WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

The Official WARLORD Discussion Board
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από RedSharks »

6) Θες να μας θυμίσεις κάποια από τα fanzines που διαβάζατε εκείνη την εποχή;

Υπήρξαν αρκετά fanzines που βασίζονταν στην κεντρική παραδοχή του Sun Knight, ότι το true metal θα μπορούσε να αποτελέσει μια νεορομαντική μουσική επανάσταση κόντρα στην μουσική βιομηχανία. Από εκεί και πέρα προέκυψαν αποκλίσεις στον τρόπο που ερμήνευσε η συντακτική ομάδα του κάθε fanzine αυτή την κεντρική παραδοχή, καθώς επίσης κι αρκετές ακόμη διαφοροποιήσεις. Υπήρχαν για παράδειγμα έντυπα που εστίαζαν μόνο στην μουσική. Κάποια άλλα ακολουθούσαν μια ιδεολογικά συντηρητική γραμμή, ήπια όμως και -θα έλεγα- δημοκρατική. Από την άλλη, θυμάμαι το εφημεριδάκι Γεννήτωρ Ιδεών, που είχε νεορομαντικό ύφος και φιλοξενούσε μουσικά, λογοτεχνικά, πολιτικά άρθρα-ακόμη και comics, το οποίο ισορροπούσε σε μια προσεκτικά εθνικιστική γραμμή. Τέλος, σημείο αναφοράς ήταν και το πιο ακραίο ιδεολογικά, αλλά και προσεγμένο αισθητικά, fanzine αυτού του είδους, το Revenge Of Metal.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3391
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Priamos »

Πολύ ενδιαφέρον.
Υγ. Πράγματι ο Festavis ήταν από τους σκληροπυρηνικούς με άμεση σύνδεση με τη ΧΑ και όχι απλά οπαδός συγγενικών ιδεών.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εγώ να ρωτήσω, αν εκεί μέσα υπάρχει διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στους συντηριτικούς μικροαστούς και στους οργανομένους χρυσαυγήτες;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από theBox »

Στη συνεντευξη χαρακτηρίζει ως δημοκρατικη, την ΗΠΙΑ συντηριτικη ιδεολογια. Απο την ανάγκη αυτου του διαχωρισμου, εξάγονται συμπεράσματα...ή και όχι...

Κάποια άλλα ακολουθούσαν μια ιδεολογικά συντηρητική γραμμή, ήπια όμως και -θα έλεγα- δημοκρατική.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από rbrigade »

RedSharks έγραψε: Παρ 12 Απρ 2019, 04:01
Κάποιοι επέλεξαν διαφορετικό δρόμο κι εστίασαν στην πολιτική, με αποτέλεσμα να στρατευτούν σε εθνικιστικά κόμματα. Πρόσωπο κλειδί αυτής της κατηγορίας ήταν ο Γιώργος Μάστορας. Ο Μάστορας, κατά τη δεκαετία του ’90, ήταν γνωστός στα στέκια των ακροατών του heavymetal με το ψευδώνυμο Festavis. Ως Festavis υπέγραφε συχνά στη στήλη αλληλογραφίας του Metal Hammer και παραχωρούσε ραδιοφωνικές συνεντεύξεις σε μουσικές εκπομπές. Μέχρι το τέλος της δεκαετίας, μαζί με τον επίσης νεορομαντικό επιστήθιο φίλο του Κώστα ο οποίος τότε ήταν γνωστός με το ψευδώνυμο Werewolf, είχαν καταφέρει να συγκεντρώσουν τους περισσότερους πολιτικά στρατευμένους metalheads στο κόμμα τους.
Επειδή μπορεί κάποιος που δεν ξέρει να το προσπεράσει αυτό το σημείο, παραθέτω ένα άρθρο σχετικά με τον Γιώργο Μάστορα, προβεβλημένο στέλεχος της ΧΑ που δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να τον δούμε και βουλευτή (υπήρξε μετακλητός υπάλληλος στην Βουλή, ίσως είναι και τώρα ακόμα). Αναφέρονται και οι Manowar και Καιάδας.

https://xyzcontagion.wordpress.com/2013/05/20/mastoras/
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rbrigade την Παρ 12 Απρ 2019, 20:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από theBox »

