VALHALLA (CAL-US) - The Twelfth Of Never

Αποκλειστικά επανακυκλοφορίες, επετειακές εκδόσεις κλπ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

VALHALLA (CAL-US) - The Twelfth Of Never

Δημοσίευση από CountRaven »

Καταρχην να πω πως τόσο καιρό δεν ποστάρω διεξοδικά γιατί είχα ένα ατύχημα που μου χρέωσε έναν σπασμένο δεξί ώμο, κρεμασμένο χέρι σε νάρθικα / γάζα, πέρασμα από νοσοκομείο, χιλιάδες παυσίπονα, αϋπνίες με το τσουβάλι και ώρες αναμονής σε αίθουσες ιατρείων με γριές και άλλα αντικείμενα. Ένας μήνας πέρασε και για πληκτρολόγηση ούτε λόγος. Πάω καλύτερα όμως και επειδή κάπως αρχίζω σιγά σιγά να γράφω, είπα να ποστάρω και εγώ κάτι, γιατί σας βλέπω να ξεσαλώνετε και ζηλεύω.



Διαμαντάκι μας έρχεται λοιπόν από την Cult Metal Classics, η οποία θα συγκεντρώσει όλο το υλικό των Valhalla.

Πευματικά παιδιά των Sammy Fujimaki (κιθάρα - τον οποίο τον έχουμε συναντήσει και στους Malteze) και Kieth Flax (ο οποίος άφησε το φωνητικό στίγμα του στο Mini LP των Glacier, -τραγουδώντας στο έπος "When Heaven's At Hand", ενώ έχει τραγουδήσει και στους Panther (μετά τον Soto), στους Wild Dogs και αλλού -και να το σημειώσετε αυτό το αλλού γιατί υπάρχουν έπη που περιμένουν να δουν το φως της μέρας-).

Στο αρχείο μου κατάφερα να βρω ένα μονάχα link για την μπάντα και πληροφορίες από τον ίδιο τον κιθαρίστα. Οι οποίες μας λένε:

1. Η μπάντα έκανε έναν δίσκο με το όνομα The Twelfth Of Never. Ο δίσκος περιείχε 7 κομμάτια.

Εικόνα


The Twelfth Of Never
The Fate Of The World
Call Of The wild
Vicious Love
Pavlova
The Fate Of The World (Reprise)

Δεν υπάρχει άλλη πληροφορία από το λίγο που είδα για το έτος κυκλοφορίας και το format. Μάλλον για καμιά δικιά τους αυτοσχέδια κοπή -ίσως και σε CDR- την κόβω. Μιας και η ίδια "εταιρία" που αναφέρεται σοτν δίσκο, υπάρχει και σε προσωπικό άλμπουμ του κιθαρίστα. Δείτε και μόνοι σας:

http://www.geocities.co.jp/MusicStar-Gu ... disco.html

2. Διαβάζουμε επίσης πως η μπάντα φτιάχτηκε βασικά με μέλη των Panther, άρα λογικό είναι να τους καταγράψουμε ως Καλιφορνέζους από LA μεριά, -από LA εξάλλου ήταν και η άλλη μπάντα που έπαιζε ο κιθαρίστας, οι Malteze-.
VALHALLA
Sammy Fujimaki and Kieth Flax started band called "Mean Business" in the late 80's before Sammy joiined Malteze and Kieth replaced for vocal part for Panter coz' Jeff Scott Soto (Ex-Yngwie Malmsteen) quit the band. A few years later Sammy contacted Kieth to put together as band again so Valhalla was basically configured by members of Panther.
From beyond the realm of heaviness a new bleed of melodic hard rock. A classic of East meets West……VALHALLA. Having apeeard on both coasts with such establish act as Burning Star and Panther, Keith Flax brings a strong, unique and melodic favor comparable to no other vocalist.
From the land of the rising sun comes guitar virtuoso Sammy Fujimaki. Influenced by such as Ritchie Blackmore, Uli Jon Roth and Michael Schenker, Masami combines blistering fret work with a strong sense of melody that will soon have him rated among the guitarist of guitar heroes. A former member of LA's Malteze, not to mention meny of Japan's biggest act, calling him a seasoned pro would be an understatement.
Rounding out the band is the sonic boom of bassist Max Kobayakawa and the thunderous best of drummer Frankie Anthony. Together, these two provide one of the most explosive rhythm section ever unleashed. With a live show that must be seen to be believed, VALHALLA is primed are ready make the leap from club to arena act.
http://www.geocities.co.jp/MusicStar-Gu ... bands.html

