Royal Quest (GRE)

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
White Wolf

Royal Quest (GRE)

Δημοσίευση από White Wolf »

#Επαιζαdrumsσεαυτηντηνμπαντα





Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Royal Quest (GRE)

Δημοσίευση από Priamos »

Στο demo ήσουν; Το έχω, παρεπιπτόντως. Τα "καινούρια" δεν τα έχω ακούσει.
Surreal Killer
White Wolf

Royal Quest (GRE)

Δημοσίευση από White Wolf »

Οχι, δεν ημουν στο ντεμο. Ημουν απο εκει και μετα.
Τελικα δεν ειμαι ομως δεν ειμαι ουτε στα ηχογραφημενα κομματια.
Μεγαλη ιστορια....
Δεν εχει και σημασια δηλαδη.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Royal Quest (GRE)

Δημοσίευση από Priamos »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Παρ 07 Δεκ 2018, 09:57 Μεγαλη ιστορια....
Δεν εχει και σημασια δηλαδη.
Αν εχει ιντριγκα, ναρκωτικα, οπλα, χρημα και οργια, εχει. Βγαλτα απο μεσα σου αγορι μου, να τα κανουμε ταινια να χεστουμε στο ταληρο! :D (εβλεπα χθες το "Straight outta Compton " και επηρεαστηκα! :D )
Surreal Killer
White Wolf

Royal Quest (GRE)

Δημοσίευση από White Wolf »

Συγνωμη, εννοουσα, μεγαλη και βαρετη ιστορια.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Royal Quest (GRE)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το τιμήσαμε το cdάκι, πολύ καλή προσπάθεια
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Royal Quest (GRE)

Δημοσίευση από CountRaven »

Απορώ πως δεν έχει πάρει χαμπάρι ΤοΚουτί αυτή τη μπάντα.

Για αυτό που παίζουν είναι πολύ καλοί. Τελικά το Ευρωπαϊκό Power μας έχει επηρεάσει ως έθνος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Royal Quest (GRE)

Δημοσίευση από CountRaven »

Υγ. Διψώ για ίντριγκα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
White Wolf

Royal Quest (GRE)

Δημοσίευση από White Wolf »

Αφου διψατε για ιντριγκα... (σιγα την ιντριγκα)

Μετα τον ντεμο της μπαντας στο μακρινο παρελθον, οι μπασιστας (Διονυσης Μπεκατωρος) και κιθαριστας (Ιωαννης Ανδρουλακακης) εψαχναν καποιον να παιζει τυμπανα. Το τι εγινε με τον προηγουμενο Drummer ο οποιος για εμενα ηταν μια χαρα, δε γνωριζω.

Για πολυ κακη τους τυχη βρηκαν εμενα για την θεση των τυμπανων και σε καποιο βαθμο, τους αρεσα.
Προβαραμε αρκετα συχνα. Σε πολλες απο αυτες τις προβες ερχοταν και ο αδερφος του κιθαριστα και πληκτρας της μπαντας (Ανδρεας Ανδρουλακακης).

Καποια στιγμη ξεκινησαν οι ηχογραφησεις των βασικων κομματιων του concept album.

Εκει ξεκινησαν και οι πρωτες "ρωγμες". Ο κιθαριστας, συνθετικος και ηθικος ηγετης της μπαντας επεμενε στις τυμπανο-γραμμες οπως αυτος της ειχε γραψει σε μιντι.

Εγω και ο μπασιστας, απο την μερια μας, επιμεναμε οτι τα τυμπαντα πρεπει να παιχτουν πιο φυσικα και να επιτραπει στον Drummer της μπαντας να αποτυπωσει σε αυτα το προσωπικο του στοιχειο. (ετσι και αλλιως, ντραμς ρομποτ μπορει να παιξει και ο Yamaha, δεν χρειαζεται να εχεις Drummer ανθρωπο)

Σε αυτο δε καταφεραμε να συγκλινουμε ποτε και οταν ο Γιαννης αρχισε να αδιαφορει για προβες και για ηχογραφησεις, το διελυσαμε.
Ειχαμε εως τοτε φτασει σε υψηλο (για τα δεδομενα μας) παιχτικο επιπεδο. Τετοια αποδοση δεν ειχα πιασιε ποτε και μαλλον δεν θα ξαναποκτησω στη ζωη μου.
Απο αυτην την αποψη, τουλαχιστον για εμενα, η διαλυση αυτης της μπαντας ηταν κριμα, γιατι εφτασα στην κορυφη μου ως Drummer, πλαι σε μουσικους που γνωριζαν πολυ περισσοτερα απο εμενα και με τραβουσαν μπροστα.

