Iced Earth (US/FLO)

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
White Wolf

Iced Earth (US/FLO)

Δημοσίευση από White Wolf »

Ηταν μεσα δεκαετιας του ενενηντα (αφηνοντας το πουρο του στο κομοδινο διπλα στην αλικα ντυμενη εβενινη πολυθρονα),
και τοτε, στις αρχες της εφηβειας μου, ημουν μολις 14ων οταν επεσε στα χερια μου (να ναι καλα ο αδερφος μου) το Burnt Offerings...

Μεχρι τοτες μονο μεινστριμ. Μειντε, μανογορ, οζι, γουασπ, σκορπιο και τετοια.
Βαζω να ακουσω λοιπον αυτο το κοκκινωπο σιντι.
Κοιμομουν σε ενα χαμηλοταβανο παταρι, ησυχαστηριο. Δεν με ενοχλουσε ποτε κανεις.

Τα πληκτρα... δεν μπορω να ξεχασω τη στιγμη.
Απλα δεν μποροουσα να καταλαβω τι ακουω και γιατι με ενθουσιαζει τοσο.

Μπαντα που μου εχει δωσει πολλα.



Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Iced Earth (US/FLO)

Δημοσίευση από Zippo190 »

δυστυχώς δεν δηλώνω fan. Όταν έκαναν το μπάμ είχα ξεκινήσει τα πρώτα βήματα στο underground με ένα steel conjuring κ.α που είχαν πέσει στα χέρια μου οπότε η mainstreamίλα τους μου την έδινε. Ακόμα περισσότερο το γεγονός ότι έγιναν γνωστοί για νερόβραστες μπαλάντες οπότε (όπως ο Κουφάκης) τότε φώναζα και εγώ "παίχτε μέταλ ρε"¨. Σε γενικές γραμμές πάντως τους αδίκησα και αυτό φάνηκε στους δύο δίσκους με Ripper που μου άρεσαν πολύ. Αλλά γενικά νομίζω ότι έκαναν το μπάμ με νερόβραστες φλωρομπαλάντες.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Iced Earth (US/FLO)

Δημοσίευση από Aphelian »

Λατρεμενη μπαντα, που περασε καποιες εποχες απιστευτου φορμαρισματος (και στη σκηνη αλλα και συνθετικα).

Ειχαν και την τυχη να εχουν και τον Barlow ο οποιος καποια στιγμη ηταν ο απολυτος τιτανας και μιση μπαντα μονος του.
Τα 2 live τους στο Ροδον παραμενουν Ευαγγελιο για εμενα, δυστυχως τα τελευταια χρονια παλευουν να μου τραβηξουν καπως το ενδιαφερον.

Το Days of Purgatory ομως θα το εχουμε για παντα!
White Wolf

Iced Earth (US/FLO)

Δημοσίευση από White Wolf »

Δεν ξερω ποιος ειναι ο Κουφακης, αλλα θα διαφωνησω και με εσενα και με αυτον. :-)
Σκληροτατο μεταλ επαιζαν και παιζουν κατα καιρους.
Μεινστριμ δεν ηταν παντα, οπως ολες οι μπαντες αλλωστε.
Πριν γινουν λοιπον "γνωστοι" και μεινστριμ με τις μπαλαντες τους, παιζαν μουσικαρα.
Μουσικαρα, που αν την ακουσεις αποστασιοποιμενος απο τα μη μουσικα, θα σου αρεσει.
Φαινεται οτι θα σου αρεσει απο τα υπολοιπα που γουσταρεις.
Night of the Stormrider και Burnt Offerings πρεπει να τους δωσεις μια ευκαιρια.
Αποκλειεται να βγεις χαμενος.

