Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δεν έχει να κάνει μόνο με μουσική αλλά με κάθε μορφή έκφρασης! είναι ωμή παρέμβαση και αν βρει πρόσφορο έδαφος, θα γίνεται συνέχεια και παντού!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από CountRaven »

Δυστυχώς τα πράγματα γίνονται πολύπλοκα ειδικά αν καθίσουμε και ξετυλίξουμε το νήμα. Θα δούμε ουσιαστικά ότι προέρχονται από τους κόλπους της ΧΑ οι αρχικές ενέργειες. Η μητρόπολη έρχεται δεύτερη εφόσον πήρε το "διαμαρτυρία" στα χέρια της. Δεύτερη αλλά όχι αμέτοχη. Μιας και απευθύνθηκε στον δήμο, ο οποίος έπραξε τα δέοντα. Χωρίς πολλά πολλά. Διαβάστε και το link στο αρχικό ποστ.

Πολιτική και εκκλησία εναντίον της τέχνης. Ξερνάω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από CountRaven »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 17 Μαρ 2019, 20:57 δεν έχει να κάνει μόνο με μουσική αλλά με κάθε μορφή έκφρασης! είναι ωμή παρέμβαση και αν βρει πρόσφορο έδαφος, θα γίνεται συνέχεια και παντού!
Ναι, πολύ σωστά!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Παίδες, σόρρυ αν ακουστώ κυνικός και ωμός, αλλά αυτό το "θα γίνεται συνέχεια και παντού!" ήδη γίνεται εδώ και χρόνια σε πάμπολους τομείς, απλά τώρα χτύπησε και την δική μας πόρτα.

Πόσοι από εδώ μέσα (και εγώ μαζί) έχουμε βρεθεί μπροστά σε καφρίλες και έχουμε κάνει μόκο; Δεν ξέρω για επαρχία κλπ, αλλά στην Αθήνα υπήρχε περίοδος που σκεφτόσουν μια και δυο φορές να μιλήσεις ανοιχτά για ζητήματα πιο ουσιαστικά από το Χ τυπου σκηνικό ROTTING CHRIST. Και ακόμα υπάρχει. Το ίδιο δεν είχε γίνει με τη θεατρική παράσταση Corpus Christi; Το ίδιο δεν είχε γίνει ακόμα πιο παλιά με τους χριστιανοταλιμπάν για το θέμα αναγραφής του θρησκεύματος πριν 20+ χρόνια; Το ίδιο δε γίνεται κάθε μέρα με κηρύγματα μίσους προς όποιον δεν πάει με το ρεύμα; Το ίδιο δεν έγινε με τον Κωστόπουλο; Το παιχνίδι είναι χαμένο όχι στο θέμα της φίμωσης, αλλά στο θέμα της αντίδρασης από αυτούς που θίγονται σε κάθε περίπτωση.

Την ελευθερία της έκφρασης δεν στην παραχωρούν, αλλά τη κερδίζεις. Μια απλή μετάθεση της συναυλίας δεν είναι τπτ παραπάνω από απλή αποδοχή της κατάστασης. Αν θέλουμε να αλλάξουν τα πράγματα, το μέταλ θα πρέπει κάποια στιγμή να αποΠΑΣΟΚοποιηθεί και να αφήσει πίσω του τσιτάτα και συμπεριφορές που το καθιστούν "ακίνδυνο" (ό,τι και αν σημαίνει αυτό).

Και μπορεί σήμερα να μιλάμε σαν μεταλάδες (όχι συγκεκριμένα στο ΦΣ) για ιερό πόλεμο και σκοταδισμό ενάντια στους ROTTING CHRIST, αλλά αλήθεια, όταν ο Mustaine άσκησε βέτο και αφαιρέθηκαν από το billing "νύχτα" είχε γίνει κάτι; Κλάιν. Σχεδόν όλοι το κατάπιαν σαν μια ακόμα παραξενιά του "αναγεννημένου" David και κουνούσαν ρυθμικά το κεφαλάκι τους στο ρυθμό του "Tornado of Souls". Το ίδιο έκανε και με τους DISSECTION αν δεν κάνω λάθος σε κάποια άλλη χώρα.

