Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Zippo on fire! :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Ρε παιδιά έχω αρχίσει να νιώθω άσχημα που έχω το walkman μου και παίρνω ακόμα και τις κασσετουλες μου. Είναι τόσο κακό δηλαδη, που δεν προτιμώ να ακούσω από το κινητό ένα album αλλά να έχω κάτι χειροπιαστό, να διαβάσω τους στίχους μου, να χαζέψω και το εξωφυλλακι μου; Γιατί δηλαδή να αγοράσω τα mp3 και να τα κάψω σε cdr και να μην αγοράσω με τη μια την κασσέτα; Τι έγκλημα κάνω;
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Silenius έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 11:25Τι έγκλημα κάνω;
Εντάξει, δεν είναι ότι κάνει κανείς έγκλημα όταν κάνει αυτό που γουστάρει γιατί έτσι έμαθε κ αυτό του έχει μείνει σαν συνήθεια. Τελευταία φορά που προσπάθησα να πάρω μαζί μου το walkman για να ακούσω μουσική, μου έπεφτε το παντελόνι απο το βάρος :P Το "πρόβλημα" που λίγο πολύ εχουμε όλοι μας είναι το format hype (βυνίλιο, κασσέτες, κλπ) που αποσκοπεί στο να τσεπώσει λεφτά που δε θα τσέπωνε υπό άλλες συνθήκες κ όλο αυτό με τις δικαιολογίες για ανωτερότητα ήχου κλπ. Όπως πάει σε λίγο θα δούμε επανακυκλοφορίες σε mini-disc, ένα φόρματ που θα έφερνε την επανάσταση αλλά πηγε άκλαφτο.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Scrollkeeper έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 11:51
Silenius έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 11:25Τι έγκλημα κάνω;
Εντάξει, δεν είναι ότι κάνει κανείς έγκλημα όταν κάνει αυτό που γουστάρει γιατί έτσι έμαθε κ αυτό του έχει μείνει σαν συνήθεια. Τελευταία φορά που προσπάθησα να πάρω μαζί μου το walkman για να ακούσω μουσική, μου έπεφτε το παντελόνι απο το βάρος :P Το "πρόβλημα" που λίγο πολύ εχουμε όλοι μας είναι το format hype (βυνίλιο, κασσέτες, κλπ) που αποσκοπεί στο να τσεπώσει λεφτά που δε θα τσέπωνε υπό άλλες συνθήκες κ όλο αυτό με τις δικαιολογίες για ανωτερότητα ήχου κλπ. Όπως πάει σε λίγο θα δούμε επανακυκλοφορίες σε mini-disc, ένα φόρματ που θα έφερνε την επανάσταση αλλά πηγε άκλαφτο.
Πώς να βγάλει κάποιος λεφτά από τις κασσέτες ρε συ; Είναι 2,5€ το κόστος ανά pro tape στις 100 κόπιες και τις πουλάνε 5€-6€ οι ιδιοι και 3,5€ χονδρική. Ουσιαστικά το κέρδος είναι η επόμενη κυκλοφορία και αυτό μόνο αν ξεπουλήσουν (πράγμα σπάνιο). Εγώ στις μικρές "εταιρίες" (δεν είναι καν εταιρίες), δε βλέπω την κονόμα αλλά καθαρά διάθεση και καυλα για αυτό που κάνουν. Μέσα μπαίνουν οι πιο πολλοί. Τώρα δε μιλάω για τη Nuclear Blast που αποφάσισε ξαφνικά να βγάζει κασσέτες με 9-10€. Δε θα αγόραζα ποτέ κάτι τέτοιο. Άλλωστε αγοράζω κασσέτες μόνο αν δεν υπάρχει η κυκλοφορία σε άλλο φυσικό format ή κάποια box καθαρά συλλεκτικά που γουστάρω να τα έχω και να τα βλεπω. Αυτό το τελευταίο εντάξει, είναι κάλος του εγκεφάλου μου, δε λέω ότι είναι σωστό. Χαχα
