Ήταν τα 80ς η χρυσή εποχή του Epic Metal;

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ήταν τα 80ς η χρυσή εποχή του Epic Metal;

Δημοσίευση από CountRaven »

Σήμερα άκουγα πάλι το λατρεμένο μου Domine ντεμπούτο στον δρόμο για την εργασία μου.

Για το άλμπουμ και το impact του δεν χρειάζεται να ξαναγράψω.

Χρειάζεται όμως να αναφέρω μια σκέψη που μου πέρασε από το μυαλό.

Πολλά αριστουργήματα του επικού ήχου όπως Doomsword ντεμπούτο και δισκάρες από Domine, Solstice κτλ βγήκαν στα 90ς....

Ο προβληματισμός μου είναι ο
εξής λοιπόν:

Τελικά ήταν τα 80ς η χρυσή εποχή του Epic Metal ή όχι;

Γνωμούλες...
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ήταν τα 80ς η χρυσή εποχή του Epic Metal;

Δημοσίευση από theBox »

Το 1996 κυκλοφόρησε ο επικότερος δισκος στην ιστορία της ανθρωπότητας. Αναφερομαι προφανως στο Starfire burning upon the Ice-veiled throne of ultima Thule των Bal-sagoth. ΠΟΙΟΑ επικ 80ς μου τσαμπουνατε; Αυτες είναι αντιλήψεις για μανογουόριορς... :P

Επίσης ναι, domine, doomsword, marriage-invictus κ.ο.κ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ήταν τα 80ς η χρυσή εποχή του Epic Metal;

Δημοσίευση από CountRaven »

Starfire burning upon the Ice-veiled throne of ultima Thule των Bal-sagoth.
Θα είχες καλή κάρτα γραφικών εσύ το 1996, σίγουρα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ήταν τα 80ς η χρυσή εποχή του Epic Metal;

Δημοσίευση από theBox »

Baldurs gate και fallout εμπλοκη....Α και warcraft 2...του οποιου το soundrack ηταν ιδιο με τα πληκτρα των bal sagoth.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ήταν τα 80ς η χρυσή εποχή του Epic Metal;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Τα 80ς έβαλαν τον σπόρο και είχαν κυκλοφορίες που είναι ίσως οι καλύτερες του είδους, ήταν μεμονωμένες, κ έπασχαν στο κομμάτι δημοτικότητας. Στα 90ς αναπτύχθηκε το "είδος" καθώς οι μπάντες επέλεγαν συνειδητά να παίξουν το συγκεκριμένο ιδίωμα.

υγ: μόνο Diablo το 1996 :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Ήταν τα 80ς η χρυσή εποχή του Epic Metal;

Δημοσίευση από Starman »

Για μένα που η επαφή μου με τον κόσμο του μέταλ ξεκινάει το 1982, φυσικά και είναι η χρυσή εποχή. Μόνο και μόνο το απίστευτο σερί των Manowar που όρισε όλο το ιδίωμα, φθάνει. Από κει και πέρα ενδεικτικά αναφέρω δέκα επικές μπάντες των 80s με δίσκους ορόσημα:
Heavy Load – Metal Conquest, Death Or Glory, Stronger Than Evi
Savatage – Hall Of The Mountain King
Virgin Steele – Noble Savage, Age Of Consent
Liege Lord – Freedom’s Rise
Omen – Battle Cry, Warning Of Danger, The Curse
Brocas Helm – Into Battle, Black Death
Warlord – Deliver Us, And The Cannons Of Destruction Has Begun
Manilla Road – Crystal Logic, Open The Gates, The Deluge, Mystification
Cirith Ungol – άπαντα
Legend – From The Fjords
Εννοείται προσκυνώ τα έπη που κυκλοφόρησαν τις επόμενες δεκαετίες και αναφέρατε παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ήταν τα 80ς η χρυσή εποχή του Epic Metal;

Δημοσίευση από Priamos »

Ρε πλάκα με κάνετε;!;! :S Δεν ντρεπεσθε να βλασφημειτε; Ο Starman σας εξήγησε το γιατί, και θα μπορούσαμε να προσθέσουμε άπειρα ακόμα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ήταν τα 80ς η χρυσή εποχή του Epic Metal;

Δημοσίευση από CountRaven »

Priamos έγραψε: Τετ 19 Ιουν 2019, 19:02 Ρε πλάκα με κάνετε;!;! :S Δεν ντρεπεσθε να βλασφημειτε; Ο Starman σας εξήγησε το γιατί, και θα μπορούσαμε να προσθέσουμε άπειρα ακόμα.
Όπως;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ήταν τα 80ς η χρυσή εποχή του Epic Metal;

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Μετράνε μόνο μπάντες που ήταν γνωστές κ ζούσαν τη φάση τότε, ή κ κυκλοφορίες που ανακαλύφθηκαν χρόνια μετά;
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ήταν τα 80ς η χρυσή εποχή του Epic Metal;

Δημοσίευση από Priamos »

