OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από CountRaven »

Λίγα με τον Sin Boy. Άντε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από theBox »

Κατανοητό. Απο εμένα όλα κούλ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Bulbus
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 20:45

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από Bulbus »

rbrigade έγραψε: Κυρ 23 Ιουν 2019, 00:35 Δεν μπορώ να το αναλύσω περισσότερο χωρίς να ακουστεί προσβλητικό ή εξυπνακίστικο και δασκαλίστικο. Αλλά κάτι δεν πάει καλά.
Η πραγματικότητα ειναι ότι δεν δύνασαι να το αναλύσεις . Γιατί ειναι κατι το υποκειμενίκο . Υπάρχουν αρκετές ομορφιές για όλους :)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Κυρ 23 Ιουν 2019, 01:09 Δεν είναι θέμα αλαζονείας, αν ας πούμε δεν ήσουν ''προκλητικά'' αιρετικός σε 5/6 δεν θα έκανα σχόλιο, η massive απόκλιση μου έκανε τρελλή εντύπωση. Όλοι μας αν φτιάξουμε μια αντίστοιχη λίστα θα έχουμε αποκλίσεις από τις ιερές αγελάδες, απλά όχι σε τέτοιον βαθμό. Είναι λες και δεν νιώθεις καθόλου με 80's metal. Τέλοσπαντων, εγώ όλα αυτά δεν τα λέω για να προσβάλω εσένα ή οποιονδήποτε άλλον (εδώ δεν έχω θέμα αν ακούει ο άλλος τσιφτετέλια, θα έχω αν προτιμάει τα 90's metal;) και θα ξανατονίσω ότι όταν αρχίζω και γίνομαι ''κράχτης'' δεν κράζω άτομα, αλλά τα λεγόμενά τους. Δεν το λέω σαν δικαιολογία για να μπορώ να λέω ότι ναναι και να είμαι στο απυρόβλητο, απλά κάποια πράγματα μην τα παίρνετε και πολύ στο προσωπικό, στο ένα τοπικ μπορεί να ''σφάζομαι'' με κάποιον και στο αποκάτω να είμαι αγκαλιές και φιλιά, πολλές φορές δεν θυμάμαι καν ποιος έχει πει τι και αυτό που είναι απολύτως σίγουρο είναι ότι δεν κρατάω μανιάτικο αν κάποιος μου την είπε στο ένα τόπικ για να του την πω στο άλλο.
Thank you, Next φάση δηλαδή;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από rbrigade »

Bulbus έγραψε: Κυρ 23 Ιουν 2019, 01:15
rbrigade έγραψε: Κυρ 23 Ιουν 2019, 00:35 Δεν μπορώ να το αναλύσω περισσότερο χωρίς να ακουστεί προσβλητικό ή εξυπνακίστικο και δασκαλίστικο. Αλλά κάτι δεν πάει καλά.
Η πραγματικότητα ειναι ότι δεν δύνασαι να το αναλύσεις . Γιατί ειναι κατι το υποκειμενίκο . Υπάρχουν αρκετές ομορφιές για όλους :)
Δεν μπορώ=δεν δύναμαι

Όντως ξεκίνησα να γράφω κάποια εξήγηση, αλλά όπως λες δεν έβγαινε, δεν περπάταγε με τις προϋποθέσεις που ήθελα (να μην ακουστεί προσβλητικό ή εξυπνακίστικο και δασκαλίστικο). Είναι μεγάλη συζήτηση αυτό το υποκειμενικό Vs αντικειμενικό, έχει ήδη γίνει νομίζω και σε αυτό το φόρουμ και δεν χρειάζεται να τα ξαναλέμε. Σαφώς και υπάρχουν ομορφιές για όλους, σαφώς και υπάρχουν διαφωνίες.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από rbrigade »

CountRaven έγραψε: Κυρ 23 Ιουν 2019, 01:16
rbrigade έγραψε: Κυρ 23 Ιουν 2019, 01:09 Δεν είναι θέμα αλαζονείας, αν ας πούμε δεν ήσουν ''προκλητικά'' αιρετικός σε 5/6 δεν θα έκανα σχόλιο, η massive απόκλιση μου έκανε τρελλή εντύπωση. Όλοι μας αν φτιάξουμε μια αντίστοιχη λίστα θα έχουμε αποκλίσεις από τις ιερές αγελάδες, απλά όχι σε τέτοιον βαθμό. Είναι λες και δεν νιώθεις καθόλου με 80's metal. Τέλοσπαντων, εγώ όλα αυτά δεν τα λέω για να προσβάλω εσένα ή οποιονδήποτε άλλον (εδώ δεν έχω θέμα αν ακούει ο άλλος τσιφτετέλια, θα έχω αν προτιμάει τα 90's metal;) και θα ξανατονίσω ότι όταν αρχίζω και γίνομαι ''κράχτης'' δεν κράζω άτομα, αλλά τα λεγόμενά τους. Δεν το λέω σαν δικαιολογία για να μπορώ να λέω ότι ναναι και να είμαι στο απυρόβλητο, απλά κάποια πράγματα μην τα παίρνετε και πολύ στο προσωπικό, στο ένα τοπικ μπορεί να ''σφάζομαι'' με κάποιον και στο αποκάτω να είμαι αγκαλιές και φιλιά, πολλές φορές δεν θυμάμαι καν ποιος έχει πει τι και αυτό που είναι απολύτως σίγουρο είναι ότι δεν κρατάω μανιάτικο αν κάποιος μου την είπε στο ένα τόπικ για να του την πω στο άλλο.
Thank you, Next φάση δηλαδή;
Πάω να το σώσω αλλά μάλλον είμαι thankyounexted
Άβαταρ μέλους
Bulbus
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 20:45

