Domine (ITA)

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
White Wolf

Domine (ITA)

Δημοσίευση από White Wolf »

Αδιαμφισβητητα μια απο τις καλυτερες μπαντες που εχει να δειξει η γειτονικη Ιταλια.

Μαζι με τους Doomsword επαναπροσδιορισαν το Επικ Μεταλ στην δεκαετια του 90 και του 00.

Ειναι η μπαντα που εδωσε σαρκα και οστα (καλυτερα απο καθε αλλον, εξαιρουνται οι Apollo Ra) στους εφηβικους μου ηρωες.

Corum


Elric

Οι στιχοι σε συνδυασμο με την απιστευτη φωνη σε αυτο το κομματι παντα μου δημιουργουσαν προβληματακια...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Domine (ITA)

Δημοσίευση από theBox »

Προσκυνω ταπεινα το ντεμπουτο Domine!!!

Θυμάμαι ακόμα το σοκ που έπαθα (14 χρονων παιδακι) οταν έιδα το εξώφυλλο, μολις ειχε κυκλοφορησει στο ροκ σιτυ.

Θυμάμαι το ΑΚΟΜΑ μεγαλύτερο σοκ όταν πατησα play.

Τα θυμαμαι και ανατριχιάζω...

Fun fact. Οι στιχοι του cronicles ειναι ουσιαστικα το κειμενο στο οπισθοφυλλο του weird of the white wolf. Δεν θυμάμαι ακριβως τις εκδόσεις, αλλλα το είχα το βιβλίο, αν το βρω θα ανεβασω φωτο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Domine (ITA)

Δημοσίευση από starchild »

Eternal Champion, doomed to fight forever... FOREVEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEER
Και σκαει το ριφφ που εξαυλωνει γαλαξιες

Φωνη από το υπερπέραν και επικες κιθαρακλες, φονικος συνδυασμός.
Πρώτο ακουσα το Stombringer Ruler και το ελειωσα πραγματικά. Μετα βρηκα και ακουσα το 1ο και λερωσα βρακακι
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Domine (ITA)

Δημοσίευση από Xstroyer »

Tι να πούμε για το ντεμπούτο... Δισκάρα ολκής και σημαντικότατο για τον ήχο (όπως και το πρώτο Doomsword).
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Domine (ITA)

Δημοσίευση από Starman »

Τη μπάντα την έμαθα, όπως και οι περισσότεροι άλλωστε, πόλύ πριν βγάλουν το ντεμπούτο τους γύρω στο 1992 – 1993 από τα fanzine της εποχής. Όλοι οι φανζινάδες μίλαγαν τότε για τη νέα μεγάλη ελπίδα στον επικό ήχο. Ήταν τέτοιος ο ντόρος εδώ, που και οι ίδιοι μου επιβεβαίωσαν, όταν παρήγγειλα τα ντέμο τους, ότι είχαν μεγαλύτερο feedback στην Ελλάδα από ότι στη χώρα τους. Μεγάλη μπάντα αλλά με γερασμένο πια κοινό. Κανένας πιτσιρικάς δεν ενδιαφέρεται για τέτοιου είδους μουσική.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Domine (ITA)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Starman έγραψε: Πέμ 21 Φεβ 2019, 17:24 Μεγάλη μπάντα αλλά με γερασμένο πια κοινό. Κανένας πιτσιρικάς δεν ενδιαφέρεται για τέτοιου είδους μουσική.
Μην τα πετάς έτσι αυτά. Τουλάχιστον όχι πριν σιγουρευτείς πως ο [mention]Priamos[/mention] έχει κοντά τα υπογλώσσια :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Domine (ITA)

Δημοσίευση από Starman »

Scrollkeeper έγραψε: Πέμ 21 Φεβ 2019, 18:16
Starman έγραψε: Πέμ 21 Φεβ 2019, 17:24 Μεγάλη μπάντα αλλά με γερασμένο πια κοινό. Κανένας πιτσιρικάς δεν ενδιαφέρεται για τέτοιου είδους μουσική.
Μην τα πετάς έτσι αυτά. Τουλάχιστον όχι πριν σιγουρευτείς πως ο [mention]Priamos[/mention] έχει κοντά τα υπογλώσσια :P
Από ότι μου έχει πεί τα έχει πάντα μαζί του. :D Αν μας διαβάζεις, δώσε το παρών για να ησυχάσουμε, ότι είσαι εντάξει.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Domine (ITA)

Δημοσίευση από Priamos »

Scrollkeeper έγραψε: Πέμ 21 Φεβ 2019, 18:16
Starman έγραψε: Πέμ 21 Φεβ 2019, 17:24 Μεγάλη μπάντα αλλά με γερασμένο πια κοινό. Κανένας πιτσιρικάς δεν ενδιαφέρεται για τέτοιου είδους μουσική.
Μην τα πετάς έτσι αυτά. Τουλάχιστον όχι πριν σιγουρευτείς πως ο @Priamos έχει κοντά τα υπογλώσσια :P
Ρε γενικά η μουσική μας γερνάει! (Εγώ και ο Starman εξαιρουμαστε γιατί είμαστε αειθαλείς και αιώνιοι!! :P ) Στον Tate ο μικρότερος ήταν συμμαθητής της Μπουμπουλίνας. Και πάλι καλά πιστεύω. Το metal γέρασε σχετικά καλά και μπορεί στις πιο μοντέρνες του εκδοχές να είναι ακόμα ελκυστικό για τη νεολαία.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Domine (ITA)

Δημοσίευση από theBox »

Και τωρα με τη ρετρο-φαση, μπορει και οι κλασσικές του εκδοχες να ειναι ελκυστικες στη νεολαία. Δηλάδη, ποιο ειναι το κοινο των visigoth (πχ) ειδικά στην αμερικη;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Domine (ITA)

Δημοσίευση από rbrigade »

Θυαμάμαι ακόμα το σοκ μου που αποθεώνανε οι επικάδες αυτήν την κουλαμάρα με τα αστεία φωνητικά... Η αρχή ή η εξήγηση της γενικότερης κατηφόρας/αστειότητας του epic metal από κει και πέρα...
White Wolf

Domine (ITA)

Δημοσίευση από White Wolf »

:iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou: :iouiou:
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Domine (ITA)

Δημοσίευση από Priamos »

Έπαθε tilt (δικαίως) ο Corum με δηλώσεις Τσοβόλα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

Domine (ITA)

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

Priamos έγραψε: Παρ 22 Φεβ 2019, 00:16 Έπαθε tilt (δικαίως) ο Corum με δηλώσεις Τσοβόλα.
Κι εγώ το ιδιο!!! Δάνεισε μου τα υπογλώσσια σου τωρα!!!! :iouiou: :iouiou:
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

Domine (ITA)

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

Εγω εχω να πω..

MY NAME IS ELRIC AND I BEAR THE BLACK SWORD!!!

P. S :Αλλα που να το βρω το sword [mention]Scrollkeeper[/mention] ;;
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Domine (ITA)

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

rbrigade έγραψε: Παρ 22 Φεβ 2019, 00:01 Θυαμάμαι ακόμα το σοκ μου που αποθεώνανε οι επικάδες αυτήν την κουλαμάρα με τα αστεία φωνητικά... Η αρχή ή η εξήγηση της γενικότερης κατηφόρας/αστειότητας του epic metal από κει και πέρα...
εντάξει απο τις τοπ δηλώσεις Τσοβόλα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”