Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Απάντηση σε "αθώα" ερώτηση μου στην S.K. records γιατί κυκλοφορεί τους δίσκους της και σε κασέτα:
Shadow Kingdom Records It's a nostalgic form of analog. People enjoy the sound of a cassette over a CD or a digital file. Cassettes are for the analog diehards.
η ειλικρινής απάντηση θα έπρεπε να είναι: because they are cheap and suckers buy them.

γιατί ξέρετε, ο 22χρονός αμερικανός που μόλις έμαθε το "underground" αντιλαμβάνεται την διαφορά του digital με το analog.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Καταιγιστικός κ αναελεητορ Ζιπο. Αυτές ακριβώς ήταν κ οι δικές μου σκέψεις.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 18 Φεβ 2018, 10:08 η ειλικρινής απάντηση θα έπρεπε να είναι: because they are cheap and suckers buy them.
Δώσε πόνο! :D
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Καλά αυτό το ότι βγαίνουν καινούριες κυκλοφορίες σε κασέτες με ξεπερνά ως επίπεδο έκφρασης retro hype.

Θέλω να πω 1-2 λόγια για το κομμάτι του εξοπλισμού ήχου που έθιξε ο Silenius.
Φυσικά και υπάρχουν διαβαθμίσεις και διαφορές στην ποιότητα απόδοσης, οι οποίες έχουν να κάνουν με την εκάστοτε συσκευή αναπαραγωγής -CD player / πικάπ- σε συνδυασμό όμως με την χρήση σωστού ενισχυτή, καλωδίων και ηχείων. Τι να το κάνω το CD Player φέτα των 450 ευρώ αν έχω σκοπό να το βάλω στα ηχεία του PC; Τι να το κάνω το ακριβό πικάπ αν έχω σκοπό να το κοτσάρω επάνω στον ενισχυτή του home cinema που μου έδωσε η μάνα μου για να μην τις πιάνει χώρο;

Λύσεις και συνδυασμοί μπορούν να βρεθούν για όλα, αλλά ο κάθε συνδυασμός πρέπει να προκύπτει με βάση τις ανάγκες μας, τις συνθήκες κάτω από τις οποίες ακούμε μουσική, και φυσικά το πορτοφόλι μας. Συνεπώς η ευρύτερη τοποθέτηση «αν ακούς CD από DVD Player είναι σαν να μην τα ακούς», μπορεί να αναλυθεί και παραπάνω.

Είναι μεγάλο κεφάλαιο όλο αυτό και μάλιστα οδηγεί και σε ένα νέο χόμπι / παρακλάδι της μουσικής απόλαυσης, audiophile ένα πράγμα :) Και φυσικά έχει πολύ ζουμί, ενδιαφέρον, σου εγγυάται ώρες απόλαυσης και χεράκι βαθιά στην τσέπη. Μάλιστα μια εποχή ήταν και φετίχ -σπίτια με πανάκριβα setups από ανθρώπους που άκουγαν... μουσική από το ραδιόφωνο, anyway-.

Για κάποιον όμως που ακούει μουσική από ακουστικά την μισή μέρα εξαιτίας συνθηκών, μια χαρά είναι και το DVD Player, ή για κάποιον που θα βάλει να παίξουν ένα τυπικό σετ ηχείων σε ένα μικρό δωμάτιο. Τα λέω όλα αυτά για να τονίσω το δίπτυχο ανάγκες - συνθήκες.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Αυτές τις μαλακίες βλέπω και γκρινιάζω. Και το πρόβλημα δεν είναι με την Shadow Kingdom ή με την κάθε S.K. αλλά με τον κόσμο. Η S.K. είναι εταιρία και καλά κάνει, έχει ένα προϊόν και θέλει να το πουλήσει στην αγορά καθώς επίσης και να επηρεάσει την αγορά στον βαθμό που μπορεί. Προσέξτε και την απάντηση της: ούτε υπάρχει ζήτηση για κασέτα ούτε θέλουμε να υπάρχει σε όλα τα format αντίθετα αναφέρει ότι η κασέτα είναι το φορμάτ για όσους θέλουν τον αυθεντικό, ρεμπέτη, αληθινό, σωστό αναλογικό ήχο όχι τις ψηφιακές σαχλαμπουχλες των cd. Μιλάμε για τον diehard κόσμο και φυσικά εσύ οπαδέ δεν είσαι απλά ένας ανώνυμος ακροατής αλλά ένας diehard οπαδός που δεν μασάει από τα ψηφιοποιημένα σκουπίδια αλλά έχει ιδιαίτερη αντίληψη της μουσικής.