Ενδιαφερον Ιστολογιο γενικα. Θα πεσει μελετη.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από rbrigade »

RedSharks έγραψε: Παρ 12 Απρ 2019, 04:13
6) Θες να μας θυμίσεις κάποια από τα fanzines που διαβάζατε εκείνη την εποχή;

Υπήρξαν αρκετά fanzines που βασίζονταν στην κεντρική παραδοχή του Sun Knight, ότι το true metal θα μπορούσε να αποτελέσει μια νεορομαντική μουσική επανάσταση κόντρα στην μουσική βιομηχανία. Από εκεί και πέρα προέκυψαν αποκλίσεις στον τρόπο που ερμήνευσε η συντακτική ομάδα του κάθε fanzine αυτή την κεντρική παραδοχή, καθώς επίσης κι αρκετές ακόμη διαφοροποιήσεις. Υπήρχαν για παράδειγμα έντυπα που εστίαζαν μόνο στην μουσική. Κάποια άλλα ακολουθούσαν μια ιδεολογικά συντηρητική γραμμή, ήπια όμως και -θα έλεγα- δημοκρατική. Από την άλλη, θυμάμαι το εφημεριδάκι Γεννήτωρ Ιδεών, που είχε νεορομαντικό ύφος και φιλοξενούσε μουσικά, λογοτεχνικά, πολιτικά άρθρα-ακόμη και comics, το οποίο ισορροπούσε σε μια προσεκτικά εθνικιστική γραμμή. Τέλος, σημείο αναφοράς ήταν και το πιο ακραίο ιδεολογικά, αλλά και προσεγμένο αισθητικά, fanzine αυτού του είδους, το Revenge Of Metal.
Εικόνα
Ωπ, τι έχουμε εδώ; Εκδίκηση του metal και Αίμα Τιμή;

Ψάχνοντας κάτι παραπάνω έπεσα σε αυτό το άρθρο του Sun Knight, διαβάστε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τα σχόλια αποκάτω, παρεμβαίνει αναρχικός με post μεγάλου ιστορικού ενδιαφέροντος περί ελληνικού epic metal κινήματος και μετά μνημονεύονται ακόμα και γραφικές φιγούρες του ελληνικού μεταλοfacebook
http://sunwarflag.blogspot.com/2014/10/blog-post.html
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από RedSharks »

Όσον αφορά τον Γιώργο Μάστορα, το πραγματικό όνομα του οποίου είναι Γιώγος Μισιάκας, επειδή δεν αισθάνομαι άνετα να ποστάρω λινκ από το site της ΧΑ, γκουγκλάρετε τη φράση «ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙΣΙΑΚΑΣ - ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΤΣΑΛΙΟΥ» και πατώντας στο πρώτο λινκ θα δείτε ένα από τα βιβλία που έχει γράψει το παλικάρι αναλύωντας τις άρρωστες και γεμάτες μίσος και μισανθρωπία «ιδέες» του. Αν ήδη ο τίτλος του βιβλίου δεν σας υποψίασε, τότε το εξώφυλλο του βιβλίου θα σας θυμήσει σίγουρα τα εξώφυλλα του αγαπημένου σας epic metal συγκροτήματος...
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από RedSharks »

rbrigade έγραψε: Παρ 12 Απρ 2019, 20:44 Ψάχνοντας κάτι παραπάνω έπεσα σε αυτό το άρθρο του Sun Knight, διαβάστε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τα σχόλια αποκάτω, παρεμβαίνει αναρχικός με post μεγάλου ιστορικού ενδιαφέροντος περί ελληνικού epic metal κινήματος και μετά μνημονεύονται ακόμα και γραφικές φιγούρες του ελληνικού μεταλοfacebook
http://sunwarflag.blogspot.com/2014/10/blog-post.html
Όντως φοβερά ενδιαφέροντα (και από ιστορική άποψη) τα σχόλια, όπως ακριβώς λες. Ευχαριστούμε για την ανακάλυψη. Αν και διαβάζοντας όλη αυτή την αντιπαράθεση επικοφασίστων με αναρχικούς άρχισε να με πιάνει ναυτία με την νοσηρότητα και την παράνοια της όλης φάσης. Κωμικοτραγικές συμπλεγματικές φιγούρες, σχιζοφρενείς παράφρονες, αποτυχημένοι προβληματικοί τύποι που πιστεύουν ότι παίζοντας ξύλο έξω από ένα μπιλιαρδάδικο της Καλλιθέας, ή κολλώντας μια γελοία ουγκάνικη αφίσα σε ένα πανεπιστήμιο υπήρχε η περίπτωση να αλλάξουν το παραμικρό στην κοινωνία. Θλίψη....
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από CountRaven »

