Domine (ITA)

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Domine (ITA)

Δημοσίευση από asgardlord »

theBox έγραψε: Πέμ 21 Φεβ 2019, 13:07 Προσκυνω ταπεινα το ντεμπουτο Domine!!!

Θυμάμαι ακόμα το σοκ που έπαθα (14 χρονων παιδακι) οταν έιδα το εξώφυλλο, μολις ειχε κυκλοφορησει στο ροκ σιτυ.

Θυμάμαι το ΑΚΟΜΑ μεγαλύτερο σοκ όταν πατησα play.

Τα θυμαμαι και ανατριχιάζω...

Fun fact. Οι στιχοι του cronicles ειναι ουσιαστικα το κειμενο στο οπισθοφυλλο του weird of the white wolf. Δεν θυμάμαι ακριβως τις εκδόσεις, αλλλα το είχα το βιβλίο, αν το βρω θα ανεβασω φωτο.
Ναι ρε φίλε,ναι! Έχω αντίστοιχη ιστορία!

Ήμουν 15 ή 16 και είχε ο ξάδερφός μου κάτι cd για πούλημα. Βλέπω εξώφυλλο (trivia για όσους δεν το πρόσεξαν : ο Elric στα εξώφυλλα είναι ο Paoli), λέω φέρτο και δύο δεκαετίες μετά ακόμα μαζεύω τα σαγόνια μου απ' το πάτωμα!

Ριφ, τόνοι ρίφ, ανελέητα ριφ που κόβουν χωρίς σταματημό, πόλεμος στα ρυθμικά, και ο τροβαδούρος του χάους να ανασταίνει ιστορίες για χαμένες πόλεις που πνίγηκαν στο βωμό της αλαζονείας τους, και αντι-ήρωες καταραμένους να ακροβατούν μεταξύ χάους και τάξης για μια αιωνιότητα. Δίσκος που για όσο τον ακούς είσαι σίγουρος πως είναι η καλύτερη μουσική που άκουσες ποτέ.

Βασικά οι Domine αποδεικνύουν τι σκατά έχουν οι "τρου" φεστιβαλάρχες του εξωτερικού στον εγκέφαλο, γιατί αν διαλύανε καμιά δεκαετία και κάνανε reunion θα παίζανε headline στο KIT για πλάκα. Και σοδομίζουν όλο το σύμπαν live btw.
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Domine (ITA)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ας είχανε κανένα βινύλιο στο κατοστάευρο και θα σου έλεγα εγώ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Domine (ITA)

Δημοσίευση από theBox »

Ας βγει παντως το γαμημενο σε βινυλιο...του πάει.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Domine (ITA)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

χρόνια το λέμε, έχουν βγεί τόσα και τόσα, απορώ που κολλάει το θέμα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Domine (ITA)

Δημοσίευση από theBox »

Καμια φορα το ζητημα ειναι τοσο απλο οσο το γεγονος οτι δεν υπαρχει το εξωφυλλο σε μεγαλη αναλυση. Πιθανολογω απλα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

Domine (ITA)

Δημοσίευση από Coroner »

Μια μπαντα που αργησα να ανακαλυψω, ειδικα τη μαγεια του ντεμπουτου. Απλα απιστευτο, τα χετε πει οι υπολοιποι καλυτερα απο μενα!
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Domine (ITA)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

theBox έγραψε: Σάβ 02 Μαρ 2019, 11:35 Καμια φορα το ζητημα ειναι τοσο απλο οσο το γεγονος οτι δεν υπαρχει το εξωφυλλο σε μεγαλη αναλυση. Πιθανολογω απλα.
το εξώφυλλο νομίζω είναι πίνακας οπότε κάπου υπάρχει το αυθεντικό έργο, δεν μπορεί
αλλά και να μην υπάρχει, ανάλογα προβλήματα έχουν ξεπεραστεί με εναλλακτικούς τρόπους και δεύτερα εξώφυλλα
προσπαθώ να θυμηθώ αν η Dragonheart έχει εκδώσει ποτέ ή έχει δώσει άδεια για κάποια κυκλοφορία σε βινύλο. δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι. ίσως κάποιο Doomsword?
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Domine (ITA)

Δημοσίευση από theBox »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 02 Μαρ 2019, 19:30
theBox έγραψε: Σάβ 02 Μαρ 2019, 11:35 Καμια φορα το ζητημα ειναι τοσο απλο οσο το γεγονος οτι δεν υπαρχει το εξωφυλλο σε μεγαλη αναλυση. Πιθανολογω απλα.
το εξώφυλλο νομίζω είναι πίνακας οπότε κάπου υπάρχει το αυθεντικό έργο, δεν μπορεί
αλλά και να μην υπάρχει, ανάλογα προβλήματα έχουν ξεπεραστεί με εναλλακτικούς τρόπους και δεύτερα εξώφυλλα
προσπαθώ να θυμηθώ αν η Dragonheart έχει εκδώσει ποτέ ή έχει δώσει άδεια για κάποια κυκλοφορία σε βινύλο. δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι. ίσως κάποιο Doomsword?
Ναι, εχει δωσει στη metal supremacy για τα βινυλια doomsword.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Domine (ITA)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

καλά θυμόμουν λοιπόν το πορτοκαλοκόκκινο λογότυπό της μεγεθυσμένο πίσω από το δεύτερο doomsword...
από τότε όμως πάνε πολλά χρόνια... και η απουσία άλλων κυκλοφοριών μάλλον κάτι δείχνει για το πως σκέφτεται η συγκεκριμένη εταιρία. έχω την εντύπωση πως ζητάνε ΠΟΛΛΑ φραγκα για licence και κρίνεται ασύμφορο από τους ενδιαφερόμενους
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Domine (ITA)

Δημοσίευση από theBox »

LuciferSteele έγραψε: Σάβ 02 Μαρ 2019, 19:59 καλά θυμόμουν λοιπόν το πορτοκαλοκόκκινο λογότυπό της μεγεθυσμένο πίσω από το δεύτερο doomsword...
από τότε όμως πάνε πολλά χρόνια... και η απουσία άλλων κυκλοφοριών μάλλον κάτι δείχνει για το πως σκέφτεται η συγκεκριμένη εταιρία. έχω την εντύπωση πως ζητάνε ΠΟΛΛΑ φραγκα για licence και κρίνεται ασύμφορο από τους ενδιαφερόμενους
Ακριβώς οι σκέψεις μου.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”