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

παλιά ήταν μία χούφτα γραφικοί που μαζεύονταν έξω από θέατρα μαζί με τη Λουκά. τώρα έχουμε αποφάσεις σε επίπεδο πολιτείας. δεν είναι το ίδιο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Γιατί, πότε χωρίστηκε η εκκλησία από το κράτος και δεν πήρα πρέφα; :P

Μόνο γραφικοί δεν είναι πλέον πίσω από τέτοια σκηνικά. Απλά, στους καιρούς που ζούμε οι γραφικοί - και όχι και τόσο ακίνδυνοι - έφτασαν να κατέχουν αξιώματα που καθορίζουν τη ζωή μας.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Priamos »

Ρε συ [mention]Scrollkeeper[/mention] , εγώ δεν τα βλέπω τοσο μαύρα. Το metal απειλείται περισσότερο από τον ίδιο του τον κομφορμισμό παρά από τις συντηρητικές αντιδράσεις των "εξωσχολικών". Μην ξεχνάμε ότι το metal στις διάφορες εκφάνσεις του, ενδυναμώθηκε και ευδοκίμησε σε πολύ εχθρικές συνθήκες.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Priamos έγραψε: Κυρ 17 Μαρ 2019, 22:18 Ρε συ @Scrollkeeper , εγώ δεν τα βλέπω τοσο μαύρα. Το metal απειλείται περισσότερο από τον ίδιο του τον κομφορμισμό παρά από τις συντηρητικές αντιδράσεις των "εξωσχολικών". Μην ξεχνάμε ότι το metal στις διάφορες εκφάνσεις του, ενδυναμώθηκε και ευδοκίμησε σε πολύ εχθρικές συνθήκες.
Συμφωνώ, για αυτό είπα πως θα πρέπει να αποΠΑΣΟΚοποιηθεί και να αφήσει πίσω τσιτάτα και συμπεριφορές κλπ. που το έφερε σε αυτό το κόμφορτ επίπεδο που λες και εσύ. Αυτά που αναφέρω στην αρχή είναι μια γενικότερη παρατήρηση της κατάστασης που επικρατεί σχεδόν παντου στις μέρες μας.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από rbrigade »

Δηλαδή αυτά τα Fuck your god είναι η λύση; Και αυτό φασισμός είναι. Γιατί δεν μπορούμε απλά να μείνουμε στο επίπεδο της αθεΐας (δηλαδή hello, εσύ πιστεύεις, εγώ δεν πιστεύω και διεκδικώ τα δικαιώματα που μου αναλογούν) και πρέπει να πηγαίνουμε στην προσβολή; Ποια η διαφορά αυτού που λέει ''Ου σατανάδες, έξω από δω'' με αυτόν που λέει ''Γαμώ τον θεό σου'';
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ο φασισμός είναι άλλο πράγμα. Έχουν γίνει όλα αχταρμας τα τελευταία χρόνια, οι λέξεις έχουν χάσει το νόημα τους, κ ότι δεν μας αρέσει το βαφτίζουμε "φασισμό", έτσι για το εφέ. Το να έναντιωνεσαι σε κάτι είναι μια στάση αντιμετώπισης (σε θεωρητικό επίπεδο), όχι μηχανισμός επιβολής (πχ φασισμός).

Το κομμάτι το έβαλα πιο πολύ για να δείξω πως το μέταλ μπορεί να γίνει "άβολο" κ προκλητικό, όχι για να εκφράσω προσωπικές πεποιθήσεις.

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Zippo190 »

Scrollkeeper έγραψε: Κυρ 17 Μαρ 2019, 21:44 Πόσοι από εδώ μέσα (και εγώ μαζί) έχουμε βρεθεί μπροστά σε καφρίλες και έχουμε κάνει μόκο; Δεν ξέρω για επαρχία κλπ, αλλά στην Αθήνα υπήρχε περίοδος που σκεφτόσουν μια και δυο φορές να μιλήσεις ανοιχτά για ζητήματα πιο ουσιαστικά από το Χ τυπου σκηνικό ROTTING CHRIST. Και ακόμα υπάρχει. Το ίδιο δεν είχε γίνει με τη θεατρική παράσταση Corpus Christi; Το ίδιο δεν είχε γίνει ακόμα πιο παλιά με τους χριστιανοταλιμπάν για το θέμα αναγραφής του θρησκεύματος πριν 20+ χρόνια; Το ίδιο δε γίνεται κάθε μέρα με κηρύγματα μίσους προς όποιον δεν πάει με το ρεύμα; Το ίδιο δεν έγινε με τον Κωστόπουλο; Το παιχνίδι είναι χαμένο όχι στο θέμα της φίμωσης, αλλά στο θέμα της αντίδρασης από αυτούς που θίγονται σε κάθε περίπτωση.