Πολλα χρονια μετα, ο Γιαννης αποφασισε να προχωρησει τη δουλεια μονος του με το αποτελεσμα που ακουτε.

Ειναι σημαντικο να σημειωσουμε εδω οτι ο Γιαννης, τα οργανωσε ολα μονος του.
Το ιδιαιτερης ποιοτητας μπουκλετ,
Το να βρει μουσικους/τραγουδιστες/τραγουδιστριες
Το μαστερινγκ να γινει απο τον παραγωγο των Stratovarius (απο οτι θυμαμαι)
Και βεβαια να παιξει καταπληκτικη κιθαρα.
Οταν πηρα το σι ντι στα χερια μου επαθα πλακα.

Επισης, να σημειωθει, για την τιμη των οπλων, οτι τελικα, κρατηθηκαν οι δικες μου γραμμες στα τυμπανα στα βασικα τραγουδια του αλμπουμ (Rising Empire, Moonstone, In the Name of Man, Dark Ages).
Παρολο που δηλαδη τα παιζει ο Yamaha, ειναι εμπνευσμενα απο ανθρωπο, για να παιζονται απο ανθρωπο, κατι που μειωνει την αυξημενη πλαστικουρα του αλμπουμ (το οποιο νομιζω οτι ειναι και το μεγαλυτερο μειονεκτημα του).
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Royal Quest (GRE)

Δημοσίευση από theBox »

[mention]CountRaven[/mention] ομολογω δεν την ειχα παρει χαμπάρι οντώς. Το πρωτο κομματι μου αρεσε πολυ, τα υπολοιπα τα ακουσα πιο επιπολαια, θα επανελθω!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Royal Quest (GRE)

Δημοσίευση από CountRaven »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Σάβ 08 Δεκ 2018, 10:31 Αφου διψατε για ιντριγκα... (σιγα την ιντριγκα)

Μετα τον ντεμο της μπαντας στο μακρινο παρελθον, οι μπασιστας (Διονυσης Μπεκατωρος) και κιθαριστας (Ιωαννης Ανδρουλακακης) εψαχναν καποιον να παιζει τυμπανα. Το τι εγινε με τον προηγουμενο Drummer ο οποιος για εμενα ηταν μια χαρα, δε γνωριζω.

Για πολυ κακη τους τυχη βρηκαν εμενα για την θεση των τυμπανων και σε καποιο βαθμο, τους αρεσα.
Προβαραμε αρκετα συχνα. Σε πολλες απο αυτες τις προβες ερχοταν και ο αδερφος του κιθαριστα και πληκτρας της μπαντας (Ανδρεας Ανδρουλακακης).

Καποια στιγμη ξεκινησαν οι ηχογραφησεις των βασικων κομματιων του concept album.

Εκει ξεκινησαν και οι πρωτες "ρωγμες". Ο κιθαριστας, συνθετικος και ηθικος ηγετης της μπαντας επεμενε στις τυμπανο-γραμμες οπως αυτος της ειχε γραψει σε μιντι.

Εγω και ο μπασιστας, απο την μερια μας, επιμεναμε οτι τα τυμπαντα πρεπει να παιχτουν πιο φυσικα και να επιτραπει στον Drummer της μπαντας να αποτυπωσει σε αυτα το προσωπικο του στοιχειο. (ετσι και αλλιως, ντραμς ρομποτ μπορει να παιξει και ο Yamaha, δεν χρειαζεται να εχεις Drummer ανθρωπο)

Σε αυτο δε καταφεραμε να συγκλινουμε ποτε και οταν ο Γιαννης αρχισε να αδιαφορει για προβες και για ηχογραφησεις, το διελυσαμε.
Ειχαμε εως τοτε φτασει σε υψηλο (για τα δεδομενα μας) παιχτικο επιπεδο. Τετοια αποδοση δεν ειχα πιασιε ποτε και μαλλον δεν θα ξαναποκτησω στη ζωη μου.
Απο αυτην την αποψη, τουλαχιστον για εμενα, η διαλυση αυτης της μπαντας ηταν κριμα, γιατι εφτασα στην κορυφη μου ως Drummer, πλαι σε μουσικους που γνωριζαν πολυ περισσοτερα απο εμενα και με τραβουσαν μπροστα.

