LEATHER - II

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LEATHER - II

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

Δεύτερο προσωπικό άλμπουμ για την Leather Leone, μετά το "Shock Waves" του 1989 -στην περιβόητη Leviathan Records του David Chastain-.

Κυκλοφορεί 13 Απριλίου.

Πάτησα play μόλις. Θα επιστρέψω με εντυπώσεις.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: LEATHER - II

Δημοσίευση από Zippo190 »

Καλή φάση, μετά τις ό,τι νάναι κυκλοφορίες του Chastain με τον τελευταίο δίσκο είναι ωραίο να ξανακούμε την Leather. Ξέρουμε ποιος έχει επιμεληθεί τις συνθέσεις;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: LEATHER - II

Δημοσίευση από CountRaven »

LINE-UP
Leather Leone - Lead Vocals
Vinnie Tex - Lead, Rhythm and Harmony Guitars Daemon Ross - Lead Guitars
Thiago Velasquez - Bass Guitar
Braulio Drumond - Drums

Από ότι διαβάζω στο δελτίο τύπου η μπάντα είναι από Κολομβία (!), πάντως το άλμπουμ από μια πρώτη ακρόαση, μια χαρά μου φάνηκε, κλασικομεταλάδικο με τσαγανό.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

Re: LEATHER - II

Δημοσίευση από Lilith »

Και πολύ άργησε να κυκλοφορήσει προσωπικό άλμπουμ η Θεά Leather αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ !
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: LEATHER - II

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εμένα δεν μου άρεσαν κάποιες δηλώσεις της όπου λίγο πολύ απαξίωνε ένα κλασσικό άλμπουμ όπως το Shock Waves σε σχέση με αυτό εδώ
κατά τα άλλα είναι θεά και τη λατρεύω
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

LEATHER - II

Δημοσίευση από LuciferSteele »

μερικά λόγια γιά το άλμπουμ που έγραψα γιά το rockpages

Δεν είναι μυστικό πως η Leather Leone είναι η αγαπημένη μου γυναίκα τραγουδίστρια. Από την πρώτη στιγμή που εκτέθηκα στη μαγεία του Mystery of Illusion, καμία άλλη δεν κατάφερε να την εκθρονίσει όσα χρόνια και αν πέρασαν. Ίσα ίσα που η ίδια ισχυροποίησε τη θέση της στο μουσικό μου πάνθεον μετά την επανεμφάνισή της τόσο σε συναυλιακό όσο και σε δισκογραφικό επίπεδο. Τα comeback άλμπουμ με τον David Chastain ήταν σχεδόν σίγουρο πως θα οδηγούσαν στο δεύτερο προσωπικό της άλμπουμ το οποίο και έβαλα να παίζει με μεγάλη ανυπομονησία μόλις έφτασε στα χέρια μου. Το θετικό μου προαίσθημα επιβεβαιώθηκε πανηγυρικά από το ξεκίνημα. Μπορεί η μπάντα της να μην περιέχει ηχηρά ονόματα όπως στο παρελθόν (αποτελείται από σχετικά άγνωστους Λατινοαμερικάνους μουσικούς) και η ίδια να έχει προσθέσει αρκετά χρόνια στην πλάτη της αλλά η απόδοση όλων είναι κορυφαία. Παικτικά λοιπόν το άλμπουμ κινείται σε υψηλότατα επίπεδα. Η κιθαριστική δουλειά είναι άψογη και η Leather ακούγεται αγέραστη με τη χαρακτηριστική της φωνή να φέρνει απανωτές ανατριχίλες. Ο τσαμπουκάς της είναι απαράμιλλος, μία μικροσκοπική θεά του πολέμου που μπορεί να διαλύσει τα πάντα χρησιμοποιώντας μόνο το λαρύγγι της. Συνθετικά τώρα, το άλμπουμ στέκεται αρκετά ψηλά με σωρεία δυναμικών κομματιών που οφείλουν πολλά στους Judas Priest και θα μπορούσαν με άνεση να στέκονται σε μία κυκλοφορία τους. Το εκκωφαντικό Juggernaut, το φονικά αιχμηρό Hidden in the Dark, το ασταμάτητο Let Me Kneel και πολλά ακόμα θα απαιτήσουν απανωτές ακροάσεις. Ένας από τους καλύτερους δίσκους της χρονιάς είναι ήδη εδώ.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

