Thought Industry & Prog Metal σύμπαν

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Anglagard
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 14:33

Thought Industry & Prog Metal σύμπαν

Δημοσίευση από Anglagard »

Δε ξέρω αν αρμόζει στο 'metal galaxy' καθώς ναι μεν παίζουν metal αλλά το παίζουν με τόσο ανορθόδοξο τρόπο και ώντας τόσο ξεκαθαροι ως προς τις προθέσεις τους (δεν εχουν p.x. jazz στοιχεία ωστε να μπερδεψουν τον αδαή Metal ακροατή) όπου ο ακροατής νομίζει ότι τους κατανοεί και 99 στις 100 περιπτώσεις τους έχει απορρίψει. Αυτό το συμπεραίνω απο το γεγονός ότι τους γνωρίζουν σχεδόν όλοι όσοι ασχολούνται με το prog metal, όλοι θα σου πουν ναι τους έχω ακούσει , καλοί είναι μωρε, εχουν to έπος το Third Eye αλλά μεχρις εκεί.
ΠΡοσωπικά θεωρώ το Songs for Insects αλλά και το mods carve the pigs των Thought Industry σημεία αναφοράς στο είδος της μουσικής αυτής. Είναι δύο δίσκοι που ανεβάζουν το MEtal στα ουράνια και το τοποθετούν στο ίδιο επίπεδο με την Κλασική μουσική σε ΕΜΠΝΕΥΣΗ. Οποιος τους εχει ακούσει 10-20 φορές και τους άφησε τον παρακαλώ / προκαλώ πριν τους απορρίψει να αφομειώσει την μουσική πλήρως να την κάνει κτήμα του και ειμαι βέβαιος πως θα τα λατρέψει.
Για μένα ta 'Hybris', 'Sense of Change' , 'Images and words' και Songs for insects μπάινουν στις κορυφάιες ηχογραφήσεις του αιώνα, πλαί στο Kind of blue- Miles Davis το rite of spring - stravinsky και το Supreme toy John Coltrane.
Αξίζει να το λιώσετε πραγματικά.....είναι εξαιρετικά δύσκολο αλλα θα σας αποζημιώσει.

φιλικά.

Βασίλης.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Thought Industry & Prog Metal σύμπαν

Δημοσίευση από CountRaven »

Anglagard έγραψε: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:13 Δε ξέρω αν αρμόζει στο 'metal galaxy' καθώς ναι μεν παίζουν metal αλλά το παίζουν με τόσο ανορθόδοξο τρόπο και ώντας τόσο ξεκαθαροι ως προς τις προθέσεις τους (δεν εχουν p.x. jazz στοιχεία ωστε να μπερδεψουν τον αδαή Metal ακροατή) όπου ο ακροατής νομίζει ότι τους κατανοεί και 99 στις 100 περιπτώσεις τους έχει απορρίψει. Αυτό το συμπεραίνω απο το γεγονός ότι τους γνωρίζουν σχεδόν όλοι όσοι ασχολούνται με το prog metal, όλοι θα σου πουν ναι τους έχω ακούσει , καλοί είναι μωρε, εχουν to έπος το Third Eye αλλά μεχρις εκεί.
ΠΡοσωπικά θεωρώ το Songs for Insects αλλά και το mods carve the pigs των Thought Industry σημεία αναφοράς στο είδος της μουσικής αυτής. Είναι δύο δίσκοι που ανεβάζουν το MEtal στα ουράνια και το τοποθετούν στο ίδιο επίπεδο με την Κλασική μουσική σε ΕΜΠΝΕΥΣΗ. Οποιος τους εχει ακούσει 10-20 φορές και τους άφησε τον παρακαλώ / προκαλώ πριν τους απορρίψει να αφομειώσει την μουσική πλήρως να την κάνει κτήμα του και ειμαι βέβαιος πως θα τα λατρέψει.
Για μένα ta 'Hybris', 'Sense of Change' , 'Images and words' και Songs for insects μπάινουν στις κορυφάιες ηχογραφήσεις του αιώνα, πλαί στο Kind of blue- Miles Davis το rite of spring - stravinsky και το Supreme toy John Coltrane.
Αξίζει να το λιώσετε πραγματικά.....είναι εξαιρετικά δύσκολο αλλα θα σας αποζημιώσει.

