Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Zippo190 »

όλο το φόρουμ έχει στηθεί ως πρόφαση για να διαβάζουμε τα σεντόνια σου που τόσο αγαπάμε.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
White Wolf

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από White Wolf »

theBox έγραψε: Δευ 18 Μαρ 2019, 19:26 Ο βαθμός στον οποιο η mainstream κοινωνική τάση , επιβάλλεται και "καταπιέζει" την (όποια) αποκλίνουσα, φανερώνει τον βαθμό προοδευτικότητας (ή μη) της εκάστοτε κοινωνίας.
Χλαπ!!! 100-0
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Vic »

To "καταπιέζει" και το "προοδευτικότητα" θέλουν αρκετή ανάλυση. Έτσι σκέτα δεν μου λέει κάτι αυτό. Προοδευτικότητα πάση θυσία; Είναι όλα λάθος και πρέπει εσαεί η κοινωνία να προοδεύει; Ποιος ορίζει τι εστί πρόοδος; κλπ, κλπ.

Επίσης, αν μιλάμε περί ομοφυλοφυλίας, ζορίζομαι πάρα, πάρα πολύ να δεχτώ αυτή την νέα άποψη που λέει ότι η ετεροφυλοφιλία ή η οικογένεια (να θες να κάνεις παιδιά με μάνα και πατέρα λέμε) είναι "κοινωνικές" τάσεις... Είναι φυσικές τάσεις και η διαφορά είναι τεράστια.

Σας αγαπώ που αγαπάτε τα σεντόνια μου αλλά φοβάμαι ότι κυριολεκτικά τώρα καταπιέζονται αυτοί που δεν την παλεύουν να μην γράψουν "επιτέλους, σκάσε ρε!"
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από CountRaven »

Εδώ ο φίλος [mention]Koumis[/mention] γράφει την άποψη του για το θέμα:

https://slpress.gr/politismos/i-synayli ... 533kJrgj10
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
White Wolf

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από White Wolf »

Vic έγραψε: Δευ 18 Μαρ 2019, 21:07 To "καταπιέζει" και το "προοδευτικότητα" θέλουν αρκετή ανάλυση. Έτσι σκέτα δεν μου λέει κάτι αυτό. Προοδευτικότητα πάση θυσία; Είναι όλα λάθος και πρέπει εσαεί η κοινωνία να προοδεύει; Ποιος ορίζει τι εστί πρόοδος; κλπ, κλπ.

Επίσης, αν μιλάμε περί ομοφυλοφυλίας, ζορίζομαι πάρα, πάρα πολύ να δεχτώ αυτή την νέα άποψη που λέει ότι η ετεροφυλοφιλία ή η οικογένεια (να θες να κάνεις παιδιά με μάνα και πατέρα λέμε) είναι "κοινωνικές" τάσεις... Είναι φυσικές τάσεις και η διαφορά είναι τεράστια.

Σας αγαπώ που αγαπάτε τα σεντόνια μου αλλά φοβάμαι ότι κυριολεκτικά τώρα καταπιέζονται αυτοί που δεν την παλεύουν να μην γράψουν "επιτέλους, σκάσε ρε!"
Ολα θελουν παρα πολυ αναλυση αλλα οι υπολοιποι εχουμε μαλλον μονο 5 δαχτυλα σε καθε χερι... Ακομα και τα σεντονια σου χρηζουν πολυ περισσοτερης αναλυσης. (Αμαν τι ειπα, το παιρνω πισω)

Παντως, ουτε ο Κουτης (απο οτι καταλαβαινω απο το ποστ του), ουτε και εγω δεν ειπαμε προοδευτικοτητα παση θυσια, ή ετσι για να υπαρχει. Απλα δοθηκε ενας ορισμος του δεικτη της προοδευτικοτητας. Δεν ειπαμε παση θυσια οτι πρεπει να φτανει στα ταβανια. Καλο ειναι βεβαια, να υπαρχει μια σχετικη κοινωνικη προοδος, ιδιαιτερα στην ελευθερια της εκφρασης...

