Τι ακούτε τώρα;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν συμφωνώ ότι είναι όλα τα καλά κομμάτια στην αρχή, ας πούμε το Breathtaking είναι στο 7 και το φοβερό The best thing I never had στο 10. Είναι καλός δίσκος που αγγίζει ίσως και το 8/10 αλλά είναι σίγουρα ένα κλικ κάτω από τον πρώτο δίσκο του project. Όπως και να 'χει δεν μιλάμε για δίσκο αγγαρεία, κάθε άλλο. Μακάρι να προλάβουν να βγάλουν και τρίτο.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από rbrigade »

Lucifer's Hammer - Time Is Death (2018)
Βλέπω έχει παίξει σε εκπομπή της Lilith, η μπάντα είναι από την Χιλή, αλλά είναι αξιόλογη και νομίζω ηχητικά κινείται σε ένα πρώιμο US metal μονοπάτι (ας πούμε 1983-1985), με εμφανείς τις Maiden-nwobhm επιρροές. Τα φωνητικά θα μπορούσαν να είναι και καλύτερα, αλλά γενικά μετράει.

Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Starman »

Μετράει πάρα πολύ. Το ακούω σερί μια βδομάδα τώρα. Και τα προηγούμενα λένε εξίσου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Κυρ 14 Απρ 2019, 21:14 Lucifer's Hammer - Time Is Death (2018)
Βλέπω έχει παίξει σε εκπομπή της Lilith, η μπάντα είναι από την Χιλή, αλλά είναι αξιόλογη και νομίζω ηχητικά κινείται σε ένα πρώιμο US metal μονοπάτι (ας πούμε 1983-1985), με εμφανείς τις Maiden-nwobhm επιρροές. Τα φωνητικά θα μπορούσαν να είναι και καλύτερα, αλλά γενικά μετράει.

https://www.forgotten-scroll.net/metal- ... -is-death/

είχε πέσει στα χέρια μου κάποια στιγμή πέρυσι, τουμπανιασμένο NWOBHM. είχαν κάνει κάποια λάιβ κ με ANGELWITCH αν θυμάμαι καλά, αλλά μετά δεν άκουσα ξανά νέα τους :meh:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Αυτός ο ήχος στη κιθάρα κ αυτά τα "ξερακιανά" γκριπς δεν αντιγράφονται εύκολα:

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Starman »

Γερμανικό power helloween-ικής κοπής.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Starman »

Μεγάλη Δευτέρα σήμερα, μέρα κατάνυξης και είπα να ακούσω κλασικό μέταλ, το παλιό, το ορθόδοξο. Ξεκίνημα με την πρόσφατη επανακυκλοφορία των Panther. Δεν είναι μόνο η φωνάρα του Soto που το απογειώνει, είναι και αυτές οι κιθάρες που θερίζουν ακόμα και στα demo κομμάτια.


Καπάκι η ακρόαση του Annihilation Absolute των Cities.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Κυρ 14 Απρ 2019, 21:14 Lucifer's Hammer - Time Is Death (2018)
Βλέπω έχει παίξει σε εκπομπή της Lilith, η μπάντα είναι από την Χιλή, αλλά είναι αξιόλογη και νομίζω ηχητικά κινείται σε ένα πρώιμο US metal μονοπάτι (ας πούμε 1983-1985), με εμφανείς τις Maiden-nwobhm επιρροές. Τα φωνητικά θα μπορούσαν να είναι και καλύτερα, αλλά γενικά μετράει.

αρκετά δυνατό αλλα νομίζω ότι οι επιρροές είναι πιο κοντά στην Ευρώπη μεριά παρά Αμερική. Εμένα μου θύμισαν σε μεγάλο βαθμό τις generic ebony/mausoleum μπάντες.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από rbrigade »

Ας θυμηθούμε τα παλιά...

Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Starman »

Από τις κυκλοφορίες του Alone.

mTORR - North


Steel Shock - With Fire And Steel

Με μια πρώτη ακρόαση, το προηγούμενο μου φαίνεται καλύτερο. Το εξώφυλλο είναι μνημείο αισθητικής.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από Zippo190 »

ο απόλυτος λατρείας επέστρεψε


@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από vasilis2112 »



Ακούστε αυτό!
Μου θυμίζει λίγο Tarot, Hallas και παρόμοια βιντατζ αλλα με λιγότερα μέταλ στοιχεία. Διακρίνω ωραιεσ επιρροές από 1002 πραματα. The Doors, Pink Floyd, David Bowie, The Who, Uriah Heep, Jethro Tull, λίγο stoner, λίγο folk...
Πολύ ωραίο άλμπουμ!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Τι ακούτε τώρα;

Δημοσίευση από theBox »

vasilis2112 έγραψε: Δευ 29 Απρ 2019, 16:16

Ακούστε αυτό!
Μου θυμίζει λίγο Tarot, Hallas και παρόμοια βιντατζ αλλα με λιγότερα μέταλ στοιχεία. Διακρίνω ωραιεσ επιρροές από 1002 πραματα. The Doors, Pink Floyd, David Bowie, The Who, Uriah Heep, Jethro Tull, λίγο stoner, λίγο folk...
Πολύ ωραίο άλμπουμ!
Πιο πολυ κουλτουροεναλλακτικο θα το χαρακτηριζα, αλλά τα σπάει!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”