φιλικά.

Βασίλης.
Πραγματικά οι Thought Industry είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο για το Prog Metal σύμπαν. Τόσο η demo εποχή τους, όσο και η δισκογραφία τους -με τις ηχητικές αλλαγές μέσα σε αυτήν- αποτελούν θαυμάσιο και προκλητικά ενδιαφέρον υλικό για ακρόαση και μελέτη. Ο εσωστρεφής, σχεδόν δυσαρμονικός τρόπος γραφής τους, οι κρυμμένες μελωδιές, η εμμονή τους από ένα σημείο και μετά -ως επιρροή και πηγή έμπνευσης με το σκοτεινό κύμα των 80ς- είναι στοιχεία που μόνο ως θετικά μπορούν να αναφερθούν. Θα γούσταρα να διαβάσω στο Metal Galaxy ένα κειμενάκι για κάποιον από τους δίσκους τους -και για να απολαύσω το πομπώδες στυλ του δημιουργού της στήλης χαχα!-.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Anglagard
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 14:33

Re: Thought Industry & Prog Metal σύμπαν

Δημοσίευση από Anglagard »

Είναι τόσο συμπηκνωμένος ο δίσκος τούτος που δε μπορείς να γράψεις πολλά πράγματα. Είναι περισσότερο βιωματικός και θελει κόπο να ανακαλύψεις το διαμάντι που κρύβει μέσα του και να τον απολαυσεις στο μεδούλι σου. Είμαι βέβαιος πως πολλοί την εποχή εκείνη θα είπαν 'ωραιο τεχνο thash' και τον εβαλαν κάπου στην άκρη.
Επίσης πιστεύω πως καποιος που λατρευει αποκλειστικά το μέταλ και τίποτα άλλο δε μπορει να κατανοήσει τους Thought Industry. Βλέπετε χρησιμοποιησαν Μetal για να φτιάξουν κατι που ακούγεται σαν μέταλ αλλα δεν αφομειώνεται απο κάποιον που έχει κλασικά μεταλ ακούσματα. Δεν υπαρχουν δομες συμβατες, δεν ακολουθεί ηχητικά την πεπατημένη. Ακομα και στο 2018 να τον τοποθετούσα χρονικά πάλι το ίδιο θε έλεγα. Το εχει η μοίρα των αριστουργημάτων να αιωρούνται αυθύπαρκτα στον χρόνο. Δεν τα αγγίζει. Ουτε τους δίνει εχτρα αξία ουτε και τα μειώνει . Στεκουν στο κορυφή πάντα. Θα παραφράσω τον ορισμο της ποίησης του Α. Εμπειρικου περιγράφοντας τους 2 πρώτους δίσκους των Th.Ind ..... Ανάπτυξις στίλβοντος πενταγράμμου.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Re: Thought Industry & Prog Metal σύμπαν

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

έχω χάσει επεισόδια; δεν τους ξερω καν. Ας τσεκάρω λοιπόν...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Thought Industry & Prog Metal σύμπαν

Δημοσίευση από rbrigade »

Βάλτε ρε παιδιά κάτι ενδεικτικό να ακούσουμε...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Thought Industry & Prog Metal σύμπαν

Δημοσίευση από CountRaven »

Δεν νομίζω να αρέσουν σε κανέναν από τους δύο σας. Θα ποστάρω μετά την εκπομπή.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Thought Industry & Prog Metal σύμπαν

Δημοσίευση από Priamos »

