Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

[mention]xionias[/mention] τα λεφτά δεν είναι το παν, ποσο μαλλον τη σημερινή εποχή που ο καθένας μπορεί να γραφει και να κυκλοφορεί μουσική σε ρυθμους ταχυβόλου :D :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 18:17 @xionias τα λεφτά δεν είναι το παν, ποσο μαλλον τη σημερινή εποχή που ο καθένας μπορεί να γραφει και να κυκλοφορεί μουσική σε ρυθμους ταχυβόλου :D :D
Καρδούλα για το συγκεκαλλυμένο dungeon synth reference!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Priamos »

Να σου πω ενα απλο παραδειγμα και γω δεν ημουν καν καλλιτεχνης/μουσικος για να εχω το κινητρο να προωθησω/προβαλλω τη ΔΙΚΗ μου τεχνη. Στα 90ς ημουν fanzinaς. Ανεργος φτωχομπινες φοιτητης με ελαχιστους πορους. Τα σκαγαμε για να το κυκλοφορησουμε και σταδιακα προσπαθουσαμε να το κανουμε ολο και πιο επαγγελματικο. Κινητρα:
α) (ανιδιοτελες) Να "σωσω" την σκηνη.
β) (ιδιοτελες) Ματαιοδοξια και μεγαλομανια.
Δεν υπηρχε ΠΟΥΘΕΝΑ στη φαση η προοπτικη ή ο στοχος να βγαλουμε λεφτα. Μαλιστα ηταν σχεδον σιγουρη η χασουρα.
Φαντασου τωρα εναν που δημιουργει τεχνη. Ποσους παραπανω λογους εχει για να συνεχισει να το κανει (και να το κανει καλα) ΠΕΡΑ απο τα λεφτα;
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Starman »

Αυτό το υπερχιτ πούλησε και πουλάει ακόμα τα άντερά του

αλλά αυτό θα είναι για πάντα στα chart της καρδιάς μου και ας γράφτηκε πιθανόν κάποιο βράδυ μετά τις πρωινές δουλειές των μελών της μπάντας.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από CountRaven »

xionias έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 18:05 Γιατι δεν μιλαμε για την μπαντα που εφτιαξες στο λυκειο αλλα για την μπαντα οπως αυτες που ανεφερε ο Count που εχει ηδη κανει καποια βηματα και εχει ηδη παρουσιασει δουλεια-ες στο κοινο και ισως να εχεις και εναν πυρηνα ακροατων, μικρο μεν υπαρκτο δε. Οποτε αν ο Σπυρος σε αυτη την μπαντα σε πουλησει για την Λιτσα σημαινει οτι εσυ στηριξες την μπαντα σου σε Χατζημεταλλαδες οπως λενε στο fb αλλα επειδη η υπαρκτη ιστορια εχει δειξει οτι τα μελη αλλαζουν συνηθως για οικονομικες διαφορες, οι συχνοτερες αποχωρησεις απο μπαντες γιατι γινονται? lets find out που λεει και ο Varg
1) ενιωθα οτι χανω τον χρονο μου, δεν φαινεται φως στο τουνελ =δεν φαινεται να βγαζουμε λεφτα απο αυτο
2) δεν ειχαμε κοινο μουσικο προσανατολισμο απο ενα σημειο και μετα= επρεπε να αποφασισουμε ποιο μουσικο στυλ θα ακολουθησουμε για να βγαλουμε οσο το δυνατον περισσοτερα λεφτα και τσακωθηκαμε.
3) Δεν εχουμε πλεον χρονο=πρεπει να βαλουμε προτεραιοτητες αλλες δουλειες που θα μας αποφερουν λεφτα γιατι η μουσικη μας ειναι για τα μπαζα
4)ενιωσα κορεσμενος πλεον μουσικα= εβγαλα λεφτα να φανε και τα εγγονια μου οποτε ειμαι κομπλε πλεον στα παπακια μου η μουσικη.
5) Αποφασισα να παιζω και σε αλλη μπαντα, δεν καλυπτονται ολες οι καλλιτεχνικες μου ανησυχιες σε ενα project=η ζωη ειναι μικρη οποτε ας τα αρπαξω απο απο οπου μπορω.
Ρε τρολλάρει, δεν παίζει...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
xionias
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί 05 Μαρ 2019, 21:26

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από xionias »