Ένα κοκτέιλ αμορφωσιάς, ημιμάθειας, οτινανισμού και κοντόφθαλμης σκοπιμότητας. Όλη αυτή η φάση με τα δήθεν "κινήματα" γύρω από "μουσικές".

Είναι πραγματικά για γέλια όλα τα σχόλια και από τις δύο πλευρές.

Μόνο θλίψη μου προκαλεί το γεγονός να χρησιμοποιείται η μουσική ως προπύργιο και κάλυψη για να βγουν προς τα έξω ιδεολογίες του κώλου.

Τώρα αν κάποιοι φαντασιώνονται κινήματα επειδή κόλλησαν μια αφίσα κάποτε σε ένα πανεπιστήμιο, έριξαν καμιά ψηλή έξω από κανένα μπιλιαρδάδικο ή σε καμιά κατάληψη, ΟΚ ο καθένας μπορεί να φαντασιώνεται με ότι γουστάρει. Και να το πλασάρει όπως γουστάρει. Το γόνιμο έδαφος για τον κάθε Πρασούλα, τον κάθε Λιακόπουλο, τον κάθε Μισιάκα έχει δημιουργηθεί ήδη, τα μουλάρια / προβάτα ανοίγουν το δρόμο "ταϊσμένα" ιδεολογία και οι βοσκοί χασκογελάν από μια γωνία με το πορτοφόλι γεμάτο.

Στην πραγματικότητα "δεν φταίνε" όλοι οι παραπάνω -βλέπε ονόματα και προσθέστε όποιον "παρόμοιο" θέλετε στην λίστα-, βρήκαν ελεύθερο πεδίο να κάνουν το κομμάτι τους, για το συμφέρον τους. Πάτησαν ακριβώς στη νοοτροπία του μέσου Έλληνα που ήταν πολύ χειρότερη στα 80ς.

Μια νοοτροπία μαθημένη στην τεμπελιά και την ημιμάθεια. Μια νοοτροπία που την ιδιότητα του προβάτου την έχει περασμένη by default, μέσα από ομάδες, γήπεδα, μπουζούκια και κλαρίνα. Μια νοοτροπία μαλθακή που βαριέται να ανοίξει τα στραβά της να κοιτάξει γύρω της και να αναρωτηθεί. Που αυτός που την κουβαλάει είναι σίγουρος πως κάνει το σωστό γιατί είναι απόγονος μιας ξεχωριστής επιλεγμένης φυλής, με ένδοξο παρελθόν και πως μια μέρα αυτή η δόξα θα επιστρέψει δίνοντας σε όλους αυτό που μας αξίζει...

...Ένα αρχίδι λέω εγώ.

Ο φίλος μας σε άλλο τόπικ - viewtopic.php?f=37&t=1448&p=27890&hilit ... %82#p27890 - το γράφει καθαρά: "ανακάλυψα την ύπαρξη της Χρυσής Αυγής το 2010 (όταν και άρχισαν να ανεβαίνουν τα ποσοστά της)"...

Παίρνω σαν παράδειγμα την ατάκα που την έχω ακούσει από πολλούς, που δεν ήξεραν την ΧΑ και την ανακάλυψαν όταν άρχισε να παίρνει αμπάριζα, ήξεραν όμως απέξω την 11δα του ΠΑΟΚ, το ποιος πήρε πρωτάθλημα, ποιος κέρδισε στο reality, με ποιον γαμιέται η από κάτω, πόσα χρωστάει ο τάδε κτλ κτλ. Ο καθένας μαθαίνει αυτό που επιλέγει και αυτό με το οποίο ασχολείται.