Οσο για τις μπαλαντες, δεν πειραζει.
Δεν θα σταματησω να ακουω Fly to the Rainbow, Animal Magnetism, Blackout επειδη οι Scorpions καναν το "μπαμ" με το Wind of Change.
Ασε που οι μπαλαντες των Iced Earth ειναι πολυ καλες και ελαχιστα θα ασχοληθω με το αν αρεσαν και στην κουτση Μαρια.
White Wolf

Iced Earth (US/FLO)

Δημοσίευση από White Wolf »

Aphelian έγραψε: Τετ 06 Φεβ 2019, 09:58 Ειχαν και την τυχη να εχουν και τον Barlow ο οποιος καποια στιγμη ηταν ο απολυτος τιτανας και μιση μπαντα μονος του.
Ουδεν αληθεστερον τουτου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Iced Earth (US/FLO)

Δημοσίευση από theBox »

Εχουν μια πολυ ιδιαίτερη συνθετικη προσεγγιση/ταυτότητα που δεν μου έκανε ποτέ ιδιαίτερο κλικ. Καταλαβαίνω όμως γιατι αρεσουν στον κόσμο. Παντώς αν έπρεπε να ξεχωρίσω κι εγω κάποιο άλμπουμ, μάλλον το burnt offerings θα διάλεγα να ακουσω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Iced Earth (US/FLO)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τετ 06 Φεβ 2019, 10:12 Δεν ξερω ποιος ειναι ο Κουφακης, αλλα θα διαφωνησω και με εσενα και με αυτον. :-)
Σκληροτατο μεταλ επαιζαν και παιζουν κατα καιρους.
Μεινστριμ δεν ηταν παντα, οπως ολες οι μπαντες αλλωστε.
Πριν γινουν λοιπον "γνωστοι" και μεινστριμ με τις μπαλαντες τους, παιζαν μουσικαρα.
Μουσικαρα, που αν την ακουσεις αποστασιοποιμενος απο τα μη μουσικα, θα σου αρεσει.
Φαινεται οτι θα σου αρεσει απο τα υπολοιπα που γουσταρεις.
Night of the Stormrider και Burnt Offerings πρεπει να τους δωσεις μια ευκαιρια.
Αποκλειεται να βγεις χαμενος.

Οσο για τις μπαλαντες, δεν πειραζει.
Δεν θα σταματησω να ακουω Fly to the Rainbow, Animal Magnetism, Blackout επειδη οι Scorpions καναν το "μπαμ" με το Wind of Change.
Ασε που οι μπαλαντες των Iced Earth ειναι πολυ καλες και ελαχιστα θα ασχοληθω με το αν αρεσαν και στην κουτση Μαρια.
μιλάμε για την περίοδο "Dark saga" που έκαναν το μπάμ και πέρασαν στο ευρύ κοινό. Τότε και η Σουλίτσα η κόρη της κομμώτριας άκουγε "I died for you" το οποίο ήταν ότι πιο νερόβραστο κυκλοφορούσε εκείνη την εποχή. Καμία σύγκριση με τα "Wind of change". Όπως προανέφερα ομολογώ ότι τους αδίκησα (τότε) και μετά όταν ασχολήθηκα λίγο παραπάνω δεν μου έκαναν ιδιαίτερη αίσθηση εκτός της εποχής Ripper που θα μπορούσαν να γίνουν οι ηγετικές μορφές του Αμερικάνικου μέταλ.

Όσον αφορά τον John Schaffer μια ζωή γκρίνιαζε στις συνεντεύξεις του, μου έβγαζε αφάνταστη μιζέρια και πολύ αρνητικότητα ακόμα και τις εποχές που η μπάντα του ήταν όνομα στην Ευρώπη :woohoo: θεωρώ δε ότι η μεγαλομανία και τα κόμπλεξ του, τον εμπόδισαν στο να γίνουν οι Iced Earth arena band που ήθελε. :rofl: πλέον έχουν τυποποιηθεί, πλέον σε ασφαλή νερά και απλά βγάζουν τον μισθό τους κάθε δύο-τρία χρόνια με το "Plagues of Babylon" να είναι η καλύτερη πρόσφατη κυκλοφορία τους.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Iced Earth (US/FLO)

Δημοσίευση από asgardlord »

Μεγάλο κεφάλαιο!

