GHOST - Love em or hate em?

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από CountRaven »

Αυτο που προσπαθώ να πω ειναι οτι ελλείψει του real thing, δεν βρίσκω προβλημα με το να γουστάρω ένα ποιοτικό υποκαταστατο. Αυτό συμβαίνει γενικά και οχι μόνο στην περιπτωση των γκοστ.

Βεβαια, απο αυτα που διαβάζω, καταλαβαίνω οτι το υποκατάστατο δεν θεωρείται ποιοτικό εδω μεσα οπότε παμε στα περι ορέξεως...
Φυσικά και στο περί ορέξεως πάμε. Εξάλλου σχεδόν παντού θα βρεις δηλώσεις αμφισβήτησης των Ghot και αυτό άλλωστε κουβεντιάζουμε και τώρα!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από CountRaven »

είμαι σχεδόν σίγουρος πως μεγάλο κομμάτι (δεν θα ρισκάρω να πω πλειοψηφία) αυτών που προσκυνάνε τη μπάντα, δεν έχουν καν ακούσει/ασχοληθει με BOC
Και δεν νομίζω ότι καν οι BOC το ζητούμενο, γιατί θα μπουν σαν επιχείρημα έτσι και αλλιώς από ανθρώπους οι οποίοι τους γνωρίζουν. Οπότε θα συμφωνήσω με το παραπάνω.
υπάρχει και ένα υποσυνείδητο μαρκετίστικο σπρώξιμό τους στα μέσα, μέχρι στιγμής έχω πετύχει αφίσες τους φάτσα κάρτα σε πλάνα δυο ταινιών τρόμου (δίπλα σε αφίσες Metallica κιόλας)
ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. Τουλάχιστον τώρα προωθείται έστω και με αυτόν τον τρόπο μια μπάντα που έχει και κάτι να δώσει μουσικά!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από LuciferSteele »

διαφωνώ με αυτόν τον τρόπο προώθησης γενικά
είναι σαν υποσυνείδητο μήνυμα, σαν πλύση εγκεφάλου, πληροφορία που εγγράφεται ακούσια
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από CountRaven »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 04 Φεβ 2018, 12:15 διαφωνώ με αυτόν τον τρόπο προώθησης γενικά
είναι σαν υποσυνείδητο μήνυμα, σαν πλύση εγκεφάλου, πληροφορία που εγγράφεται ακούσια
Αν παίξει όμως κανένα τραγουδάκι στην ταινία, παίζει καλό impact, τόσα και τόσα έχουν βγει στην επιφάνεια από ταινίες και σειρές, εκεί κυρίως ήθελα να καταλήξω έχοντας στο μυαλό μου την παρουσία μιας Χ μπάντας σε μια ταινία. Τώρα με ένα ξερό ποστερ... ΟΚ... Καταλαβαίνω πως το λες και μάλλον συμφωνώ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Xstroyer »

Να πω εδώ, πως μετά από πολλά χρόνια, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι μου αρέσει δεν μου αρέσει, κανένας μεγάλος δεν έγινε τυχαία μεγάλος ή είχε απλώς καλό marketing. Δεν λέω πως οι Ghost είναι μεγάλοι σαν τους γνωστούς, αλλά you get the point. Δισκογραφικά, δεν μου αρέσουν όσο χρειάζεται για να αγοράσω album τους ή να κάτσω να τους ακούσω παραπάνω. Τους εχω δει από σπόντα 2 φορές live, μια στο Fuzz τότε που είχαν παίξει με Candlemass, Hell, Trouble, Lord Vicar και μου φάνηκαν αδιάφοροι, ειδικά στριμωγμένοι σε φοβερές εμφανίσεις από Hell και Candlemass με Lanquist (τον Lowe ήδη τον είχε πάρει η κατηφόρα για να γινει σήμερα σκιά του εαυτού του) και άλλη μια φορά σε φεστιβάλ του εξωτερικού όπου πάτησαν στο σανίδι ήδη ως φτασμένο όνομα. Εκεί κατάλαβα πως έχουν "κάτι" που δικαιολογεί το ντόρο, απλώς εμένα με αφήνει αδιάφορο.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Έκανα σπλιτ για Candlemass live με Lowe/Lanquist για να μην χασουμε τη μπάλα ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ότι δεν είχε να κάνει 100% με Ghost έγινε σπλιτ εδώ: Underground, mainstream, marketing, στήριξη σκηνής. Παίδες προσέχετε λιγο τα off-topic γιατί χάνεται η μπάλα και δεν είναι έυκολο να γινεται σπλιτ συνέχεια. Αν έχετε κάτι να πειτε που δεν κολλάει: "New Topic" και παίζουμε μπάλα ;)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Νέο κομμάτι, δεν είν κακό:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Severian
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί 20 Μαρ 2018, 15:46
Επικοινωνία:

