Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Τα αγαπημένα σας σκουπίδια.
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

Priamos έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 11:13 Αρχές 90s, η σύνδεση επικού metal και black metal με εθνικισμό/εθνικοσοσιαλισμό ήταν άμεση. Χωρίς να σημαίνει ότι όποιος άκουγε αυτά τα είδη απαραίτητα ασπαζόταν τις συγκεκριμένες πολιτικές πεποιθήσεις, τα ποσοστά τους ήταν υπερβολικά ψηλά σε σχέση με άλλες μουσικές, για να το αγνοήσουμε ως τυχαίο φαινόμενο. Ειδικά οσους είχα πετύχει να ακούνε και τα δύο είδη, είχαν ιδιαίτερα αυξημένες πιθανότητες να ήταν τουλάχιστον φιλικοί προς τη Χρυσή Αυγή και τα συναφή. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Battle Hymns zine και οι υποστηρικτές του. Μάλιστα , όπως ο Πρασουλας, θεωρούσαν αυτές τις μουσικές εξ ορισμού αλληλένδετες με τις συγκεκριμένες πολιτικές / φιλοσοφικές ιδεολογίες.

Υγ. Θυμάμαι γύρω στο 1996 δύο αδέρφια (αγόρι/κορίτσι) που τους θεωρούσα φίλους μου, οπαδοί του επικού και του black και φανατικοί εθνικοσοσιαλιστές, με ξαποστειλαν όταν τους είπα διάφορα "βλάσφημα": ότι υπήρχε ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα και ότι αμφιβάλλω κατά πόσο η πλειοψηφία των νεοελληνων είναι άμεσοι και εξ αίματος απόγονοι των Αρχαίων Ελλήνων! χαχα
Για να μην πούμε τι γινόταν στην καφετέρια που συχναζαμε κάθε Πέμπτη :korn3:
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Priamos »

Stormbringer7 έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 16:44
Για να μην πούμε τι γινόταν στην καφετέρια που συχναζαμε κάθε Πέμπτη :korn3:
Χαχα...είπα να εκθέσω κυρίως το black, και να κάνω την πάπια για τα του οίκου μας! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από theBox »

Cadaver έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 15:54
theBox έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 11:55 http://flefaloarticles.blogspot.com/p/b ... e.html?m=1

Ας αφήσω και αυτή τη γνωστη λυκοφωλια εδω...

Νομιζω καπως σχετιζεται και ο κυριος Πρασουλας μαζι τους, μπορει να κανω και λάθος.
Δεν είμαι μέλος της συγκεκριμένης λέσχης, αλλά αυτό που είχα διαπιστώσει ακούγοντας την εκπομπή τους ήταν ότι πρόκειται για άτομα με μεράκι για το metal και ανεπτυγμένο αισθητικό κριτήριο. Συμφωνώ ότι το παρακάνουν με τις πολιτικές τοποθετήσεις, αλλά απ' όσο έχω δει δεν παίρνουν το μέρος κάποιου κόμματος.
http://flefaloarticles.blogspot.com/201 ... -post.html

Θέλει η πουτάνα να κρυφτει...άλλωστε δηλώνουν "εθνικιστες" από μονοι τους. Και σε κάθε περίπτωση μια σοβαρή ανάγνωση του μπλογκ δεν μπορεί να μην σε πείσει για τον ιδεολογικο προσανατολισμό τους.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Priamos έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 11:13 Υγ. Θυμάμαι γύρω στο 1996 δύο αδέρφια (αγόρι/κορίτσι) που τους θεωρούσα φίλους μου, οπαδοί του επικού και του black και φανατικοί εθνικοσοσιαλιστές, με ξαποστειλαν όταν τους είπα διάφορα "βλάσφημα"
Σε σύνδεση με ποστ σε άλλο τόπικ: party pooper est. 1996 :woohoo: Τους την χάλασες :P

[mention]Priamos[/mention] Από περιέργεια κ για στατιστικούς λόγους, γνωρίζεις αν ασχολούνται ακόμα με το μέταλ ή ήταν μια φάση αντίστοιχη με αυτή που περνάνε τα περισσότερα λυκειόπαιδα που βγαζουν 1η - 2α λυκείου με μπλούζες Αϊς Ντερθ κ Ράψωδυ, ενώ την 3η με γκάγκουρας στάρτερ πάκ;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Priamos »

Τους έχασα εντελώς και δεν γνωρίζω. Όμως εμπιπταν πληρως στη θεωρία "είμαι απόκληρος και αντικοινωνικός, ως εκ τούτου φυσικό είναι να γίνω μεταλλας", που είχαμε αναπτύξει σε άλλο thread.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από CountRaven »

Για να μην πούμε τι γινόταν στην καφετέρια που συχναζαμε κάθε Πέμπτη :korn3:
[mention]Priamos[/mention] [mention]Stormbringer7[/mention]

Ξεκινήστε να γράφετε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Priamos »

CountRaven έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 17:44
Για να μην πούμε τι γινόταν στην καφετέρια που συχναζαμε κάθε Πέμπτη :korn3:
@Priamos @Stormbringer7

Ξεκινήστε να γράφετε.
Χαχα...Μην κάνεις όρεξη... Κέρασε καφέ , και θα στα πω κάποια στιγμή από κοντά.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]Priamos[/mention] Η καφεδάρα είναι by default κερασμένη.