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Silenius έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 11:25 Ρε παιδιά έχω αρχίσει να νιώθω άσχημα που έχω το walkman μου και παίρνω ακόμα και τις κασσετουλες μου. Είναι τόσο κακό δηλαδη, που δεν προτιμώ να ακούσω από το κινητό ένα album αλλά να έχω κάτι χειροπιαστό, να διαβάσω τους στίχους μου, να χαζέψω και το εξωφυλλακι μου; Γιατί δηλαδή να αγοράσω τα mp3 και να τα κάψω σε cdr και να μην αγοράσω με τη μια την κασσέτα; Τι έγκλημα κάνω;
Κανένα πρόβλημα, εγώ πχ έχω mp3 player της Κρύπτον τα τελευταία σχεδόν δέκα χρόνια. Όπως την βρίσκει ο καθένας. Η ένασταση και η χλεύη δεν πάει ούτε προς τις εταιρίες (που ακολουθούν τον δρόμο που θα τους αποφέρει κέρδος) ούτε προς τους οπαδούς που ποτέ δεν εγκατέλειψαν κάποιο φορμάτ αλλά στους μεταλλοχίπστερ που ξαφνικά ανακαλύπτουν το καινούριο τους φετίχ (το οποίο πρίν κάποια χρόνια θα απέρριπταν) και το μεγαλοποιούν παρουσιάζοντας το σαν το νέο εκπληκτικό εύρυμα που μόνο αυτοί αντιλαμβάνονται.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Silenius έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 12:00 Πώς να βγάλει κάποιος λεφτά από τις κασσέτες ρε συ; Είναι 2,5€ το κόστος ανά pro tape στις 100 κόπιες και τις πουλάνε 5€-6€ οι ιδιοι και 3,5€ χονδρική. Ουσιαστικά το κέρδος είναι η επόμενη κυκλοφορία και αυτό μόνο αν ξεπουλήσουν (πράγμα σπάνιο). Εγώ στις μικρές "εταιρίες" (δεν είναι καν εταιρίες), δε βλέπω την κονόμα αλλά καθαρά διάθεση και καυλα για αυτό που κάνουν. Μέσα μπαίνουν οι πιο πολλοί. Τώρα δε μιλάω για τη Nuclear Blast που αποφάσισε ξαφνικά να βγάζει κασσέτες με 9-10€. Δε θα αγόραζα ποτέ κάτι τέτοιο. Άλλωστε αγοράζω κασσέτες μόνο αν δεν υπάρχει η κυκλοφορία σε άλλο φυσικό format ή κάποια box καθαρά συλλεκτικά που γουστάρω να τα έχω και να τα βλεπω. Αυτό το τελευταίο εντάξει, είναι κάλος του εγκεφάλου μου, δε λέω ότι είναι σωστό. Χαχα
Και εγώ κάπως έτσι το βλέπω. Δλδ οκ, μπάντες και εταιρείες μικρές που το κάνουν για το DIY και το καλτιλίκι το καταλαβαίνω, κ ενδεχομένως να σκεφτώ να αγοράσω αν δε υπάρχει άλλο φόρματ. Τωρα εταιρείες S.K. που βγάζουν 2-3 εκδόσεις σε βυνίλιο, cd, digipak κλπ ΚΑΙ κασσέτα με τη δικαιολογία που ανέφερε ο Ζίπο, ε, όχι. 100 φορές να τα φάω σουβλάκια χαχααχ.

Πάντως μην νομίζετε ότι όλες οι κυκλοφορίες σε κασσέτα είναι τοπ ποιότητα κ ότι το κοστος είναι μεγάλο κλπ. Πλέον μπορείς να φορτώσεις πράμα απο Κινα σχεδόν τζαμπα: https://www.alibaba.com/showroom/audio-cassette.html και να σου φτάσει για 5 - 10 κυκλοφορίες. Δεν έχω ψάξει τι κυκλοφορεί απο ποιότητα κασέτας εκεί έξω, απλα 1-2 κυκλοφορίες που έπεσαν στα χέρια μου μου φάνηκαν ψευτόπραμα σε ότι αφορά την ποιότητα κατασκευής.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Zippo190 έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 12:05 ξαφνικά ανακαλύπτουν το καινούριο τους φετίχ (το οποίο πρίν κάποια χρόνια θα απέρριπταν) και το μεγαλοποιούν παρουσιάζοντας το σαν το νέο εκπληκτικό εύρυμα που μόνο αυτοί αντιλαμβάνονται.