CountRaven έγραψε: Τετ 19 Ιουν 2019, 19:16
Priamos έγραψε: Τετ 19 Ιουν 2019, 19:02 Ρε πλάκα με κάνετε;!;! :S Δεν ντρεπεσθε να βλασφημειτε; Ο Starman σας εξήγησε το γιατί, και θα μπορούσαμε να προσθέσουμε άπειρα ακόμα.
Όπως;
Ρε μη βάζετε να μετρήσω τα αστέρια στον ουρανό!
Υπήρχαν επικά αριστουργήματα στα 90'ς, ακόμα και στα 00'ς και 10'ς (αν και αισθητά λιγότερα), αλλά τα 80ς ήταν απλησίαστα στο επικό μέταλ. Στη λίστα μου με τα 100 αγαπημένα μου επικά άλμπουμ/κομμάτια όλων των εποχών η αναλογία θα πήγαινε 75% από 80ς, και 25% από όλες τις άλλες δεκαετίες.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ήταν τα 80ς η χρυσή εποχή του Epic Metal;

Δημοσίευση από apeitharxos »

CountRaven έγραψε: Τετ 19 Ιουν 2019, 19:16
Priamos έγραψε: Τετ 19 Ιουν 2019, 19:02 Ρε πλάκα με κάνετε;!;! :S Δεν ντρεπεσθε να βλασφημειτε; Ο Starman σας εξήγησε το γιατί, και θα μπορούσαμε να προσθέσουμε άπειρα ακόμα.
Όπως;
Σχεδόν οτιδήποτε έχει κυκλοφορήσει από USPM μέχρι και μέσα '90s...Στην πραγματικότητα μόνο τότε υπήρξε μαζική παραγωγή του είδους: Πολλές και καλές κυκλοφορίες...
Μπορεί δίσκοι όπως των doomsword ή των domine να επαναπροσδιόρισαν το είδος, πολύ σωστά το αναφέρατε, αλλά στην Ευρώπη μαζική παραγωγή επών δεν είχαμε ποτέ, αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο να συμβεί...
Και πάλι θεωρώ πως η πλειοψηφία των σημερινών καλών κυκλοφοριών από την αμερική έρχεται, αλλά δεν είναι πάντα epic metal αυτές, και σχεδόν ποτέ δεν αγγίζουν τις '80s κυκλοφορίες ποιοτικά...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Ήταν τα 80ς η χρυσή εποχή του Epic Metal;

Δημοσίευση από Priamos »

Με αφορμη τη συζητηση, εβαλα το Stormbringer Ruler (Domine) που ειχα χρονια να ακουσω. Συνειδητοποιησα οτι :
α) Το ειχα απιστευτα αδικησει και υποτιμησει, γιατι ειναι πολυ ωραιος δισκος και εγω τον θυμομουν ως απλα συμπαθητικο, και
β) Μας εχουν λειψει πολυ.

ΥΓ. Το τελευταιο, παντως, με ειχε απογοητευσει και δεν το εχω πλεον για να του δωσω δευτερη ευκαιρια, γιατι το ανταλλαξα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ήταν τα 80ς η χρυσή εποχή του Epic Metal;

Δημοσίευση από theBox »

Θα ηταν παραλογο να πουμε οτι στα 90ς το επικ μεταλ συγκεκριμενοποιήθηκε και "ραφιναριστηκε" περαιτέρω, θερίζοντας τους σπόρους που φυτευτηκαν στα 80ς;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Ήταν τα 80ς η χρυσή εποχή του Epic Metal;

Δημοσίευση από Starman »

Priamos έγραψε: Πέμ 20 Ιουν 2019, 20:14 Με αφορμη τη συζητηση, εβαλα το Stormbringer Ruler (Domine) που ειχα χρονια να ακουσω. Συνειδητοποιησα οτι :
α) Το ειχα απιστευτα αδικησει και υποτιμησει, γιατι ειναι πολυ ωραιος δισκος και εγω τον θυμομουν ως απλα συμπαθητικο, και
β) Μας εχουν λειψει πολυ.

ΥΓ. Το τελευταιο, παντως, με ειχε απογοητευσει και δεν το εχω πλεον για να του δωσω δευτερη ευκαιρια, γιατι το ανταλλαξα.
Έτσι όπως τα περιγράφεις ρε Πρίαμε, έχω την εντύπωση πως ότι έβγαλαν οι Domine το σύγκρινες υποσυνείδητα με το Champion Eternal και μοιραία θα ήταν χαμένο. Κατά τη γνώμη μου ποτέ δεν απογοήτευσαν, απλά ήταν τέτοιο το εκτόπισμα του ντεμπούτου που στα υπόλοιπα δεν δόθηκε η απαραίτητη προσοχή γιατί με το πρώτο άκουσμα φάνταζαν υποδεέστερα.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ήταν τα 80ς η χρυσή εποχή του Epic Metal;

Δημοσίευση από theBox »

Παντώς ΑΥΤΟ (και ίσως μονο αυτό) κοιτάει κατάματα το ντεμπούτο, χωρίς ντροπη.

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”