POWER CRUE (GR)

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

POWER CRUE (GR)

Δημοσίευση από Celephais »

Άσχετο αλλά μια και το έγραψε ο φίλος [mention]Starman[/mention] , αυτό το support Λευκή Συμφωνία στους Metallica το 1993, είναι από τα πιο κουλά πράγματα στο χώρο ever νομίζω. Αν θυμάμαι καλά ο Γεωργιόπουλος στο βιβλίο του το αναφέρει ως μεγάλη "μασωνεία" της εποχής. Το μασωνεία δικό μου, για να μεταφέρω τι εννοεί στο βιβλίο ο συγγραφέας.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

POWER CRUE (GR)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Celephais έγραψε: Τετ 24 Ιούλ 2019, 14:26 Αν θυμάμαι καλά ο Γεωργιόπουλος στο βιβλίο του το αναφέρει ως μεγάλη "μασωνεία" της εποχής.
Εικόνα

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

POWER CRUE (GR)

Δημοσίευση από rbrigade »

Πάντως η προσέλευση στα ελληνικά metal live της εποχής (95 και μετά) ήταν αστεία σε σχέση με την αντίστοιχη στα punk. Εκείνη την εποχή είχα δει κάποιες ελληνόφωνες μπάντες όπως Αντίδραση, Γιώργος Τσίγκος και οι Μαύροι Κύκλοι, Stigma 90 κτλ και μάζευαν πολύ κόσμο αυτά τα live.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

POWER CRUE (GR)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

σταθερά καλή μπάντα και το τελευταίο άλμπουμ ήταν εξαιρετικό
ΑΛΛΑ, 15 ευρώ για να το πάρεις από το ίδιο το συγκρότημα? απορώ τι σκέφτονται
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

POWER CRUE (GR)

Δημοσίευση από Celephais »

Επίσης να πω και 2 πράγματα ακόμη. Χωρίς να υποβαθμίζω τη σημασία των παλιών τους δίσκων, νομίζω ότι τα 2 τελευταία είναι άνετα τα καλύτερα και τα πιο ολοκληρωμένα. Επίσης συμφωνώ με τον Lucifer Steele και ήθελα να το αναφέρω κι εγώ, 15€ το CD στο Under the Quarry Festival στο Άλσος Βεΐκου. Νομίζω με μια τιμή στα 10-12€ θα το αγόραζαν πολλαπλάσιοι. Τέλος ο [mention]Cursed[/mention] πολύ σωστά ανέφερε το "ανάλαφρο στυλάκι" και το μυαλό μου πήγε στη φωτογραφία του Stay Heavy με τα παντελόνια κάτω. Δε νομίζω ότι κόλλαγε με το όλο concept, αλλά είπαμε περί ορέξεως...
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

POWER CRUE (GR)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Για να μπορέσουν να βγουν τα έξοδα του άλμπουμ, το break even point (που το λένε στη γλώσσα των οικονομικών) είναι τα 9 €/cd. Διότι, εκτός των εξόδων της ηχογράφησης, είναι τα έξοδα στα abbey roads, η πληρωμή στον ντράμερ (που έπαιξε σαν σεσσιονάς, όπως είπα), τα έξοδα του ηχολήπτη-παραγωγού. Δηλαδή το συνολικό κόστος για τον δίσκο πήγε ίσως και στο διπλάσιο από το μέσο κόστος ηχογράφησης.
Το δε cd, δεν είναι το συνηθισμένο jewel case, είναι digipack, με 24σελιδο bookletάκι μέσα στην θήκη.
Θα μου πεις, ακόμη και έτσι, θα μπορούσαν να το δίνουν στα 12€-13€. Οκ, να το δεχθώ αυτό, απλά ανέφερα τα παραπάνω για να μην υπάρχει η παραμικρή υποψία ότι το κόστος πήγε π.χ. στα 2 €/ cd, όπως ίσως κάποιοι μπορεί να πιστέψουν ότι είναι έτσι...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

POWER CRUE (GR)

Δημοσίευση από Aphelian »

Aν ξερει καποιος που μπορει να κοπει αξιοπρεπες CD/βιβλιαρακι με κοστος 2 €/ cd, να μου στειλει ενα pm!
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

POWER CRUE (GR)

Δημοσίευση από Celephais »

[mention]apeitharxos[/mention] Ναι η έκδοση είναι πολύ καλαίσθητη και προσεγμένη και όχι ένα απλό jewel case, συμφωνώ με όλα όσα λες, άλλωστε εγω θέλω να τα έχω όλα από την μπάντα και το πήρα. Ας το έβαζαν έστω και 12-13€, είναι κρίμα να φτάσει σε πολύ λιγότερους στη φυσική του μορφή γιατί είναι δισκάρα.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