Καταρχήν ξεκινάμε με την εναλλακτική πραγματικότητα όπου αν έβγαζαν μόνο Στορμράιντα και Burnt Offerings και μετά το διέλυαν, σήμερα θα τους σκάγανε χιλιάρικα για reunion στο KIT. Αλλά είχαν παρουσία και συνέπεια σπάνια για τα δεδομένα του χώρου, και κάπου εγκλωβίστηκαν λίγο στον ήχο τους (λογικό) και η φάση έγινε λίγο φάμπρικα και πιο ρεφραινεδιάρικη-ευρωπαική όσο προχωράει.

That being said, πέρα από το προαναφερόμενα έπη (Στορμράιντα αδιαφιλονίκητο δεκάρι με τόσα ρίφ σε κάθε κομμάτι που άλλοι δεν έχουν σε ολόκληρη δισκογραφία), ήταν από τους ελάχιστους που έβγαλαν "εμπορικούς" δίσκους που δεν έχασαν κατ' ελάχιστον σε street cred. Dark Saga, Something Wicked τρελές δισκάρες και για κάθε Melancholy έχεις και ένα Violate ή Vengeance is mine που ισοπεδώνει.

Απο κει και πέρα Horror Show αξιοπερεπές, οι δίσκοι με τον Ripper πολύ καλοί, ειδικά το Glorious Burden που ενδεχομένως χαλάει λίγο λόγω subject matter που είναι ξένο σε μας, η επιστροφή του Barlow έφερε χασμουρητά, και από αυτά με τον Stu το Dystopia 8ράκι, Plagues παίζει και να βαρέθηκα να το αφήσω να παίξει ποτέ ολόκληρο και το τελευταίο λίγο all over the place αλλά το Black Flag είναι κομματάρα!

Εν κατακλείδι, απ' όποια πλευρά κι αν το δεις ορισμός της συνέπειας, κακό δίσκο δεν μπορείς να πεις ότι έχουν (βαρετούς ναι), οπότε τεράστιο respect.

Και επίσης ο Stu ισοπεδώνει τον Barlow και με τη μια φωνητική χορδή να κάνει σιέστα άμα λάχει (από μια φάση και μετά πολλή κλαψομουνίαση βρε αδερφέ!).

ΥΓ : Ταταραταταρα, ταταραταταρα... πόσοι το διαβάσατε κατευθείαν σε ρυθμό δεξί χέρι Schaffer? Αυτό θα πει ταυτότητα ... ή επανάληψη μέχρι δακρύων, όπως το πάρεις :P
Iron wields from armored wrists
White Wolf

Iced Earth (US/FLO)

Δημοσίευση από White Wolf »

Ελα να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους!
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

Iced Earth (US/FLO)

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

μεγαλη πορωση τοτε με iced earth!!!!!!μετα το διημερο live τους πετυχα Μοναστηρακι και την επομενη ετρεχα να τους βρω στην Ακροπολη!!!!!!!!
τα 3 πρωτα ειναι δισκαρες!το dark saga επισης πολυ καλο απλα πιο..'.ρομαντικο' λογω concept...αλλα μαξ μεχρι something wicked...μετα το χαος....
Επισης..εχω να πω οτι ο πρωτος δισκος ειναι παρεξηγημενος ενω εχει απιστευτες κομματαρες οπως το κατωθι με ενα απο τα αγαπημενα μου solos ever:



δυστυχως τοτε τους θεωρουσαν φλωρους και untrue και οχι μονο ο Μανος αλλα και πολλοι αλλοι... ισως σημερα εχουν αλλαξει γνωμη....
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Iced Earth (US/FLO)

Δημοσίευση από Starman »

Πέρα από τα κολλήματα του Schaffer τόσο στις απόψεις του όσο και στις σχέσεις του με τους εκάστοτε μουσικούς της μπάντας του, πρέπει να παραδεχτούμε ότι, οι Iced Earth είναι από εκείνες τις λίγες μπάντες που κράτησαν το κύριο όγκο των μεταλλάδων πιστούς στο είδος στα παράξενα 90s, ειδικά στο πρώτο μισό. Μαζί με Blind Guardian και το δίπολο Helloween / Gamma Ray κατά κύριο λόγο, φώτιζαν το δρόμο για να μη χαθεί ο κόσμος και γυρίσει τη πλάτη στο μέταλ.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Iced Earth (US/FLO)