Μεχρι ενα σημειο εγραφα σοβαρα αλλα μετα κουραστηκα και ειπα να σας τρολλαρω λιγο να κινειται το αιμα.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Μην τα κανεις αυτά. Κοντευουν να φρακαρουν οι αρτηρίες απο τα κεμπαπ κ τα άλατα :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από Priamos »

xionias έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 18:45 Μεχρι ενα σημειο εγραφα σοβαρα αλλα μετα κουραστηκα και ειπα να σας τρολλαρω λιγο να κινειται το αιμα.
Κουραστηκες;; Δεν παιζουν αυτα εδω!! :mad: Δεν το χεις καταλαβει οτι εδω δεν σταματαμε, αν δεν πεθανει ο ενας απο τους δυο συνομιλητες;;!! :D Και γι'αυτο ακομα θελουμε υπογραφες απο δυο γιατρους, για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν παει να τη σκαπουλαρει!
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από CountRaven »

Και να φανταστείτε ότι δεν έχει ποστάρει καν ο [mention]Corum Jhaelen Irsei[/mention] σε αυτό το νήμα...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
xionias
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί 05 Μαρ 2019, 21:26

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από xionias »

Ουτως η αλλως δεν περιμενα να παρει κανενας στα σοβαρα ειδικα τους 5 λογους αποχωρησης απο μπαντα χαχαχαχαχαχαχαχα και ειχα βρει μονο 3 στην αρχη αλλα λεω πρεπει να γραψω περισσοτερους.
White Wolf

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από White Wolf »

Μαλιστα, ωραια η κουβεντα σας, να πεταξω και γω τη μλκια μου ομως...

Δεν ειμαι και κανας φοβερος μουσικος, αλλα, εχω παιξει σε 2-3 /13 μπαντες.
Μονο μουσικη επαιξα. Λεφτα και γυναικα εβρισκα μια χαρα χωρις αυτη.
Για αυτο δεν τα μπερδεψα ποτε, και παιζω αυτο που θελω, αμα το θελω και οπως το θελω.
Σαν εμενα, υπαρχουν, δεν ειναι η πλειοψηφια, αλλα δεν ειναι και λιγοι. Ειναι εκει εξω, παιζουν και γουσταρουν.
Και δεν μας νοιαζει αν ακουσες ποτε τη μουσικη μας, ή αν ειναι κατω απο ενα τεραστιο ογκο "σκουπιδιων", αν θα γινουμε γνωστοι, κλπ κλπ.
Ζμπουτσαμ...

Δεν μπορεσα να διαβασω με προσοχη ολα τα σχολια, (λογω ασταματητου τρεξιματος με το καινουργιο στουντιο που φτιαχνουμε με τον κουμπαρο μου
για να παιζουμε αυτο που θελουμε, αμα το θελουμε και οπως το θελουμε.) αλλα κατι καταλαβα οτι παιζει φαση συγκρισης SlauterXtroyes με Kiss;

Απλα αστειο ετσι... Οι Kiss, ουτε τριχα απο τα αρχιδια ψειρας που ειναι πανω σε τριχα απο τα αρχιδια των SlauterXtroyes δεν ειναι μουσικα.
Οσο για τον τυπο (Simmons?) που λεει οτι ολοι παιζουν για αυτο και για εκεινο και για το αλλο και αυτος το ξερει, και οι ιδιοι το ξερουν και ψευδονται για τα κινητρα τους, εχω να πω οτι απο το εαυτο του βλεπει και κρινει. Μονο αυτο ξερει και μονο αυτο μπορει να καταλαβει και κατι εξω απο αυτο του φαινεται τοσο αλλαζονικα εξωπραγματικο που του ειναι αδυνατο να υπαρχει.

Του ευχομαι περαστικα. Ειναι βαρια αρρωστος.