Τα παραπάνω link είναι από αρχαίο προσωπικό site του κιθαρίστα που ξέθαψα, για περισσότερες info θα περιμένουμε την επανακυκλοφορία και ότι φτάσει στα χέρια / μάτια αυτιά μας από CMC ως τότε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
White Wolf

VALHALLA (CAL-US) - The Twelfth Of Never

Δημοσίευση από White Wolf »

Βασικα, παροτι νεος στο φορουμ, ειδα την καθετη πτωση στην δραστηριοτητα σου και ηθελα να ρωτησω αν εισαι καλα.
Αλλα μετα σκεφτηκα οτι θα φαινομουν ψωρο περιεργος.
Σε καθε περιπτωση, περαστικα σου!
Θες να στειλω καμια νοσοκομα τιποτα; γιατι απο οτι καταλαβα, απο γριες εισαι κομπλε...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

VALHALLA (CAL-US) - The Twelfth Of Never

Δημοσίευση από LuciferSteele »

περαστικά ρε Χρήστο, τι να πω
σημασία έχει πως είσαι καλύτερα.
πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση. εγώ ξέρω άλλους Valhalla από Καλιφόρνια, αυτους με το miniLP του 85
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

VALHALLA (CAL-US) - The Twelfth Of Never

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Τέτοια ποστ θέλουμε και ας είναι γραμμένα κ το μικρό δαχτυλάκι του ποδιού :twisted: :twisted: μέταλ νέβερ ντάιζ, ούτε με σπασμένο ώμο B)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

VALHALLA (CAL-US) - The Twelfth Of Never

Δημοσίευση από starchild »

Περαστικά Κόμη!!
Δοκίμασε voice-recognition typing. Δουλευει στα αγγλικά καλά, στα ελληνικά τώρα ιδέα δεν έχω.

Στο θέμα, ούτε ίχνος νότας για ακρόαση έ? Η ανασκαφή της ιστοσελίδας του Φουτζιμακι (τον πέτυχα κάποτε ενεργό στο youtube) έπος, αλλά τα mp3 λίνκ νεκρά αιώνες τώρα
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

VALHALLA (CAL-US) - The Twelfth Of Never

Δημοσίευση από CountRaven »

Θες να στειλω καμια νοσοκομα τιποτα; γιατι απο οτι καταλαβα, απο γριες εισαι κομπλε...
Στέλνω δ/νση.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

VALHALLA (CAL-US) - The Twelfth Of Never

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]starchild[/mention] Έχω βάλει κομμάτι που έχει ανεβάσει στο youtibe ο Φούτζι. Δες αρχικό ποστ.

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις ευχές. I am getting better.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

VALHALLA (CAL-US) - The Twelfth Of Never

Δημοσίευση από Silenius »

Αααααχ, να ναι καλά η Χριστίνα, που για καλή μας τύχη την έχουμε και στο Metalzone (για να παινέψω και τα γένια μας), που εδώ και κάποιο διάστημα τους έχει ανακαλύψει και από όσο γνωρίζω έκανε και τις απαραίτητες επαφες B) Έτσι τους άκουσα και εγώ που δεν είχα ιδέα.

Θα ακουστούν τραγούδια τους και στην εκπομπή της (I Scream) την Κυριακή το βράδυ και σαν "λουκουμάκι", θα παίξει και τραγούδι από την άλλη μπάντα του Kieth Flax, τους Sabotage που έχουν βγάλει μόνο ένα demo 4 κομματιών. Συντονιστείτε :twisted:
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

VALHALLA (CAL-US) - The Twelfth Of Never

Δημοσίευση από CountRaven »

Στο θέμα, ούτε ίχνος νότας για ακρόαση έ? Η ανασκαφή της ιστοσελίδας του Φουτζιμακι (τον πέτυχα κάποτε ενεργό στο youtube) έπος, αλλά τα mp3 λίνκ νεκρά αιώνες τώρα
Όντως Φούτζι ήταν αρκετά ενεργός στο youtube. Έχει το κανάλι από το 2008. Έχει ανεβάσει αρκετό υλικό από διάφορα projects του καθώς και ζωντανά ηχογραφημένο υλικό από Valhalla.