Κοίτα τώρα να δεις τι γίνεται ως προς αυτό που λες, για να κάνω ακόμα λίγο το δικηγόρο του διαβόλου. Για να αγοράσεις και να ασχοληθείς ενεργά με κάτι πρέπει να υπάρχει κιόλας. Η έννοια του hype είναι σχετική. Πως θα αγόραζες βινύλια όταν έβγαινε 1 στις 50 κυκλοφορίες σε αυτό το format και μάλιστα δεν είχες καν πρόσβαση σε αυτήν; Πως θα αγόραζες κασσέτες όταν έβγαιναν μόνο DIY κυκλοφορίες; Όταν γίνεται πιο μαζικό το πράγμα και έχεις σαν καταναλωτής-οπαδός πιο εύκολη την πρόσβαση στο προϊον, είναι πιο εύκολο να ανέβει κάτι και να αποκτήσει αυτό το hype που σχολιάζουμε. Από την άλλη όμως δε βλέπω γιατί να κατηγορούμε κάποιον που αποφάσισε να εκδόσει κασσέτες ή mini disc ή οτιδήποτε. Η αγορά θα τον κρίνει, θα τον ανεβάσει ή θα τον ρίξει. Κάτι που θα συμβεί για όλους.
Εδώ να πω και κάτι ακόμα. Το βινύλιο επανήλθε και ας μη γελιόμαστε, επανήλθε γιατί κάποιοι εκτίμησαν τη συλλεκτική-ηχητική του αξία και κάποιοι (περισσότεροι) την οικονομική του αξία. Πολλοί αγοράζουν για να ξαναπουλήσουν ενώ άλλοι αγοράζουν για τη δική τους συλλογή. Καθήστε να δείτε τι θα γίνει σε λίγο που οι εταιρίες βλέποντας ακόμα μια φορά το δέντρο και όχι το δάσος έσπευσαν να βγάλουν ότι μπορούν άμεσα μη σκεπτόμενες το μέλλον. Επανακυκλοφορία στην επανακυκλοφορία. Final repress και repress ξανά σε δύο μήνες. ltd 500 κόπιες και 550 στο discogs own ήδη (παράδειγμα για κυκλοφορία ελληνικής εταιρίας μάλιστα). Κοιτάξτε πως μόνοι τους θα κάψουν τη φάση. Ο συλλέκτης που θέλει να νιώθει ότι αυτός έχει κάτι που κάνει τη συλλογή του να ξεχωρίζει θα φύγει, ο μεσάζον έμπορος θα φύγει, ο ψευτοέμπορος του discogs θα φύγει και τελικά η φάση θα πεθάνει με μαθηματική ακρίβεια και θα επιστρέψουμε στο "βινύλια με το κιλό". ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν το λέω γιατί είναι κακό αλλά σαν παράδειγμα γιατί η ίδια η μουσική βιομηχανία δε μπορεί να βάλει σε καλούπια τον εαυτό της με αποτέλεσμα να καίγεται μόνη της.