Καλα, το ποιος οριζει τι εστι προοδος τωρα... μηδενιζει την οποια πιθανη κουβεντα. Η προοδος στην ελευθερια της εκφρασης ειναι επαρκως ορισμενη φανταζομαι... Επισης, το τι σημαινει, μπορω να αντεξω/ανεχτω αποκλινουσες ομαδες, ειναι και αυτο ορισμενο επαρκως.

Οσο για την ετεροφυλοφιλια/οικογενεια, ειναι κατα βαση φυσικη ταση. Πολλες φορες ομως επιβαλλεται απο την κοινωνια, σε αυτους που δεν εχουν αυτην την φυσικη ταση. Οποτε εμφανιζεται και σαν κοινωνικη ταση σε οσους καταπιεζονται απο την νορμα για να κανουν κατι που δεν τους ειναι φυσικο.
Επισης, η ομοφυλοφιλια και η μη αποκτηση οικογενειας, ειναι επισης φυσικη ταση.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από theBox »

Δεν είπα ποτε οτι βρίσκω αυτη τη μορφή αντίδρασης ως τη βελτιστή, αντιθέτως τη χαρακτήρισα και ως γραφική. Ειπα όμως, οτι μπορώ να καταλάβω την ακραια αυτη αντίδραση μέρους της κοινότητας υπο το δίπολο δραση-αντιδραση. Απο εκει και πέρα, μπαινει και το θέμα της παιδείας και του επιπέδου και το ταβάνι που έχει αυτό στις ομάδες υψηλου αποκλείσμου (ενα καλό παράδειγμα που γνωρίζω κάπως καλά ειναι η κοινότητα των κωφών πχ)

Σε κάθε περιπτώση, θεωρώ οτι έγκειται στον καταπιεσμένο να μου πει αν καταπιέζεται, και όχι να το κρίνω εγώ, ο οποίος σίγουρα δεν έχω τα ίδια βιώματα και τις ίδιες προσλαμβάνουσες. Δεν μπορώ να αποφασίσω έγω απο την ασφάλεια της "mainstream" κανονικότητας μου (δεν αναφερομαι μονο στους gay, αλλά γενικά στις ομάδες αποκλεισμου), για την ψυχοσύνθεση του άλλου και πως "θα έπρεπε" να νιώθει.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από CountRaven »

Παιδιά πολλά και ενδιαφέροντα points έχουν πέσει στο τραπέζι. Σίγουρα υπάρχει και στο παρελθόν λίστα με ανάλογα περιστατικά. Τις περισσότερες φορές είτε από κάποια ομάδα / ιδιωτικό φορέα κτλ, είτε από κάποιο fest management για τον Χ ή Ψ λόγο.

Όταν όμως ένας "πολιτικός" φορέας -στην προκειμένη περίπτωση φασιστικός-, προσεγγίζει την επίσημη εκκλησία -μητρόπολη- και η μητρόπολη με την σειρά της χτυπάει τον καμπανάκι με μήνυμα σε έναν κρατικό φορέα -Δήμος- ο οποίος μην θέλοντας να μπλέξει μπούτια / ασχοληθεί και πολύ / είναι και τέλος εβδομάδα ρε παιδιά -ναι εμένα αυτό το mood μου έβγαλε η σπασμωδική αντίδραση του δήμου-, "κατεβάζει το γενικό" -κυριολεκτικά και μεταφορικά- σε μια εκδήλωση χωρίς πολλά πολλά. Τότε το πράγμα νομίζω συνδυαστικά πιάνει άλλα levels. Levels καθαρής λογοκρισίας, χωρίς να μας πολυνιάζει κιόλας -έλα μωρέ τα παιδάκια παίζουν φάση-. That is my main point.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από rbrigade »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Δευ 18 Μαρ 2019, 18:38 Χαιρομαι για αυτην την τοποθετηση απο εσενα αδελφε μου. Και χαιρομαι, γιατι ελεγες και ελεγες για φωτογραφους κατσαριδες, και οταν υπηρχε αντιδραση, το αντεπιχειρημα σου ηταν "ξαδελφος σου ειναι και αντιδρας;".
Συγνωμη, για το φαινομενικα προκλητικο του λογου, αλλα εχει χρησιμοποιηθει 2-3 φορες το συγκεκριμενο επιχειρημα απο εσενα, οταν κραζεις εσυ, σαν "αμυνα" στις αντιδρασεις των αλλων.
Πάλι την πάτησα και έπεσε η σύνδεση, οπότε θα το γράψω επιγραμματικά: Όταν συζητάω επιχειρηματολογώ. Ποτέ δεν περιορίζομαι σε ατάκες τύπου ''ξάδερφός σου είναι;''. Για τον φωτογράφο έγραψα ατελείωτα σεντόνια με νομικά στοιχεία και επιχειρήματα, άσχετα αν συμφωνείς ή όχι. Την ερώτηση τότε (σ)την έκανα (αν ήσουν εσύ, δεν θυμάμαι και δεν με ενδιαφέρει) επειδή μου είχε προκαλέσει έκπληξη κάποια πολύ παθιασμένη τοποθέτηση (έτσι θυμάμαι τουλάχιστον, βαριέμαι να πάω να ψάχνω μέσα στον χαμό). Και που αλλού έχω πει κάτι παρόμοιο;
Για να συνοψίσω, δεν είναι αυτή η ατάκα ''σημαία μου'' και δεν δέχομαι την ''κατηγορία'' :mad:
White Wolf