Η όρεξη δεν είναι δική μου. Απλά τα σκηνικά κολλάνε σαν αφήγηση με την εξέλιξη του τόπικ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Priamos »

CountRaven έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 18:15 @Priamos Η καφεδάρα είναι by default κερασμένη.

Η όρεξη δεν είναι δική μου. Απλά τα σκηνικά κολλάνε σαν αφήγηση με την εξέλιξη του τόπικ.
Παρά την έκθεσή μου στο διαδίκτυο, είμαι ακόμα θιασώτης του "τα καλά λέγονται πάντα κατ' ιδίαν". Χαχα...δημιουργήσαμε χωρίς λόγο υψηλές προσδοκίες. Η αλήθεια είναι ότι επειδή η ιστορία αφορά άτομα που είναι ακόμα ενεργά στο metal, δεν είναι θεμιτό να επεκταθω δημοσίως.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από CountRaven »

Να πω τότε εγώ την ιστορία για την Grotta που πετάγανε καπότες σε μέλος από Ελληνικό Black Metal γκρουπ;

Δεν γίνετε θέλω κλικς μάτια μου. Να βγουν τα έξοδα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

Έχει δικιο ο Πριαμος.. Θα εκθεσουμε κοσμο και κοσμάκη... Κατ 'ιδίαν μόνο...
Εσύ πες μας όμως! Δεν το θυμάμαι αυτό με την grotta!!!
Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από CountRaven »

Stormbringer7 έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 18:57 Έχει δικιο ο Πριαμος.. Θα εκθεσουμε κοσμο και κοσμάκη... Κατ 'ιδίαν μόνο...
Εσύ πες μας όμως! Δεν το θυμάμαι αυτό με την grotta!!!
Θα βάλω συνδρομή στα πιπεράτα gossip τόπικς.

Forgotten Espresso.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν υπάρχει γυρισμός, ξεράστε τα όλα!

Μου κάνει εντύπωση πάντως από ανθρώπους της ηλικίας μου να μην έχουν ακούσει την ΧΑ, ήταν γνωστή από την δεκαετία του 90, κυρίως από τα συλλαλητήρια του Μακεδονικού και τον εμφύλιο της Γιουγκοσλαβίας που είχαν πάει κάποιοι εθελοντές να πολεμήσουν με τους Σέρβους. Επίσης από τις συνεχείς συγκρούσεις με αναρχικούς στην Αθήνα και τις εκατέρωθεν επιθέσεις στα γραφεία/καταλήψεις των άλλων. Πάντως γενικά νομίζω ότι οι μεταλλάδες αυτών των τάσεων ήταν πολύ στην θεωρία και απέξω από τον κομματικό μηχανισμό της ΧΑ, οι καθαρόαιμοι ΧΑ ακούγανε τα γνωστά φασιστοπανκ τους και όχι τόσο χέβυ μέταλ. Αυτοί της ΦΛΕΦΑΛΟ δεν μου κάνουν για καθαρόαιμοι ακροδεξιοί, αλλά θολή θεωρία και έπεα πτερόεντα
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 19:44 ξεράστε τα όλα!

Έγινε αφεντικό!
:korn3: :korn3: :korn3:
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Το πρόβλημα με το Ελληνικό Heavy Metal

Δημοσίευση από Starman »

rbrigade έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 19:44 Μου κάνει εντύπωση πάντως από ανθρώπους της ηλικίας μου να μην έχουν ακούσει την ΧΑ, ήταν γνωστή από την δεκαετία του 90
rbrigade έγραψε: Πέμ 11 Απρ 2019, 19:44 Πάντως γενικά νομίζω ότι οι μεταλλάδες αυτών των τάσεων ήταν πολύ στην θεωρία και απέξω από τον κομματικό μηχανισμό της ΧΑ, οι καθαρόαιμοι ΧΑ ακούγανε τα γνωστά φασιστοπανκ τους και όχι τόσο χέβυ μέταλ.
Αυτές είναι μεγάλες αλήθειες, που μάλιστα ίσχυαν από τις αρχές της δεκαετίας των 80s, απλά η ΧΑ και γενικά αυτές οι τάσεις ήταν αμελητέα ποσότητα. Η αντιπαλότητα αυτών των στοιχείων με τους μεταλάδες ήταν παροιμιώδεις τότε. Δεν υπήρχε περίπτωση να συνυπάρξουν κάπου κοντά και να μην πέσει ξύλο, τραμπουκισμοί, ιπτάμενα νεράτζια με φυτεμένα ξυράφια μέσα, και άλλα ωραία που συνέβαιναν τότε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μόνο Τρας”