MILLENIUM (NOR-CAL-US) - Supply And Demand - Reissue

Αποκλειστικά επανακυκλοφορίες, επετειακές εκδόσεις κλπ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

MILLENIUM (NOR-CAL-US) - Supply And Demand - Reissue

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

Εικόνα

Οι Millennium από την Βόρεια Καρολίνα των ΗΠΑ ήταν από τις μπάντες εκείνες που αν και είχαν καλή μουσική να δώσουν. Μπάντα με ταλέντο, καλές ιδέες και φωνή έπος μπροστά από το μικρόφωνο.

Δυστυχώς όμως τα πράγματα για αυτούς δεν εξελίχθηκαν και τόσο ρόδινα.

Ξεκίνησαν το 1989 και σχεδόν αμέσως κυκλοφόρησαν το "Wake Up Call" demo τους. Πολύ ενδιαφέρον δείγμα μελωδικού Heavy / Power Αμερικάνικης σχολής.

Έχουμε φτάσει ήδη στο 1991. Το νεράκι είχε μπει στο αυλάκι που λένε και στο χωριό μου, η μπάντα μπήκε κανονικά στούντιο και ηχογράφησε ολόκληρο ντεμπούτο, όλα καλά θα μου πεις μέχρι εδώ. Μάλλον όχι! Το σχήμα διαλύεται μερικούς μήνες μετά την ολοκλήρωση των ηχογραφήσεων και τελικά το υλικό έμεινε στο συρτάρι.

Η Heaven And Hell βγάζει το υλικό από την λήθη και το επανακυκλοφορεί. Έτσι έχουμε πλέον όλοι την ευκαιρία να ακούσουμε το πρώτης τάξης ατσάλι των Millennium που όπως και στο demo κινείται σε μελωδικά Heavy / Power μονοπάτια Αμερικανικής σχολής.

Εικόνα

Το δυνατό σημείο του δίσκου είναι φυσικά τα φωνητικά του Stephen Orr αλλά και γενικά το αρκετά into the point songwriting. Πρώτης τάξεως υλικό με ουσία και λόγο ύπαρξης. Σε ένα γενικό πλαίο υπάρχει έντονη η επιρροή των πρώιμων Ryche κάτι που φυσικά μόνο ως θετικό μπορώ να το μετρήσω.

Ο μπασίστας και πληκτράς Randall Rhodes έχει γαλόνια στους Power / Progsters Aittala επίσης από Βόρεια Καρολίνα, καθώς επίσης και στους Tech / Power / Thrash Metallers ShadowRealm από την ίδια πολιτεία.

Το άλμπουμ έκανε χρόνια βόλτες σε CD-r από χέρι σε χέρι ή και αργότερα σε mp3 μεταξύ των μερακλήδων σαν αυτούς που ακούνε Ghost, Enforcer, Beast In Black και Abba, μα ήρθε ο καιρός να μπει και αυτό επίσημα στο ράφι.

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

MILLENIUM (NOR-CAL-US) - Supply And Demand - Reissue

Δημοσίευση από white_knight »

ψΙΛΟγαμαει
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

MILLENIUM (NOR-CAL-US) - Supply And Demand - Reissue

Δημοσίευση από Zippo190 »

χοντρόγαμμάει θέλεις να πεις.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

MILLENIUM (NOR-CAL-US) - Supply And Demand - Reissue

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πωπω σφαλιαρίδι, μου γύρισε το κεφάλι α-λα εξορκιστής
Αμερικάρα μου μόνο εσύ, μην τα ξαναλέμε (το ριφφ στο κουπλέ είναι Domine - Mass of Chaos χαχαχα)
κάτι πρέπει να γίνει να εξαγοράσει η Divebomb την H&H να γίνει λίγο πιο προσιτή η φάση
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

MILLENIUM (NOR-CAL-US) - Supply And Demand - Reissue

Δημοσίευση από trigger »

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!
Χρόνια περιμένουμε και τους αναζητούμε.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

MILLENIUM (NOR-CAL-US) - Supply And Demand - Reissue

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ο κωστέλλο μου θύμισε πως τους συζητάγαμε και στο metaldome και προσκυνάγαμε και τότε, άτιμη μνήμη, δε βοηθάς πια
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

MILLENIUM (NOR-CAL-US) - Supply And Demand - Reissue

Δημοσίευση από CountRaven »

LuciferSteele έγραψε: Τρί 26 Φεβ 2019, 00:04 ο κωστέλλο μου θύμισε πως τους συζητάγαμε και στο metaldome και προσκυνάγαμε και τότε, άτιμη μνήμη, δε βοηθάς πια
Ναι ρε. Παίζει χρόνια το υλικό αυτό από χέρι σε χέρι. Έπρεπε να βγει κάποια στιγμή.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επανακυκλοφορίες”