Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Δευ 12 Νοέμ 2018, 09:56 Καλά τα λέτε γενικά, και οντως όποιος δεν γουστάρει μπορει να μην ασχοληθει. Ο καθένας έχει τις κοκκινες γραμμές του όπως πολυ σωστά γράφει ο ζιππο. Η δικιά μου κοκκινη γραμμή ειναι αυτου του τυπου οι πολιτικες ιδεολογίες, ειτε εκφράζονται απο τον ίδιο τον καλλιτέχνη, ειτε από το ποιμνιό του. Σε αντιθεση με τα διαβολια/τριβολια/βιασμους κτλ, βρίσκω οτι οι πολιτικες θέσεις ειναι κατι το πολυ πιο απτό, εφαρμόσιμο και "real world" και ως εκ τουτου, εκεί τραβαω όντως τη γραμμη. Αναγνωρίζοντας βεβαιως οτι είναι το υποκειμενικό προσωπικό μου κόλλημα.
εδώ όμως υπάρχει κάτι που αρκετοι παραλείπουν να αναφέρουν: ένα υγειές μυαλό δεν θα μπορεί να ταρακουνηθεί ούτε από σατανάδες ούτε από Βαν Ρίχτερ. Marduk ακούνε δεκάδες χιλιάδες άτομα, πόσοι όμως από αυτούς εντάχθηκαν σε κάποια ακροδεξιά οργάνωση; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η τέχνη δεν είναι αρκετή ωστε να προκαλέσει τέτοιες αλλαγές σε ένα άτομο, εκτός και αν είναι επιρρεπής σε κάτι τέτοιο. Αν θέλουν να βρούνε τους λόγους ανώδου της ακροδεξιάς ας ψάξουν στην οικονομική κρίση, στην έλλειψη παιδιάς, στην έλλειψη γνώσης της ιστορίας και στις αποτυχίες της αριστεράς.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Δευ 12 Νοέμ 2018, 11:00
theBox έγραψε: Δευ 12 Νοέμ 2018, 09:56 Καλά τα λέτε γενικά, και οντως όποιος δεν γουστάρει μπορει να μην ασχοληθει. Ο καθένας έχει τις κοκκινες γραμμές του όπως πολυ σωστά γράφει ο ζιππο. Η δικιά μου κοκκινη γραμμή ειναι αυτου του τυπου οι πολιτικες ιδεολογίες, ειτε εκφράζονται απο τον ίδιο τον καλλιτέχνη, ειτε από το ποιμνιό του. Σε αντιθεση με τα διαβολια/τριβολια/βιασμους κτλ, βρίσκω οτι οι πολιτικες θέσεις ειναι κατι το πολυ πιο απτό, εφαρμόσιμο και "real world" και ως εκ τουτου, εκεί τραβαω όντως τη γραμμη. Αναγνωρίζοντας βεβαιως οτι είναι το υποκειμενικό προσωπικό μου κόλλημα.
εδώ όμως υπάρχει κάτι που αρκετοι παραλείπουν να αναφέρουν: ένα υγειές μυαλό δεν θα μπορεί να ταρακουνηθεί ούτε από σατανάδες ούτε από Βαν Ρίχτερ. Marduk ακούνε δεκάδες χιλιάδες άτομα, πόσοι όμως από αυτούς εντάχθηκαν σε κάποια ακροδεξιά οργάνωση; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η τέχνη δεν είναι αρκετή ωστε να προκαλέσει τέτοιες αλλαγές σε ένα άτομο, εκτός και αν είναι επιρρεπής σε κάτι τέτοιο. Αν θέλουν να βρούνε τους λόγους ανώδου της ακροδεξιάς ας ψάξουν στην οικονομική κρίση, στην έλλειψη παιδιάς, στην έλλειψη γνώσης της ιστορίας και στις αποτυχίες της αριστεράς.
Εννοείται σωστος!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Zippo190 έγραψε: Δευ 12 Νοέμ 2018, 09:11 Να κάνω και λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου: το black metal στα περίπου 30 χρόνια ύπαρξης του έχει φιλοξενίσει στίχους που εξυμνούν τον κάθε δαίμονα της Χριστιανικής/Βαβυλωνιακής/Αρχαιοελληνικής/Βουδιστικής/Παγανιστικής θρησκείας, έχει εξυμνήσει θυσίες/θανάτους/βιασμούς/καταστροφές/ολοκαυτώματα/τσουνιάμια/κολάσεις/διαβόλους/αντιχρίστους έχει κάψει Εκκλησίες έχει βλασφημίσει ΟΛΑ τα θρησκευτικά σύμβολα και μέχρι εκεί για κάποιο περίεργο λόγο δεν υπήρχει πρόβλημα γιατί μέχρι ενός σημείου ήταν μορφές πρόκλησης του συμβατικού κατεστημένου (είμαι black metaller, σκοτεινός, θλιβερός όχι μίζερος μικροαστούλης όπως εσείς). Δηλαδή μπορούμε να περάσουμε στο "χαλαρό" τους στίχους των Cannibal Corpse (δεν είναι black metal βέβαια απλά προσπαθώ να δώσω το point μου) αλλά όταν υπάρχει η υπόνοια της πολιτικής ατζέντας για κάποιο λόγο τα πράγματα σοβαρεύουν.
Μα δεν διαφωνώ με αυτό που λες. Απλά είπα ότι υπάρχουν και φαινομενικά απολιτικ καλλιτέχνες, που ενώ "κοίταζαν τη δουλειά τους", τους βλέπεις μια ωραία μέρα να κανουν δηλώσεις υπέρ του Τραμπ ή του κάθε Τραμπ. :D :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Silenius »

Zippo190 έγραψε: Δευ 12 Νοέμ 2018, 11:00
εδώ όμως υπάρχει κάτι που αρκετοι παραλείπουν να αναφέρουν: ένα υγειές μυαλό δεν θα μπορεί να ταρακουνηθεί ούτε από σατανάδες ούτε από Βαν Ρίχτερ. Marduk ακούνε δεκάδες χιλιάδες άτομα, πόσοι όμως από αυτούς εντάχθηκαν σε κάποια ακροδεξιά οργάνωση; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η τέχνη δεν είναι αρκετή ωστε να προκαλέσει τέτοιες αλλαγές σε ένα άτομο, εκτός και αν είναι επιρρεπής σε κάτι τέτοιο. Αν θέλουν να βρούνε τους λόγους ανώδου της ακροδεξιάς ας ψάξουν στην οικονομική κρίση, στην έλλειψη παιδιάς, στην έλλειψη γνώσης της ιστορίας και στις αποτυχίες της αριστεράς.
ΑΨΟΓΟΣ
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Zippo190 έγραψε: Δευ 12 Νοέμ 2018, 11:00
theBox έγραψε: Δευ 12 Νοέμ 2018, 09:56 Καλά τα λέτε γενικά, και οντως όποιος δεν γουστάρει μπορει να μην ασχοληθει. Ο καθένας έχει τις κοκκινες γραμμές του όπως πολυ σωστά γράφει ο ζιππο. Η δικιά μου κοκκινη γραμμή ειναι αυτου του τυπου οι πολιτικες ιδεολογίες, ειτε εκφράζονται απο τον ίδιο τον καλλιτέχνη, ειτε από το ποιμνιό του. Σε αντιθεση με τα διαβολια/τριβολια/βιασμους κτλ, βρίσκω οτι οι πολιτικες θέσεις ειναι κατι το πολυ πιο απτό, εφαρμόσιμο και "real world" και ως εκ τουτου, εκεί τραβαω όντως τη γραμμη. Αναγνωρίζοντας βεβαιως οτι είναι το υποκειμενικό προσωπικό μου κόλλημα.
εδώ όμως υπάρχει κάτι που αρκετοι παραλείπουν να αναφέρουν: ένα υγειές μυαλό δεν θα μπορεί να ταρακουνηθεί ούτε από σατανάδες ούτε από Βαν Ρίχτερ. Marduk ακούνε δεκάδες χιλιάδες άτομα, πόσοι όμως από αυτούς εντάχθηκαν σε κάποια ακροδεξιά οργάνωση; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η τέχνη δεν είναι αρκετή ωστε να προκαλέσει τέτοιες αλλαγές σε ένα άτομο, εκτός και αν είναι επιρρεπής σε κάτι τέτοιο. Αν θέλουν να βρούνε τους λόγους ανώδου της ακροδεξιάς ας ψάξουν στην οικονομική κρίση, στην έλλειψη παιδιάς, στην έλλειψη γνώσης της ιστορίας και στις αποτυχίες της αριστεράς.
κάτι τέτοιο ήθελα να πω και εγώ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Vic »