Ουτε τη μουσικη του, ουτε τη ζωη του και σιγουρα ουτε το μυαλο του προκειται να "ζηλεψω" ποτε.
Τουλαχιστον, εγω μπορω να καταλαβω πως ο καθενας εχει διαφορετικες φερουσες.
Ειναι ασχημο να ξερεις ποσο σαπιος ησουν, εισαι και θα εισαι.
Δεν χρειαζεται ομως να λες ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΑΠΙΟΙ για να μπορεις να τα ισοπεδωνεις ολα και να κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος White Wolf την Τρί 12 Μαρ 2019, 19:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
White Wolf

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από White Wolf »

CountRaven έγραψε: Τρί 12 Μαρ 2019, 18:55 Και να φανταστείτε ότι δεν έχει ποστάρει καν ο @Corum Jhaelen Irsei σε αυτό το νήμα...
εμ φιλε μου, με εχεις χωσει και τρεχω, δεν μπορω να γραφω και στο φορουμ...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από rbrigade »

Γλιτώσατε post κόλαφο που είχα γράψει χτες, γιατί την ώρα που πάταγα υποβολή έπεσε η σύνδεση. Θα προσπαθούσα να το ανασυνθέσω αλλά δεν είστε άξιοι τόσης ρητορικής τελειότητας :D

ΑΛΛΑ, αυτό δεν σημαίνει ότι θα την σκαπουλάρετε έτσι απλά:
Θα σας στεναχωρήσω, αλλά αυτήν την μουσική την έφτιαξαν και την έκαναν αυτό που είναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ μουσικοί. Είτε οι Black Sabbath, είτε οι Iron Maiden, οι Metallica, οι Manowar κ.ο.κ.. Δεν θα ήμασταν εδώ να παπαρολογούμε αν το heavy metal είχε περιοριστεί σε χαβαλέδες μουσικούς που γρατζουνάνε όργανα για την ευχαρίστησή τους και την καλλιτεχνική τους έκφραση. Καλά σας τα λένε Xionias και Cursed, το 99,999% των underground συγκροτημάτων απλά δεν έχει τα τραγούδια και τις μουσικές ικανότητες να ανταγωνιστεί τους επαγγελματίες μουσικούς. Το αντίθετο θα ήταν παράλογο. Αλίμονο αν παίζοντας κιθάρα μισή ώρα την εβδομάδα είχα την ικανότητα να παίξω τόσο καλά όσο ο χ,ψ Randy Rhoads που έπαιζε 5-10 ώρες την ημέρα για να φτάσει στο επίπεδο που έφτασε. Αλίμονο αν παίζοντας δύο live τον χρόνο με την πουτσομπάντα της γειτονιάς μου έφτανα το επίπεδο παιξίματος, δεσίματος, σκηνικής παρουσίας και εν τέλει δυνατότητας να μεταδώσω ενέργεια στο κοινό όπως οι μπάντες που οργώνουν τον τόπο και ρισκάρουν να καβαλήσουν ένα φορτηγάκι για να περιοδεύσουν ατελείωτα (δηλαδή το κυνηγάνε επαγγελματικά). Αλίμονο αν μισή ωρίτσα την βδομάδα που μου περίσσεψαν από δουλειά, γυναίκες, παιδιά, σκυλιά, γατιά αρκούν για να συνθέσω και τελειοποιήσω ένα κομμάτι στον βαθμό που μπορεί να το κάνει ο επαγγελματίας μουσικός που δεν κάνει τίποτα άλλο.

Κάθεται και μου γράφει ο κόμης ότι οι Kiss τον παίρνουν, οι Kiss είναι κουλοί, οι Kiss είναι γτπ, οι Kiss γράφουν με μισό ακκόρντο κτλ. Για να τα λες αυτά πρέπει να έχεις εστιάσει όλη την ύπαρξη των Kiss σε ένα τραγούδι τύπου Take it off. Μακάρι ρε σεις όλοι εδώ μέσα οι underground τίμιοι καλλιτέχνες να γράφατε από 5-10 τέτοια άσματα











Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από CountRaven »

Και ποιος σου είπε ρε Τσοβόλα ότι η φάση που ανέφερα δεν έχει μέσα ώρες εξάσκησης και μελέτης;;;;

Παλεύω 2.5 ώρες αυτή τη στιγμή που μιλάμε με ένα γαμημενο κουπλέ. Και μάλιστα όχι ολόκληρο. Με το τελευταίο του τετράστιχο. Έτσι φρέσκο παράδειγμα τωρινό.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Bigger than life γραφικότητες ή μήπως όχι;

Δημοσίευση από CountRaven »

Επίσης όλα αυτά που αναφέρεις για δέσιμο, σκηνική παρουσία κτλ. Σου βάζω και τον παράγοντα ταλέντο επειδή τον ξέχασες... Δεν είναι προνόμια μόνο των "επαγγελματιών" όπως τους λες.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”