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από White Wolf »

Συμφωνω απολυτα, αυτη η ατακα δεν ειναι σημαια σου σιγουρα. Ειπα, δυο τρεις φορες χρησιμοποιηθηκε, δεν ειπα ασταματητα, ολη την ωρα κλπ κλπ.
Και δεν θα ψαχνω μεσα στο χαμο για να τη βρω, απλα το θυμαμαι, οτι εχει χρησιμοποιηθει 2 ή 3 φορες.

Και οχι, δεν σε κατηγορω, το γραφω ακριβως στην επομενη προταση. Το ξερω οτι φαινεται σαν κατηγορια, αλλα δεν βρηκα καλυτερο τροπο να γραψω αυτο που ηθελα.

Το νοημα ειναι "Μην Κρίνεις Για Να Μην Κριθείς", και σε καμμια περιπτωση, "ο Τσοβολας ειναι ο κακος".
Θελω να πω δηλαδη, οτι πολλα πραγματα που βλεπουμε σε αλλους και λεμε οτι ειναι "κακοι" ανθρωποι, ισως τα βλεπουν (τα ιδια ή αλλα) αλλοι σε εμας.
Εγω, λοιπον, δεν θα πω, εδω, οτι ο Τσοβολας ειναι κακος, και ο Οδυσσεας ειναι καλος. Απλα θα πω και στους δυο να προσεχουν οταν κρινουν.

Επισης, αν το "Fuck your God" ειναι ενα τραγουδι που το εχει γραψει καποιος που βιαζοταν κατα συρροην απο παπαδες/ιερεις κλπ κλπ, ειναι μια χαρα τραγουδι και συμφωνω με τον τιτλο του 1000 φορες...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Priamos »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Δευ 18 Μαρ 2019, 23:35
Επισης, αν το "Fuck your God" ειναι ενα τραγουδι που το εχει γραψει καποιος που βιαζοταν κατα συρροην απο παπαδες/ιερεις κλπ κλπ, ειναι μια χαρα τραγουδι και συμφωνω με τον τιτλο του 1000 φορες...
Όλα θα τα πω στον Benton, ότι βγάζεις βρωμες για αυτόν!!! :twisted: Αν σου έρθει σπίτι να ζητήσει τα ρέστα, να δούμε τι θα του πεις!! :twisted:
Surreal Killer
White Wolf

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από White Wolf »

Θα του πω οτι σε οποιοδηποτε βιασμο, η ντροπη ειναι ολη του βιαστη...
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Vic »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Δευ 18 Μαρ 2019, 21:18 Ολα θελουν παρα πολυ αναλυση αλλα οι υπολοιποι εχουμε μαλλον μονο 5 δαχτυλα σε καθε χερι... Ακομα και τα σεντονια σου χρηζουν πολυ περισσοτερης αναλυσης. (Αμαν τι ειπα, το παιρνω πισω)
Εντωμεταξύ με κορόιδευε ένας συνάδελφος γιατί χρησιμοποιώ μόνο 6 δάχτυλα (και τα 2 από αυτά σπανιότερα) όταν πληκτρολογώ (δουλεύω σε ινστιτούτο πληροφορικής και οι μισοί γράφουν με τυφλό) - πού να είχα και τον φουλ έλεγχο :P

