Η Καλύτερη/ποιοτικότερη Metal Μπάντα

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Η Καλύτερη/ποιοτικότερη Metal Μπάντα

Δημοσίευση από castledemon »

Ήρθε η ώρα να αποφασίσουμε ποια είναι η καλύτερη και πιο ποιοτική METAL μπάντα στην ιστορία του METAL!!

Όροι:
- Έχει κυκλοφορήσει τουλάχιστον 4 full length album
- ΚΑΘΕ κυκλοφορία είναι του 8/10 ή παραπάνω

Δεν έχει σημασία αν έχουν γράψει αριστουργηματα ή μνημειωδης δίσκους.
Έστω και μια μέτρια ή κακή κυκλοφορία τους πετάει εκτός. Επομένως εύκολα μπορούμε να απορριψουμε κλασικές μπάντες όπως Metallica (St Anger), Maiden (Virtual VI - και μην ακούω μαλακιες για κλασικό άλμπουμ), Manowar, Virgin Steele κτλ κτλ

Η ιδέα μου ήρθε ακούγοντας Solitude Aeturnus σήμερα και είναι η πρώτη μπάντα που πιστεύω αξίζει να μπει σε αυτό το πάνθεον.
Μετα θα έβαζα και Nevermore. Μία κυκλοφορία μπορώ να σκεφτώ μονο του 7-7.5 αλλά το στρογγυλοποιω σε 8 μόνο γιατι είναι Warel Dane και Loomis, δεν πάει κάτω από 8...

Όταν τις συγκεντρωσουμε όλες, θα ψηφίσουμε την υπέρτατη, την πιο συνεπη σε υψηλές βαθμολογίες.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Η Καλύτερη/ποιοτικότερη Metal Μπάντα

Δημοσίευση από Starman »

Οι περιορισμοί σου κάνουν το παιχνίδι αρκετά δύσκολο, καθώς όλες οι μεγάλες μπάντες όλο και σε κάποιο ατόπημα θα έχουν πέσει στην καριέρα τους, αν και αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό για τον καθένα. Πιστεύω ότι οι Σουηδοί Wolf έχουν θέση εδώ, καθώς θεωρώ όλες τους τις κυκλοφορίες τουλάχιστον πολύ καλές.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Η Καλύτερη/ποιοτικότερη Metal Μπάντα

Δημοσίευση από theBox »

Γουστάρω!

Μια σκεψη μονο...ειναι διαφορετικο να εχεις 15 αλμπουμς απο το να εχεις 6. Και οι δυο περιπτώσεις ειναι πανω απο 4 αλλά ο μικρός ευνοείται υπερμετρα.
Ισως θα ήταν πιο δίκαιο να πουμε 4 ή 5 αλμπουμ σερι 9αρια-10αρια, αλλα τοτε θα εβγαιναν οι maiden με συνοπτικες.

Σε καθε περιπτωση, όπως ειναι τωρα οι κανόνες, πρωτοι που μου ερχονται στο μυαλο ειναι Satan, Mercyful Fate, Sieges even και Symphony X (ισως). Θα μου έρθουν κι αλλοι...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Η Καλύτερη/ποιοτικότερη Metal Μπάντα

Δημοσίευση από castledemon »

theBox έγραψε:Γουστάρω!

Μια σκεψη μονο...ειναι διαφορετικο να εχεις 15 αλμπουμς απο το να εχεις 6. Και οι δυο περιπτώσεις ειναι πανω απο 4 αλλά ο μικρός ευνοείται υπερμετρα.
Ισως θα ήταν πιο δίκαιο να πουμε 4 ή 5 αλμπουμ σερι 9αρια-10αρια, αλλα τοτε θα εβγαιναν οι maiden με συνοπτικες.