ΥΓ. Επειδή βλέπω ήδη τα μηνύματα-απαντήσεις που έρχονται και ξέρω ότι θα κατηγορηθώ ότι σκέφτομαι με την λογική εμπόρου. Όχι, σκέφτομαι με την λογική καταναλωτή-οπαδού. Να το πω απλά. Έχω 100€ μπάτζετ το μήνα για δίσκους-cd. Να πάω να πάρω πράγματα που τον επόμενο μήνα θα μπορώ να αποκτήσω με 50€ ή πράγματα που τον επόμενο μήνα θα θέλω 200€; Απλά μαθηματικά. Και μην ακούσω, αυτά που μου αρέσουν περισσότερο. Γιατί και 1000€ να είχα το μήνα μπάτζετ πάλι δε θα μου έφταναν. χαχαχα
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Scrollkeeper έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 12:08
Πάντως μην νομίζετε ότι όλες οι κυκλοφορίες σε κασσέτα είναι τοπ ποιότητα κ ότι το κοστος είναι μεγάλο κλπ. Πλέον μπορείς να φορτώσεις πράμα απο Κινα σχεδόν τζαμπα: https://www.alibaba.com/showroom/audio-cassette.html και να σου φτάσει για 5 - 10 κυκλοφορίες. Δεν έχω ψάξει τι κυκλοφορεί απο ποιότητα κασέτας εκεί έξω, απλα 1-2 κυκλοφορίες που έπεσαν στα χέρια μου μου φάνηκαν ψευτόπραμα σε ότι αφορά την ποιότητα κατασκευής.
Ακόμα και με αυτές τις σαβουρίτσες για να γράψεις μόνος σου τις κασσέτες και με εκτυπώσεις κτλ + του τι θα δώσεις στο συγκρότημα ή σε κάποιον σχεδιαστή (αν δεν το κάνεις μόνος σου) κάτω από 2€ το τμχ δεν πας. Η φάση κασσέτα δεν έχει λεφτά από πίσω. Ψώνιο έχει ναι. Αίσθηση του διαφορετικού και του κάτι έγινε ναι. Αλλά λεφτά δεν έχει. Εκτός και αν θεωρούμε κέρδος το 100€ (στην καλύτερη) ανά κυκλοφορία οπότε πάω πάσω :P
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Silenius έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 12:37
Zippo190 έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 12:05 ξαφνικά ανακαλύπτουν το καινούριο τους φετίχ (το οποίο πρίν κάποια χρόνια θα απέρριπταν) και το μεγαλοποιούν παρουσιάζοντας το σαν το νέο εκπληκτικό εύρυμα που μόνο αυτοί αντιλαμβάνονται.
Κοίτα τώρα να δεις τι γίνεται ως προς αυτό που λες, για να κάνω ακόμα λίγο το δικηγόρο του διαβόλου. Για να αγοράσεις και να ασχοληθείς ενεργά με κάτι πρέπει να υπάρχει κιόλας. Η έννοια του hype είναι σχετική. Πως θα αγόραζες βινύλια όταν έβγαινε 1 στις 50 κυκλοφορίες σε αυτό το format και μάλιστα δεν είχες καν πρόσβαση σε αυτήν; Πως θα αγόραζες κασσέτες όταν έβγαιναν μόνο DIY κυκλοφορίες; Όταν γίνεται πιο μαζικό το πράγμα και έχεις σαν καταναλωτής-οπαδός πιο εύκολη την πρόσβαση στο προϊον, είναι πιο εύκολο να ανέβει κάτι και να αποκτήσει αυτό το hype που σχολιάζουμε. Από την άλλη όμως δε βλέπω γιατί να κατηγορούμε κάποιον που αποφάσισε να εκδόσει κασσέτες ή mini disc ή οτιδήποτε. Η αγορά θα τον κρίνει, θα τον ανεβάσει ή θα τον ρίξει. Κάτι που θα συμβεί για όλους.