Παντως, ουτε ο Κουτης (απο οτι καταλαβαινω απο το ποστ του), ουτε και εγω δεν ειπαμε προοδευτικοτητα παση θυσια, ή ετσι για να υπαρχει. Απλα δοθηκε ενας ορισμος του δεικτη της προοδευτικοτητας. Δεν ειπαμε παση θυσια οτι πρεπει να φτανει στα ταβανια. Καλο ειναι βεβαια, να υπαρχει μια σχετικη κοινωνικη προοδος, ιδιαιτερα στην ελευθερια της εκφρασης...
Ναι βρε σεις αλλά ο δείκτης αυτός είναι ανοιχτός στον ορισμό του καθενός. Είναι σαν το "η ελευθερία μου σταματά εκεί που αρχίζει η δική σου" και όλοι λέμε "τι ωραίο" αλλά μετά βλέπεις να πλακώνονται για το πού είναι αυτή η γραμμή. Στην ελευθερία της έκφρασης είμαστε μια χαρά εδώ και πολλά-πολλά χρόνια, πριν και μετά τη χούντα, ίσα-ίσα προσωπικά θεωρώ ότι με πρόφαση την ελευθερία έκφρασης κυκλοφορούν επικίνδυνα σκουπίδια εκεί έξω, ξεκινώντας από κάτι Μακελειά και τελειώνοντας σε κάτι εκπομπές μεσημεριάτικες με κάθε σκουπίδι (για να βλέπουν τα μικρά μας όταν γυρνάνε από το σχολείο) και τελικά οποιαδήποτε υπόθεση φίμωσης καταλήγει να είναι πολιτική υπόθεση και συνήθως βρώμικη.

Για αυτό και κάνω σεντόνια, γιατί όλοι μιλάμε για Ταλιμπανιστάν κλπ ενώ τα πράγματα είναι πολύ πιο ύπουλα.
Καλα, το ποιος οριζει τι εστι προοδος τωρα... μηδενιζει την οποια πιθανη κουβεντα. Η προοδος στην ελευθερια της εκφρασης ειναι επαρκως ορισμενη φανταζομαι... Επισης, το τι σημαινει, μπορω να αντεξω/ανεχτω αποκλινουσες ομαδες, ειναι και αυτο ορισμενο επαρκως.
Eίναι όμως; Εμένα με έχουν πει από "συντηρητικό" (με πολύ στενάχωρο ύφος, σαν να τον απογοήτευσα πλήρως) μέχρι νεάντερταλ επειδή έχω πολλούς ενδοιασμούς στο να υιοθετούν ομοφυλόφιλα ζευγάρια παιδιά. Φυσικά, με τον ορισμό του Κουτιού από το ποστ κάτω από το δικό σου δεν έχω δικαίωμα να ομιλώ διότι δεν καταπιέζομαι ο ίδιος και δεν έχω τις προσλαμβάνουσές του (ενσυναίσθηση, αγάπη και ανθρωπιά δεν έχω; Ούτε του φτωχού και της χήρας και του μετανάστη έχω τις προσλαμβάνουσες...) πρέπει να μου πουν αυτοί αν καταπιέζονται. Το οποίο δεν το προσπερνάω έτσι [mention]theBox[/mention], προφανώς και πρέπει να ακούω-ούμε τι μας λένε, αλλά αυτή η περίεργη διατύπωση που μας βάζει σε ένα εγωιστικό βάθρο (του λέμε "πώς πρέπει να νιώθει", πολύ άδικη διατύπωση) ανοίγει την πόρτα στον σχετικισμό (ειπώθηκε έτσι κι αλλιώς, δεν υπάρχει μια αλήθεια). Τίποτα δεν είναι έτσι, εξαρτάται στον καθένα, η αλήθεια του καθενός είναι το ίδιο σημαντική με την δική μου και κάπως έτσι καταλήγουμε στον μεταμοντέρνο αχταρμά. Και καλά να περιορίζεται σε ευτράπελα τύπου "το Virtual XI είναι το καλύτερο Μέηντεν", τα θέματα που ακουμπάνε όλα αυτά που συζητάμε δεν μπορούν να είναι μετέωρα στην σχετικότητα. Πρέπει να υπάρχει μια σταθερή βάση. Και όπως λέω, αυτά τα "πρέπει να προοδεύει η κοινωνία" κλπ όχι μόνο δεν είναι σταθερά, η δυτική κοινωνία τα έχει κάνει σωβρακολάστιχα με αποτέλεσμα τον όλο και μεγαλύτερο και οδυνηρότερο διχασμό. Το είχα πει και αλλού, έρχεται και εδώ...
Οσο για την ετεροφυλοφιλια/οικογενεια, ειναι κατα βαση φυσικη ταση. Πολλες φορες ομως επιβαλλεται απο την κοινωνια, σε αυτους που δεν εχουν αυτην την φυσικη ταση. Οποτε εμφανιζεται και σαν κοινωνικη ταση σε οσους καταπιεζονται απο την νορμα για να κανουν κατι που δεν τους ειναι φυσικο.
Επισης, η ομοφυλοφιλια και η μη αποκτηση οικογενειας, ειναι επισης φυσικη ταση.
Θα προτιμήσω να μην το πιάσω άλλο αυτό το θέμα. Διαφωνώ πάρα πολύ (ίσα-ίσα, κοινωνική τάση θεωρώ ότι είναι η επιλογή του να μήν κάνω οικογένεια, όσο "προοδεύει" η κοινωνία τόσο λιγότερα παιδιά κάνει. Δεν λέω εδώ "κάντε όλοι παιδιά" αλλά να ξεχωρίζουμε τι είναι κοινωνικό/φιλοσοφικό/ψυχολογικό και τι είναι φυσικό. Με την λογική που αναπαράγεται γενικώς (όπου όλα είναι φυσικά, εφοσον μπορούμε να τα βρούμε στην φύση) και ο καρκίνος και ο δαλτωνισμός φυσικά πράματα είναι. Κάπου νομίζω υπάρχει μεγάλη απόκλιση στην προσέγγιση του θέματος. Για αυτό ας το αφήσουμε.