Θα συμφωνήσω με τον Zippo για το πόσο επικίνδυνη είναι η τέχνη στο να κάνει ανυποψίαστο κόσμο φασίστες. Τέτοιο πράγμα είναι πάρα πολύ δύσκολο να συμβεί αλλιώς θα ήμασταν όλοι εδώ ίβωλ σατανόμουτρα. Ή ιππότες του ήλιου. Προφανώς πρέπει να είσαι πολύ νέος και πολύ αφελής και πολύ αδιάβαστος για να ψαρώσεις με κάτι τέτοια, το οποίο δεν είναι αμελητέος κίνδυνος αλλά αυτά τα μηνύματα συνήθως δεν απευθύνονται σε πιτσιρίκια. Αλλά σε εμάς γενικώς τους μεταλλάδες. Τέτοια μηνύματα που πατρονάρουν τόσο πολύ και τόσο απροκάλυπτα δεν τα συμπαθώ. Φυσικά δεν συμπαθώ καθόλου και τα identity politics και ακόμα λιγότερο τα gender issues κλπ, τα οποία πάνε πακέτο.

Με ενοχλεί να πω την αλήθεια αυτή η εμμονή με τα "call outs" και το κυνήγι της ιδεολογικής καθαρότητας και η συνεχής διαφήμιση του "εγώ δεν ακούω φασίστες και μισογύνηδες". Είναι σεβαστές οι κόκκινες γραμμές του καθενός αλλά αν δεν έχω εγώ τις ίδιες κόκκινες γραμμές με κάποιον ιδεολογικό πιουρίστα αυτό με κάνει προβληματικό στα μάτια του. Επικίνδυνο ακόμη. "Κανονικοποιώ" το ολοκαύτωμα ή τους ναζίδες. Ακούς Μαρντούκ και ανεβαίνει ο κίνδυνος του φασισμού. Υπερβολάρες από την μια μεριά αλλά από την άλλη αυτό που με ενοχλεί είναι ότι αυτοί που τα λένε αυτά (και ο Chris που γράφει το ορίτζιναλ κείμενο πάνω) είναι αυτοί που την είχαν πατήσει προσωπικά στα νιάτα τους (δηλ. είχαν ψαρώσει με το μπλακ) και τώρα την "πληρώνουμε" εμείς να μας κουνάνε το δάχτυλο τακτικότατα και χωρίς καμία συστολή. Και μάλιστα επειδή παρακολουθώ την παρέα (ας το πω έτσι ) που έχει αυτές τις ευαισθησίες, το έχουν ψωμοτύρι για το πόσο τίγκα σε συντηρητισμό και μισογυνισμό είναι το χέβυ μέταλ και φυσικά οι μεταλλάδες και πόσο πρέπει να φανούμε γενναίοι και να δούμε κατάματα το πόσο προβληματικοί είναι οι omen με τα be my wench αλλά χρόνια μετά βλέπω ότι "ακόμα ακούω Omen, το δουλεύω μέσα μου". Κάτσε ρε φίλε, εσύ ακούς ακόμα Omen και μας έχεις πρήξει τα ήπατα με τον μισογυνισμό τους αλλά είναι ΟΚ επειδή "το δουλεύεις", εμείς οι υπόλοιποι δεν μπορούμε επειδή δεν προβληματιζόμαστε καθημερινά με το θέμα; Παρατηρήστε το την άλλη φορά, πόσο "το δουλεύουν", πόσο "έχουν δρόμο ακόμα μπροστά τους" κλπ αλλά και πόσο αυτό δεν τους εμποδίζει να κάνουν "call out" κόσμο, ακόμα και κόσμο που γενικά κινείται στην ίδια ιδεολογική σφαίρα με αυτούς. Εγώ είμαι της απόψεως βγάλε το δοκάρι από το μάτι σου πριν βγάλεις το σκουπιδάκι από το μάτι του άλλου και αυτή η εμμονή με το να χωριστούμε σε στρατόπεδα (οι κακοί και οι καλοί) θεωρώ ότι είναι σοβαρότερο πρόβλημα από τους κάθε Μαρντούκ.

Οι Marduk μου κάνουν πάντως για ένα βήμα πριν τους Naer Mataron. Τους έχω χεσμένους και δεν θα μου λείψει τίποτα, οπότε μου είναι πανεύκολο να μην τους ακούω. Καλό είναι να λέμε ότι φλερτάρουν απροκάλυπτα με τον ναζισμό και ότι ακόμα και αν είναι ως αντίδραση στους κακούς αντίφα (τις καρικατούρες τσάμπα αντίφα θα έλεγα εγώ, που αντιστέκονται (πύρινα) από τον καναπέ... τον αληθινό αντίφα που πλακώνεται με χρυσαυγίτες δεν τον βλέπω συνήθως στο fb) αυτό δεν το κάνει και πολύ καλύτερο. Για δεκατριάχρονο ίσως. Από την άλλη μου αρκεί αυτή η επισήμανση, να γίνει αυτή η κουβέντα και μετά ας αποφασίσει ο καθένας αν θέλει να τους ακούει χωρίς να ακούει τα σχολιανά του ότι με αυτόν τον τρόπο βοηθάει τους φασίστες να σκοτώνουν μετανάστες και να κερδίζουν μεγάλα εκλογικά ποσοστά παγκοσμίως.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vic την Δευ 12 Νοέμ 2018, 20:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από LuciferSteele »

άγιε μου [mention]Vic[/mention] πάω μέχρι τον Αη Γιωργη εδώ παραδίπλα να σου ανάψω μια λαμπάδα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ένα πόιντ μόνο στο πόσο επικίνδυνη ή όχι είναι η τέχνη.