LEATHER - II

Δημοσίευση από rbrigade »

Το τσεκάρω από το πρωί και έχω να πω ότι είναι υπερσκουπίδι. Φωνή γάμησέ τα, πολύ σκληρές ερμηνείες ακόμα και για Leather, συνθέσεις που δεν σου αφήνουν τίποτα. Στο Annabelle δεν πίστευα τα αυτιά μου πόσο κακά είναι τα φωνητικά, τα vibrato που κάνει είναι για γέλια. Παικτικά ο δίσκος είναι άρτιος και η παραγωγή μια χαρά, αλλά αυτό δεν λέει τίποτα. Ας βρει κάναν συνθέτη της προκοπής για να κρύψει τις φωνητικές τις ατέλειες.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LEATHER - II

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο Τσοβόλας άρχισε να ακούει τα άλμπουμ του 2028. Φυλαχτείτε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

LEATHER - II

Δημοσίευση από rbrigade »

Θα σας περάσω από review όλους!
White Wolf

LEATHER - II

Δημοσίευση από White Wolf »

Ρε μλκ Τσοβολα! Θα σταματησουν να βγαινουν δισκοι!
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

LEATHER - II

Δημοσίευση από rbrigade »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Σάβ 16 Μαρ 2019, 09:58 Ρε μλκ Τσοβολα! Θα σταματησουν να βγαινουν δισκοι!
Αυτό θέλω, μπας και μπορέσω να ακούσω όλα τα παλιά! Αλλά εκεί, πάνε και βγάζουν και καινούρια, λες και έχω 7 ζωές ή η μέρα μου 124 ώρες... :mad:
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

LEATHER - II

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Σάβ 16 Μαρ 2019, 14:02
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Σάβ 16 Μαρ 2019, 09:58 Ρε μλκ Τσοβολα! Θα σταματησουν να βγαινουν δισκοι!
Αυτό θέλω, μπας και μπορέσω να ακούσω όλα τα παλιά! Αλλά εκεί, πάνε και βγάζουν και καινούρια, λες και έχω 7 ζωές ή η μέρα μου 124 ώρες... :mad:
Την πιθανότητα να μην τα ακούς ΟΛΑ , τη σκέφτηκες;
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

LEATHER - II

Δημοσίευση από rbrigade »

Priamos έγραψε: Σάβ 16 Μαρ 2019, 14:04
rbrigade έγραψε: Σάβ 16 Μαρ 2019, 14:02
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Σάβ 16 Μαρ 2019, 09:58 Ρε μλκ Τσοβολα! Θα σταματησουν να βγαινουν δισκοι!
Αυτό θέλω, μπας και μπορέσω να ακούσω όλα τα παλιά! Αλλά εκεί, πάνε και βγάζουν και καινούρια, λες και έχω 7 ζωές ή η μέρα μου 124 ώρες... :mad:
Την πιθανότητα να μην τα ακούς ΟΛΑ , τη σκέφτηκες;
Να μην τα ακούω όλα; Τι εννοείς Βίρνα; Μίλα ξεκάθαρα!

Εικόνα
Συνημμένα
μίλα βίρνα.jpg
μίλα βίρνα.jpg (26.52 KiB) Προβλήθηκε 3443 φορές
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

LEATHER - II

Δημοσίευση από Priamos »

Εντάξει το παραδέχομαι. Μια τόσο ριζοσπαστική και ρηξικέλευθη πρόταση έπρεπε να στη φέρω πιο λαου-λαου και να μην την ξεφουρνισω έτσι απότομα...
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

LEATHER - II

Δημοσίευση από CountRaven »

Priamos έγραψε: Σάβ 16 Μαρ 2019, 14:22 Εντάξει το παραδέχομαι. Μια τόσο ριζοσπαστική και ρηξικέλευθη πρόταση έπρεπε να στη φέρω πιο λαου-λαου και να μην την ξεφουρνισω έτσι απότομα...
Λάου Λάου παππού. Είπαμε ο γιατρός έχει πει να του λέμε ναι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”