Προσωπικά, το "μη κρίνεις ίνα μη κριθείς", ο χρυσούς κανών και το "αγαπάτε αλλήλους" αρκούν και περισσεύουν σαν κοινωνικά εφόδια.

Ναι, αν το φακ γιορ γκοντ το είχε γράψει κάποιος καταπιεσμένος (δεν χρειάζεται καν βιασμένος) το καταλαβαίνω και είναι το μεγαλύτερο ελαφρυντικό μέσα μου που ακούω τόσους σατανόπληκτους! :P Με την λογική ότι αν μεγάλωνα και εγώ σε τέτοιο περιβάλλον, με τέτοιο "χριστιανισμό" θα ήμουν και χειρότερος. Παρόλα αυτά, δεν παύει να παραμένει μια παιδιάστικη, επιφανειακή αντίδραση, όπως ακριβώς αναλύθηκε. Τουλάχιστον όμως θα είχε μια δικαιολογία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vic την Τρί 19 Μαρ 2019, 12:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Vic »

CountRaven έγραψε: Δευ 18 Μαρ 2019, 21:29 Όταν όμως ένας "πολιτικός" φορέας -στην προκειμένη περίπτωση φασιστικός-, προσεγγίζει την επίσημη εκκλησία -μητρόπολη- και η μητρόπολη με την σειρά της χτυπάει τον καμπανάκι με μήνυμα σε έναν κρατικό φορέα -Δήμος- ο οποίος μην θέλοντας να μπλέξει μπούτια / ασχοληθεί και πολύ / είναι και τέλος εβδομάδα ρε παιδιά -ναι εμένα αυτό το mood μου έβγαλε η σπασμωδική αντίδραση του δήμου-, "κατεβάζει το γενικό" -κυριολεκτικά και μεταφορικά- σε μια εκδήλωση χωρίς πολλά πολλά. Τότε το πράγμα νομίζω συνδυαστικά πιάνει άλλα levels. Levels καθαρής λογοκρισίας, χωρίς να μας πολυνιάζει κιόλας -έλα μωρέ τα παιδάκια παίζουν φάση-. That is my main point.
Υπάρχουν ασφαλείς πληροφορίες για το τι ακριβώς παίχτηκε; Όχι μου είπε ο ένας που του είπε ο άλλος που του είπε ο υπάλληλος του δήμου, να ξέρουμε πραγματικά, ποιος και γιατί πήρε τις αποφάσεις. Δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να έπαιξε κακή μπάλα η μητρόπολη, ξέρω προσωπικά ότι υπάρχουν αρκετοί μισαλλόδοξοι, οργανωσιακοί ή και κυνικοί, καριερίστες δεσποτάδες στην Εκκλησία. Δεν είναι ο κανόνας αλλά είναι πολύ ενεργοί (βλ. Αμβρόσιο, Πειραιώς κλπ). Αλλά το θέμα είναι ότι πάντα ξεκινά από κάτι περίεργους χρυσαυγιτο-ιερολοχίτο-τέτοιους που βάζουν μπροστά κλεομενοτέτοιους παράφρονες και λογικά κάτι υπάρχει από πίσω. Προσωπικά τείνω να πιστέψω ότι στοχοποιήθηκε ο συγκεκριμένος δήμος/δήμαρχος αλλά κάποιος έφαγε το τυράκι ή κάποιου του μπουκώσανε το τυράκι και αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο από ένα προβληματισμό περί έλλειψης δημοκρατίας και ελευθερίας έκφρασης.
