Chastain (USA/OH)

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Απάντηση
White Wolf

Chastain (USA/OH)

Δημοσίευση από White Wolf »

Ασχημο μερακλωμα σημερα και τι καλυτερο απο το να ακους τη γλυκια φωνη της Leather.

Μπαντα που ανοιξε με 5 στους 5 δισκους για εμενα και αυτο φτανει για να παει στο πανθεον του μεταλ.

Το Voice of the Cult ειναι μεγαλη αδυναμια και επανερχεται στα ακουστικα μου πολυ συχνα.

Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1886
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Chastain (USA/OH)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Πέντε πρώτα Chastain = Δισκάρες.

Πάντα απορούσα γιατί η μπάντα δεν μνημονεύεται στις κορυφαίες του είδους για τη δεκαετία του '80. Ή για να είμαι πιο ακριβής, γιατί τη ξεχνάνε; Ακόμα και γνώστες του αμερικάνικου ατσαλιού την αφήνουν απ' έξω και όταν τη θυμίζεις λένε "Α, ναι! Μπαντάρα, δισκάρες!"

Μιλάμε για πέντε δισκάρες σε έξι χρόνια...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Chastain (USA/OH)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ειδικά το "For those who dare" είναι over the top δίσκος. Πραγματικά 5/5 στον Chastain, χώρια και τα CJSS που γαμάνε και αυτά. Και όπως τα λεεί ο xtroyer σπάνια μνημονεύονται εκτός και αν υπάρχει ειδική τοποθέτηση. Πιθανών λόγω του γεγονότς ότι οι δίσκοι δεν αντάλλασαν χέρια για υψηλά ποσά.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Chastain (USA/OH)

Δημοσίευση από Starman »

Μεγάλη αγάπη ο Chastain. Τρομερός κιθαρίστας και ακόμη καλύτερος συνθέτης με απόλυτα προσωπικό ήχο. Η μουσική του αναγνωρίσιμη από χιλιόμετρα μακριά, ξεχωρίζει από όλους τους άλλους shredders της εποχής του. Παρόλο που τόσο στους Chastain όσο και στα υπόλοιπα project και σχήματα που είχε, ήταν ο αδιαφιλονίκητος ηγέτης πάντα λειτουργούσε και έγραφε με σκοπό τη σύνθεση και όχι την επίδειξη της τεχνικής του. Αποτέλεσμα αυτής της αυτοσυγκράτησης σε συνδυασμό με τις ικανότητές του αλλά και των επιλογών των συνεργατών του ήταν τα έπη που όλοι γνωρίζουμε και παραδεχόμαστε. Άνθρωπος χαμηλών τόνων, που εκτός των άλλων ασχολείται και με παραγωγές. Αξιοπρεπέστατες οι δουλειές του μέχρι και σήμερα.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Chastain (USA/OH)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Νομίζω το πρόβλημα με τον Chastain ήταν πως δεν έκανε συναυλίες. Αλλιώς δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί δε μνημονεύεται ανάμεσα στους κορυφαίους του US metal
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Chastain (USA/OH)

Δημοσίευση από rbrigade »

Εγώ πάλι νομίζω ότι κάθε δίσκος του είχε 2-3 έπη και αρκετά fillers, δηλαδή δεν θα έβαζα κανέναν δίσκο του δίπλα στα αριστουργήματα. Κομμάτια όμως ναι.
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Chastain (USA/OH)

Δημοσίευση από asgardlord »

rbrigade έγραψε: Τρί 29 Ιαν 2019, 23:03 Εγώ πάλι νομίζω ότι κάθε δίσκος του είχε 2-3 έπη και αρκετά fillers, δηλαδή δεν θα έβαζα κανέναν δίσκο του δίπλα στα αριστουργήματα. Κομμάτια όμως ναι.
Ρε σεις ντρέπομαι να παραδεχτώ πως είμαι και γω on the same boat! Καραγουστάρω και τον Chastain, και τη Leather, και τα CJSS, αλλά δεν μπορώ να πω πως τα ακούω κι απ την αρχή μέχρι το τέλος!