Επίσης δεν αντέχω και θα πω και το εξής: underground με ΧΟΡΗΓΟΥΜΕΝΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΚΤΥΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΚΤΥΩΣΗΣ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ για να το βλέπει η Σούλα και ο Σάκης που ξαφνικά την είδαν μέταλλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 18 Φεβ 2018, 16:13 Αυτές τις μαλακίες βλέπω και γκρινιάζω. Και το πρόβλημα δεν είναι με την Shadow Kingdom ή με την κάθε S.K. αλλά με τον κόσμο. Η S.K. είναι εταιρία και καλά κάνει, έχει ένα προϊόν και θέλει να το πουλήσει στην αγορά καθώς επίσης και να επηρεάσει την αγορά στον βαθμό που μπορεί. Προσέξτε και την απάντηση της: ούτε υπάρχει ζήτηση για κασέτα ούτε θέλουμε να υπάρχει σε όλα τα format αντίθετα αναφέρει ότι η κασέτα είναι το φορμάτ για όσους θέλουν τον αυθεντικό, ρεμπέτη, αληθινό, σωστό αναλογικό ήχο όχι τις ψηφιακές σαχλαμπουχλες των cd. Μιλάμε για τον diehard κόσμο και φυσικά εσύ οπαδέ δεν είσαι απλά ένας ανώνυμος ακροατής αλλά ένας diehard οπαδός που δεν μασάει από τα ψηφιοποιημένα σκουπίδια αλλά έχει ιδιαίτερη αντίληψη της μουσικής.

Επίσης δεν αντέχω και θα πω και το εξής: underground με ΧΟΡΗΓΟΥΜΕΝΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΚΤΥΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΚΤΥΩΣΗΣ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ για να το βλέπει η Σούλα και ο Σάκης που ξαφνικά την είδαν μέταλλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Είμαι στο σωστό φόρουμ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Εγώ για την κασέτα δεν μπορώ να κατανοήσω πως έχει φτάσει στο επίπεδο του cult. Παλιότερα ήταν η λύση ανάγκης -σε μεγάλο βαθμό- για να ακούσουμε πολλά πράγματα που δεν μπορούσαμε ή δεν βρίσκαμε να αγοράσουμε και εξυπηρετούσε τον σκοπό της πρακτικά και τίμια. Επίσης η κασέτα ως format, είχε το φτηνότερο -για μια εποχή- μέσο αναπαραγωγής, οπότε λογικό και οι επίσημες κυκλοφορίες να βγαίνουν σε κασέτα.

Δεν τα γράφω όλα αυτά έχοντας κάτι αρνητικό με την κασέτα προς θεού και πως θα μπορούσα. Έχω όμως πολλά αρνητικά με αυτό το ψευτοhype της τρουίλας σε επίπεδο format -θα ξεράσω-.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Xstroyer »

Σωστός σε όλα, μέχρι στιγμής, ο Ζίππο.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

CountRaven έγραψε: Κυρ 18 Φεβ 2018, 16:28 Εγώ για την κασέτα δεν μπορώ να κατανοήσω πως έχει φτάσει στο επίπεδο του cult.