White Wolf

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από White Wolf »

Vic έγραψε: Τρί 19 Μαρ 2019, 09:20
Οσο για την ετεροφυλοφιλια/οικογενεια, ειναι κατα βαση φυσικη ταση. Πολλες φορες ομως επιβαλλεται απο την κοινωνια, σε αυτους που δεν εχουν αυτην την φυσικη ταση. Οποτε εμφανιζεται και σαν κοινωνικη ταση σε οσους καταπιεζονται απο την νορμα για να κανουν κατι που δεν τους ειναι φυσικο.
Επισης, η ομοφυλοφιλια και η μη αποκτηση οικογενειας, ειναι επισης φυσικη ταση.
Θα προτιμήσω να μην το πιάσω άλλο αυτό το θέμα. Διαφωνώ πάρα πολύ (ίσα-ίσα, κοινωνική τάση θεωρώ ότι είναι η επιλογή του να μήν κάνω οικογένεια, όσο "προοδεύει" η κοινωνία τόσο λιγότερα παιδιά κάνει. Δεν λέω εδώ "κάντε όλοι παιδιά" αλλά να ξεχωρίζουμε τι είναι κοινωνικό/φιλοσοφικό/ψυχολογικό και τι είναι φυσικό. Με την λογική που αναπαράγεται γενικώς (όπου όλα είναι φυσικά, εφοσον μπορούμε να τα βρούμε στην φάση) και ο καρκίνος και ο δαλτωνισμός φυσικά πράματα είναι. Κάπου νομίζω υπάρχει μεγάλη απόκλιση στην προσέγγιση του θέματος. Για αυτό ας το αφήσουμε.
Πριν το αφησουμε ομως :-), προλαβες και παρομοιασες (ηθελημενα ή οχι) την ομοφυλοφιλια ή την ατεκνια με τον καρκινο.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE ... E%AF%CE%B1

https://www.news.gr/perivallon/planhths ... syhno.html

Οχι, δεν ειμαι υπερ της λογικης "ολα ειναι φυσικα μωρε", αλλα ειμαι της λογικης, να κατσω να διαβασω, να ρωτησω, να γνωρισω και να κρινω.

Απο αυτα που διαβαζω, απο αυτα που βλεπω σε ομοφυλοφιλους που γνωριζω πολυ καλα, μπορω να πω οτι για εμενα, υπαρχει μεγαλο ποσοστο τους που μου δειχνει οτι η ταση τους ειναι φυσικη. Υπαρχουν και αυτοι που εχουν επηρεαστει απο το κοινωνικο κομματι και εχουν "αλλαξει" ερωτικο προσανατολισμο, αλλα αυτο, ειναι αναμενομενο. Εδω, η κοινωνια σε επηρεαζει σε αλλα πολυ πιο βασικα ζητηματα.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Συναυλία Rotting Christ στην Πάτρα - Παρασκευή 15-3-2019 - Μεσαιωνικό Σήριαλ