Εδώ να πω και κάτι ακόμα. Το βινύλιο επανήλθε και ας μη γελιόμαστε, επανήλθε γιατί κάποιοι εκτίμησαν τη συλλεκτική-ηχητική του αξία και κάποιοι (περισσότεροι) την οικονομική του αξία. Πολλοί αγοράζουν για να ξαναπουλήσουν ενώ άλλοι αγοράζουν για τη δική τους συλλογή. Καθήστε να δείτε τι θα γίνει σε λίγο που οι εταιρίες βλέποντας ακόμα μια φορά το δέντρο και όχι το δάσος έσπευσαν να βγάλουν ότι μπορούν άμεσα μη σκεπτόμενες το μέλλον. Επανακυκλοφορία στην επανακυκλοφορία. Final repress και repress ξανά σε δύο μήνες. ltd 500 κόπιες και 550 στο discogs own ήδη (παράδειγμα για κυκλοφορία ελληνικής εταιρίας μάλιστα). Κοιτάξτε πως μόνοι τους θα κάψουν τη φάση. Ο συλλέκτης που θέλει να νιώθει ότι αυτός έχει κάτι που κάνει τη συλλογή του να ξεχωρίζει θα φύγει, ο μεσάζον έμπορος θα φύγει, ο ψευτοέμπορος του discogs θα φύγει και τελικά η φάση θα πεθάνει με μαθηματική ακρίβεια και θα επιστρέψουμε στο "βινύλια με το κιλό". ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν το λέω γιατί είναι κακό αλλά σαν παράδειγμα γιατί η ίδια η μουσική βιομηχανία δε μπορεί να βάλει σε καλούπια τον εαυτό της με αποτέλεσμα να καίγεται μόνη της.
ΥΓ. Επειδή βλέπω ήδη τα μηνύματα-απαντήσεις που έρχονται και ξέρω ότι θα κατηγορηθώ ότι σκέφτομαι με την λογική εμπόρου. Όχι, σκέφτομαι με την λογική καταναλωτή-οπαδού. Να το πω απλά. Έχω 100€ μπάτζετ το μήνα για δίσκους-cd. Να πάω να πάρω πράγματα που τον επόμενο μήνα θα μπορώ να αποκτήσω με 50€ ή πράγματα που τον επόμενο μήνα θα θέλω 200€; Απλά μαθηματικά. Και μην ακούσω, αυτά που μου αρέσουν περισσότερο. Γιατί και 1000€ να είχα το μήνα μπάτζετ πάλι δε θα μου έφταναν. χαχαχα

Πρόσεξε λίγο, το όλο κίνημα του ρετρό/χίπστερ κ.α. στηρίζεται (αισθητικά) στην μεγαλοποίηση του παρελθόντος και την απόρριψη των σημερινών μέσων. Και το hype δεν είναι σχετικό αλλά αντίθετα πολύ συγκεκριμένο τουλάχισοτν για τον χώρο που στοχεύουν αρκετοί: σε παραπέμπω στην απάντηση της S.K.: δεν αναφέρει ότι εκδίδει κασέτες επειδή υπάρχει ζήτηση στην αγορά (που είναι λογικό) αλλά τις εκδίδει για ένα προϊόν για τους diehards του αναλογικού ήχου. Και το ξαναλέω η γκρίνια δεν πηγαίνει για τον εκδότη ή για αυτόν που ασχολιόταν με τις κασέτες και πρίν αλλά για τον πιτσιρίκο που ξαφνικά ανακάλυψε το κρυμένο μυστικό της αυθεντικότητας (πάνω στο οποίο στηρίζουν το μάρκετινγκ) και ίσως να είναι και υπερβολική ώρες ώρες αλλά γέροι άνθρωποι ήμαστε, αυτό μας έχει μείνει για διασκέδαση. :roll: Σωστά τα λές και για το βινύλιο η μουσική βιομηχανία ψάχνει για εφήμερες λύσεις στις τρύπες του συστήματος με ημερομηνία λήξης.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Zippo190 έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 14:08
Πρόσεξε λίγο, το όλο κίνημα του ρετρό/χίπστερ κ.α. στηρίζεται (αισθητικά) στην μεγαλοποίηση του παρελθόντος και την απόρριψη των σημερινών μέσων. Και το hype δεν είναι σχετικό αλλά αντίθετα πολύ συγκεκριμένο τουλάχισοτν για τον χώρο που στοχεύουν αρκετοί: σε παραπέμπω στην απάντηση της S.K.: δεν αναφέρει ότι εκδίδει κασέτες επειδή υπάρχει ζήτηση στην αγορά (που είναι λογικό) αλλά τις εκδίδει για ένα προϊόν για τους diehards του αναλογικού ήχου. Και το ξαναλέω η γκρίνια δεν πηγαίνει για τον εκδότη ή για αυτόν που ασχολιόταν με τις κασέτες και πρίν αλλά για τον πιτσιρίκο που ξαφνικά ανακάλυψε το κρυμένο μυστικό της αυθεντικότητας (πάνω στο οποίο στηρίζουν το μάρκετινγκ) και ίσως να είναι και υπερβολική ώρες ώρες αλλά γέροι άνθρωποι ήμαστε, αυτό μας έχει μείνει για διασκέδαση. :roll: Σωστά τα λές και για το βινύλιο η μουσική βιομηχανία ψάχνει για εφήμερες λύσεις στις τρύπες του συστήματος με ημερομηνία λήξης.