Φυσικά και ήταν πανεύκολο για την ΧΑ να ανεβάσει ποσοστά περνώντας γριούλες απέναντι, προσκυνώντας τα θεία, πουλώντας πατριωτισμό και σημαιάκια και μιλώντας για το ένδοξο ΠΑΡΕΛΘΟΝ. Υπήρξε και ποιο έμμεση προεργασία και καλή ζύμωση τα προηγούμενα χρόνια αλλά ας μην πλατειάσω -αν και θα έπρεπε-. Όπως και να έχει το marketting ήταν σωστό και το έδαφος έτοιμο. Μετά μπήκε στη βουλή, έβγαινε στις τηλεοράσεις και μίλαγε για Ορθοδοξία και δωδεκάθεο και αφού συνέχιζε να σκοτώνει κόσμο σαν κανονική εγκληματική οργάνωση που είναι, παράλληλα ασκούσε και ασκεί το έργο της ΚΑΙ από τα έδρανα της βουλής πλέον. Μαντέψτε ποιοι την ψηφίσαν.

Και όποιος κοιμάται ακόμα τον ύπνο του δικαίου νομίζοντας ότι η πλειοψηφία των Μεταλλάδων / Ροκάδων στην Ελλάδα αντικατοπτρίζει άλλου είδους νοοτροπίες εκτός από αυτή του ημιμαθή Ελληνάρα, απατάται οικτρά και μπορεί να γυρίσει πλευρό να κοιμηθεί.

Η νοοτροπία του μέσου Έλληνα Μεταλλά ειδικά μέσα στα 80ς, ήταν ότι χειρότερο. Οπότε ήταν απόλυτα λογικό ο κάθε Πρασούλας να βρει ακόλουθους και υποστηρικτές.

Μια ματιά ακόμα και στα τωρινά -2014- σχόλια στο παραπάνω link είναι ικανή να προκαλέσει άφθονο γέλιο, με τις δεκάδες κλισέ αναφορές στη "συναυλία των Maiden το 88", στην "παρουσία των Μεταλλάδων στο δρόμο" και άλλα χαριτωμένα με τις μουσικές αναφορές να πιάνουν και τους ... Def Leppard -είναι 80ς ρε μαλάκα-, τους Nightwish -έλα ρε είναι καινούριοι αυτοί καλά τα λένε είναι και μουνάρα η Tarja- αλλά και το εχθρικό ... Funk Metal -κόντεψα να πέσω από την καρέκλα-.

ΜΑ ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΩΡΑ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑΝ ΕΡΘΕΙ ΟΙ ΜΕΗΝΤΕΝ ΤΟ 88 ΡΕ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΤΗΣ ΠΟΥΤΑΝΑΣ ΘΑ ΣΕΒΕΣΕ ΡΕ.

Δεν ξέρω πόσοι από τους Μεταλλάδες των 80ς ήταν γύρω από τα μπιλιαρδάδικα ή τα γήπεδα ή στα τότε μαγαζιά ή τις πλατείες και πόσοι γύρω από τα δισκάδικα ή τα βιβλιοπωλεία. Δεν ήμουν εκεί γιατί γεννήθηκα το 1980.

Από αυτά που διαβάζω όμως δικαίως ή αδίκως / δικαιολογημένα ή αδικαιολόγητα συμπαιρένω πως για ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων στην Ελλάδα το Metal στα 80ς ήταν απλά μια τουριστική κάλυψη για "την φάση".

Συνεπώς ξαναλέω, το έδαφος ήταν γονιμότατο για κάθε Ιππότη του ΄Ηλίου.

Και οι νοοτροπίες / πρακτικές / απόψεις / στεγανά / παιδικές αρρώστιες που ακολούθησαν το σινάφι μας και στις δεκαετίες που ακολούθησαν και που έζησα, μάλλον επιβεβαιώνουν τις παραπάνω σκέψεις / απόψεις μου.

Δεν θέλω να θίξω κανέναν προσωπικά, παρατηρώ το γενικό φαινόμενο και καταθέτω άποψη, ο καθένας εξαιρεί τον εαυτό του, αν το κρίνει αναγκαίο, ξέροντας την φάση του.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως είτε το 1986, είτε το 1996 είτε το 2006 πως εφόσον εμείς οι ίδιοι δεν έχουμε κριτική σκέψη, ανοιχτό αυτί και μάτι και μυαλό σε εγρήγορση, πως εφόσον εμείς -στη πλειοψηφία- ως Ελληνάρες είμαστε βουτιγμένοι σε μια γαμησέ τα νοοτροπία -ανεξάρτητα από τα μουσικά γούστα μας-, μην απορείτε για τίποτα.