Πολλα χρονια μετα, ο Γιαννης αποφασισε να προχωρησει τη δουλεια μονος του με το αποτελεσμα που ακουτε.

Ειναι σημαντικο να σημειωσουμε εδω οτι ο Γιαννης, τα οργανωσε ολα μονος του.
Το ιδιαιτερης ποιοτητας μπουκλετ,
Το να βρει μουσικους/τραγουδιστες/τραγουδιστριες
Το μαστερινγκ να γινει απο τον παραγωγο των Stratovarius (απο οτι θυμαμαι)
Και βεβαια να παιξει καταπληκτικη κιθαρα.
Οταν πηρα το σι ντι στα χερια μου επαθα πλακα.

Επισης, να σημειωθει, για την τιμη των οπλων, οτι τελικα, κρατηθηκαν οι δικες μου γραμμες στα τυμπανα στα βασικα τραγουδια του αλμπουμ (Rising Empire, Moonstone, In the Name of Man, Dark Ages).
Παρολο που δηλαδη τα παιζει ο Yamaha, ειναι εμπνευσμενα απο ανθρωπο, για να παιζονται απο ανθρωπο, κατι που μειωνει την αυξημενη πλαστικουρα του αλμπουμ (το οποιο νομιζω οτι ειναι και το μεγαλυτερο μειονεκτημα του).
Κρίμα πάντως που δεν έπαιξες τελικά εφόσον και μετά τη διαφωνία τελικά κρατήθηκαν οι δικές σου γραμμές στα τύμπανα, τουλάχιστον στα κομμάτια που αναφέρεις.

Όλοι όσοι έχουν περάσει από μπάντες έχουν σίγουρα να διηγηθούν μια παρόμοια ή άλλου είδους ιστορία με όχι και τόσο αίσιο τέλος. This is how it goes.

Τώρα παίζεις κάπου;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
White Wolf

Royal Quest (GRE)

Δημοσίευση από White Wolf »

Στου Μανωλη την ταβερνα! (οχι δεν παιζω ουτε εκει)
Παντως δεν εχω παιξει λιγο στη ζωη μου εως τωρα. Θα ερθει ξανα και η ωρα μου...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Royal Quest (GRE)

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Σάβ 08 Δεκ 2018, 09:52 Τελικά το Ευρωπαϊκό Power μας έχει επηρεάσει ως έθνος.
Εδώ θα διαφωνήσω μάλλον. Σαν ακούσματα μπορεί, αλλά ο αριθμός των μπαντων σε σχεση με τις epic/true είναι μικρός νομίζω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Royal Quest (GRE)

Δημοσίευση από White Wolf »

[mention]rbrigade[/mention] θελω αμειλικτη αποψη...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Royal Quest (GRE)

Δημοσίευση από rbrigade »

Χμμμ… στα δύο πρώτα με κούρασε η πλαστικούρα της παραγωγής, τα πολλά κλασικίζοντα θέματα σε όλα τα όργανα (εννοώ κιθάρες, πλήκτρα, φωνή), η γυναικεία φωνή στο δεύτερο κομμάτι δεν μου άρεσε καθόλου ούτε και τα χωρωδιακά, οι διάρκειες παρατραβάνε, γενικά το europower αυτού του είδους δεν είναι του γούστου μου. Διακρίνω ότι μέσα στα κομμάτια υπάρχουν ωραία riff και lead, αλλά συνθετικά τα κομμάτια αυτά δεν πάνε πουθενά. Το Dark ages είναι πιο συμμαζεμένο, έχει ωραίες φωνητικές γραμμές, καλό και ζόρικο/σκοτεινό riff, ξεφεύγει από το τραλαλό europower και πλησιάζει πιο πολύ το κλασικό heavy metal. Αν ο δίσκος ήταν στο στυλ του Dark ages θα μέτραγε, δεν ξέρω βέβαια πως είναι το υπόλοιπο υλικό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”