδιστικής/Παγανιστικής θρησκείας, έχει εξυμνήσει θυσίες/θανάτους/βιασμούς/καταστροφές/ολοκαυτώματα/τσουνιάμια/κολάσεις/διαβόλους/αντιχρίστους έχει κάψει Εκκλησίες έχει βλασφημίσει ΟΛΑ τα θρησκευτικά σύμβολα και μέχρι εκεί για κάποιο περίεργο λόγο δεν υπήρχει πρόβλημα γιατί μέχρι ενός σημείου ήταν μορφές πρόκλησης του συμβατικού κατεστημένου (είμαι black metaller, σκοτεινός, θλιβερός όχι μίζερος μικροαστούλης όπως εσείς). Δηλαδή μπορούμε να περάσουμε στο "χαλαρό" τους στίχους των Cannibal Corpse (δεν είναι black metal βέβαια απλά προσπαθώ να δώσω το point μου) αλλά όταν υπάρχει η υπόνοια της πολιτικής ατζέντας για κάποιο λόγο τα πράγματα σοβαρεύουν.

Και να σημειώσω για πολλοστή φορά ο καθένας έχει την κόκκινη γραμμή του: εγώ θεωρώ ότι τα πράγματα σοβαρεύουν όταν ένας καλλιτέχνης έχει και ακτιβιστική δράση (συμμετοχές σε πολιτικά φεστιβάλ, πολιτικές τοποθετήσεις, χρήση συμβόλων, συγεκριμενοποίηση των στιχουργικών θεμάτων κ.α.) παράλληλα με την μουσική του καριέρα. Τότε μπορούμε να μιλήσουμε ξεκάθαρα για ναζισμούς κ.α. αντίθετα υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από theBox »

Καλά τα λέτε γενικά, και οντως όποιος δεν γουστάρει μπορει να μην ασχοληθει. Ο καθένας έχει τις κοκκινες γραμμές του όπως πολυ σωστά γράφει ο ζιππο. Η δικιά μου κοκκινη γραμμή ειναι αυτου του τυπου οι πολιτικες ιδεολογίες, ειτε εκφράζονται απο τον ίδιο τον καλλιτέχνη, ειτε από το ποιμνιό του. Σε αντιθεση με τα διαβολια/τριβολια/βιασμους κτλ, βρίσκω οτι οι πολιτικες θέσεις ειναι κατι το πολυ πιο απτό, εφαρμόσιμο και "real world" και ως εκ τουτου, εκεί τραβαω όντως τη γραμμη. Αναγνωρίζοντας βεβαιως οτι είναι το υποκειμενικό προσωπικό μου κόλλημα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”