Την ελευθερία της έκφρασης δεν στην παραχωρούν, αλλά τη κερδίζεις. Μια απλή μετάθεση της συναυλίας δεν είναι τπτ παραπάνω από απλή αποδοχή της κατάστασης. Αν θέλουμε να αλλάξουν τα πράγματα, το μέταλ θα πρέπει κάποια στιγμή να αποΠΑΣΟΚοποιηθεί και να αφήσει πίσω του τσιτάτα και συμπεριφορές που το καθιστούν "ακίνδυνο" (ό,τι και αν σημαίνει αυτό).

Και μπορεί σήμερα να μιλάμε σαν μεταλάδες (όχι συγκεκριμένα στο ΦΣ) για ιερό πόλεμο και σκοταδισμό ενάντια στους ROTTING CHRIST, αλλά αλήθεια, όταν ο Mustaine άσκησε βέτο και αφαιρέθηκαν από το billing "νύχτα" είχε γίνει κάτι; Κλάιν. Σχεδόν όλοι το κατάπιαν σαν μια ακόμα παραξενιά του "αναγεννημένου" David και κουνούσαν ρυθμικά το κεφαλάκι τους στο ρυθμό του "Tornado of Souls". Το ίδιο έκανε και με τους DISSECTION αν δεν κάνω λάθος σε κάποια άλλη χώρα.
ωραίο point του scroll και αρκετή τροφή για σκέψη. Να κάνω όμως και τον δικηγόρο του διαβόλου με ένα εύστοχο (δυστυχώς) σχόλιο που ακούστηκε στο f/b: Όταν ακυρώνουν μπάντες τύπου Marduk λόγω "ακροδεξιών" απόψεων δεν φαίνεται να υπάρχει ανάλογη αντίδραση (πχ https://www.metalblast.net/blog/antifas ... azy-stuff/). Το κριτήριο της "καλλιτεχνικής έκφρασης" δεν ισχύει εδώ; :kirb: :kirb: :kirb:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
White Wolf

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από White Wolf »

Η "προσβολη" του θρησκευτικου αισθηματος συνεχιζει να ειναι ταμπου στην ελλαδα του 2020.
Το να λεει καποιος "γαμω το θεο σου/σας/μου/μπεεεεεεε" και οτι αλλο παρομοιο, ειναι δικαιωμα του. (ω ναι, ειναι)
Και δεν ειναι φασισμος... η καραμελα του, οτι δεν μας αρεσει να το ακουμε το ονομαζουμε φασισμο, δεν εχει καποιο νοημα.
Εφοσον αποδεχεσαι οτι κατι που ονομαζεις "θεο", υπαρχει, τοτε πρεπει να μπορεις να αντεξεις και αυτους που τον δοξαζουν και αυτους που τον υβριζουν.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Vic »

Το να λες "γαμώ τον θεό σου" δεν είναι φασισμός. Δεν παύει όμως να είναι παιδιάστικη μαλακία και μάλιστα υψίστου βαθμού όταν υποτίθεται το κάνεις για να "διαμαρτυρηθείς" ή ως πολιτικό statement. Είναι σαν να έχω πρόβλημα εγώ με σένα και να σου λέω "γαμώ τη μάνα σου" και να πιστεύω ότι αυτό το πράμα είναι πολιτική πράξη. Είναι ενδεχομένως πολιτική πράξη αλλά ανάλογου επιπέδου με το πολιτικό επίπεδο του νεοέλληνα, δηλαδή του πάτου. Gay pride που βάζουν γροθιές στον κώλο τους δημοσίως, βανδαλισμοί δημοσίων χώρων για να αφυπνίσουμε τον κόσμο στο μήνυμά μας κλπ ωριμότητες.