Η τέχνη από μόνη της δεν είναι ούτε καλή, ούτε κακή, ούτε ακίνδυνη, ούτε επικίνδυνη. Είναι σαν την τεχνολογία. Μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για να πας στο διάστημα, ή μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για να ανατινάξεις τον πλανήτη που μένεις. Κοινώς, η χρήση της είναι αυτή που την κάνει ότι την κάνει, και έτσι συμβαίνει στη μουσική, ανάλογα με το σκοπό που θες να πετύχεις μεσω αυτής: διασκέδαση, τροφή για σκέψη, διαφυγή κλπ. Τη προπαγάνδα δεν την λογαριάζω ως τέχνη, όσο ποιοτικό κ αν είναι ένα artifact.

Στη προκειμένη περίπτωση, που λέει κ ο [mention]Zippo190[/mention], δεν πιστευω οτι οι χιλιάδες που ακούνε MARDUK είναι ναζί ή ότι έγιναν ναζί γιατί ακούσαν MARDUK, αλλά σίγουρα οι NS μπλακμεταλλάδες έχουν έναν λόγο (ή κ περισσότερους) παραπάνω να ακούν MARDUK. Και όταν φτάνει το credibility που έχουν οι MARDUK (χιλιάδες οπαδούς, μεγάλη δισκογραφική, κάλυψη/βήμα από τα διεθνή media) να γίνεται άλλοθι για τη συγκεκριμένη ιδεολογία από τους NS οπαδούς, προσωπικά το βρίσκω λίγο στρεβλο, γιατί εκεί ακριβώς στηρίζεται η συγκεκριμένη ιδεολογία για την εξάπλωσή της. Ο ναζισμός δεν είναι αποκρυφιστική γκρούπα σαν τους occultists :P

Δεν ξέρω αν η μουσική μπορεί να προκαλέσει από μόνη της σοβαρή αιτία ή αφορμή ή δικαιολογία για το οτιδήποτε, αλλά ορισμένα χοντρα σκηνικά έχουν ξεκινήσει από συναυλίες.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Vic »

Scrollkeeper έγραψε: Δευ 12 Νοέμ 2018, 20:47 σίγουρα οι NS μπλακμεταλλάδες έχουν έναν λόγο (ή κ περισσότερους) παραπάνω να ακούν MARDUK.
Λογικό. Εμάς τι μας νοιάζει αυτό;
Και όταν φτάνει το credibility που έχουν οι MARDUK (χιλιάδες οπαδούς, μεγάλη δισκογραφική, κάλυψη/βήμα από τα διεθνή media) να γίνεται άλλοθι για τη συγκεκριμένη ιδεολογία από τους NS οπαδούς, προσωπικά το βρίσκω λίγο στρεβλο,
Eδώ σε χάνω λίγο, τι εννοείς γίνεται άλλοθι για την συγκεκριμένη ιδεολογία από τους ναζί το credibility; Και βασικά τι εννοείς με credibility, περιγράφεις επιτυχία (success), όχι credibility
γιατί εκεί ακριβώς στηρίζεται η συγκεκριμένη ιδεολογία για την εξάπλωσή της
Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς ακριβώς με το από πάνω αλλά νομίζω ότι αυτά που περιγράφει ο Ζίππο είναι πιο σημαντικά, ειδικά η οικονομική κρίση αλλά και η εισροή μεταναστών σε μεγάλα νούμερα εν μέσω της κρίσης αυτής. Στον απαίδευτο που έχει σιχαθεί τα ξεπουλημένα μίντια και τους αγκυλωμένους τα Πρώτα Θέματα και οι Ελεύθερες Ώρες και οι σφαλιάρες του Κασιδιάρη φαντάζουν πολύ θελκτικά. Η απλή λογική του όσο προσπαθείς να καταπιέσεις κάτι τόσο περισσότερο θα βγει αντιδραστικότητα εξηγεί γιατί λυσσάνε στην Αμερική ενάντια στο political correct και ψηφίζουν Trump - και αν συνεχίσουν να τον βγάζουν ημίτρελο φασίστα σε καθημερινή βάση τα μίντια και πλασάρουν κανά γεράκι τύπου Χίλαρι για αντίπαλο, θα τον ξαναψηφίσουν. Σε όλο αυτό, ειλικρινά, ποιοι Marduk τώρα...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Vic έγραψε: Δευ 12 Νοέμ 2018, 21:36 Λογικό. Εμάς τι μας νοιάζει αυτό;
Δεν μας "νοιάζει", το αναφέρω στα πλαίσια της συζήτησης που γίνεται μαζί με άλλα τόσα που έχουν αναφερθεί που επίσης μπορεί να μην μας "νοιάζουν" :D
Vic έγραψε: Δευ 12 Νοέμ 2018, 21:36 Eδώ σε χάνω λίγο, τι εννοείς γίνεται άλλοθι για την συγκεκριμένη ιδεολογία από τους ναζί το credibility; Και βασικά τι εννοείς με credibility, περιγράφεις επιτυχία (success), όχι credibility
Μα η επιτυχία δεν είναι που φέρνει κ το credibility in the long run; Ή τέλος πάντων αυτά τα δύο είναι άρρηκτα συνδεδεμένες έννοιες που ίσως δεν υπάρχει λόγος να ψάχνουμε ψύλλο στα άχυρα και να παίζουμε με τις λέξεις.

Αυτό που ήθελα να πω (κ ίσως το "άλλοθι" να μην ήταν η καλύτερη επιλογή λέξης), είναι πως τέτοιες καταστάσεις ευνοούν την επίκληση στην αυθεντία (ή στη αξιόπιστη πηγή/πρόσωπο) για να στηριχτεί μια ιδεολογία ή κάποια επιχειρήματα:

"Ρε συ αυτοί δεν είναι ναζί. Δεν βλέπεις πόσος κόσμος τους ακούει και πόσα περιοδικά τους δείχνουν; Θα είχαν τόση πέραση αν ήταν ναζί;".

Μπορεί το παράδειγμα που φέρνω να είναι χαζό (που είναι χαζό), αλλά δυστυχώς ο κόσμος δεν απαρτίζεται στην πλειοψηφία του από άτομα υψηλής ευφυίας. Το αντίθετο. Η "κατήχηση" στοχεύει σε απαίδευτους καθότι είναι πλειοψηφία και ευκολος στόχος, και το έχουμε δει και μπροστά μας (πχ "Μα εμας οι γονείς μας ήταν στο ΚΚΕ, είναι δυνατόν να είμαστε νεοναζί; Όχι, όχι, πατριώτες είμαστε.").