[mention]starchild[/mention] Εσύ δεν μίλαγες κάποτε και με Malteze για κόπιες; Αρχαίο flashback, οπότε λογικά έχεις ξαναπέσει επάνω σε Φούτζι. Αν και από ότι ξέρω οι περισσότεροι μιλάγαμε με Barbara.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

VALHALLA (CAL-US) - The Twelfth Of Never

Δημοσίευση από Priamos »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τρί 20 Νοέμ 2018, 18:32
Θες να στειλω καμια νοσοκομα τιποτα; γιατι απο οτι καταλαβα, απο γριες εισαι κομπλε...
Γιατί τι έχουν τα συνομήλικα μου κορίτσια; :mad: Τα πιο hot μωρά γεννήθηκαν στα 30ς... :roll:
On (σχεδόν) topic , εγώ ευχήθηκα τα περαστικά στο αφεντικό νο2 και κατ ιδίαν.

On topic: Πρώτο δείγμα που ανέβασε ο Μάνος, πολύ υποσχόμενο.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

VALHALLA (CAL-US) - The Twelfth Of Never

Δημοσίευση από starchild »

CountRaven έγραψε: Τετ 21 Νοέμ 2018, 12:01 @starchild Εσύ δεν μίλαγες κάποτε και με Malteze για κόπιες; Αρχαίο flashback, οπότε λογικά έχεις ξαναπέσει επάνω σε Φούτζι. Αν και από ότι ξέρω οι περισσότεροι μιλάγαμε με Barbara.
Δεν θυμαμαι τι συζήτηση είχαμε τοτε, μάλλον για Maltese Demo ηχογραφήσεις θα τον ειχα ρωτήσει. Δεν μιλούσα με την Μπαρμπαρα, αλλα εχω τώρα flashies να γυροφέρνει μια ιστοσελίδα με την θεία σε λιβάδια με στάχια οταν τραγουδουσε καντρυ. Μιλάμε για την ίδια περίοδο, circa 2008
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

VALHALLA (CAL-US) - The Twelfth Of Never

Δημοσίευση από CountRaven »

starchild έγραψε: Πέμ 22 Νοέμ 2018, 10:33
CountRaven έγραψε: Τετ 21 Νοέμ 2018, 12:01 @starchild Εσύ δεν μίλαγες κάποτε και με Malteze για κόπιες; Αρχαίο flashback, οπότε λογικά έχεις ξαναπέσει επάνω σε Φούτζι. Αν και από ότι ξέρω οι περισσότεροι μιλάγαμε με Barbara.
Δεν θυμαμαι τι συζήτηση είχαμε τοτε, μάλλον για Maltese Demo ηχογραφήσεις θα τον ειχα ρωτήσει. Δεν μιλούσα με την Μπαρμπαρα, αλλα εχω τώρα flashies να γυροφέρνει μια ιστοσελίδα με την θεία σε λιβάδια με στάχια οταν τραγουδουσε καντρυ. Μιλάμε για την ίδια περίοδο, circa 2008


Στηρίζω βουκολικό Χριστιανικό country του χωριού.

Το site με τα λιβάδια έχει πέσει. Dust Devils λέγονταν η μπάντα.

Όπως και να έχει είναι έπος να βλέπουμε υλικό που τόσα χρόνια υπάρχει σε ανεπίσημη μορφή να βλέπει επιτέλους το φως της μέρας όπως του αξίζει. Φούτζι έχει αρκετό υλικό στο συρτάρι και εφόσον ο Μάνος μιλάει μαζί του δεν αποκλείω να δούμε και άλλα καλούδια στο μέλλον.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

VALHALLA (CAL-US) - The Twelfth Of Never

Δημοσίευση από Silenius »

Οποιος θελει να τσεκαρει δειγματα απο Valhalla και Sabotage (που ανεφερα και παραπανω) εδω παρακαλω, 2 τραγουδακια απο το καθε group.

Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

VALHALLA (CAL-US) - The Twelfth Of Never

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

Και γω με τη σειρά μου εύχομαι σιδερενιος και σύντομα κοντά μας σε full recovery!
Τωρα για τους valhalla, παρολο που δεν κολλάει το όνομα στο ύφος τους, οκ καλοί είναι αλλα προτιμώ τους αλλους Valhalla που ειχε βγάλει επίσης ο Μάνος
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επανακυκλοφορίες”