Τις 11 σελίδες του τόπικ δεν έχω βρει χρόνο να τις διαβάσω αν και θέλω...

Ο Πρασούλας είχε ωραίες μουσικές προτάσεις. Αλλά η προπαγάνδα του παραήταν ενοχλητική ακόμα και για έναν έφηβο. Φρόντιζα να παίρνω την μουσική. Θα σας γράψω αναλυτικά τι σκεφτόμουν σαν έφηβος όταν έβλεπα το δισέλιδο του -1995-.

"Πωωω πάλι μαλακίες για αρχαίες τραγωδίες γράφει, βαριέμαι, δεν τα διαβάζω. Κάτσε να σημειώσω τις προτάσεις του μήνα -Playlist- και να δω πιο από αυτό μοιάζει με Warlord".
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από rbrigade »

Σαρωτικός, ισοπεδωτικός, απαξιωτικός, κυνικός Κόμης
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6299
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από theBox »

Σεντόνι ΚΟΛΑΦΟΣ. Έχει φυσικα απόλυτο δίκιο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Vic »

Πολλές αλήθειες το σεντόνι αλλά προσωπικά θα παρατηρήσω ότι είναι λίγο ισοπεδωτικό και αφοριστικό. Ούτε οι έλληνες μεταλλάδες ήταν ίδιοι, ούτε οι έλληνες γενικά είναι ίδιοι - και όπου "ίδιοι" εννοώ κάτι ισοπεδωτικά αφοριστικό τύπου "μαλάκας" ή "ψωροπερήφανος" κλπ. Στον Πρασούλα θα βρούμε τον ρατσιστή εθνοπερήφανο τρουμεταλλά που έχει κάνε τσιφλίκι του το χέβυ μέταλ (θα σας πει τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται να θεωρείται μέταλ). Στα σχόλια του μπλογκ του θα βρούμε γενικώς ομοϊδεάτες του και τους "εχθρούς" που συνήθως είναι η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος. Χουλιγκανική/περιφρονητική αντιμετώπιση του απέναντι.

Υπήρχαν θαυμάσιοι μεταλλάδες και τότε. Δηλαδή θαυμάσια παιδιά. Όπως υπάρχουν θαυμάσιοι αριστεροί, δεξιοί, μουσουλμάνοι και άθεοι. Οι φανατικοί, ακραίοι, φωνακλάδες, πεισματάρηδες, σταλεγάκηδες, κράχτες γενικώς είναι το πρόβλημα. Ο Πρασούλας ήταν μεγαλύτερο πρόβλημα γιατί είχε και στόφα διανοούμενου και καθοδηγητή (άρα ψάρωνε πολύ περισσότερο κόσμο) και κυρίως πλατφόρμα και κοινό να τα λέει. Πέρασε η μπογιά του όμως. Η άνοδος του εθνικισμού δεν οφείλεται σε αυτόν φυσικά, απλά βλέπουν φως τελευταία και μπαίνουν. Αλλά προσωπικά δεν μπορώ να στοχοποιώ κόσμο γιατί δεν ασχολιόταν με την ΧΑ πριν το 2010 ξέρω γω. Ο καθένας ασχολείται με αυτό που τον ενδιαφέρει. Και δεν ανέβηκε η ΧΑ επειδή δεν προσέχαμε αρκετά και δεν περιφρουρούσαμε ή γιατί βαθιά μέσα μας είμαστε όλοι ρατσίσταροι. Στην τελική, σκεφτείτε το παιδιά, το 7% πήρανε σε ακραίες πολιτικοκοινωνικές συνθήκες, το 93% δηλαδή δεν είναι εκεί, ακόμα και με σοβαρά κοινωνικά προβλήματα ΔΕΝ φτάσαμε εκεί, ακόμα μειοψηφία είναι και μάλιστα αισχρή. Νομίζω ότι είναι πιο φρόνιμο να μην ταΐζουμε την πόλωση και να ψάχνουμε τους καλούς και τους κακούς. Τα μάτια μας ανοιχτά πρέπει να έχουμε, να προσπαθούμε να δούμε κάτω από την επιφάνεια και να μη χάσουμε τα αυτονόητα: την ανθρωπιά μας.