Δημοσίευση από Priamos »

Stormbringer7 έγραψε: Τετ 06 Φεβ 2019, 15:13
δυστυχως τοτε τους θεωρουσαν φλωρους και untrue και οχι μονο ο Μανος αλλα και πολλοι αλλοι... ισως σημερα εχουν αλλαξει γνωμη....
Τι φλώρους ρε; Εγώ που είχα πάρει το πρώτο όταν βγηκε, γιατι μας τα χε πρήξει ο μακαρίτης ο Lord , ήμουν σε φάση έντονης thrashοφοβιας και δεν το γουσταρα γιατί το θεωρούσα πολυ thrash για τα γουστα μου (κυρίως λόγω των "καφρικων" φωνητικών και των Metallica επιρροών στα ριφ). Το δεύτερο μου άρεσε περισσότερο, αλλά έπρεπε να πάρω το Burnt για να αρχίσουν να μου αρέσουν. Αλλά και πάλι ποτέ δεν ένιωσα ιδιαίτερα. Το Glorious μου άρεσε και μενα αρκετά, και αδικήθηκε λόγω του αντιαμερικανισμου της εποχής.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

Iced Earth (US/FLO)

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

Starman έγραψε: Τετ 06 Φεβ 2019, 15:22 Πέρα από τα κολλήματα του Schaffer τόσο στις απόψεις του όσο και στις σχέσεις του με τους εκάστοτε μουσικούς της μπάντας του, πρέπει να παραδεχτούμε ότι, οι Iced Earth είναι από εκείνες τις λίγες μπάντες που κράτησαν το κύριο όγκο των μεταλλάδων πιστούς στο είδος στα παράξενα 90s, ειδικά στο πρώτο μισό. Μαζί με Blind Guardian και το δίπολο Helloween / Gamma Ray κατά κύριο λόγο, φώτιζαν το δρόμο για να μη χαθεί ο κόσμος και γυρίσει τη πλάτη στο μέταλ.
ετσι ακριβως!!!!!!!το διπτυχο guardian-iced earth ηταν θεμελιωδες για το θεσμο τοτε!
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Iced Earth (US/FLO)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ένα πράγμα έχω να πω: Άις Ντερθ .-
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

Iced Earth (US/FLO)

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

Priamos έγραψε: Τετ 06 Φεβ 2019, 15:25
Stormbringer7 έγραψε: Τετ 06 Φεβ 2019, 15:13
δυστυχως τοτε τους θεωρουσαν φλωρους και untrue και οχι μονο ο Μανος αλλα και πολλοι αλλοι... ισως σημερα εχουν αλλαξει γνωμη....
Τι φλώρους ρε; Εγώ που είχα πάρει το πρώτο όταν βγηκε, γιατι μας τα χε πρήξει ο μακαρίτης ο Lord , ήμουν σε φάση έντονης thrashοφοβιας και δεν το γουσταρα γιατί το θεωρούσα πολυ thrash για τα γουστα μου (κυρίως λόγω των "καφρικων" φωνητικών και των Metallica επιρροών στα ριφ). Το δεύτερο μου άρεσε περισσότερο, αλλά έπρεπε να πάρω το Burnt για να αρχίσουν να μου αρέσουν. Αλλά και πάλι ποτέ δεν ένιωσα ιδιαίτερα. Το Glorious μου άρεσε και μενα αρκετά, και αδικήθηκε λόγω του αντιαμερικανισμου της εποχής.
χαχαχαχαχαχα.....ε καλα για σενα οχι...αλλα πολλοι τους θεωρουσαν φλωρους με την εννοια του false metal...
ημουν σιγουρη οτι θα σου αρεσε το πιο 'σκοτεινο' τους αλμπουμ... ;)
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”