Ένας καλλιτέχνης μπορεί να βγάλει όση αντίδραση θέλει και να λέει ό,τι θέλει, από την άλλη αν έχει όντως αρχίδια ας το κάνει εν γνώση του αν θέλει να είναι επικίνδυνος... Αν βρίζεις τα ιερά και τα όσια για να προκαλέσεις, είναι αρκετά υποκριτικό να το γυρίζεις μετά στην κλάψα και την οργή για την αντίδραση. Για να ξεκαθαρίσω την θέση μου, προφανώς δεν είμαι υπέρ του σκηνικού και κάθε τέτοιου σκηνικού (ο παστίτσιος, που ήταν μια χοντροκομμένη μαλακισμένη σελίδα που με προσέβαλλε προσωπικά είναι αντίστοιχο παράδειγμα από πολλές απόψεις*) και μάλιστα έχω ΠΟΛΛΕΣ απορίες πώς συνέβη αυτό το πράγμα (η δικαιολογία των εκλογών δεν με πείθει καθόλου, ειδικά στο συγκεκριμένο δήμο/δήμαρχο) αλλά από την άλλη ο οχετός που έπρεπε να υποστώ (για χιλιοστή φορά) καθημερινά από αγανακτισμένους εναντίον της θρησκείας και της Εκκλησίας (γιατί φυσικά οι χριστοπαναγίες είναι και αυτές πολιτική σκέψη) είναι εξίσου, αν όχι περισσότερο θλιβερός.

* : Όταν καταδικάστηκε ο παστίτσιος υπήρξε αντίστοιχη διαμαρτυρία και αντίδραση από τον περισσότερο κόσμο και δώστου το δυτικό ιράν κλπ κλπ. Τότε υπήρχε το φόρουμ του Χάμερ και είχε γίνει και εκεί φυσικά η ανάλογη κουβέντα. Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και τώρα, αντιγράφω τον διάλογο που είχα με τον Τσούνταρο:

------
Τσου: Είναι απλό: έχουμε άρση απορρήτου για πλημέλλημα (πράγμα που δεν στέκει). Αν μια τέτοια αντιμετώπιση δε βρωμάει θεοκρατία, τότε τι βρωμάει;
Vic: Βρωμάει παρακράτος νεοναζί τραμπούκων που έχουν επικίνδυνο άπλωμα στην εκτελεστική εξουσία και είδαν φως (παστίτσιους, χυτήρια και λοιπούς χρήσιμους ηλίθιους που ρίχνουν λάδι στην φωτιά) και μπήκαν.

Αυτή την στιγμή τον θρησκευτικό ταλιμπανισμό υποστηρίζουν και φουντώνουν βουλευτές συγκεκριμένου κόμματος. Η ερώτηση που έχω να κάνω εγώ είναι η εξής:
Ποιος πιστεύει σοβαρά εδώ μέσα ότι οι Μιχαλολιάκος, Καιάδας, Παναγιώταρος κλπ πεφωτισμένοι(!) φωστήρες έχουν την παραμικρή σχέση με τον Χριστιανισμό;

Καμία δεν έχουν, όπως και καμία καούρα δεν έχουν να εγκαθιδρύσουν θεοκρατία αν ποτέ (μη γένοιτο) έρθουν στα πράγματα. Είναι οι πιο κραυγαλέοι οπορτουνιστές της πολιτικής σκηνής, εκτοπίζοντας ακόμη και αυτόν τον Καρατζαφέρη σε θράσος, θεοεμπαιγμό και αμπαλάροντας με απροκάλυπτο ψεύδος.

Εν πάση περιπτώσει, αυτή τη στιγμή η ελληνική κοινωνία δεν έχει σαν βασικό της πρόβλημα την χριστιανική παράδοση του Ρωμιού (των οποίων στην πραγματικότητα είμαστε πολιτισμικοί απόγονοι και όχι των Αρχαίων Ελλήνων) και δεν είναι αυτή που αν εξαφανιστεί θα βγούμε από την κρίση και θα γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι. Ούτε θα εξυγιανθεί η σαπίλα που υπάρχει μέσα στην εκκλησία με σελίδες που βάλλουν εναντίον (καθόλου random) μοναχών, αντί ενός Χριστόδουλου ή παπα-Τσάκαλου.

Αυτή τη στιγμή έχουμε ένα τεράστιο οικονομικό και κοινωνικό πρόβλημα, το οποίο εκδηλώνεται πλέον σε έναν εμφυλιακού τύπου διαχωρισμό της κοινωνίας, ο οποίος δεκαετίες μετά τον εμφύλιο, πραγματικά αφορά μόνο τα άκρα και μόνο κακό μπορεί να μας κάνει συνολικά.