Κάπου χάθηκε ο ειρμός, δεν είμαι σίγουρος τι θέλω να πω, ίσως απλώς να προσθέσω τις σκέψεις μου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από CountRaven »

Vic έγραψε: Τρί 16 Απρ 2019, 21:11 Πολλές αλήθειες το σεντόνι αλλά προσωπικά θα παρατηρήσω ότι είναι λίγο ισοπεδωτικό και αφοριστικό. Ούτε οι έλληνες μεταλλάδες ήταν ίδιοι, ούτε οι έλληνες γενικά είναι ίδιοι - και όπου "ίδιοι" εννοώ κάτι ισοπεδωτικά αφοριστικό τύπου "μαλάκας" ή "ψωροπερήφανος" κλπ. Στον Πρασούλα θα βρούμε τον ρατσιστή εθνοπερήφανο τρουμεταλλά που έχει κάνε τσιφλίκι του το χέβυ μέταλ (θα σας πει τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται να θεωρείται μέταλ). Στα σχόλια του μπλογκ του θα βρούμε γενικώς ομοϊδεάτες του και τους "εχθρούς" που συνήθως είναι η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος. Χουλιγκανική/περιφρονητική αντιμετώπιση του απέναντι.

Υπήρχαν θαυμάσιοι μεταλλάδες και τότε. Δηλαδή θαυμάσια παιδιά. Όπως υπάρχουν θαυμάσιοι αριστεροί, δεξιοί, μουσουλμάνοι και άθεοι. Οι φανατικοί, ακραίοι, φωνακλάδες, πεισματάρηδες, σταλεγάκηδες, κράχτες γενικώς είναι το πρόβλημα. Ο Πρασούλας ήταν μεγαλύτερο πρόβλημα γιατί είχε και στόφα διανοούμενου και καθοδηγητή (άρα ψάρωνε πολύ περισσότερο κόσμο) και κυρίως πλατφόρμα και κοινό να τα λέει. Πέρασε η μπογιά του όμως. Η άνοδος του εθνικισμού δεν οφείλεται σε αυτόν φυσικά, απλά βλέπουν φως τελευταία και μπαίνουν. Αλλά προσωπικά δεν μπορώ να στοχοποιώ κόσμο γιατί δεν ασχολιόταν με την ΧΑ πριν το 2010 ξέρω γω. Ο καθένας ασχολείται με αυτό που τον ενδιαφέρει. Και δεν ανέβηκε η ΧΑ επειδή δεν προσέχαμε αρκετά και δεν περιφρουρούσαμε ή γιατί βαθιά μέσα μας είμαστε όλοι ρατσίσταροι. Στην τελική, σκεφτείτε το παιδιά, το 7% πήρανε σε ακραίες πολιτικοκοινωνικές συνθήκες, το 93% δηλαδή δεν είναι εκεί, ακόμα και με σοβαρά κοινωνικά προβλήματα ΔΕΝ φτάσαμε εκεί, ακόμα μειοψηφία είναι και μάλιστα αισχρή. Νομίζω ότι είναι πιο φρόνιμο να μην ταΐζουμε την πόλωση και να ψάχνουμε τους καλούς και τους κακούς. Τα μάτια μας ανοιχτά πρέπει να έχουμε, να προσπαθούμε να δούμε κάτω από την επιφάνεια και να μη χάσουμε τα αυτονόητα: την ανθρωπιά μας.

Κάπου χάθηκε ο ειρμός, δεν είμαι σίγουρος τι θέλω να πω, ίσως απλώς να προσθέσω τις σκέψεις μου.
Ελπίζω να είναι καταρχήν εύκολα αντιληπτό πως δεν υπονόησα πουθενά στο ποστ μου ότι ο Εθνικισμός ανέβηκε χάρης τον Πρασούλα ή τον όποιο Πρασούλα. Το "είδαν φως και μπήκαν" αλλά και το "εκμεταλλεύτηκαν καταστάσεις" μου κάνει. Και πριν την ΧΑ και μετά / τώρα.