Για να το ξεκαθαρίσω, δεν λέω ότι κινδυνεύουμε από τους MARDUK ή τους οποιοδήποτε MARDUK στο συγκεκριμένο κομμάτι, απλά το ανέφερα σαν προβληματισμό γιατί συμβαίνει σε κάποιο ποσοστό.
Vic έγραψε: Δευ 12 Νοέμ 2018, 21:36 Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς ακριβώς με το από πάνω αλλά νομίζω ότι αυτά που περιγράφει ο Ζίππο είναι πιο σημαντικά, ειδικά η οικονομική κρίση αλλά και η εισροή μεταναστών σε μεγάλα νούμερα εν μέσω της κρίσης αυτής. Στον απαίδευτο που έχει σιχαθεί τα ξεπουλημένα μίντια και τους αγκυλωμένους τα Πρώτα Θέματα και οι Ελεύθερες Ώρες και οι σφαλιάρες του Κασιδιάρη φαντάζουν πολύ θελκτικά.
Αυτό ακριβώς εννοώ [mention]Vic[/mention] ;) Η οικονομική κρίση και όλα αυτά που αναφέρει ο Ζίπο είναι ο #1 παράγοντας για να στήσεις το αφήγημά σου κ να γίνεις πιστευτός, αλλά για να μπορέσεις να το γιγαντώσεις και να το συντηρήσεις θες μηχανισμό προπαγάνδας που να δουλεύει "σωστά" (εδώ κολλάνε αυτά που είπα παραπάνω). Αν τώρα μέρος της προπαγάνδα σου είναι οι MARDUK, ο Σφακιανάκης ή ο Μάκης ο περιπτεράς, μηδενική σημασία έχει. Η ουσία είναι ότι χωρίς marketing (σσ: προπαγάνδα), δεν πας πουθενά.
Vic έγραψε: Δευ 12 Νοέμ 2018, 21:36 Η απλή λογική του όσο προσπαθείς να καταπιέσεις κάτι τόσο περισσότερο θα βγει αντιδραστικότητα εξηγεί γιατί λυσσάνε στην Αμερική ενάντια στο political correct και ψηφίζουν Trump - και αν συνεχίσουν να τον βγάζουν ημίτρελο φασίστα σε καθημερινή βάση τα μίντια και πλασάρουν κανά γεράκι τύπου Χίλαρι για αντίπαλο, θα τον ξαναψηφίσουν. Σε όλο αυτό, ειλικρινά, ποιοι Marduk τώρα...
Αυτό που κολλάει με τα παραπάνω; Δεν είπα να καταπιέσουμε κανέναν, ούτε να απαγορέψουμε τπτ. Ίσα ίσα, που είμαι κατά της απαγόρευσης/καταπίεσης της έκφρασης γιατί το μόνο που κάνει είναι να κρύβει τη σκόνη κάτω από το χαλί ή να αλλάζει την ουσία των πραγμάτων (βλέπε λογική δύο άκρων κλπ). Λαμπρό παράδειγμα η σημερινή Γερμανία:
  • Ναζί κυκλοφορούν με καλυμμένα τατού στο δρόμο για να μην φαίνονται οι σβάστικες, και την ίδια τα ποσοστά τους ξεπερνούν το 17%. Σουρεαλισμός.
  • Κόσμος που προσπαθεί να βοηθήσει κάποιον που έχει ανάγκη, καταλήγει να χαρακτηρίζεται αριστερός/αναρχικός/αντιπατριώτης επειδή "δεν βοηθάει τους συμπατριώτες του".
Δεν δουλεύει έτσι η φάση.

Όσο για τον Trump μαζί σου, έχουμε μεγαλύτερα προβλήματα, απλά εδώ συζητάμε για το θέμα υπό μουσικό πρίσμα ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Vic »

Scrollkeeper έγραψε: Δευ 12 Νοέμ 2018, 22:52
Vic έγραψε: Δευ 12 Νοέμ 2018, 21:36 Λογικό. Εμάς τι μας νοιάζει αυτό;
Δεν μας "νοιάζει", το αναφέρω στα πλαίσια της συζήτησης που γίνεται μαζί με άλλα τόσα που έχουν αναφερθεί που επίσης μπορεί να μην μας "νοιάζουν" :D
Εννοούσα ότι αν οι ναζί μπλακμεταλλάδες βρήκαν άλλο ένα λόγο να ακούνε Μαρντούκ αυτό είναι αδιάφορο. Είναι ήδη "από εκεί", εμάς μας νοιάζουν αυτοί που δεν γλυκοκοιτάνε τον ναζισμό.
Vic έγραψε: Δευ 12 Νοέμ 2018, 21:36 Eδώ σε χάνω λίγο, τι εννοείς γίνεται άλλοθι για την συγκεκριμένη ιδεολογία από τους ναζί το credibility; Και βασικά τι εννοείς με credibility, περιγράφεις επιτυχία (success), όχι credibility
Μα η επιτυχία δεν είναι που φέρνει κ το credibility in the long run; Ή τέλος πάντων αυτά τα δύο είναι άρρηκτα συνδεδεμένες έννοιες που ίσως δεν υπάρχει λόγος να ψάχνουμε ψύλλο στα άχυρα και να παίζουμε με τις λέξεις.

Αυτό που ήθελα να πω (κ ίσως το "άλλοθι" να μην ήταν η καλύτερη επιλογή λέξης), είναι πως τέτοιες καταστάσεις ευνοούν την επίκληση στην αυθεντία (ή στη αξιόπιστη πηγή/πρόσωπο) για να στηριχτεί μια ιδεολογία ή κάποια επιχειρήματα:

"Ρε συ αυτοί δεν είναι ναζί. Δεν βλέπεις πόσος κόσμος τους ακούει και πόσα περιοδικά τους δείχνουν; Θα είχαν τόση πέραση αν ήταν ναζί;".
Δεν νομίζω ότι όλες οι επιτυχημένες μπάντες έχουν το ίδιο credibility και ακόμα περισσότερο μπάντες τύπου Marduk ή Burzum. Υπάρχει κανείς που αμφισβητεί την μαλάκυνση του Varg; Δεν έχω γνωρίσει κάποιον. Ξέρω πολλούς που ακούνε Burzum. Βλέπω συχνά σχόλια (σαν το ορίτζιναλ) που την λένε στα περιοδικά για τις συνεντεύξεις του Varg. Επομένως, στηρίζω 100% να γίνεται η κουβέντα. Δεν στηρίζω καθόλου το κυνήγι μαγισσών και ακόμα περισσότερο το "calling out" στους μεταλλάδες να ξυπνήσουν, να αλλάξουν, να σταματήσουν να υποκρίνονται, να το δουλέψουν μέσα τους και λοιπά πατροναριστικά.
Μπορεί το παράδειγμα που φέρνω να είναι χαζό (που είναι χαζό), αλλά δυστυχώς ο κόσμος δεν απαρτίζεται στην πλειοψηφία του από άτομα υψηλής ευφυίας. Το αντίθετο. Η "κατήχηση" στοχεύει σε απαίδευτους καθότι είναι πλειοψηφία και ευκολος στόχος, και το έχουμε δει και μπροστά μας (πχ "Μα εμας οι γονείς μας ήταν στο ΚΚΕ, είναι δυνατόν να είμαστε νεοναζί; Όχι, όχι, πατριώτες είμαστε.").

Για να το ξεκαθαρίσω, δεν λέω ότι κινδυνεύουμε από τους MARDUK ή τους οποιοδήποτε MARDUK στο συγκεκριμένο κομμάτι, απλά το ανέφερα σαν προβληματισμό γιατί συμβαίνει σε κάποιο ποσοστό.
Αν δεν κινδυνεύουμε από τους Marduk όμως (και πιστεύω ότι δεν κινδυνεύουμε προσωπικά) τότε όλο το μακρυνάρι του Chris αποτελεί το κλασικό storm in a tea cup ή ελληνιστί η τρίχα τριχιά. Και πες το προσπερνάμε αυτό, το μαζικό βάφτισμα των μεταλλάδων σε ανεγκέφαλους ανώριμους που χώνουν το κεφάλι τους στην άμμο και φλερτάρουν με το φασισμό ενώ είναι (φυσικά) συντηρητικοί (δηλ. στο φάσμα του φασισμού) και τέτοια - όλα αυτά εγώ δεν τα προσπερνάω. Όπως πλακωνόμουν με κάθε προοδευτικό μασώνο ψαγμένο που έβγαζε τους μεταλλάδες γίδια και πρασούλες, έτσι ακριβώς αντιδράω στους φεμινιστές μεταμοντέρνους σχετικιστές που βλέπουν εχθρούς και κινδύνους παντού και νιώθουν την ανάγκη να μας προτρέψουν στην μετάνοια. Πάντα αναρωτιέμαι αν δεν βλέπουν την κωμικοτραγική ομοιότητά τους με τους τύπους που φοράνε ταμπέλες "μετανοείτε αμαρτωλοί", πραγματικά η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος είναι.

