Fortress Under Siege (GRE)

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Απάντηση
White Wolf

Fortress Under Siege (GRE)

Δημοσίευση από White Wolf »

Προοδευτικο παουερ Μεταλ. Οτι πρεπει για τους φανς του ειδους.
Δεν υστερει σε τιποτα απο τεραστια ονοματα του εξωτερικου.

Αν δεν εχεις κοιταξει [mention]theBox[/mention], πρεπει να το κανεις. (το ιδιο και ολοι οι αλλοι)
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Fortress Under Siege (GRE)

Δημοσίευση από theBox »

Εννοειται μεγαλη μπαντάρα! Περα απο το κλασσικο EP, μου ειχε αρεσει πολυ και το phoenix rising.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Fortress Under Siege (GRE)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

σπουδαίοι και φυσικά καταραμένοι σε οτι αφορά τη θέση του τραγουδιστή
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Fortress Under Siege (GRE)

Δημοσίευση από asgardlord »

Θυμάμαι στο δεύτερο τεύχος του Metal Invader είχε μια συλλογή όπου ξεχώρισα αυτούς, τους Zandelle και τους Cauldron Born (πλάκα πλάκα πρέπει να ψάξω να τη βρώ)! Φοβερή κυκλοφορία, που δυστυχώς πέρασε απαρατήρητη. Το καινούργιο δεν το άκουσα δυστυχώς.
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
dracula
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ 27 Ιαν 2018, 19:05
Τοποθεσία: Athens

Fortress Under Siege (GRE)

Δημοσίευση από dracula »

Έχοντας γίνει οι επίσημες ανακοινώσεις σχετικά με την επερχόμενη νέα κυκλοφορία από τους Fortress Under Siege, https://www.forgotten-scroll.net/metal- ... gth-album/ μπορώ να προχωρήσω σε απροκάλυπτο και χυδαίο προμότιο του συγκροτήματος... :D

Αλήθεια είναι ότι από τον Δεκέμβριο του 1996 που κυκλοφόρησε το κλασσικό EP μέχρι σήμερα έχουν γίνει πολλά και έχουν αλλάξει περισσότερα. Θα διαφωνήσω με τον @asgardlord ότι το EP πέρασε απαρατήρητο. Πούλησε τρεις κοπές, έφευγε από τα δισκοπωλεία σαν ζεστό κουλούρι, και δεν υπήρχε εκείνο τον καιρό ελληνική κυκλοφορία, πέρα των black metal, που μπορούσε να κοντραριστεί μαζί του εμπορικά. Τότε έστελνα σε Γερμανία και Ιαπωνία μαζί με το EP και cd από άλλα ελληνικά σχήματα οπότε έχω μέτρο σύγκρισης. Επίσης είχαμε το παράδοξο και ίσως μοναδικό για τη σκηνή φαινόμενο, ένα συγκρότημα με ένα EP με 3 και κάτι τραγούδια να μαζέψει 250+ άτομα, 250 πληρωμένα εισιτήρια..., στο πρώτο live του στο Αν το Δεκέμβρη του 1997.

Θα ήθελα να διαφωνήσω και με τον φίλτατο @LuciferSteele. Δεν είναι θέμα κατάρας τραγουδιστών. Είναι απλά θέμα προσωπικών επιλογών του καθενός. Δεν μπορείς να κρατήσεις κανέναν με το ζόρι. Ούτε μπορείς να κρατήσεις κάποιον που τελικά μπορεί να μην σου κάνει. Είναι απλά τα πράγματα. Προχωράς με αυτούς που πέρα από ικανοί είναι και πρόθυμοι να σε ακολουθήσουν.

Για να κάνουμε και λίγο προμότιο και να ψαρέψουμε και κανένα κλικ o_O οι Fortress Undet Siege δημιουργήθηκαν λοιπόν κάπου στο 1992 με 1993 όταν και διαλύθηκαν οι Gladiators. Το Δεκέμβριο του 1996 κυκλοφόρησε το ομότιτλο EP.



Γίνονται δυο δυνατά live στο An Club 12/97 με Acid Death και 03/98 με Guardian Angel, δέχονται μια απίστευτη πρόταση από μεγάλο παράγοντα της εποχής..., και κάπου προς το Φθινόπωρο του 98 μαλώνουμε όλοι με όλους και πάπαλα...

Και από το πάπαλα υπάρχει επανασύνδεση το 2010, ολοκλήρωση των ηχογραφήσεων που είχαν ξεκινήσει από το 1998, και εγένετο "The Mortal Flesh of Love" 01/07/2011



Video clip, συναυλίες, τα πράγματα αρχίζουν να κυλανε σιγά σιγά κάνουν και το πρώτο τους support στους Mayfair ξεκινάνε προπαραγωγή του δεύτερου δίσκου και τότε έρχεται η αποχώρηση του Σμέρου τον Δεκέμβριο του 2012. Ευτυχώς το κενό αναπληρώνει ο Μπαλακάκης και το αποτέλεσμα αυτής της συνεργασίας είναι το "Phoenix Rising" που κυκλοφορεί 15/12/2014



Η συνεργασία με τον Μπαλακάκη ως ενεργό μέλος του συγκροτήματος ολοκληρώνεται μετά από το support στους Accept με μοναδικό λόγω την απόσταση που τον χώριζε από το συγκρότημα λόγω του ότι κατοικεί μόνιμα στην Αγγλία.

