Τι ακούτε τώρα;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]Priamos[/mention]

Οι Soen ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία που εγώ ονομάζω ζάναξ Metal ή Πυξ Λαξ Metal. Κλάψα δηλαδή για την κλάψα. Όλη αυτή η σκηνή με Riverside / Evergrey ύστερους Katatonia, Opeth κτλ έχει αυτόν τον κοινό παρονομαστή. Και μάλιστα κάποιοι έχουν βγει και την έχουν ονομάσει και Prog -βάζοντας διάφορες επιπλέον περιγραφές πριν ή μετά τον όρο-.

Η δημοτικότητα αυτών των γκρουπ και αυτής της τάσης γενικότερα έχει δημιουργήσει ένα νέο και σταθερά αυξανόμενο κοινό που όντως κουμπώνει μερικά Ζαναξάκια πριν ή μετά των ύπνο, βάζει στα social φωτογραφίες με κοντινά ζουμ σε βιβλία, κούπες απο χαμομήλι, τα δέντρα στο πάρκο το φθινόπωρο, γράφει στιχάκια πάνω από youtube posts τα οποία τελιώνουν πάντα με τρεις τελείες ... και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

At the end of the day όπως την βρίσκει ο καθένας, μα οι χαμηλές απαιτήσεις και η μουσική άγνοια αυτού του είδους κοινού ωθούν αυτές τις μπάντες να γίνονται όλο και χειρότερες. Μιας και εφόσον μπορούμε να βολευτούμε με 2 αποστειρωμένα ακόρντα και ένα κουλτουρέ lyric video, τι τα θες, τι τα γυρεύεις...

Επειδή όμως εμάς μας ενδιαφέρει η μουσική δεν μπορώ να μην παραδεχτώ ότι ακόμα και σε αυτή την σκηνή υπάρχει κάποιο υλικό που έχει ενδιαφέρον. Και οι Soen είναι σε αυτή τη φάση. Με το τελευταίο τους άλμπουμ να έχει το υλικό με το καλύτερο songwriting σε σχέση με τα υπόλοιπα τρία. Έχουν δώσει μεγάλη έμφαση στις φωνητικές μελωδίες στο τελευταίο άλμπουμ κάτι το οποίο το κάνει ιδιαίτερα δραματικό και το γράφω για καλό το σχόλιο. Στα αυτιά μου ετούτοι εδώ έχουν όντως κάποιες από τις ρίζες του στο μινιμαλιστικό κομμάτι του Σκανδιναβικού Prog -Anekdoten κτλ- και γενικά αποτελούν ένα ενδιαφέρον σκοτεινό άκουσμα.

Ίσως και οι Riverside αν έδειχναν λίγο περισσότερο ενδιαφέρον στο να στήσουν τα κομμάτια τους με κάτι περισσότερο από απλές επαναλαμβανόμενες απλωμένες μελωδίες που τις φτιάχνεις σε 3 λεπτά να είχαν καταφέρει να ξεχωρίσουν γιατί ενώ ξεκίνησαν καλά μετά τους έφαγε η κλάψα σε βαθμό ενοχλητικό. Στο τελευταίο είχα παρατηρήσει κάποια σημάδια ανάκαμψης σε μεμονωμένα άσματα, μετά την σχεδόν πιεστική προπαγάνδα του Κουτιού για να ακούσω το άλμπουμ...

Τέλος στηρίζω αγάπη για Chelsea Wolfe όπως και την παραπάνω δήλωση από φίλο [mention]Coroner[/mention]:
Οχι οτι εχω καμια ιδιαιτερη αποψη γι αυτα τα ιδιωματα, αλλα ακουω ο,τι μ αρεσει απο αυτα.
Με την έννοια ότι παντού παίζει καλή μουσική ακόμα και σε ιδιώματα που ο καθένας απο εμάς απορρύπτει ή δεν ακούει / δεν θέλει να ακούσει.