Να συζητάμε τι κουμάσια είναι οι Marduk και από εκεί και πέρα ας κάνει ο καθένας τα κουμάντα του. Αν χρειάζεται να μας επιβληθεί με ψυχολογική βία τι θα ακούμε "γιατί αλλιώς είστε *τέτοιοι*" να φάνε σκατά και αυτοί και εμείς και όλοι, να πάμε να φουντάρουμε γιατί έχουμε πεθάνει εγκεφαλικά και ηθικά ήδη και δεν το ξέρουμε.

Αυτό ακριβώς εννοώ @Vic ;) Η οικονομική κρίση και όλα αυτά που αναφέρει ο Ζίπο είναι ο #1 παράγοντας για να στήσεις το αφήγημά σου κ να γίνεις πιστευτός, αλλά για να μπορέσεις να το γιγαντώσεις και να το συντηρήσεις θες μηχανισμό προπαγάνδας που να δουλεύει "σωστά" (εδώ κολλάνε αυτά που είπα παραπάνω). Αν τώρα μέρος της προπαγάνδα σου είναι οι MARDUK, ο Σφακιανάκης ή ο Μάκης ο περιπτεράς, μηδενική σημασία έχει. Η ουσία είναι ότι χωρίς marketing (σσ: προπαγάνδα), δεν πας πουθενά.
Αυτό που περιγράφεις είναι σύμπτωμα, δεν είναι μηχανισμός προπαγάνδας. Δεν πιστεύω ότι οι Marduk είναι βαλτοί. Και πάλι όμως, αν έχεις κοινό που πείθεται λόγω Marduk και Σφακιανάκη, ε, το πρόβλημά σου δεν είναι αυτοί αλλά το επίπεδο του κοινού.
Vic έγραψε: Δευ 12 Νοέμ 2018, 21:36 Η απλή λογική του όσο προσπαθείς να καταπιέσεις κάτι τόσο περισσότερο θα βγει αντιδραστικότητα εξηγεί γιατί λυσσάνε στην Αμερική ενάντια στο political correct και ψηφίζουν Trump - και αν συνεχίσουν να τον βγάζουν ημίτρελο φασίστα σε καθημερινή βάση τα μίντια και πλασάρουν κανά γεράκι τύπου Χίλαρι για αντίπαλο, θα τον ξαναψηφίσουν. Σε όλο αυτό, ειλικρινά, ποιοι Marduk τώρα...
Αυτό που κολλάει με τα παραπάνω;[/quote]
Eίμαστε πάντοτε λίγα βήματα πίσω από την Αμερική, κάποτε 10 χρόνια πίσω, τώρα κάπου 5 αν κρίνω από τα social media. Έχουμε ξεκινήσει από το κυνήγι του φασίστα (θεμιτόν), μέρος του κόσμου έχει πάει παρακάτω και βαφτίζει πολύ κόσμο φασίστα και ένα μέρος αυτού ταυτίζεται με τον φεμινισμό, το political correctness κλπ. Εκεί πάμε. από την μια ο μπαμπούλας της ανόδου του φασισμού που συμφωνήσαμε όλοι πού οφείλεται και από την άλλη η άνοδος της μεταμοντέρνας φεμινιστοαριστεράς που είδε φως και μπήκε και σιγά-σιγά πάμε και εμείς για αμερικάνικου τύπου διαχωρισμό. Και εμάς δεν θα μας κάτσει Τραμπ, θα μας κάτσει κάτι πολύ χειρότερο στο τέλος.

Πρέπει να φύγω αλλά θα χαρώ να συνεχιστεί η κουβέντα. Με έχει προβληματίσει πολύ το θέμα τα τελευταία 2 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Vic έγραψε: Τρί 13 Νοέμ 2018, 17:17 Εννοούσα ότι αν οι ναζί μπλακμεταλλάδες βρήκαν άλλο ένα λόγο να ακούνε Μαρντούκ αυτό είναι αδιάφορο. Είναι ήδη "από εκεί", εμάς μας νοιάζουν αυτοί που δεν γλυκοκοιτάνε τον ναζισμό.
Εδώ διαφωνώ. Από τη στιγμή που μας απασχολεί το θέμα, όλοι κ τα πάντα είναι δείκτες του τι συμβαίνει γύρω μας. Ακόμα και "από εκεί" να είναι κάποιος, προσωπικά με ενδιαφέρει τι τρέχει με τη πάρτη του μην κάνει κ έρθει από "εδώ" :D
Vic έγραψε: Τρί 13 Νοέμ 2018, 17:17 Δεν νομίζω ότι όλες οι επιτυχημένες μπάντες έχουν το ίδιο credibility και ακόμα περισσότερο μπάντες τύπου Marduk ή Burzum. Υπάρχει κανείς που αμφισβητεί την μαλάκυνση του Varg; Δεν έχω γνωρίσει κάποιον. Ξέρω πολλούς που ακούνε Burzum. Βλέπω συχνά σχόλια (σαν το ορίτζιναλ) που την λένε στα περιοδικά για τις συνεντεύξεις του Varg. Επομένως, στηρίζω 100% να γίνεται η κουβέντα. Δεν στηρίζω καθόλου το κυνήγι μαγισσών και ακόμα περισσότερο το "calling out" στους μεταλλάδες να ξυπνήσουν, να αλλάξουν, να σταματήσουν να υποκρίνονται, να το δουλέψουν μέσα τους και λοιπά πατροναριστικά.
Νομίζω το παράδειγμα δεν κολλάει με αυτό που λέω. Οι BURZUM δεν είναι μια πετυχημένη μπάντα από τη στιγμή που δεν είναι μπάντα ευρείας αποδοχής (mainstream). Όσο για τον Βάργκ θα συμφωνήσω: δεν τον λες ούτε επιτυχημένο, ούτε αξιόπιστο. Ένας ψυχωτικός κυνικός είναι, που του "έκατσε" η φάση (σαρανταδώδεκα μαχαιριές σε αυτοάμυνα) κ έγινε γνωστός. Απλά η διαφορά που έχουν στην προκειμένη οι MARDUK με τον Varg, είναι ότι οι πρώτοι πουλάνε την τέχνη τους, ενώ ο δεύτερος πουλάει τρελίτσα και ιδεολογία (ελιτίστικες απόψεις περί ανωτερότητας της Ευρώπης κλπ.) και τα ambient μπλιμπλίκια του έρχονται πολύ μετά. Στα υπόλοιπα κ γω μαζί σου είμαι, να γίνεται κουβέντα και να υπάρχουν συνεντεύξεις κλπ. Είναι ο μόνος τρόπος να καταλάβεις τι έχεις απέναντί σου. Αυτό που λέω εγώ είναι να γίνονται συνεντεύξεις και κριτικές με ουσία και όχι τρία πουλάκια κάθονταν κ παίζαν χέβυ μεταλ.
Vic έγραψε: Τρί 13 Νοέμ 2018, 17:17 Αν δεν κινδυνεύουμε από τους Marduk όμως (και πιστεύω ότι δεν κινδυνεύουμε προσωπικά) τότε όλο το μακρυνάρι του Chris αποτελεί το κλασικό storm in a tea cup ή ελληνιστί η τρίχα τριχιά. Και πες το προσπερνάμε αυτό, το μαζικό βάφτισμα των μεταλλάδων σε ανεγκέφαλους ανώριμους που χώνουν το κεφάλι τους στην άμμο και φλερτάρουν με το φασισμό ενώ είναι (φυσικά) συντηρητικοί (δηλ. στο φάσμα του φασισμού) και τέτοια - όλα αυτά εγώ δεν τα προσπερνάω. Όπως πλακωνόμουν με κάθε προοδευτικό μασώνο ψαγμένο που έβγαζε τους μεταλλάδες γίδια και πρασούλες, έτσι ακριβώς αντιδράω στους φεμινιστές μεταμοντέρνους σχετικιστές που βλέπουν εχθρούς και κινδύνους παντού και νιώθουν την ανάγκη να μας προτρέψουν στην μετάνοια. Πάντα αναρωτιέμαι αν δεν βλέπουν την κωμικοτραγική ομοιότητά τους με τους τύπους που φοράνε ταμπέλες "μετανοείτε αμαρτωλοί", πραγματικά η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος είναι.