POWER CRUE (GR)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εγώ να θέσω ένα άλλο θέμα: Μπάντες όπως οι Power Crue, Marauder, Mystery, Reflection δυστυχώς απολαμβάνουν το cult στάτους που έχουν άλλοι ήρωες των 80ς στα ξένα φεστιβάλ. Δέχομαι ότι δεν ανοίκουν στην χρυσή δεκαετία (ισχύει βέβαια και με Spitfire, Vice Human, Northwind κ.α.) αλλά παρόλα αυτά θα μπορούσαν να απολαμβάνουν κάποιας φήμης. Το θεωρώ από γελοίο έως ντροπή σε KIT και λοιπά classic metal festival να μην προσκαλούνται αυτές οι μπάντες και το γεγονός ότι κάποιοι ίσως να μην το κυνήγησαν όπως πρέπει δεν είναι δικαιολογία.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

POWER CRUE (GR)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

αν το κόστος πήγε τόσο, είναι υπερβολικό και θεωρώ λάθος να μετακυλιστεί στον οπαδό
προσωπικά επειδή τυγχάνει να έχω κάνει πολλές αυτοχρηματοδοτούμενες δουλειές, τις παρέχω στο κόστος (και κάποιες φορές και κάτω αυτού) γιατί θεωρώ πως είναι κέρδος να φτάσει η δουλειά σου σε όσα περισσότερα χέρια γίνεται. αλλά αυτή είναι η δική μου κοσμοθεωρία. με μία τόσο υψηλή τιμή, αποκλείεις σε αρκετό κόσμο την πρόσβαση στη δουλειά σου και τα abbey road και δεν ξέρω και γω τι άλλο, πάνε στράφι στο τέλος. μιλάω σαν οπαδός του γκρουπ έτσι? να μην παρεξηγηθώ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

POWER CRUE (GR)

Δημοσίευση από apeitharxos »

LuciferSteele έγραψε: Δευ 29 Ιούλ 2019, 17:46 αν το κόστος πήγε τόσο, είναι υπερβολικό και θεωρώ λάθος να μετακυλιστεί στον οπαδό
προσωπικά επειδή τυγχάνει να έχω κάνει πολλές αυτοχρηματοδοτούμενες δουλειές, τις παρέχω στο κόστος (και κάποιες φορές και κάτω αυτού) γιατί θεωρώ πως είναι κέρδος να φτάσει η δουλειά σου σε όσα περισσότερα χέρια γίνεται. αλλά αυτή είναι η δική μου κοσμοθεωρία. με μία τόσο υψηλή τιμή, αποκλείεις σε αρκετό κόσμο την πρόσβαση στη δουλειά σου και τα abbey road και δεν ξέρω και γω τι άλλο, πάνε στράφι στο τέλος. μιλάω σαν οπαδός του γκρουπ έτσι? να μην παρεξηγηθώ
Σωστός ο προβληματισμός σου, θα το μεταφέρω πάντως στην μπάντα όταν τους δω, να κάνουν έστω κάτι καλύτερο από τα 15 €.

Πάντως, το cd υπάρχει και από εμένα διαθέσιμο στα 12 €, για όποιον ενδιαφέρεται, για χέρι με χέρι παράδοση, σε συνδυασμό με καφέ, αν έχετε και χρόνο...
Zippo190 έγραψε: Δευ 29 Ιούλ 2019, 17:43 Εγώ να θέσω ένα άλλο θέμα: Μπάντες όπως οι Power Crue, Marauder, Mystery, Reflection δυστυχώς απολαμβάνουν το cult στάτους που έχουν άλλοι ήρωες των 80ς στα ξένα φεστιβάλ. Δέχομαι ότι δεν ανοίκουν στην χρυσή δεκαετία (ισχύει βέβαια και με Spitfire, Vice Human, Northwind κ.α.) αλλά παρόλα αυτά θα μπορούσαν να απολαμβάνουν κάποιας φήμης. Το θεωρώ από γελοίο έως ντροπή σε KIT και λοιπά classic metal festival να μην προσκαλούνται αυτές οι μπάντες και το γεγονός ότι κάποιοι ίσως να μην το κυνήγησαν όπως πρέπει δεν είναι δικαιολογία.
Στο KIT είχα κάνει μια κρούση το '12 ή το '13, αν θυμάμαι καλά, τότε που είχε βγει το Wreck, αλλά δεν έλαβα κάποια απάντηση.
Θέλω να ελπίζω πως κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό, μια τόσο μικρή χώρα με τόσο φανατικό κοινό να προξενήσει το ενδιαφέρον και των promoters για τις μπάντες που δημιούργησαν τη σκηνή... Όπως έγινε και με τους Aria, όπου, στην ουσία, από το πουθενά, βρέθηκαν να είναι headliners στο KIT (και δεν μιλάω φυσικά να είναι headliners οι δικές μας μπάντες, ας είναι κάπου στη μέση του billing).
Άλλωστε νομίζω θα ήταν έξυπνη κίνηση από την πλευρά του KIT να αρχίσει να καλεί μπάντες από σκηνές που έχουν τα δικά τους ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, όπως θα μπορούσε να κάνει με τους Anjeles Del Infierno, για παράδειγμα (μιας και η κουβέντα μας είναι για την Ιβηρική σε άλλο topic).
Aphelian έγραψε: Δευ 29 Ιούλ 2019, 16:15 Aν ξερει καποιος που μπορει να κοπει αξιοπρεπες CD/βιβλιαρακι με κοστος 2 €/ cd, να μου στειλει ενα pm!
Εννοούσα ότι κάποιοι το κοστολογούνε τόσο το cd, θυμάμαι μια σχετική συζήτηση στο metaldome, οπότε, με αυτή τη λογική η τιμή πώλησης δεν θα έπρεπε να ξεπερνάει (σύμφωνα με την λογική αυτή) π.χ. τα 5 €.
Όμως, δεν είναι καθόλου έτσι, γιατί δεν λαμβάνεται υπόψιν το κόστος της ηχογράφησης, που είναι και το πολύ μεγάλο μέρος του κόστους μια κυκλοφορίας...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