Πάντως πέραν των μεταλλικών μνημείων που έγραψε, ανακάλυψε και βοήθησε όντως πολλά ταλέντα, συμπεριλαμβανομένου του Gus G του οποίου αν δεν με απατά η μνήμη μου έκανε και παραγωγή στους δύο πρώτους Firewind δίσκους, των Kenziner κλπκλπ.
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Chastain (USA/OH)

Δημοσίευση από Priamos »

asgardlord έγραψε: Πέμ 31 Ιαν 2019, 20:19
rbrigade έγραψε: Τρί 29 Ιαν 2019, 23:03 Εγώ πάλι νομίζω ότι κάθε δίσκος του είχε 2-3 έπη και αρκετά fillers, δηλαδή δεν θα έβαζα κανέναν δίσκο του δίπλα στα αριστουργήματα. Κομμάτια όμως ναι.
Ρε σεις ντρέπομαι να παραδεχτώ πως είμαι και γω on the same boat! Καραγουστάρω και τον Chastain, και τη Leather, και τα CJSS, αλλά δεν μπορώ να πω πως τα ακούω κι απ την αρχή μέχρι το τέλος!

Καπως ετσι, με εξαιρεση το δευτερο CJSS και το Instrumental Variations που για μενα ειναι σχεδον δεκαρια.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Chastain (USA/OH)

Δημοσίευση από rbrigade »

asgardlord έγραψε: Πέμ 31 Ιαν 2019, 20:19
rbrigade έγραψε: Τρί 29 Ιαν 2019, 23:03 Εγώ πάλι νομίζω ότι κάθε δίσκος του είχε 2-3 έπη και αρκετά fillers, δηλαδή δεν θα έβαζα κανέναν δίσκο του δίπλα στα αριστουργήματα. Κομμάτια όμως ναι.
Ρε σεις ντρέπομαι να παραδεχτώ πως είμαι και γω on the same boat! Καραγουστάρω και τον Chastain, και τη Leather, και τα CJSS, αλλά δεν μπορώ να πω πως τα ακούω κι απ την αρχή μέχρι το τέλος!

Πάντως πέραν των μεταλλικών μνημείων που έγραψε, ανακάλυψε και βοήθησε όντως πολλά ταλέντα, συμπεριλαμβανομένου του Gus G του οποίου αν δεν με απατά η μνήμη μου έκανε και παραγωγή στους δύο πρώτους Firewind δίσκους, των Kenziner κλπκλπ.
Κουφαλίτσες, με βάζετε να βγάλω τα κάστανα από την φωτιά και μετά έρχεστε τσούκου τσούκου από πίσω και λέτε ότι συμφωνείτε!
White Wolf

Chastain (USA/OH)

Δημοσίευση από White Wolf »

rbrigade έγραψε: Πέμ 31 Ιαν 2019, 23:36 Κουφαλίτσες, με βάζετε να βγάλω τα κάστανα από την φωτιά και μετά έρχεστε τσούκου τσούκου από πίσω και λέτε ότι συμφωνείτε!
Εχω αρχισει να το παρατηρω και εγω αυτο...
Μην παραχαρασσετε τον Τσοβόλα!
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Chastain (USA/OH)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

αναμένω αναφορά στα fillers του for those who dare για να σας κρεμάσω τα κουδούνια σας
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Chastain (USA/OH)

Δημοσίευση από asgardlord »

Ε κοίτα την πρώτη φορά που το άκουσα και μπήκε το Mountain Whispers είχα μια απορία πότε αγόρασα Παντέρα δίσκο αλλά μετά μπήκε το έπος και ίσιωσα :P Έκτοτε βέβαια το εκτίμησα και αυτό το κομμάτι, just saying!
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Chastain (USA/OH)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

μεγάλο έπος!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”