Θέλει επιλεκτικότητα και όχι στενομυαλιά το ψάξιμο μας. Εκτός αν πέσεις πάνω σε Black Metal μπάντα που σου λέει ότι οι στίχοι της μιλάνε -και- για veganism.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Priamos »

Εγω, ενω μεν ειμαι πιουριστας στο παραδοσιακο metal, αδιοφορω για την "καθαροτητα στην φορμα" των αλλων μουσικων ειδων. Black, death, prog κλπ δε με πειραζουν αν ειναι "μπασταρδεμενα" ή αν ειναι μακρια απο το dna και τις ριζες του ειδους. Μη σου πω οτι τα προτιμω απο τα "καθαροαιμα". Κι ετσι εχει πλακα πως η 'ταυτοτητα" μου αλλαζει αναλογα με το ειδος που ασχολουμαι. Απο "υπερασπιστης της παραδοσης", σε νεωτεριστη. Αλλα ειναι λογικο. Αν λατρευεις την κλασσικη coca Cola θα αντιδρασεις οταν σου εμφανισουν την Coca Cola βανιλια, και θα πεις: "τι μπουρδες ειναι αυτες!! αφηστε την ως εχει!!". Αν δεν την πολυγουσταρεις, καθε αλλαγη και ανανεωση, θα την προσεγγισεις θετικα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από CountRaven »

Priamos έγραψε: Δευ 08 Απρ 2019, 12:13 Εγω, ενω μεν ειμαι πιουριστας στο παραδοσιακο metal, αδιοφορω για την "καθαροτητα στην φορμα" των αλλων μουσικων ειδων. Black, death, prog κλπ δε με πειραζουν αν ειναι "μπασταρδεμενα" ή αν ειναι μακρια απο το dna και τις ριζες του ειδους. Μη σου πω οτι τα προτιμω απο τα "καθαροαιμα". Κι ετσι εχει πλακα πως η 'ταυτοτητα" μου αλλαζει αναλογα με το ειδος που ασχολουμαι. Απο "υπερασπιστης της παραδοσης", σε νεωτεριστη. Αλλα ειναι λογικο. Αν λατρευεις την κλασσικη coca Cola θα αντιδρασεις οταν σου εμφανισουν την Coca Cola βανιλια, και θα πεις: "τι μπουρδες ειναι αυτες!! αφηστε την ως εχει!!". Αν δεν την πολυγουσταρεις, καθε αλλαγη και ανανεωση, θα την προσεγγισεις θετικα.
Δεν έχω πρόβλημα με τον νεωτερισμό αρκεί να έχει να δώσει.

Όταν υλικό από τις 8 στις 10 τέτοιες μπάντες πλασάρεται σαν υπέρτατη τέχνη και απόλυτη κουλτούρα και τελικά όταν πατάς το play δεν βλέπεις την ώρα να τελειώσει ο δίσκος. Κάτι πάει λάθος.

Αγαπάμε μπαστάρδεμα αλλά έχουμε υψηλά standards και αναγνωρίζουμε την σημαντικότητα και κυρίως την πληρότητα του κάθε βασικού είδους ώστε να έχουμε κριτήρια και να ξέρουμε τι μας γίνεται.

Και η στροφή των The Gathering πχ από το Mandylion και μετά νεωτερισμός ήταν για τα δεδομένα της εποχής -και του είδους από το οποίο ξεκίνησε- αλλά έδωσε αριστουργήματα -Mandylion, Nighttime Birds-. Τυχαίο γρήγορο παράδειγμα, χωρίς να πλατειάζω για την μετέπειτα πορεία τους κτλ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Spyros »

Οντας πολύ μα πολύ πίσω στο άκουσμα ''καινούριων'' κυκλοφορίων, ακούω ετούτο εδώ τις τελευταίες μέρες και ακόμα προσπαθώ να βρω γιατί στις περισσότερες κουβέντες θεωρείται στην καλύτερη μετριο.. Ισως απλά να έχει τύχει, αλλά το αφήνω εδώ να δω τι απήχηση είχε σε εσάς..

Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Zippo190 »

Spyros έγραψε: Τρί 09 Απρ 2019, 20:54 Οντας πολύ μα πολύ πίσω στο άκουσμα ''καινούριων'' κυκλοφορίων, ακούω ετούτο εδώ τις τελευταίες μέρες και ακόμα προσπαθώ να βρω γιατί στις περισσότερες κουβέντες θεωρείται στην καλύτερη μετριο.. Ισως απλά να έχει τύχει, αλλά το αφήνω εδώ να δω τι απήχηση είχε σε εσάς..

