DREAM THEATER - Distance Over Time

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DREAM THEATER - Distance Over Time

Δημοσίευση από theBox »

Ε, όπως και με όλα τα υπόλοιπα που ακούμε, όποια κομμάτια εχουν πιο εμπνευσμενες (υποκειμενικοτατο) μελωδίες φωνητικών και ρεφρέν, συνηθως είναι αυτα που ξεχωρίζουν. Σε 2ο επίπεδο, επειδη μιλάμε και για θηατερ και οι νοτες ανα δευτερόλεπτο είναι πολλές, συνηθώς αυτα που έχουν και πιο ΣΑΦΗ (μελωδιες δηλαδη, επίσης υποκειμενικό) instrumental θέματα ΚΑΠΟΥ μέσα στη νοτο-σαλάτα, επίσης ξεχωρίζουν.

Εν προκειμένω το σινγκλ εχει μελωδιες φωνητικων για κλαματα, και ενα αξιολογο θεματακι, εκει στο 4.27. Εχει και καποια αλλα ψιλο-ωραια στοιχεια, που όπως προειπα τα εχουν σηκωσει απο το outcry, το οποιο ειναι σαφως καλυτερο κομμάτι.

Εικόνα
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Re: DREAM THEATER - Distance Over Time

Δημοσίευση από castledemon »

LuciferSteele έγραψε:ρε σεις έχω ένα μεγάλο πρόβλημα εδώ και 20 χρόνια περίπου. δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω ένα καλό κομμάτι DT από ένα κακό κομμάτι DT αλλά και από ένα αδιάφορο!
Και δω μια από τα ίδια.
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

DREAM THEATER - Distance Over Time

Δημοσίευση από Coroner »

Το βαρελι δεν εχει πατο εδω και πολυ καιρο
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

DREAM THEATER - Distance Over Time

Δημοσίευση από CountRaven »

Χωρίς να είμαι τόσο απόλυτος και ακραία αυστηρός θα πω πως τα τελευταία -πολλά- χρόνια έχω κατατάξει τους Θέατερ στη λίστα με τις μπάντες που "αν θελούν μπορούν". Αλλά δυστυχώς με την πάρτη τους χαλάει κάτι στην διαδικασία μετατροπής του θέλω σε μπορώ. Ίσως γιατί δεν υπάρχει έμπνευση πλέον;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

DREAM THEATER - Distance Over Time

Δημοσίευση από Starman »

CountRaven έγραψε: Τρί 25 Δεκ 2018, 10:18 Ίσως γιατί δεν υπάρχει έμπνευση πλέον;
Μάλλον εδώ βρίσκεται η απάντηση τις τελευταίες δύο δεκαετίες.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

DREAM THEATER - Distance Over Time

Δημοσίευση από rbrigade »

Για βάλτους καλύτερα στην κατηγορία ''θέλουν αλλά δεν μπορούν με την καμία''
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DREAM THEATER - Distance Over Time

Δημοσίευση από theBox »

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

DREAM THEATER - Distance Over Time

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Χρειάζονται επειγόντως αγρανάπαυση και κάποιον που να μπορεί να γράψει μουσική που να ρέει :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DREAM THEATER - Distance Over Time

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Παρ 11 Ιαν 2019, 14:41 Χρειάζονται επειγόντως αγρανάπαυση και κάποιον που να μπορεί να γράψει μουσική που να ρέει :P
γμστ
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

DREAM THEATER - Distance Over Time

Δημοσίευση από rbrigade »

Εμένα μου άρεσε αυτό, στρωτό κομμάτι, δεν μαλακίζονται με την δομή του ούτε το παρακάνουν στα σόλο, ο πληκτράς ίσως, αλλά είναι γαμάτο το σόλο του, θυμίζει και λίγο τους 70's keyboard wizards
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

DREAM THEATER - Distance Over Time

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Μωρέ τα σόλο είναι γαμάτα, τις περισσότερες φορές είναι όταν μιλάμε για THEATER αλλά όταν έχεις 5 μαντραχαλέους με τα μουσικά κάκαλα τον DT, ε, όσο νάναι περιμένεις κάτι καλύτερο σε γενικές γραμμες :D :D :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

DREAM THEATER - Distance Over Time

Δημοσίευση από CountRaven »

Άκουσα το κομμάτι και μου φτιάξε η μέρα! Μπράβο και πάλι μπράβο. Semi 70s on steroids αρχικό θέμα. Κουπλέ με πολύ σωστή φωνιτική μελωδία και κάποιο γκάζι. Ρεφραίναρα και το σημαντικότερο από όλα εκπληκτική Neo Prog γέφυρα την οποία άκουσα στο repeat. Για να μην πω για το σχεδόν Majesty σπάσιμο πριν το σόλο των πλήκτρων. Και ο επίλογος μου άρεσε και το τελικό κλείσιμο με τα κλασσικά Dream Theater toms.

Όλα τα θέματα σωστά δομημένα και βαλμένα σε σειρά.

Επίσης εξωφυλαρα με το κλασικό λογοτυπο. Αν βγει CD single με αυτό το εξώφυλλο το αγοράζω άμεσα.

Μπράβο τους.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DREAM THEATER - Distance Over Time

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Σάβ 12 Ιαν 2019, 11:24 Κουπλέ με πολύ σωστή φωνιτική μελωδία και κάποιο γκάζι. Ρεφραίναρα...
Μπράβο τους.
Όντως :?: :!: o_O

Δηλαδη αυτο που εγραψα και στο άλλο τοπικ, ειναι οτι μου φαινεται οτι στο κουπλε, επειδη δεν ξερει πως να διαχειριστεί το "μη συνηθισμένο" chord progression, απλά πατάει στην τονική της συγχορδιας στην κάθε αλλαγή και μένει εκέι.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

DREAM THEATER - Distance Over Time

Δημοσίευση από CountRaven »

Πιστεύω ότι απλά οι φανατικοί έχετε συνηθίσει να γκρινιάζετε και πως απλά περιμένετε να βγει κάτι για να γκρινιάξετε.

Ενώ αν το κομμάτι αυτό το έβγαζε μια άγνωστη προγκ μπάντα από την ακτή ελεφαντοστού σε διπλό private αριθμιμένο digi όλοι θα γουργουρίζατε στο repeat και θα λέγατε γουάου προγκ έπος. :P
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

DREAM THEATER - Distance Over Time

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Σάβ 12 Ιαν 2019, 11:27
CountRaven έγραψε: Σάβ 12 Ιαν 2019, 11:24 Κουπλέ με πολύ σωστή φωνιτική μελωδία και κάποιο γκάζι. Ρεφραίναρα...
Μπράβο τους.
Όντως :?: :!: o_O

Δηλαδη αυτο που εγραψα και στο άλλο τοπικ, ειναι οτι μου φαινεται οτι στο κουπλε, επειδη δεν ξερει πως να διαχειριστεί το "μη συνηθισμένο" chord progression, απλά πατάει στην τονική της συγχορδιας στην κάθε αλλαγή και μένει εκέι.
Πρέπει να γράψει συνεχόμενη μελωδία τότε η οποία πως θα υποστηριχθεί live; Τώρα βάζει και τα πλγκτρακια από πίσω για υποστήριξη -στουντιακή ΚΑΙ live-, να παίζουν ακριβώς το ίδιο και τραγουδάει πιο κοφτά. Προσέχει για να έχει το Λαμπρούνι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”