Να συζητάμε τι κουμάσια είναι οι Marduk και από εκεί και πέρα ας κάνει ο καθένας τα κουμάντα του. Αν χρειάζεται να μας επιβληθεί με ψυχολογική βία τι θα ακούμε "γιατί αλλιώς είστε *τέτοιοι*" να φάνε σκατά και αυτοί και εμείς και όλοι, να πάμε να φουντάρουμε γιατί έχουμε πεθάνει εγκεφαλικά και ηθικά ήδη και δεν το ξέρουμε.
Νομίζω ότι έχεις καταλάβει λάθος μιας και ποτέ δεν επικρότησα ή αποδοκίμασα το κείμενό. Απλά εστίασα στις δύο τελευταίες παραγράφους που είπε κ ο Μποξ κ έθεσα έναν προβληματισμό που έχω σχετικά με την αντιμετώπιση που τυγχάνουν καποιες μπάντες. Δεν είπα κάντε αυτό ή αυτό ή μπράβο παιδί εσύ που έγραψες το κείμενο.
Vic έγραψε: Δευ 12 Νοέμ 2018, 21:36 Αυτό που περιγράφεις είναι σύμπτωμα, δεν είναι μηχανισμός προπαγάνδας. Δεν πιστεύω ότι οι Marduk είναι βαλτοί. Και πάλι όμως, αν έχεις κοινό που πείθεται λόγω Marduk και Σφακιανάκη, ε, το πρόβλημά σου δεν είναι αυτοί αλλά το επίπεδο του κοινού.
Και πάλι νομίζω δεν κατάλαβες τι εννοώ.

Αυτό που περιγράφω δεν είναι σύμπτωμα αλλά το πως η προπαγάνδα εκμεταλλεύεται καταστάσεις προς όφελος του συστήματος που υπηρετεί. Κάποια πράγματα από μόνα τους δεν είναι ικανά να κάνουν τπτ. Δεν χρειάζεται να είναι όλοι στημένοι κ βαλτοί. Φτάνει μόνο να παρουσιάσεις τη μισή αλήθεια κ αρκετό από το κατασκεύασμα σου για να πετύχει η συνταγή. Δες πχ τις δικαιολογίες για τους "αρχαιοελληνικούς χαιρετισμούς" ή το παράδειγμα που σου έφερα πριν για να μην ξεφεύγουμε από τα μουσικά. Αυτά είναι η αλφαβήτα της προπαγάνδας. Το επίπεδο του κοινού το ξέρεις και δεν μπορείς να το αλλάξεις. Αυτό που μπορείς να αλλάξεις όμως είναι η δυναμική που θα έχει η προπαγάνδα και το ποσο πιστευτή θα γίνει σε αυτούς. Και σε αυτό το σημείο έρχομαι και βάζω εγώ τον προβληματισμό μου.
Vic έγραψε: Δευ 12 Νοέμ 2018, 21:36 Eίμαστε πάντοτε λίγα βήματα πίσω από την Αμερική, κάποτε 10 χρόνια πίσω, τώρα κάπου 5 αν κρίνω από τα social media. Έχουμε ξεκινήσει από το κυνήγι του φασίστα (θεμιτόν), μέρος του κόσμου έχει πάει παρακάτω και βαφτίζει πολύ κόσμο φασίστα και ένα μέρος αυτού ταυτίζεται με τον φεμινισμό, το political correctness κλπ. Εκεί πάμε. από την μια ο μπαμπούλας της ανόδου του φασισμού που συμφωνήσαμε όλοι πού οφείλεται και από την άλλη η άνοδος της μεταμοντέρνας φεμινιστοαριστεράς που είδε φως και μπήκε και σιγά-σιγά πάμε και εμείς για αμερικάνικου τύπου διαχωρισμό. Και εμάς δεν θα μας κάτσει Τραμπ, θα μας κάτσει κάτι πολύ χειρότερο στο τέλος.

Πρέπει να φύγω αλλά θα χαρώ να συνεχιστεί η κουβέντα. Με έχει προβληματίσει πολύ το θέμα τα τελευταία 2 χρόνια.
Δεν κατάλαβα τι εννοείς για διαχωρισμό τύπου Αμερικής (Αριστερούς vs Δεξιούς;;), αλλά πιστεύω πως είμαστε ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ πίσω από την Αμερική σε όλους τους τομείς. Το ότι μιμούμαστε σαν πίθηκοι συμπεριφορές, δεν πάει να πει οτι τις καταλαβαίνουμε ή ότι μας χαρακτηρίζουν κιόλας. Και νομίζω δεν είναι πολύ safe να προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε τη κοινωνία μας βασει μιας κοινωνίας που δεν έχουμε ζήσει*, που έχει εντελώς άλλη κουλτούρα, που είναι στην άλλη μεριά του κόσμου κλπ χρησιμοποιώντας σαν δείκτη τα social media και το Netflix. Οι παθογένειες (πχ ραγιαδισμός) και η ιστορία που έχουμε σαν χώρα μας καθιστά μοναδικό υπερθέαμα σε όλη την οικουμένη :D :D

* αν την έχεις ζήσει σαν χώρα (κ όχι σαν τουρίστας), άτοπο αυτό που λέω
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Priamos »

Κτηνωδης σεντονομαχια. Οι "χομπιστες' αποχωρησαμε με την ουρα στα σκελια! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από Vic »