POWER CRUE (GR)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

apeitharxos έγραψε: Τρί 30 Ιούλ 2019, 14:48 Όπως έγινε και με τους Aria, όπου, στην ουσία, από το πουθενά, βρέθηκαν να είναι headliners στο KIT (και δεν μιλάω φυσικά να είναι headliners οι δικές μας μπάντες, ας είναι κάπου στη μέση του billing).
Αυτό το "από του πουθενά" (δικό μου το bold) πως το εννοείς; Συγκρίνουμε τους ARIA με μπάντες της Ελληνικής σκηνής την αντίστοιχη περίοδο; Αν ναι, και αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές, ας πούμε τότε πως καμία σχέση δεν έχουν οι ARIA των 20+ κυκλοφοριών από τα μέσα της δεκαετίας του '80 με το 90% - και λίγο λέω - της εγχώριας σκηνής από τότε μέχρι και σήμερα :) Δεν το λέω με εμπάθεια, είναι απλά ένα γεγονός.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

POWER CRUE (GR)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Σίγουρα, δεν αμφισβητώ αυτό που λες, αλλά δεν μιλούσα για δισκογραφία σε ποσότητα. Μιλούσα περισσότερο για impact ελληνικών συγκροτημάτων σε σχέση με τα ρώσικα στην κεντρική και δυτική Ευρώπη, αλλά και για ρωσική σκηνή, εν γένη. Θα μου πεις, η Ρωσία, που είναι 200 εκ. είναι πολύ λογικό εκεί τα δημοφιλή ρώσικα συγκροτήματα να κάνουν πολύ περισσότερες πωλήσεις από τα αντίστοιχα εγχώρια ελληνικά...
Τώρα θα μου πεις, ποιοτικά, δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί σχεδόν δεν έχω ιδέα από Aria...Ξέρω όμως ότι η Ρωσική σκηνή, γενικά, δεν βγάζει μπάντες εκτός Ρωσίας (πλην Scald φυσικά)...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

POWER CRUE (GR)

Δημοσίευση από rbrigade »

Συμφωνώ απόλυτα με Scrollkeeper

Απείθαρχε τι εννοείς με την πρόταση
''Μιλούσα περισσότερο για impact ελληνικών συγκροτημάτων σε σχέση με τα ρώσικα στην κεντρική και δυτική Ευρώπη'';
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

POWER CRUE (GR)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Ότι όπως και να έχει, τα ελληνικά συγκροτήματα αυτή τη στιγμή κινούν το ενδιαφέρον των οπαδών της βόρειας και κεντρικής ευρώπης, πολύ περισσότερα από τα πουθενάδικα ρώσικα...Θέλω να πω, ότι υπάρχει ενδιαφέρον για τις κυκλοφορίες τους, χώρια οι μπάντες που ήδη παίζουν στον εξωτερικό συχνάκις (Battleroar, Sacral Rage).
Εννοείται ότι όταν λέω για τις μπάντες που κινούν το ενδιαφέρον σε ό,τι αφορά τις κυκλοφορίες τους, αναφέρομαι στις υπόλοιπες πλην Battleroar, Sacral Rage, για τις οποίες είναι δεδομένο ούτως ή άλλως ότι ο κόσμος θα ενδιαφερθεί για κάθε τους νέα κυκλοφορία...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”