Σκατά και στις δυο μεριές που ρίχνουν λάδι σε αυτή την φωτιά. Θεωρώ άκρως ειρωνικό να κατηγορούνται ως ηλίθιοι οι νεοναζί και από την άλλη να τους δίνουν ασίστ "πάρε-βάλε" οι κάθε λογής κουλτουριάρηδες του ελέους ("λοιπόν, θα είναι πολύ δυνατό statement να ανεβάσουμε το έργο που ο Χριστός και οι Απόστολοι είναι gay, τολμηρή τέχνη!", ειδικά τώρα που ο εθνικισμός βαράει κόκκινο (ο εθνικισμός που το παίζει και προστάτης της εθνικής μας λέει θρησκείας). Αυτοί είναι έξυπνοι δηλαδή. Αν θέλουν να χωρίσουν τον κόσμο σε ξεκάθαρα στρατόπεδα, τότε ναι, είναι έξυπνοι. Εγώ όμως τους θεωρώ και επικίνδυνους.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι όταν πέφτουμε στην λούπα: "α, μα ο άλλος είναι σαφώς ΠΙΟ μαλάκας και ΠΙΟ επικίνδυνος" (άποψη που ασπάζονται και οι δύο μεριές). Είτε θα μας απαλλοτριώσουν οι σιωνισταί μασώνοι νεοταξίτες και θα μας πνίξουν οι μωαμεθανοί μετανάστες, είτε θα έρθει το 4ο Ράιχ να κυβερνήσει σε ένα καθεστώς μίξη Ταλιμπάν/Χίτλερ όπου οι βλάσφημοι θα πετροβολούνται και οι μετανάστες και οι αριστεροί θα πηγαίνουν στο Άουσβιτς.

Manwhile, περνάνε τα (τελευταία όμως ε;) μέτρα αλλά εμείς σχολιάζουμε τον θρησκευτικό ταλιμπανισμό των Naer Mataron. Κάτι δεν έχουμε πιάσει σωστά παιδιά.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Priamos »

Μετά βίας μπορούμε να διαχειριστούμε παραγωγή vic-οσεντονων σε πραγματικές συνθήκες. Αν παίρνει "βοήθεια" από το παρελθόν, τη βάψαμε! :D

On topic, εγώ πιστεύω ότι υπαρχει δυσανάλογο δράμα για την όλη υπόθεση. Οι Rotting Christ διάλεξαν εξαρχής προκλητικό όνομα με την προσδοκία (=ελπίδα;) να προκαλούν , η Ελλάδα είναι χώρα με ισχυρό θρησκευτικό συναίσθημα και με αρκετά μεγάλη επιρροή της Ορθοδοξης Εκκλησίας στα πράγματα και η ελευθερία του λόγου σε αντιδιαστολή με την ασυδοσία και την υπέρβαση των ορίων αυτής, θα είναι ένα διαρκές debate. Δεν πιστεύω ότι μπορούν να "φιμωθουν" τα metal συγκροτήματα στην Ελλάδα και κάθε προσπάθεια προς αυτή την κατεύθυνση, απλά θα τα δυναμώσει.

Γενικότερα μιλώντας, εγώ ως αγνωστικιστής-αθεος δεν έχω νιώσει καταπιεσμένος στη σύγχρονη Ελλάδα (ίσως μόνο από τη μάνα μου! :D ) αλλά σίγουρα αποφεύγω να εκφέρω δημοσίως τις απόψεις μου και τα πιστεύω μου, στους περισσότερους κύκλους, για την αποφυγή ενοχλητικών αντιδράσεων. Αυτό όμως θα συνέβαινε στην πολωμένη και χωρισμένη σε στρατόπεδα Ελλάδα του σήμερα, όποια πιστεύω κι αν εξεφραζα και έπεφτα σε διαφωνούντες, γιατί κατά τη γνώμη μου η Ελλάδα δεν πάσχει τόσο από θρησκοληψία αλλά γενικότερα από την έλλειψη διαλλακτικοτητας και ανοχής στην διαφορετική άποψη.
Surreal Killer
White Wolf

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από White Wolf »

Σεντονι quote στο σεντονι αποδεικνυει οτι ο Vic ειναι σε φορμα.

Εδω, πρεπει οπωσδηποτε να συμφωνησω ρητως με το παρακατω:
Το γαμω το θεο σου σαν δηλωση, εχει ακριβως την παρακατω αξια...
"Είναι σαν να έχω πρόβλημα εγώ με σένα και να σου λέω "γαμώ τη μάνα σου" και να πιστεύω ότι αυτό το πράμα είναι πολιτική πράξη."
Δηλαδη, καμια...

Θα αδυνατουσε να με προσβαλει, ακομα και αν ημουν θρησκευομενος, οπως αδυνατουσε να προσβαλει το "γαμω τη μανα σου" απο οταν μπηκα στο γυμνασιο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”