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Severian »

Κανενας λογος υπαρξης :P
"Hell has no limits, nor is circumscribed, for where we are is Hell, and where Hell is, there we must be"
Severian

"Farewell, friend. I was a thousand times more evil than thou!"
Stormbringer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από CountRaven »

Heavy εκδοχή Alice cooper με την απαραίτητη ποπ εσάνς στο ρεφραίν που την λες και σαρκαστική. Άψογο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από LuciferSteele »

γελάω
και γιά να εξηγούμαι δε γελάω με το κομμάτι το οποίο είναι ΚΑΛΟ και το κλίπ ακόμα καλύτερο (απόλυτα λογικό γιά μιά μπάντα που έχει επενδύσει τόσο πολύ στο οπτικό κομμάτι)
γελάω με αυτούς που κράζανε το hard rock και το aor, τις "κομμώτριες" και τη "μουσική γιά ασανσέρ" και τώρα προσκυνάνε γκοστ σαν το ΝΕΞΤ ΜΠΙΓΚ ΘΙΝΓΚ
μη δω κανέναν μεταλλικό υπερασπιστή να μου κράζει τις περμανάντ και τα κολάν και να μου προσκυνάει τις μάσκες και τα μεηκαπ, θα τον σφαλιαρίσω με το βινύλιο Shout at the Devil
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Zippo190 »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 18:56
μη δω κανέναν μεταλλικό υπερασπιστή να μου κράζει τις περμανάντ και τα κολάν και να μου προσκυνάει τις μάσκες και τα μεηκαπ, θα τον σφαλιαρίσω με το βινύλιο Shout at the Devil
εγώ θείο μπορώ να κράξω;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από Zippo190 »

Scrollkeeper έγραψε: Παρ 13 Απρ 2018, 10:27 Νέο κομμάτι, δεν είν κακό:

ρε είναι χυδαία αντιγραφή Alice Cooper ενώ ο τραγουδιστής θυμίζει....

τον αγαπημένο Βίνσεντ Πράϊς

Εικόνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εσύ αγόρι μου κάνε ότι θες, έχεις λευκή κάρτα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ghost - Love em or hate em?

Δημοσίευση από theBox »

Μαλιστα...2 παρατηρήσεις σε πρώτη φαση.

1. Δυστυχώς προκειται για κλασσική περιπτωση κομματιού στο οποίο το bridge είναι πολυ ανώτερο του (και θα έπρεπε να είναι το) chorus. Κρίμα γιατι το υπόλοιπο στήσιμο είναι μια χαρα, και τα ινστρουμενταλ πάρτς/σολος τούμπανο.
2. Είναι η πρώτη φορα στα 4 πλέον άλμπουμς που δεν φαίνεται να διαφοροποιείται άρδην ο ήχος, το στύλ και η παραγώγη, σε σχέση με το προηγούμενο. Κρίμα κι εδώ γιατί το φαινόμενο αυτο ήταν ένα απο τα δυνατά στοιχεία της μπάντας κατά τη γνώμη μου.

Αυτά προς το παρόν...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”