ε δεν ήαν πρωτοκλασσάτο αλλά είχε αρκετές καλές στιγμές.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Spyros »

[/quote]

ε δεν ήαν πρωτοκλασσάτο αλλά είχε αρκετές καλές στιγμές.
[/quote]

Ναι αυτό ακριβώς..
Απλά θυμάμαι , ίσως και λανθασμένα, κάτι κριτικές 2.5/5 π.χ και το είχα προσπεράσει με το σκεπτικό ότι θα είναι μάπα και ακούγοντας το τώρα μου φαίνεται πολύ αυστηρό το 2.5.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Spyros έγραψε: Τετ 10 Απρ 2019, 13:17 ακούγοντας το τώρα μου φαίνεται πολύ αυστηρό το 2.5.
για αυτό κ σε αυτές τις περιπτώσεις εμπιστευόμαστε μόνο την κλίμακα βαθμολόγησης [mention]Priamos[/mention] B)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Priamos »

Scrollkeeper έγραψε: Τετ 10 Απρ 2019, 13:37

για αυτό κ σε αυτές τις περιπτώσεις εμπιστευόμαστε μόνο την κλίμακα βαθμολόγησης @Priamos B)
Είναι σημαντικό να υπάρχει "αντικειμενικοποιηση της υποκειμενικότητας". Η δισκοκριτικες δεν είναι "δημοκρατία", αλλά πρέπει να είναι τουλάχιστον "συνταγματική" και όχι απόλυτη μοναρχία. Κανόνες πρέπει να υπάρχουν, κι έστω κι αν είναι προσωπικοί και υποκειμενικοί, θα πρέπει να τηρούνται σε κάθε περίπτωση. Τώρα θα μου πεις τι σχέση έχουν αυτά που λέω με την υπόθεση... (Σχεδόν) καμία, αλλά αν δεν αρπαζα τώρα την ευκαιρία να τα πω, σιγά μην έβρισκα καλύτερη. :D :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Starman »

Το ομώνυμο cd των Αμερικανών Thundershield, το έψαχνα από το 2016 και τώρα ήρθε στα χέρια μου με την πολύτιμη βοήθεια του [mention]Xstroyer[/mention] και επιτέλους το ακούω σωστά. Παρόλο που κυκλοφόρησε από τη Stormspell πέρασε εντελώς στα ψιλά, ενώ έχει πράγματα να δώσει.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Zippo190 »

καλά η stormspell έχει πλέον χαόδη κατάλογο και χαόδη τρόπο παραγγελίας cd.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Starman »

Μετά από πολλά χρόνια τον πρώτο δίσκο των London.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από castledemon »

CountRaven έγραψε: Δευ 08 Απρ 2019, 11:59 @Priamos

Οι Soen ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία που εγώ ονομάζω ζάναξ Metal ή Πυξ Λαξ Metal. Κλάψα δηλαδή για την κλάψα. Όλη αυτή η σκηνή με Riverside / Evergrey ύστερους Katatonia, Opeth κτλ έχει αυτόν τον κοινό παρονομαστή.
Σαν τους Anathema ενα πραμα πόυ δικαιωματικά πλέον φέρουν τον τίτλο των Αδελφών Κατσιμίχα του Μεταλ :D :twisted:
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από rbrigade »

Nordic Union- My fear and my faith
Πολύ όμορφο τραγούδι από τον δεύτερο δίσκο της συνεργασίας Ronnie Atkinson (Pretty Maids) και Eric Martensson (Eclipse)
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από rbrigade »

Κάτι άλλο άκουγα και μετά μου πέταξε το tube ετούτο δω το οπτικό αριστούργημα/μίασμα

[mention]LuciferSteele[/mention] οι εφιάλτες σου οπτικοποιήθηκαν!

Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Xstroyer »

Καλά, το Nordic Union έχει κάποιες καρακομματάρες, αλλά είναι όλα στην αρχή, ενώ όσο προχωράει το album πέφτει και πέφτει... Αν είχε ακόμα 2-3 αντίστοιχα κομμάτια σαν αυτό που έβαλε ο rbrigade θα ήταν δισκάρα, ενώ τώρα φτάνει με αρκετή καλή θέληση και οπαδισμό, στο 7.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”