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι μάλλον συμφωνούμε στα περισσότερα παρά διαφωνούμε, οπότε δεν θα το χαρακτήριζα σεντονομαχία το σκηνικό αλλά άπλωμα μπουγάδας περτισσότερο :P
Scrollkeeper έγραψε: Τρί 13 Νοέμ 2018, 20:35 Εδώ διαφωνώ. Από τη στιγμή που μας απασχολεί το θέμα, όλοι κ τα πάντα είναι δείκτες του τι συμβαίνει γύρω μας. Ακόμα και "από εκεί" να είναι κάποιος, προσωπικά με ενδιαφέρει τι τρέχει με τη πάρτη του μην κάνει κ έρθει από "εδώ" :D
Σύμφωνοι. Εγώ εννοούσα σε σχέση με την κρούση του κώδωνα κινδύνου για τους Marduk που είναι το βασικό πόιντ του αρχικού μηνύματος. Υπό αυτό το πρίσμα, οι ναζί είναι ήδη ναζί, αν γουστάρουν ακόμα περισσότερο τους Marduk, πρακτικά δεν αλλάζει κάτι.
Νομίζω το παράδειγμα δεν κολλάει με αυτό που λέω. Οι BURZUM δεν είναι μια πετυχημένη μπάντα από τη στιγμή που δεν είναι μπάντα ευρείας αποδοχής (mainstream). Όσο για τον Βάργκ θα συμφωνήσω: δεν τον λες ούτε επιτυχημένο, ούτε αξιόπιστο. Ένας ψυχωτικός κυνικός είναι, που του "έκατσε" η φάση (σαρανταδώδεκα μαχαιριές σε αυτοάμυνα) κ έγινε γνωστός. Απλά η διαφορά που έχουν στην προκειμένη οι MARDUK με τον Varg, είναι ότι οι πρώτοι πουλάνε την τέχνη τους, ενώ ο δεύτερος πουλάει τρελίτσα και ιδεολογία (ελιτίστικες απόψεις περί ανωτερότητας της Ευρώπης κλπ.) και τα ambient μπλιμπλίκια του έρχονται πολύ μετά.
Όσο μεηνστρήμ είναι οι Marduk είναι και οι Burzum με την διαφορά των λάιβ εμφανίσεων προφανώς, στους μπλακμεταλλάδες τα πρώτα Burzum είναι θρησκεία επιπέδου Mayhem και βάλε. Κατά τα άλλα πιο διάσημοι είναι οι Burzum και τα μπλουζάκια τους είναι τόσο γνωστά που πλέον έχουν γίνει και χίψτερ μέηνστρημ. Νομίζω το exposure του Varg και άρα το reach είναι πολύ μεγαλύτερο των Marduk. Και έχει βγάλει και δίσκους πολύ πιο φιλικούς στο αυτί μετά τα μπλιμπλίκια που και προβλήθηκαν και άρεσαν πολύ. Πιο "επικίνδυνος" είναι με αυτή την έννοια. Αλλά πρακτικά μιλώντας είναι επικίνδυνοι σε άτομα με ειδικές ανάγκες (παιδείας, μυαλού, αντίληψης, κριτικής σκέψης ή απλά ηλικίας και εμπειρίας, δηλαδή σε 12χρονα).
Στα υπόλοιπα κ γω μαζί σου είμαι, να γίνεται κουβέντα και να υπάρχουν συνεντεύξεις κλπ. Είναι ο μόνος τρόπος να καταλάβεις τι έχεις απέναντί σου. Αυτό που λέω εγώ είναι να γίνονται συνεντεύξεις και κριτικές με ουσία και όχι τρία πουλάκια κάθονταν κ παίζαν χέβυ μεταλ.
Όποιος ασχολείται ακόμα και επιδερμικά με τους Marduk κατάλαβε από την μέρα κυκλοφορίας ότι κάτι τρέχει εδώ. Απλά δεν αντέδρασαν όλοι με τον ίδιο τρόπο (που θα ήθελαν κάποιοι), δηλαδή να τους αφορίσουν και να αρχίσουν να απαιτούν από τον κόσμο να τους αφορίσει και αυτός.

Το Χάμερ νομίζω αναφέρθηκε στο θέμα και σε παραπάνω από ένα σημείο (δηλαδή παραπάνω από ένα συντάκτες), τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω - αλλά γενικώς δεν περιμένω από συντάκτες να αποδείξουν την καθαρότητά τους και πόσο αντίφα είναι, περιμένω να σχολιάσουν το περιεχόμενο, μπορούν να μας πούνε πώς αισθάνονται για αυτό εννοείται αλλά δεν είναι ΘΕΜΑ για μένα να ΟΦΕΙΛΕΙ ο συντάκτης να ξεκαθαρίσει τα πράματα. Αυτό δεν μπορώ, τον ψυχαναγκασμό στην ηθική καθαρότητα και την άκρατη κινδυνολογία λες και όλος ο κόσμος είναι βλαμμένα πρόβατα που χρειάζεται προειδοποίηση στο πακέτο τσιγάρα για να μάθει ότι βλάπτει την υγεία.

Εννοείται δεν έχω θέμα με σένα και τον Box, σχολιάζω την ένταση και την καούρα του αρχικού μηνύματος περισσότερο, έχω κάνει σεντονάτες κουβέντες με τον Chris (και φίλους του) στο θέμα.

Αυτό που περιγράφω δεν είναι σύμπτωμα αλλά το πως η προπαγάνδα εκμεταλλεύεται καταστάσεις προς όφελος του συστήματος που υπηρετεί. Κάποια πράγματα από μόνα τους δεν είναι ικανά να κάνουν τπτ. Δεν χρειάζεται να είναι όλοι στημένοι κ βαλτοί. Φτάνει μόνο να παρουσιάσεις τη μισή αλήθεια κ αρκετό από το κατασκεύασμα σου για να πετύχει η συνταγή. Δες πχ τις δικαιολογίες για τους "αρχαιοελληνικούς χαιρετισμούς" ή το παράδειγμα που σου έφερα πριν για να μην ξεφεύγουμε από τα μουσικά. Αυτά είναι η αλφαβήτα της προπαγάνδας. Το επίπεδο του κοινού το ξέρεις και δεν μπορείς να το αλλάξεις. Αυτό που μπορείς να αλλάξεις όμως είναι η δυναμική που θα έχει η προπαγάνδα και το ποσο πιστευτή θα γίνει σε αυτούς. Και σε αυτό το σημείο έρχομαι και βάζω εγώ τον προβληματισμό μου.
Σύμφωνοι. Και εγώ λέω ότι το να κουνάς το δάχτυλο στο κοινό δεν βοηθάει το απαίδευτο κοινό καθόλου, όπως δεν βοηθάει καθόλου αυτή η πατροναριστική τακτική. Συμφωνώ ότι υπάρχει θέμα με τους Μαρντούκ, καθόλου δεν συμφωνώ (με τον Κρις) τι κάνουν και τι είναι οι μεταλλάδες γενικά και τι σημαίνει η αντιμετώπισή τους σε αυτά τα (κατανγκαστικά) ηθικά προστάγματα.
Δεν κατάλαβα τι εννοείς για διαχωρισμό τύπου Αμερικής (Αριστερούς vs Δεξιούς;;), αλλά πιστεύω πως είμαστε ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ πίσω από την Αμερική σε όλους τους τομείς.
H Αμερική έχει χωριστεί σχεδόν ακριβώς στην μέση σε poltically correct, σχετικιστικούς μεταμοντέρνους και σε παραδοσιακούς αμερικάνους (συντηρητικούς, οπισθοδρομικούς, σεξιστές, επικίνδυνους, μάλλον φασίστες βασικά) και πλέον το θέμα έχει διαστάσεις, δεν μπορείς να είσαι στην μέση. Το αυτό βλέπω σιγά-σιγά να έρχεται και εδώ. Για την ώρα βλέπω να είναι μειοψηφία αλλά πλέον ξέρω προσωπικά άτομα που θεωρούσαν "τρελούς τους Ρωμαίους" τώρα να μιλάνε για την λαίλαπα του σεξισμού, το πόσο αυτονόητος είναι ο φεμινισμός, πόσο νεάντερταλ θεωρούν άτομα που ζορίζονται με την υιοθεσία παιδιών από ομοφυλόφιλα ζευγάρια ή να μεγαλώνεις ένα 6χρονο αγόρι σαν κορίτσι "γιατί έτσι νιώθει" και αρχίζουν και μιμούνται και παπαγαλίζουν την επιχειρηματολογία εξ Αμερικής, κομπλέ σε γκρίκλις μιας και δεν υπάρχουν ανάλογες λέξεις εδώ. Αυτά πάνε πακέτο με τον αντιφασισμό (όπως τον αντιλαμβάνονται αυτοί) που είναι "αυτονόητος αλλιώς...." που συζητάμε τόση ώρα. Μιλάμε για συντηρητικούς εναντίον προοδευτικών, μόνο που πλέον και οι δύο έννοιες έχουν εξελιχτεί σε κάτι που για μένα έχει ξεφύγει τελείως.

