DARKLON - Rise From Death (Eat Metal Records)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

DARKLON - Rise From Death (Eat Metal Records)

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

DARKLON - Rise From Death (Eat Metal Records)

Ομολογώ πως το ντεμπούτο των Αθηναίων Darklon στην Eat Metal με έπιασε κάπως στον ύπνο. Είχα δει κάποια αποσπασματικά live βίντεο τους στο youtube και μέχρι εκεί. Έτσι η έκπληξη ήταν μεγάλη όταν έφτασε στα χέρια μου το υλικό και κάθισα να το ακούσω με την ησυχία μου.

Για να διαπιστώσω ούτε λίγο πολύ μια μπάντα που σηκώνει ψηλά το ξίφος της κοιτώντας ίσια στα μάτια την Αμερική των αρχών της δεκαετίας του 80. Και ειδικότερα αυτόν τον συνδυασμό Heavy και πρώιμου Power Metal που έβγαλαν στο προσκήνιο πολλές μπάντες της εποχής με κυριότερους εκφραστές τους τιτάνες OMEN που είναι και η βασική επιρροή της μπάντας.

Τραχύ, βάρβαρο, επίκο Power με Heavy περάσματα. Αυτό είναι το βασικό στίγμα των DARKLON - [mention]Zippo190[/mention] που είσαι; -.

Το πρώτο πράγμα που μου έβγαλε αυτή η μπάντα είναι ότι πρώτα από όλα είναι οι ίδιοι οπαδοί του είδους που παίζουν, οπαδοί μέχρι τα μπούνια όμως. Κανένα διεκπεραιωτικό σκηνικό λοιπόν εδώ, αλλά μια μπάντα που παίζει με ψυχή. Να παίζεις με ψυχή φίλε μου. Ξέρεις τι εννοώ ή μήπως ξέχασες ότι μιλάμε για Heavy Metal;

Οι συνθέσεις τους είναι πομπώδης μα ταυτόχρονα βγάζουν και αυτό το πολεμικό vibe που είναι και το σήμα κατατεθέν τους. Καλπάζοντα riffs με αρκετά κλασικομεταλάδικα περάσματα και πολύ μελωδικά / ξεσηκωτικά ρεφρέν που σου μένουν -το καλύτερο τους στοιχείο για μένα-, βρίσκονται στην πρώτη Darklon γραμμή, θα τα ακούσετε και θα γουστάρετε.

Δικά μου αγαπημένα κομμάτια το ομώνυμο "Darklon" και το "On The Ashes I Stand".

Τίμιο και πυρωτικό ντεμπούτο. Να το στείλουν οπωσδήποτε στον Kenny Powell θα αισθανθεί περήφανος.

Κυκλοφορεί σύντομα από Eat Metal Records.

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

DARKLON - Rise From Death (Eat Metal Records)

Δημοσίευση από rbrigade »

Ανατρίχιασα με το πόσο ανακόλουθη είναι η περιγραφή με αυτό που άκουσα. Όχι, κανέναν δεν κοιτάνε στα μάτια. Στα γνωστά ρηχά νερά του ελληνικού heavy-epic κινούνται και το παίξιμο-παραγωγή είναι πολύ μέτριο. Η φωνή νομίζω είναι το πιο δυνατό χαρτί, αλλά γενικά δεν εντυπωσιάστηκα καθόλου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

DARKLON - Rise From Death (Eat Metal Records)

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Τρί 16 Ιούλ 2019, 00:05 Ανατρίχιασα
Ζακετουλα να πάρεις! Το βραδάκι τσιμπάει λίγο! :D

Ωραία τα δείγματα. Το αναμένω με ιδιαίτερη προσμονή.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

DARKLON - Rise From Death (Eat Metal Records)

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Τρί 16 Ιούλ 2019, 00:05 Ανατρίχιασα με το πόσο ανακόλουθη είναι η περιγραφή με αυτό που άκουσα. Όχι, κανέναν δεν κοιτάνε στα μάτια. Στα γνωστά ρηχά νερά του ελληνικού heavy-epic κινούνται και το παίξιμο-παραγωγή είναι πολύ μέτριο. Η φωνή νομίζω είναι το πιο δυνατό χαρτί, αλλά γενικά δεν εντυπωσιάστηκα καθόλου.
Βάλε και κανένα ψιλό σεντονάκι έχει ψυχρούλα το βράδυ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