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από Bulbus »

rbrigade έγραψε: Κυρ 23 Ιουν 2019, 01:22
Bulbus έγραψε: Κυρ 23 Ιουν 2019, 01:15
rbrigade έγραψε: Κυρ 23 Ιουν 2019, 00:35 Δεν μπορώ να το αναλύσω περισσότερο χωρίς να ακουστεί προσβλητικό ή εξυπνακίστικο και δασκαλίστικο. Αλλά κάτι δεν πάει καλά.
Η πραγματικότητα ειναι ότι δεν δύνασαι να το αναλύσεις . Γιατί ειναι κατι το υποκειμενίκο . Υπάρχουν αρκετές ομορφιές για όλους :)
Δεν μπορώ=δεν δύναμαι

Όντως ξεκίνησα να γράφω κάποια εξήγηση, αλλά όπως λες δεν έβγαινε, δεν περπάταγε με τις προϋποθέσεις που ήθελα (να μην ακουστεί προσβλητικό ή εξυπνακίστικο και δασκαλίστικο). Είναι μεγάλη συζήτηση αυτό το υποκειμενικό Vs αντικειμενικό, έχει ήδη γίνει νομίζω και σε αυτό το φόρουμ και δεν χρειάζεται να τα ξαναλέμε. Σαφώς και υπάρχουν ομορφιές για όλους, σαφώς και υπάρχουν διαφωνίες.
Δεν δύνασαι = δεν έχεις την δυνατότητα.
Διαφωνίες φυσικό είναι να υπαρχουν, και πάθος ακόμα , όταν αφορά τα πράγματα που αγαπάμε. Αλλά πραγματκά , δεν μπορείς να "ζυγίσεις" με καλλιτεχνικά κριτήρια την μουσική και να ορίσεις την αποψη σου ως αδιάβλητο γεγονός. Είναι αμέτρητες οι παράμετροι. Ο καθένας ότι του τραγουδά καλύτερα μέσα του και οι διαφωνίες το νέκταρ κάθε μεταλλικού φόρουμ :D
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από theBox »

Bulbus έγραψε: Κυρ 23 Ιουν 2019, 01:32 και οι διαφωνίες το νέκταρ κάθε μεταλλικού φόρουμ :D
ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ για αυτο! :P
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από asgardlord »

Το Land of the Free είναι ένας από τους καλύτερους δίσκους που έχουν βγει ποτέ ανεξαρτήτως ιδιώματος.

Αλλά απ' την άλλη οι Helloween είναι μια από τις μεγαλύτερες μαζώξεις ταλέντων στην ιστορία της μουσικής.

Θα πω Helloween λόγω μεγαλύτερης ποσότητας δισκάρων και αντοχής στο χρόνο συγκριτικά! Μη ξεχνάμε πως και μετά τον Kai, κυκλοφορίες όπως Dark Ride και Better than Raw δεν είναι αμελητέες!
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 658
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από Aphelian »

Με πολυ πολυ πολυ σκεψη θα πω Helloween καθως τα 2 Keeper και το Land of the Free τα θεωρω οτι καλυτερο εχει κυκλοφορησει στο ειδος (και γενικοτερα ειναι μεσα στα Χ αγαπημενα μου album), αλλα οι Gamma Ray δεν εχουν αλλο album που να μου μιλησε οσο το Land of the Free.

Επισης ο Kiske ειναι ενα απο τα 3 μελη στην "Αγια Τριαδα" τραγουδιστων που ειχα μεγαλωνοντας, του εχω/ειχα τεραστια αδυναμια και το ταβανι που ορισε στα Keeper εμαθε μια ολοκληρη γενια τραγουδιστων πως να τραγουδανε και οι κλωνοι του υπηρξαν ΑΠΕΙΡΟΙ (μερικες φορες με πολυ καλα αποτελεσματα να προσθεσω!).

Οπως σωστα αναφερθηκε ο πραγματικος νικητης εδω περα ειναι ο Kai.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από Zippo190 »

ΝΑΙ ΡΕ ΘΑ ΤΟ ΠΩ:

Living in hysteria >> Keeper of the seven keys
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από asgardlord »

Zippo190 έγραψε: Τρί 25 Ιουν 2019, 23:34 ΝΑΙ ΡΕ ΘΑ ΤΟ ΠΩ:

Living in hysteria >> Keeper of the seven keys
Χμμμ, εγώ θα πω πως ομώνυμο, flashes of steel και gate of heaven κοντράρουν άνετα οποιαδήποτε σύνθεση στο Keeper και γενικά ισοπαλία!

Τώρα αν βέβαια βάλουμε κανένα Running Wild "Death or Glory" in the mix μάλλον σκουπίζει το θρέντ :fire: :iouiou: :pasok: :twisted:
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από rbrigade »

Μεγάλη λατρεία οι Heaven's Gate των δύο πρώτων δίσκων και ειδικά του Living in hysteria. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι δεν χρειάζεται να είσαι επιδραστικός για να είσαι γαμάτος!
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από LuciferSteele »

και οι δύο μπάντες του θέματος έχουν ξεφουσκώσει μέσα μου με τα χρόνια σαν φτηνό στρώμα από τα τζάμπο
κάτι που δεν έχει γίνει με Heaven's Gate βέβαια
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 538
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

OBC vol. 2: HELLOWEEN ή GAMMA RAY

Δημοσίευση από Vic »

Γαμάνε οι Heaven's Gate αλλά 3.5 πρώτα Helloween και 6 πρώτα Gamma Ray για μένα είναι στο πάνθεον.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”