Εγω ειμαι σε ακομα χειροτερη φαση. Τσεκαρα και οχι μονο δεν ενιωσα, αλλα δεν μπορεσα να καταλαβω και γιατι νιωθετε. Σαν τους Tool που δεν μπορω να καταλαβω γιατι τους θεωρουν ιδιοφυιες. Αντιθετα, πχ τους Mars Volta, αν και δεν ειναι στα λημερια μου, πιστευω οτι ειναι μεγαλοι παιχτες. Μη σου πω οτι μου (ψιλο)αρεσουν κι ολας (εχω παρει 3-4 Cd τους "για την κυρα" ;) ).
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Anglagard
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 14:33

Re: Thought Industry & Prog Metal σύμπαν

Δημοσίευση από Anglagard »

Priamos εσύ είσαι αδερφέ μόνο για separate ends vauxdvihl.

Τσέκαρε τα the widow και το televators από Mars volta.
Άβαταρ μέλους
Anglagard
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 14:33

Re: Thought Industry & Prog Metal σύμπαν

Δημοσίευση από Anglagard »

Είχαμε γνωριστεί πάλαι ποτέ......
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Thought Industry & Prog Metal σύμπαν

Δημοσίευση από CountRaven »

Το να πεις στον Priamo να ακούσει Mars Volta ισοδυναμεί με το να διαταράξεις την ισορροπία του σύμπαντος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Thought Industry & Prog Metal σύμπαν

Δημοσίευση από CountRaven »



Λοιπόν ποστάρω πρώτο άσμα για εισαγωγή σε TI κόσμο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Thought Industry & Prog Metal σύμπαν

Δημοσίευση από Priamos »

Anglagard έγραψε: Δευ 12 Φεβ 2018, 21:45 Priamos εσύ είσαι αδερφέ μόνο για separate ends vauxdvihl.

Χα,χα....ειμαι, ειμαι!
Τσέκαρε τα the widow και το televators από Mars volta.
Ναι ρε, αφου σου ειπα οτι τα εχω. Μονο το τελευταιο μου λειπει. Το EP και τα δυο πρωτα μου αρεσουν.
Anglagard έγραψε: Δευ 12 Φεβ 2018, 21:46 Είχαμε γνωριστεί πάλαι ποτέ......
Ναι, μου ειπε το "αφεντικο".

CountRaven έγραψε: Δευ 12 Φεβ 2018, 21:56 Το να πεις στον Priamo να ακούσει Mars Volta ισοδυναμεί με το να διαταράξεις την ισορροπία του σύμπαντος.
Ειδες ομως;; Αγνωστες οι βουλες του Κυριου! Οταν λεω οτι εχω γινει ανοιχτομυαλος πλεον, να με πιστευετε!
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Thought Industry & Prog Metal σύμπαν

Δημοσίευση από CountRaven »

Ναι ρε, αφου σου ειπα οτι τα εχω. Μονο το τελευταιο μου λειπει. Το EP και τα δυο πρωτα μου αρεσουν.
Απίστευτο!!!! Τι να πω.... Δεν το περίμενα! Χαχα! Μπράβο!

Ωραία τώρα ελπίδες και για rbrigade να εκτιμήσει αγνό τεχνοκρατικό προγκ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Thought Industry & Prog Metal σύμπαν

Δημοσίευση από rbrigade »

Priamos έγραψε: Δευ 12 Φεβ 2018, 21:26 Τσεκαρα και οχι μονο δεν ενιωσα, αλλα δεν μπορεσα να καταλαβω και γιατι νιωθετε.
Μια από τα ίδια. Αδιάφορη μίξη thrash και prog, δεν άκουσα τίποτα ενδιαφέρον σε αυτό το κομμάτι, ένα καλό ριφ, μια φωνητική γραμμή, ένα σόλο, κάτι.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Thought Industry & Prog Metal σύμπαν

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ενώ αυτό το εξώφυλλο το έχω δεί αρκετές φορές μπροστά μου, δεν είχα ακούσει τη μπάντα
έβαλα το κομμάτι, περιέργα ενδιαφέροντες κάτι σαν Secrecy συναντούν Mind Over Four ξερωγώ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”