Δημοσίευση από Vic »

Σε διαβεβαιώ ότι έχω διαβάσει ΠΑΡΑ πολύ για την ομοφυλοφιλία μιας και ένας από τους κοντινότερούς μου φίλους, που καθόμασταν μαζί στο θρανίο και συγκατοικήσαμε σαν φοιτητές είναι ομοφυλόφιλος. Έκτοτε, δεν έκατσα στα αυγά μου αλλά πέρασα άπειρες ώρες συζητώντας και μαθαίνοντας, όχι μόνο με αυτόν. Γιατί μέσα μου ήθελα να το λύσω το θέμα, μιλάμε για άνθρωπο που υπεραγαπάω. Εξακολουθώ να τον υπεραγαπάω και να με αγαπάει, ξέρει ότι δεν σκέφτομαι για αυτόν ότι είναι "μια πούστρα" αλλά επίσης ξέρει ότι αν έβγαινε με στρινγκάκι στο δρόμο θα τον έκραζα, όπως θα έκραζα και μια γκόμενα που γράφει veganism στα βυζιά της και βγαίνει έξω να "διαμαρτυρηθεί".

Ειδικά το θέμα "παρομοίασες την ομοφυλοφιλία με τον καρκίνο" είναι κλασικό επιχείρημα που μου έχουν πει αλλά δεν πήρα ποτέ απάντηση ικανοποιητική. Δεν έθιξα αν είναι θέμα ψυχολογικό ή γενετικό όπως νομίζεις. Ας είναι γενετικό (αν και δεν είμαι 100% πεπεισμένος για αυτό - και προφανώς δεν είμαι ο μόνος και αναφέρομαι σε επιστήμονες - αλλά έστω), ίσα-ίσα έτσι το παίρνω στην συζήτηση και για αυτό το συγκεκριμένο παράδειγμα. Και αν ο καρκίνος κάνει τρίγκερ μια τέτοια αντίδραση, ο δαλτωνισμός δεν έχει τέτοιο στίγμα και στην τελική το επιχείρημα παραμένει αυτούσιο: κάτι που απαντάται στην φύση ή στο DNA εκ γενετής, δεν το κάνει αυτομάτως φυσικό. Ή αν το κάνει φυσικό στο μυαλό σας, δεν σημαίνει ότι είναι και φυσιολογικό. Και αν κάτι δεν είναι φυσιολογικό, σας προλαβαίνω, δεν σημαίνει ότι είναι *κακό* ή *μιαρό* ή πρέπει να αντιμετωπίζουμε τον άλλο σαν άρρωστο ή μαλάκα. Εδώ υπάρχει και ένα θέμα πώς αντιλαμβανόμαστε τις λέξεις. Π.χ. οι λέξεις έκφυλος και ανώμαλος, αυτές καθεαυτές δεν περιγράφουν κάτι κακό. Είναι η κοινωνία που τους έχει δώσει αρνητική χροιά και ο καθένας ας αποφασίσει γιατί συνέβη αυτό και αν είναι φυσική η τάση ή κοινωνική ή αν μας την επέβαλλαν οι θρησκείες κλπ.

Το πόιντ μου είναι ότι δεν πρέπει να αποτελεί κριτήριο η εξαίρεση και το 2-5% για το οικογενειακό δίκαιο π.χ. σε τέτοιες περιπτώσεις και δεν καταλαβαίνω γιατί η ανοχή και η αποδοχή σημαίνει ότι πρέπει να εφευρίσκουμε νέους τρόπους ώστε όλοι να είναι χαρούμενοι και να νιώθουν χαρούμενοι κι ας έρχονται τα πάνω - κάτω "γιατί πρόοδος". Το τελευταίο είναι το κουτί της Πανδώρας, για λόγους που εξήγησα παραπάνω περί σχετικισμού. Και στην τελική, έχουμε το παράδειγμα της Αμερικής. Και από την άποψη ότι "ξεκινάμε με το σύμφωνο συμβίωσης" και παρέα πάνε οι υιοθεσίες και οι πίπες περί "το φύλο είναι κοινωνική κατασκευή" και από την άποψη ότι πλέον μπορείς να την δεις την κοινωνία πώς πάει και πού πάει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”