Skyclad (ENG)

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Απάντηση
White Wolf

Skyclad (ENG)

Δημοσίευση από White Wolf »

Καπου ο [mention]Coroner[/mention] ελεγε για μπαντες με στιχους σοβαρους/πολιτικη/κοινωνια κλπ.

Οι βασιλιαδες του ειδους, Skyclad ειναι εδω. Για εμενα, στεκονται μονοι στην στιχουργια τετοιου τυπου και οι δευτεροι ερχονται πολυ μακρια πισω τους...

Επισης, μουσικα, ειναι πολυ ψηλα!! Ενας συνδυασμος που αποκλειεται να αφησει καποιον παραπονεμενο.




Και βεβαια, μπορει και παιζει μπαλα και σε αλλα γηπεδα:

Απο τα πιο ερωτικα κομματια


Αξεχαστη διασκευη:
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

Skyclad (ENG)

Δημοσίευση από Coroner »

Mεγαλη λατρεια. Συμφωνω για στιχους, δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην του αρεσουν (συμφωνει/διαφωνει μ αυτους, δεν εχει σημασια). Μουσικα, γουσταρω σχεδον ολα τα αλμπουμ τους ακομα κι οταν ηταν πολυ "folk", με αγαπημενα τα Burnt Offerings και Irrational Anthems. Δυστυχως δεν ειδα ποτε τη μπαντα οπως επρεπε, λογω ηλικιας. Παρολα αυτα ολες οι εμφανισεις τους τα τελευταια χρονια ειναι αξιοπρεπεστατες και παντα περνας καλα!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Skyclad (ENG)

Δημοσίευση από theBox »

Αγαπημένη μπάντα, κορυφαίος στιχουργος (σίγουρα στην τριάδα), αγγλικό φλεγματικό χιούμορ και ΤΙΓΚΑ στα λογοπαίγνια. Μουσικά η αγαπημένη περιοδος μου είναι η μεσαία, εκει δηλαδή που αρχίζουν να ελλατώνουν το πολύ μέταλ και να μπουστάρουν λιγο παραπάνω το φολκ. Αγαπημένο μάλλον το irrational anthems. Δεν εχω παρακολουθήσει τίποτα μετα την φυγή του Martin.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Skyclad (ENG)

Δημοσίευση από CountRaven »

Μπάντα που μου θυμίζει στο φουλ την εφηβεία μου. Προτιμώ την πρώτη και δεύτερη περίοδο. Δηλαδή δύο πρώτα και τρία επόμενα. Και το Irrational καλό είναι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Skyclad (ENG)

Δημοσίευση από Starman »

Μπαντάρα με όλη τη σημασία της λέξης. Τόσα χρόνια στο κουρμπέτι και δεν ξεπούλησαν ποτέ τα πιστεύω τους σε κανένα τομέα. Δεν ακολούθησαν ποτέ μόδες, παρά κοιτούσαν τη δουλειά τους και μόνο. Είχαν και έχουν το χάρισμα να είναι από τα πιο σοβαρά αλλά ταυτόχρονα και από τα διασκεδαστικά συγκροτήματα του μέταλ. Ότι κυκλοφόρησαν στα 90s, κυριολεκτικά τα έλιωσα στις ακροάσεις. Αιώνιος σεβασμός από μένα.
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

Skyclad (ENG)

Δημοσίευση από Lilith »

Μεγάλη μπάντα με ιδιαίτερα επιδραστικό ήχο, τσιτωμένα κομμάτια με folk στοιχεία που κάνουν την διαφορά και τρελή στιχουργική έμπνευση. Στηρίζουμε και αγαπάμε όχι μόνο τα πρώτα άλμπουμς με τα οποία τούς γνωρίσαμε αλλά και τα μετέπειτα διότι ακόμα και σήμερα κρατούν ψηλά την σημαία.
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Skyclad (ENG)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δεν είναι στίχοι, είναι μανιφέστα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Skyclad (ENG)

Δημοσίευση από starchild »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 01 Μαρ 2019, 00:08 δεν είναι στίχοι, είναι μανιφέστα
Αυτό ακριβώς!
Θεωρώ τον Μάρτιν τον απόλυτο στιχουργό που πέρασε ποτέ από το μεταλ ιδίωμα και περιμένω τη στιγμή που φιλολογικές σπουδές θα μελετούν τα γραφόμενά του για να αντλούν κρυμμένα μηνυματα και παραλληλισμους.
Όλες τους οι δουλειές είναι πολύ καλές, με κάποιες να ειναι 10αρια ακατεβατα.
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Skyclad (ENG)

Δημοσίευση από asgardlord »

Τα είπατε όλα! Ποίηση!

Αγαπημένο μου το "Prince of the poverty line" και "Vintage Whine", αλλά τα ακούω όλα με ευχαρίστηση
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Re: Skyclad (ENG)

Δημοσίευση από starchild »

Επειδή λείπω καιρό και βλέπω δεν υπάρχει πλέον section αγοραπωλησίες για να ποστάρω ένα Wantlist, ρίχνω εδώ τους αναπομείναντες τίτλους που μου λείπουν να κλείσω επιτέλους την Skyclad συλλογή μου.

Αν καταπατώ κάποιον απαράβατο όρο που απαγορεύει τετοια ποσταρίσματα, Admins καντε τα κουμάντα σας.

Αλλιώς για τους υπόλοιπους, αν έχετε κάποιο από τα πιο κάτω ρίχτε ένα μήνυμα.
Με βάση το γεγονός ότι υπήρχε στα 90ς μεγάλος πυρήνας οπαδών στην Ελλάδα, ευελπιστώ στο να έχει καποιος σας τις Κασσέτες του Fanclub.

Jig-A-Jig CDr
Εικόνα

For Skyclad Fans Only VHS
Εικόνα

'Inner Circle' Interview Vol. I & Vol. II Tapes
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”