Μαζί σου, η απάντηση της S.K. είναι αστεία. Παιδική θα τη χαρακτήριζα. Ως αναφορά όμως στη μεγαλοποίηση του παρελθόντος, εν μέρη έχει μια λογική από τη στιγμή που τα πάντα γύρω μας γίνονται όλο και πιο απρόσωπα, όπως και τα σημερινά μέσα που λες. Απρόσωπος ο τρόπος που ακους μουσική, απρόσωπος ο τρόπος που επικοινωνείς, απρόσωπα όλα. Η κασσέτα, το cd, το βινύλιο είναι φυσικά μέσα. Είναι ο τρόπος του ακροατή να επικοινωνήσει με αυτό που ακούει. Μπορεί να το βλέπω με πολυ παρελθοντολαγνεία, αλλά πραγματικά το να ακούω μουσική από mp3 ή youtube, μπορεί να το κάνω σε στιγμές αλλά στην πραγματικότητα δεν μου "κάνει". Θα το κάνω μόνο στο γραφείο ή κάπου που δεν έχω άλλο τρόπο.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Silenius έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 14:54 Η κασσέτα, το cd, το βινύλιο είναι φυσικά μέσα. Είναι ο τρόπος του ακροατή να επικοινωνήσει με αυτό που ακούει.
Δηλαδή επικοινωνείς με το πλαστικό που έχει μέσα την ταινία στην οποία είναι γραμμένη η μουσική και όχι με τις νότες;
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Νομίζω ότι ο Silenius εννοεί ότι όλα αυτά είναι το φυσικό μέσο για να ακούσουμε τη μουσική vs downloads/youtube που είνια digital/άυλα μέσα.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

rbrigade έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 16:41
Silenius έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 14:54 Η κασσέτα, το cd, το βινύλιο είναι φυσικά μέσα. Είναι ο τρόπος του ακροατή να επικοινωνήσει με αυτό που ακούει.
Δηλαδή επικοινωνείς με το πλαστικό που έχει μέσα την ταινία στην οποία είναι γραμμένη η μουσική και όχι με τις νότες;
Αν μου αρκούσαν σε μένα και σε όλον τον κόσμο οι νότες για να επικοινωνήσουμε, δε θα υπήρχε φυσικό προϊον σε τίποτα. Και με τη φαντασία μου μπορώ να ικανοποιηθώ σεξουαλικά, αλλά πάντα προτιμώ να υπάρχει και μια γυναίκα. Είναι πιο πλήρες το πακέτο.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Scrollkeeper έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 16:51 Νομίζω ότι ο Silenius εννοεί ότι όλα αυτά είναι το φυσικό μέσο για να ακούσουμε τη μουσική vs downloads/youtube που είνια digital/άυλα μέσα.
Προφανώς...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Πωπω, απίστευτα πράγματα λέτε...

Γράφτηκε κατά λέξη ότι το φυσικό μέσο (cd, lp, κασσέτα) ''Είναι ο τρόπος του ακροατή να επικοινωνήσει με αυτό που ακούει.'' και αυτό το γυρίσατε σε ''είναι το φυσικό μέσο για να ακούσουμε τη μουσική vs downloads/youtube που είνια digital/άυλα μέσα.''... Αποφασίστε...

''Και με τη φαντασία μου μπορώ να ικανοποιηθώ σεξουαλικά, αλλά πάντα προτιμώ να υπάρχει και μια γυναίκα''
Να σε ενημερώσω ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση μουσική=γυναίκα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”