Τον Μπαλακάκη αντικατέστησε ο Ρουσσάκης ο οποίος και αποχώρησε λόγω μουσικών διαφορών τον Απρίλιο του 2016 μετά το Wreck fest. Ακολούθησε ο Λήβας για καταλήξουμε στο σήμερα που υπάρχει ένας νέος δίσκος στο στάδιο της μίξης στον οποίο έχει τραγουδήσει ο Τάσος Λάζαρης, Για αυτόν το δίσκο θα μπορέσουμε να πούμε πολλά περισσότερα όταν ολοκληρωθεί και κυκλοφορήσει με το καλό.

Μέχρι τότε όσοι δεν γνωρίζετε το συγκρότημα μπορείτε να ακούσετε όλες τις κυκλοφορίες του στο spotify



Όσοι μισείτε τα ψηφιακά format μπορείτε να στηρίξετε στο bandcamp

https://fortressundersiege.bandcamp.com/

Ελπίζω να μην σας τα ζάλισα πολύ! :)
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Fortress Under Siege (GRE)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ακόμα έχω το αφισάκι της συναυλίας με τους Acid Death
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
dracula
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ 27 Ιαν 2018, 19:05
Τοποθεσία: Athens

Fortress Under Siege (GRE)

Δημοσίευση από dracula »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 02 Αύγ 2019, 22:00 ακόμα έχω το αφισάκι της συναυλίας με τους Acid Death
Δες μας το σκανάρεις να το βουτήξουμε κι εμείς που ελπίζουμε να το έχουμε κάπου στο πατάρι!
White Wolf

Fortress Under Siege (GRE)

Δημοσίευση από White Wolf »

Δε χρειαζεται προμοτιον η μπαντα σου φιλε. Μιλαει απο μονη της.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Fortress Under Siege (GRE)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Σάβ 03 Αύγ 2019, 09:59 Δε χρειαζεται προμοτιον η μπαντα σου φιλε. Μιλαει απο μονη της.
Αν και καθιστός, μιλάς ορθά :love:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Fortress Under Siege (GRE)

Δημοσίευση από LuciferSteele »

dracula έγραψε: Παρ 02 Αύγ 2019, 22:03
LuciferSteele έγραψε: Παρ 02 Αύγ 2019, 22:00 ακόμα έχω το αφισάκι της συναυλίας με τους Acid Death
Δες μας το σκανάρεις να το βουτήξουμε κι εμείς που ελπίζουμε να το έχουμε κάπου στο πατάρι!
δεν έχω σκάνερ δυστυχώς, όλες τις αφίσες (μιλάμε για τεράστιο αρχείο) τις έχω τυλιγμένες σε χάρτινους κυλίνδρους λες και είναι στη βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας, ελπίζω να ξεβαρεθώ και να κάνω μία ψαχτική να την ανεβάσω έστω μία φώτο!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
dracula
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ 27 Ιαν 2018, 19:05
Τοποθεσία: Athens

Fortress Under Siege (GRE)

Δημοσίευση από dracula »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 04 Αύγ 2019, 14:19
dracula έγραψε: Παρ 02 Αύγ 2019, 22:03
LuciferSteele έγραψε: Παρ 02 Αύγ 2019, 22:00 ακόμα έχω το αφισάκι της συναυλίας με τους Acid Death
Δες μας το σκανάρεις να το βουτήξουμε κι εμείς που ελπίζουμε να το έχουμε κάπου στο πατάρι!
δεν έχω σκάνερ δυστυχώς, όλες τις αφίσες (μιλάμε για τεράστιο αρχείο) τις έχω τυλιγμένες σε χάρτινους κυλίνδρους λες και είναι στη βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας, ελπίζω να ξεβαρεθώ και να κάνω μία ψαχτική να την ανεβάσω έστω μία φώτο!
Κατάλαβα πάσχουμε από την ίδια ασθένεια της αιώνιας βαρεμάρας... Αν ξεβαρεθούμε βέβαια, λέμε τώρα..., κάποτε μερικοί από εμάς πιθανότατα θα φτιάξουμε μουσείο!
Άβαταρ μέλους
dracula
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ 27 Ιαν 2018, 19:05
Τοποθεσία: Athens

Fortress Under Siege (GRE)

Δημοσίευση από dracula »

Scrollkeeper έγραψε: Σάβ 03 Αύγ 2019, 12:35
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Σάβ 03 Αύγ 2019, 09:59 Δε χρειαζεται προμοτιον η μπαντα σου φιλε. Μιλαει απο μονη της.
Αν και καθιστός, μιλάς ορθά :love:
Μπορεί να έχετε και δίκιο, όμως συν Αθηνά και χείρα κίνει.

Επίσης για μην υπάρξει καμία παρεξήγηση με αυτούς που δεν ξέρουν ποιος είμαι, δεν είμαι κάποιος από τους μουσικούς του συγκροτήματος, αλλά ο υποχθόνιος τύπος πίσω από την μπάντα....
White Wolf

Fortress Under Siege (GRE)

Δημοσίευση από White Wolf »

dracula έγραψε: Δευ 05 Αύγ 2019, 21:33 αλλά ο υποχθόνιος τύπος πίσω από την μπάντα...
Ο πιο σημαντικος ανθρωπος δηλαδη...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Fortress Under Siege (GRE)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Δευ 26 Αύγ 2019, 18:11 Ο πιο σημαντικος ανθρωπος δηλαδη...
Ο ΚΟΡΟΥΜ ΓΥΡΙΣΕ! :love2: :nana: :hug:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
White Wolf

Fortress Under Siege (GRE)

Δημοσίευση από White Wolf »

Σχεδον γυρισα... Αλλα ναι... Θας σας τα κανω μπαουλα τωρα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”