Και αναφέρομαι στην ΧΑ γιατί τελικά ένα μεγάλο μέρος από όλη αυτή τη μυρμηγκοφωλιά που εξετάζουμε στη παρούσα κουβέντα, εκεί καταλήγει.

Επίσης νομίζω πως γίνομαι σαφής ειδικά με αυτό: "παρατηρώ το γενικό φαινόμενο και καταθέτω άποψη, ο καθένας εξαιρεί τον εαυτό του, αν το κρίνει αναγκαίο, ξέροντας την φάση του" πως ο σκοπός μου δεν είναι να τσουβαλιάσω τους ΠΑΝΤΕΣ, μα να παρατηρήσω το φαινόμενο. Φυσικά υπήρχαν - υπάρχουν και θαυμάσια παιδιά μέσα στη Metal φάση και στα 80ς, και στα 90ς και στα 00ς και τώρα. Πολύ φοβάμαι όμως πως δεν είναι ο κανόνας... Σε νοοτροπίες αναφέρομαι κυρίως.

Τέλος δεν στοχοποίησα κανέναν. Θα ήταν πολύ εύκολο να το κάνω αρχίζοντας από τη γειτονιά μου, την καφετέρια που πίνω καφέ κτλ, ατάκες της φάσης "δεν ήξερα την ΧΑ μέχρι το 2010" παίζουν φουλ. Είδα την ατάκα εδώ και την ανέφερα ως παράδειγμα. Ίσως έπρεπε να συμπληρώσω πως την ίδια ατάκα θα την ακούσεις για το οποιοδήποτε πολιτικό ή κοινωνικό ζήτημα... Λυπάμαι αλλά αυτή τη στιγμή μια εγκληματική οργάνωση είναι μέσα στη βουλή με την ψήφο κάποιων. Αν αυτό δεν είναι φαινόμενο ανησυχητικό δεν θέλω να σκεφτώ τι άλλο πρέπει να γίνει. Τα ποσοστά της ΧΑ βασίστηκαν σε έναν σεβαστό βαθμό στην άγνοια αρκετών. Είναι ποιο εύκολο να πουλήσεις το νέο φρούτο σε κάποιων που έχει παντελή άγνοια παρά σε κάποιον έστω και βασικά υποψιασμένο. Είμαι σίγουρος ότι ένα μεγάλο μέρος του κόσμου που ψήφισε / ψηφίζει ΧΑ, βασικά "ακόμα δεν ξέρει τι είναι".
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

WARLORD, Πρασούλας κ Ελληνικό κοινό

Δημοσίευση από Vic »

Εννοείται ότι δεν είπες ότι ο Πρασούλας συνεισέφερε στην άνοδο της ΧΑ, ούτε το πήρα προσωπικά, την ΧΑ την ξέρω από μικρός τι ήταν και μεγαλύτερος οι περισσότερες παρέες μου ήταν αντίφα. Απλά έχω μια ένσταση στην στοχοποίηση των ατόμων που δεν ήξεραν. Δεν είναι παράλογο που δεν ήξεραν και δεν τους κάνει επικίνδυνους η άγνοιά τους. Εγώ θα σου πω ότι το μεγάλο σοκ το έπαθα στην δεύτερη γύρα, που πιάσανε το 7%. Όταν έβγαινε ο άλλος με το "εγέρθητω", όταν χτύπαγε την Κανέλη ο άλλος λάιβ, όταν βγήκανε στην φόρα ότι είναι νεοναζί με την βούλα κλπ έλεγα ότι ο κόσμος που δεν ήξερε τώρα θα δει επιτέλους και θα πάψει η ιστορία με το "μα είναι εθνικιστές απλώς". Ε, τελικά ο κόσμος όχι μόνο τα είδε αλλά γούσταρε κιόλας. Ξύλο, τσαμπουκάς και μπινελίκια σε όσους γονάτισαν την Ελλάδα οικονομικά. Με λίγα λόγια, ένα 7% βαράει την γυναίκα του (ή δεν έχει θέμα) και η πολιτική του σκέψη φτάνει μέχρι "γαμήστε τους", όπου το "τους" αφορά όλους τους απέναντι. Δηλαδή τον άλλο. Όχι αυτόν. Κλασικά. Αλλά και στ'αρχίδια του αν είναι ναζί τελικά ο άλλος. 7%.