Σε καθε περιπτωση, όπως ειναι τωρα οι κανόνες, πρωτοι που μου ερχονται στο μυαλο ειναι Satan, Mercyful Fate, Sieges even και Symphony X (ισως). Θα μου έρθουν κι αλλοι...
Ας το παίξουμε έτσι τώρα, και ίσως το αλλάξουμε στην πορεία για μπάντες με μεγάλη δισκογραφία, να δώσουμε πχ δικαίωμα για ένα ατοπημα ανά 7-8 άλμπουμ ή κάτι τέτοιο

Είναι μεν αρκετά περιοριστικο αλλά αυτό είναι και το νόημα, άλλωστε ψάχνουμε την καλύτερη και συνεπεστερη μπάντα

Riot χωράνε εδώ νομίζω.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Η Καλύτερη/ποιοτικότερη Metal Μπάντα

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Οι RUSH και οι Fates Warning είναι οι πρώτοι που μου έρχονται στο μυαλό.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Η Καλύτερη/ποιοτικότερη Metal Μπάντα

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

✝ Ε Ξ Ο Ρ Ι Σ Τ Ο Ι ✝
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Η Καλύτερη/ποιοτικότερη Metal Μπάντα

Δημοσίευση από theBox »

vasilis2112 έγραψε: Δευ 24 Ιουν 2019, 22:35 Οι RUSH και οι Fates Warning είναι οι πρώτοι που μου έρχονται στο μυαλό.
Fates σκεφτηκα κι εγω αλλά δεν ειμαι σιγουρος οτι ντεμπουτο και FWX ειναι απο 8 και πάνω. Τα άλλα ολα προφανως ειναι.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Η Καλύτερη/ποιοτικότερη Metal Μπάντα

Δημοσίευση από rbrigade »

Με τους όρους που μπήκαν οι Warlord παίζουν μόνοι σε άδειο γήπεδο. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Η Καλύτερη/ποιοτικότερη Metal Μπάντα

Δημοσίευση από Priamos »

Ρε με δουλευετε;!!;; Η απαντηση ειναι προφανης (ειδικα αν κλεψουμε λιγο για να μην ερχεται η επιλογη μας σε συγκρουση με τους αυστηρους ορους που εθεσε ο καστροδαιμονας ;) ): Warlord/Lordian Guard!!!
ΥΓ. Με προλαβε για δευτερολεπτα ο Τσοβολας!! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Η Καλύτερη/ποιοτικότερη Metal Μπάντα

Δημοσίευση από Starman »

Μαζί σας, αν το Deliver Us το θεωρήσουμε full length. Αδιαπραγμάτευτη ποιότητα.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Η Καλύτερη/ποιοτικότερη Metal Μπάντα

Δημοσίευση από Priamos »

Starman έγραψε: Δευ 24 Ιουν 2019, 23:24 Μαζί σας, αν το Deliver Us το θεωρήσουμε full length. Αδιαπραγμάτευτη ποιότητα.
Για αυτο εβαλα Lordian Guard, για να μην υπαρχουν περιθωρια διαφυγης! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Η Καλύτερη/ποιοτικότερη Metal Μπάντα

Δημοσίευση από theBox »

Χα! Σκεφτηκα κι εγω να το προτεινω αλλα ειπα οτι θα ηταν κλεψια να θεωρηθει μια μπάντα αντι για δυο...Αν περασει, το ψηφίζω κι εγω δαγκωτο.

edit. Α ναι, αν μετρησει για αλμπουμ το deliver us, τοτε βγαινουν 4 μονο απο warlord, μια χαρα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Η Καλύτερη/ποιοτικότερη Metal Μπάντα

Δημοσίευση από Starman »

Είτε "κλέψουμε" είτε όχι είναι το απόλυτο φαβορί μέχρι τώρα.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Η Καλύτερη/ποιοτικότερη Metal Μπάντα

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Βασικά μόλις μου ήρθε: ISOLE. Αψεγάδιαστη δισκογραφία.-
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Η Καλύτερη/ποιοτικότερη Metal Μπάντα

Δημοσίευση από rbrigade »

Τώρα κάποιος θα πει ότι διαβάζαμε πολύ Πράσουλα μικροί... :toothy: :D :P
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”