DARKLON - Rise From Death (Eat Metal Records)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

πιστεύω πως οι Ελληνικές μπάντες πρέπει να επανεκτιμήσουν την αναγκαιότητα ενός "παραγωγού", κάποιου γνώστη που θα βοηθήσει στο ηχητικό αλλά και στο συνθετικό κομμάτι για να αναδειχτεί το υλικό. τα δείγματα έχουν μεγάλη δυναμική αλλά θεωρώ πως η υλοποίηση χωλαίνει σε σημεία
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

DARKLON - Rise From Death (Eat Metal Records)

Δημοσίευση από Priamos »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 19 Ιούλ 2019, 22:37 πιστεύω πως οι Ελληνικές μπάντες πρέπει να επανεκτιμήσουν την αναγκαιότητα ενός "παραγωγού", κάποιου γνώστη που θα βοηθήσει στο ηχητικό αλλά και στο συνθετικό κομμάτι για να αναδειχτεί το υλικό. τα δείγματα έχουν μεγάλη δυναμική αλλά θεωρώ πως η υλοποίηση χωλαίνει σε σημεία
Περιεργο... Εγω παλι (απο τα δειγματα) δεν διεκρινα τοσο μεγαλο προβλημα στην παραγωγη οσο λετε. Να μου πεις για Braveride που τους χαντακωσε πληρως (εξαφανισμενα τα φωνητικα) ενω ειχαν καλο υλικο, να το δεχτω. Εδω ομως μου φαινεται οκ.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6257
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DARKLON - Rise From Death (Eat Metal Records)

Δημοσίευση από theBox »

Μονο τα τυμπανα ακουγονται καπως "περιεργα" και μαλλον υπερβολικα ψηλα στη μιξη, αλλα δεν θα το ελεγα και deal breaker.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Σάβ 20 Ιούλ 2019, 00:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

DARKLON - Rise From Death (Eat Metal Records)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ειδικά στα τύμπανα κάτι έχει πάει ΠΟΛΥ λάθος, δεν έχει καν να κάνει με τη μίξη
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: DARKLON - Rise From Death (Eat Metal Records)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Νομίζω ο Λούσι εννοεί τον παραγωγό σαν κάποιον που θα κουραρει το υλικό στο σύνολό του, παρά κάποιον που απλά θα πατήσει τα σωστά κουμπάκια στη κονσόλα για να ακουστεί ισορροπημένο το τελικό αποτέλεσμα.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6257
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: DARKLON - Rise From Death (Eat Metal Records)

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Σάβ 20 Ιούλ 2019, 00:12 Νομίζω ο Λούσι εννοεί τον παραγωγό σαν κάποιον που θα κουραρει το υλικό στο σύνολό του, παρά κάποιον που απλά θα πατήσει τα σωστά κουμπάκια στη κονσόλα για να ακουστεί ισορροπημένο το τελικό αποτέλεσμα.
Ναι αυτοι τυποι τα σπάνε. Θελω κι εγω εναν τετοιο. Νομιζω για την πλειοψηφια των μπαντων της "εργατικης ταξης", αυτοι του ειδους οι παραγωγοι ειναι κατι σαν τους μονοκερους. Μυθικα πλάσματα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: DARKLON - Rise From Death (Eat Metal Records)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να έχεις τον Ρομπ Ροκ για να βγάλεις αποτέλεσμα. Πολλές φορές αρκεί κ κάποιος 3ος, τύπου "μέντορας", που θα ασχοληθεί λίγο παραπάνω, θα πει κ μερικές αλήθειες που πονάνε, κ που γενικά θα σε βάλει να ξανασκεφτείς κάποια πράγματα, πάντα καλοπροαίρετα.

Η καλύτερη παραγωγή που έχω ακούσει από μεταλλαδικη μπάντα της εργατιάς, την είχε κάνει χιπχοπας "παραγωγός" κ μάλιστα τζάμπα. Είχε αντίληψη κ τεχνογνωσία κ ήρθε κ κούμπωσε.

Υγ: προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, αναφέρομαι γενικά κ όχι στο συγκεκριμένο άλμπουμ/συγκρότημα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”