Έπεσα σε ταρίφα και του έλεγα "μπορώ να δεχτώ ότι είσαι πατριώτης και αγαπάς την πατρίδα σου αλλά να το ρίχνεις σε ναζί ρε φίλε δε γίνεται, αν είσαι Έλληνας τότε είσαι και προδότης!" Και μου άρχισε ότι "έτσι ήταν στα νιάτα τους", μετά "έχουν γίνει βήματα προς την σωστή κατεύθυνση" και γενικά επειδή με έβλεπε ανένδοτο, κατέληξε ότι "τουλάχιστον αυτοί υπερασπίζονται τα αυτονόητα της πατρίδας! Κανείς άλλος!" και γενικά κατέληξε ότι ούτε αυτός γουστάρει τα ναζιστικά αλλά "ρε φίλε κάποιος πρέπει να τα λέει στην βουλή, τόσα χρόνια μας γαμάνε, ας τους γαμήσει κάποιος", το οποίο συνοψίζει νομίζω το 6% των ψηφοφόρων της ΧΑ σήμερα. Αλλά το άτομο, όπως και ένας γνωστός μου που μου παραδέχτηκε ότι το έριξε ΧΑ, δεν ήταν εθνικοχουλιγκάνος ή "κάψτε τους ξένοι". Νομίζουν ότι έτσι υπερασπίζονται την πατρίδα τους από τους ξεπουλημένους. Είναι η πλατεία αγανακτισμένων που μετατράπηκε σε πλατεία απελπισμένων και αντιδράει (σαν μωρό παιδί) στην αριστερή ρητορεία (την ξέρετε, μην τα λέμε, όπου ο Έλληνας είναι ο πάτος της ανθρωπότητας περίπου) και πλέον στα αρχίδια της. Αν ας πούμε ο Καμμένος δεν είχε βγει και αυτός καρεκλολάγνος καριερίστας πολιτικάντης κωλοτούμπας θα έκαναν την δουλειά τους εκεί. Αλλά και αυτοί, όπως όλοι σχεδόν που ψηφίζουν εδώ που τα λέμε, ψάχνουν να βρουν το λιγότερο κακό, δεν υπάρχουν πολιτικοί να εμπνεύσουν. Προφανώς, αυτή η κοινωνία τέτοιους πολιτικούς βγάζει, συνεπώς, καταλήγω, πάλι ενδοσκόπηση του καθενός χρειάζεται, να κοιτάξει ο καθένας την δικιά του καμπούρα και να σταματήσει αυτό το ανελέητο κατηγορητήριο στον ανώνυμο και απρόσωπο Έλληνα, υπάρχει καθρέφτης σε κάθε σπίτι, ο καθένας να κάνει τα κουμάντα του. Εγώ πάντωςαντί να ξεγράφω φίλους και γνωστούς, τους παρουσιάζω ήρεμα (όσο μπορώ) γιατί να το ρίχνουν ΧΑ είναι πολιτική ξεφτίλα, ειδικά για πατριώτες.

Πάλι ξεκίνησα αλλιώς και κατέληξα αλλού αλλά τέλος πάντων.. Νομίζω πάντως πως τον ταρίφα τον προβλημάτισα γιατί του πέταξα και τα χριστιανικά τα δικά μου και τον έπιασα εντελώς απροετοίμαστο (όταν μπήκα με πέρασε για αναρχοτέτοιο) και ψιλοχαώθηκε οπότε στο τέλος εκεί οπου με άφησε σημείωνε βιβλία που του πρότεινα και ειλικρινά έφυγα με την εντύπωση ότι τον ταρακούνησα για την ΧΑ. Μπορεί και όχι, πάντως η κουβέντα κάτι άφησε. Και στους δυο μας. Καλύτερα από το στάνταρ "κλασικός μαλάκας ελληνάρας ταρίφας" και κράξιμο στο fb και περισσότερη πόλωση...
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Warlord Battle Choir MMXXIV”