Έχω την αίσθηση ότι η όλη φαση ξεκίνησε απο το black πριν μερικά χρόνια (τέλη 2010). Πολλές μπάντες - κυρίως projectακια του ενός/μισού δίσκου - ηχογραφούσαν σε εντελώς DIY φάση και κατέληγαν να βγάζουν κασέτες με "χειροτεχνήματα" (custom θηκες, εξώφυλλα στο χέρι κλπ). Ο λόγος; Αφενώς γιατί ήταν εύκολο να "κόψουν" κόπιες και αφετέρου γιατί είχαν πολύ μικρό κοινό που δε θα δικαιολογούσε κοπή σε CD. Ε, κ όπως και να το κάνουμε διατηρούσε κ λίγο την καλτίλα του tape trading που γίνονταν παλιά στο black metal πριν αυτό γίνει mainstream κλπ. Φαντάζομαι ότι κάποια στιγμή θα κόλλησαν κα οι δικοί μας από αυτή τη μόδα, που πλέον τείνει να γίνει "στανταρντ" (βλέπε κυκλοφορία σάξον σε κασσέτα).

Κατανοώ ότι είναι πιο οικονομική λύση για κάποιους, αλλά ακόμα κ αυτή η δικαιολογία καταρρέι όταν μπορείς να πληρώσει 20-30% λιγότερο απο τη κασσέτα, να κατεβάσεις τη ψηφιακή κόπια του άλμπουμ κ να τα περάσεις στο mp3 σου ή να τα κάψεις σε ένα CD.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Ναι αλλά με καμμένο cd δεν είσαι original old school true metaller! Ενώ με κασσετούλα πρώτη μούρη!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Κατανοώ ότι είναι πιο οικονομική λύση για κάποιους,
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Κατανοώ ότι είναι πιο οικονομική λύση για κάποιους
Η κασέτα; Δεν νομίζω. Ούτε σε επίπεδο ακρόασης, ούτε σε επίπεδο παραγωγής.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

CountRaven έγραψε:
Κατανοώ ότι είναι πιο οικονομική λύση για κάποιους
Η κασέτα; Δεν νομίζω. Ούτε σε επίπεδο ακρόασης, ούτε σε επίπεδο παραγωγής.
Πιο πολύ για τον ακροατή εννοούσα, πχ νέο Saxon original με 7€. Σπαρταραει ατσάλι [emoji2][emoji2]
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Συμπλήρωσα και αυτό:


Είναι οικονομικότερο να βγάλεις τη δουλειά σου σε κασέτα έστω DIY από ότι σε ένα απλό CD-r. Με τίποτα.

Και για άκουσμα; Είναι φτηνότερο να γράψεις σήμερα ένα άλμπουμ σε κασέτα; Δεν νομίζω. Μια άγραφη κασέτα σήμερα κοστίζει από ένα super market -αν βρεις- όσο μια κορίνα με 10 άγραφα CD. Με την ίδια τιμή βρίσκεις και USB stick.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Scrollkeeper έγραψε: Δευ 19 Φεβ 2018, 23:02
CountRaven έγραψε:
Κατανοώ ότι είναι πιο οικονομική λύση για κάποιους
Η κασέτα; Δεν νομίζω. Ούτε σε επίπεδο ακρόασης, ούτε σε επίπεδο παραγωγής.
Πιο πολύ για τον ακροατή εννοούσα, πχ νέο Saxon original με 7€. Σπαρταραει ατσάλι [emoji2][emoji2]
Θέλω να είμαι μπροστά που ο Σούλης ο μέταλλος με το κομμένο μπλουζάκι Stalker θα ψάχνει τα πράγματα της γιαγιάς του για το παλιό κασετόφωνο (το διπλό για να κάνει και tape trading) και μετά να εξηγεί στον μεγάλο του αδελφό πως είναι analog diehard fan, ότι η κασέτα έχει πιο φυσικό ήχο και ότι εκείνος δεν ξέρει από αυτά.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”