Καταλαβαίνεις ότι δεν αναφέρομαι στο επίπεδο ζωής, στις κρατικές υποδομές και την επιχειρηματική τους κουλτούρα. Και εμείς εδώ σαφώς έχουμε τεράστιες κοινωνικές διαφορές και άλλο context αλλά λογικά θα το έχετε παρατηρήσει όλοι, η νέα γενιά που μεγαλώνει με τα social media και έχει κινητό από το δημοτικό, αρχίζει και μοιάζει πολύ ως προς το επίπεδο αντίληψης και κριτικής σκέψης. Το zeitgeist που πάει, ποιο είναι το πνεύμα της εποχής, πού μας πάει το πνεύμα της εποχής, πχ, η βιομηχανία διασκέδασης πλέον απροκάλυπτα παίρνει θέση και θα μπορούσε να πει κανείς ότι κάνει indoctrinate τις νέες γενιές.

Δεν είμαι απόλυτος στα από πάνω. Σκέψεις εκφράζω και ελπίζω κάποιες από αυτές να είναι απλώς κλασικές γεροντίστικες κινδυνολογίες αλλά έχοντας επαφή με τους φοιτητές και έχοντας δει 15 χρόνια φουρνιές, σταθερά το επίπεδο πέφτει και μάλιστα πέφτει σε κάθε επίπεδο: όχι μόνο σε απόδοση, σε δουλειά που βάζουν και αντίληψη αλλά και σε επίπεδο συμπεριφοράς και ηθικής (θράσος και ύφος από άτομο που τα ξύνει αλλά απαιτεί να του βάλεις βαθμάρα γιατί αλλιώς είσαι μαλάκας που εχθρεύεσαι τους φοιτητές ή απλώς μαλάκας). Υπάρχουν και φωτεινότατες εξαιρέσεις αλλά μιλάμε σε φάση 1 στους 50 (είμαι πολύ γενναιόδωρος). Αυτό, στο πανεπιστήμιο, που υποτίθεται (με κεφαλαία βέβαια έπρεπε αυτό) έχει την αφρόκρεμα των μυαλών, που περιμένεις το μέλλον κλπ.
* αν την έχεις ζήσει σαν χώρα (κ όχι σαν τουρίστας), άτοπο αυτό που λέω
Δεν την έχω ζήσει προσωπικά. Έχω κόσμο εκεί όμως που έχουμε κάνει πολύ σοβαρές και πολύωρες συζητήσεις για την κοινωνία τους εκεί. Έχω καλή εικόνα γενικά της κοινωνίας τους (που σίγουρα δεν είναι ένα πράμα, άλλο LA, NY, SF και άλλο Νεμπράσκα και Iowa και Μισσούρι προφανώς).
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Heavy metal και πολιτική ορθότητα

Δημοσίευση από theBox »

Αν και με συνεπήρε αρχικά ο λόγος του Chris, κυρίως γιατί έκανε "preaching to the choir" (σε εμένα δλδ), οφείλω να ομολογήσω ότι συμφωνώ εν τέλει με τον Vic. Καλώς ή κακώς (καλώς) έχουμε αποφασίσει σαν δυτική κοινωνία, να μην λογοκρίνουμε την τέχνη, προασπίζοντας την ελευθερία του λόγου και της έκφρασης, ακόμα και όταν οι ιδέες που επικοινωνεί μας βρίσκουν αντίθετους ή τις θεωρούμε επικίνδυνες. Βασικά τότε ακριβώς αποκτά νόημα και αξία ο όρος "ελευθερία λόγου".

Αναγνωρίζω την ρητορική του Chris (και κάθε Chris) ως πατροναριστική και εν μέρει υποτιμητική, μιάς και θεωρεί οτι οι υπόλοιποι δεν έχουν άμυνες, επίπεδο και στοιχειώδη λογική. Πέρα από τους μάρντουκ δηλαδη, η λογική "ακους μανογουορ, είσαι μισογύνης" ή "ακούς έπικ, είσαι πολεμοκάπηλος" είναι εντελώς αβάσιμη, για προφανείς λόγους.

Σε προσωπικό επίπεδο τώρα, όπως ανέφερα και παραπάνω, έχω κάποιες κοκκινες γραμμές στην θεματολογία που μπορώ να ανεχτώ, και ΟΣΟ καλή και να είναι η μουσική, εν τέλει δεν μπορώ να την δώ αποκομμένη από το "κείμενο" και να την ευχαριστηθώ. Αυτό ειναι καθαρά προσωπικό θέμα όμως, και δεν πρόκειται να αρχίσω καμία σταυροφορία για αυτο. (οκ, μπορεί να γκρινιάξω λίγο εδω μεσα).

Θα δέσω λίγο την παραπάνω παράγραφο, με αυτό που λεει ο chris και που ο scrollkeeper το περιέγραψε πολύ ώραια όταν έγραψε για το μάρντουκ πως ο μεταλ τύπος "προσπαθει να μην πατήσει τα σκάτα" . Δηλαδή, οκ ρε φίλε κάνε μια ευθεία αναφορα στο περιεχόμενο των στίχων, και στις πεποιθήσεις της (όποιας) μπάντας, αφού βλέπεις πως είναι στρατευμένη, "προειδοποιώντας" και τον φουκαρά που ζεί κάτω από την πέτρα του, περί τίνος πρόκειται, να μην αγοράσει αν δεν θέλει να στηρίξει. Τώρα βέβαια θα μου μου πείτε "στην εποχή του ίντερνετ, τι νόημα έχει όλο αυτο ; " και μάλλον θα έχετε δίκιο.

Τέλος για να "ελαφρύνω" λίγο το κλίμα, θα ρωτήσω το εξής:

Υπάρχει κάτι το ηθικά μεμπτό στο ότι 4 λευκοί απο τη βοστόνη, αποφασίζουν να βαφτίσουν την μπάντα τους έτσι:



:D :D :D :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”