Domine (ITA)

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Domine (ITA)

Δημοσίευση από CountRaven »

Ταπεινή υπόκλιση στο μεγαλείο του ντεμπούτου. Έχω γράψει επανελλημένες φορές για την σημαντικότητα του.

Θα έγραφα και δύο αράδες ακόμα για να γίνει κουβεντούλα... Μα κόντεψα να πνιγώ διαβάζοντας την δήλωση Τσοβόλα και αποσυντονίστηκα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Domine (ITA)

Δημοσίευση από theBox »

Τσοβόλα, οπως καταλαβαινεις, οδηγείς ανάποδα στην εθνική οδο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Domine (ITA)

Δημοσίευση από Aphelian »

Τεραστιο κεφαλαιο (και επιρροη) και για εμενα, δεν χρειαζεται να πω τπτ περι ντεμπουτου κλπ, μονο να προσθεσω την τεραστιοτητα και την γιγαντοπουτσιαση του Morby, απο τις πιο επικες και χαρακτηριστικες φωνες που εχουν βγει ποτέ.
Ο ανθρωπος θα μπορουσε να τραγουδάει τον τηλεφωνικό κατάλογο και να ειναι επικός.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aphelian την Παρ 22 Φεβ 2019, 10:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Domine (ITA)

Δημοσίευση από theBox »

Να σημειωθει οτι απο τη μετέπειτα πορεία τους, το 10λεπτο έπος Aquilonia Suite, πλησιάζει το μεγαλείο του ντεμπούτου, ακόμα κι αν τα μισά μουσικά θέματα είναι ουσιαστικά του Πολυδούρη από το soundtrack του Κόναν.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Domine (ITA)

Δημοσίευση από White Wolf »

[mention]theBox[/mention] Παρακαλω να κοιταξετε αυτο με τους στιχους που ειπατε παραπανω και να το ποσταρετε στο αναλογο τοπικ. Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Domine (ITA)

Δημοσίευση από theBox »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Παρ 22 Φεβ 2019, 10:21 @theBox Παρακαλω να κοιταξετε αυτο με τους στιχους που ειπατε παραπανω και να το ποσταρετε στο αναλογο τοπικ. Ευχαριστω!

https://www.goodreads.com/book/show/984 ... White_Wolf

Αυτή ειναι η εκδοση. Στην περιγραφη θα διαβάσεις τη ΔΕΥΤΕΡΗ στροφη του κομματιου, ενω σε αυτο που εχω ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι στο οπισθοφυλλο έχει την πρώτη "this is the tale of Elric....mpla mpla"

Σε καθε περιπτωση, όλα αυτα ειναι παρμένα απο καποια σκορπια κειμενάκια του moorcock (ή του εκδότη του?) υπό τον γενικο τίτλο "the cronicle of the black sword"

https://books.google.gr/books?id=4u4r0G ... 22&f=false
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Domine (ITA)

Δημοσίευση από rbrigade »

Είναι η κλασική φάση: Δεν βγαίνει απολύτως τίποτα στην χ,ψ μουσική που γουστάρω, ωπ, βγήκε κάτι, αριστούργημα και μόνο που βγήκε.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Domine (ITA)

Δημοσίευση από Xstroyer »

rbrigade for president! Mας έσκισε την ύπαρξη χαχαχα

Δεύτερο αγαπημένο album από τους Ιταλούς, το Emperor of the Black Runes.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Domine (ITA)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

τσοβόλας προσπαθεί να θέσει νέα όρια σπάζοντας τα ήδη αδιανόητα ρεκόρ του
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Domine (ITA)

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Παρ 22 Φεβ 2019, 16:21 Είναι η κλασική φάση: Δεν βγαίνει απολύτως τίποτα στην χ,ψ μουσική που γουστάρω, ωπ, βγήκε κάτι, αριστούργημα και μόνο που βγήκε.

Συνεχίζει απτόητος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
christaras
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιουν 2018, 23:15

Domine (ITA)

Δημοσίευση από christaras »

Χωρίς να αμφισβητώ την αξία ή τη σημαντικότητα του ντεμπούτου, για μένα ο τρίτος τους είναι ο πιο αγαπημένος μου δίσκος.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Domine (ITA)

Δημοσίευση από rbrigade »

Τώρα βγάζετε γλώσσα, κάποια στιγμή όμως θα αρχίσετε τα γνωστά ''Τελικά είχε δίκιο ο Τσοβόλας'', ''συμφωνώ με Τσοβόλα'' κτλ :D :D :D
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Domine (ITA)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το να συμφωνήσουμε μαζί σου είναι ένα ενδεχόμενο στη θεωρία του χάους, κάποια στιγμή νομοτελειακά θα συμβεί
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Domine (ITA)

Δημοσίευση από starchild »

Καποιες φορες επιασα τον εαυτο μου να βλεπει τα πράγματα απο την οπτική γωνία του rbrigade και λεω πως ισως εχει δίκαιο. Καποιες αλλες φορες, σαν εδω πχ, είμαι πεπεισμένος ότι είναι κουφός 🤣
DeletedUser

Domine (ITA)

Δημοσίευση από DeletedUser »

theBox έγραψε: Παρ 22 Φεβ 2019, 10:31
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Παρ 22 Φεβ 2019, 10:21 @theBox Παρακαλω να κοιταξετε αυτο με τους στιχους που ειπατε παραπανω και να το ποσταρετε στο αναλογο τοπικ. Ευχαριστω!

https://www.goodreads.com/book/show/984 ... White_Wolf

Αυτή ειναι η εκδοση. Στην περιγραφη θα διαβάσεις τη ΔΕΥΤΕΡΗ στροφη του κομματιου, ενω σε αυτο που εχω ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι στο οπισθοφυλλο έχει την πρώτη "this is the tale of Elric....mpla mpla"

Σε καθε περιπτωση, όλα αυτα ειναι παρμένα απο καποια σκορπια κειμενάκια του moorcock (ή του εκδότη του?) υπό τον γενικο τίτλο "the cronicle of the black sword"

https://books.google.gr/books?id=4u4r0G ... 22&f=false

Δεν εχω προχειρη την Ελληνικη εκδοση, αλλα ειναι παρμενο απο τον προλογο του πρωτου βιβλιου
Ιδου


Οντως καρφι ειναι τωρα που ξανακοιταζω το λινκ του goodreads, χαχαχα
Απλα υποθετω και εκεινοι απο τον προλογο αυτο εχουν παριε τη γενικη ιδεα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”