Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Silenius »

Zippo190 έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 22:59
περαστικά στην μικρή, εύχομαι τα καλύτερα. :)
Να σαι καλά, ευχαριστούμε πολύ!
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Τρί 20 Φεβ 2018, 22:48 Μπας και έκανα μαλακία που πήρα εισιτήριο, θα μπορούσα να αγοράσω 4 cd! :D :P :D
Αυτό καλό είναι. Το δευτερο iphone στην κυρά τη μέρα του Αγίου Βαλεντίνου όμως ηταν υπερβολή ... :P
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Όσα άτομα είμαστε γραμμένα εδώ μέσα, άλλες τόσες απόψεις. Και αυτό είναι και το ζουμί ύπαρξης ενός φόρουμ.

Δεν νομίζω ότι κάτι που λέγεται εδώ μέσα αφορά κάποιον προσωπικά. Καταστάσεις σχολιάζουμε συμφωνώντας ή διαφωνώντας χωρίς να κατακρίνουμε κάποιον προσωπικά. Δεν χωράνε αυτά στο FS. Μόνο ο χαβαλές.

Οπότε -άποψη μου- δεν χρειάζεται να ζητάμε συγνώμες γιατί νομίζω ότι κανενός ο σκοπός δεν ήταν / είναι να θίξει κάποιον άλλο.

Προσωπικά για μένα σημασία πλέον έχει η ίδια η μουσική. Δεν με απασχολεί σε τόσο μεγάλο βαθμό τελικά σε τι format θα την ακούσω. Φυσικά και απολαμβάνω στο μέγιστο τη χαρά της ακρόασης ενός CD, δίσκου κτλ μα και το mp3 εξαιτίας της φορητότητας του είναι μεγάλο κομμάτι της καθημερινότητας μου.

Δεν αναζητώ την ικανοποίηση κανενός hype αγοράζοντας ένα συγκεκριμένο φορμάτ. Αυτό καυτηρίασε ο Zippo αρχικά και όχι την προσωπική επιλογή του καθένα σε αγορά κασετών κτλ. Ίσως δεν έγινε άμεσα αντιληπτό, αλλά εκεί ήταν το ζουμί. Bonus περί format / hype: Όσο και να θέλουν κάποιοι να μας πείσουν ότι η μουσική έρχεται αγκαζέ με συγκεκριμένα hypes η ακολούθηση των οποίων μας κάνει ντε και καλά ξεχωριστούς, μπορούν να πάρουν από τα τρία το μακρύτερο. Και δεν χρειάζεται να επεκταθώ.

Downloads: Μια χαρά είναι και αυτά και δεν θα σταματήσουν ποτέ όπως και δεν σταμάτησε ποτέ και η αντιγραφή δίσκων, κασετών, CD. Αγοράζω 10 άλμπουμ και κατεβάζω άλλα 20. Έτσι γίνονταν και παλιά, αγόραζα 5 γνήσια CD και αντέγραφα άλλα 10. Δεν έχει αλλάξει τίποτα. Απλά υπάρχει πολύ μουσική έξω και όλοι μας θέλουμε να ακούμε πράγματα. Συμφωνώ όσο δεν πάει με Πρίαμο ότι πρέπει να στηρίζουμε και τις μπάντες αγοράζοντας γνήσια και πηγαίνοντας στα live. Το ποσοτικό κομμάτι το ορίζει ο καθένας.

Είμαι πολύ κοντά σε γενικές γραμμές στην λογική του rbrigade: Ο καιρός περνά, οι υποχρεώσεις μεγαλώνουν και οι ανάγκες μεταλλάσσονται, το χρήμα στην τσέπη συγκεκριμένο και το μανατζάρισμα πρέπει να γίνει έξυπνα. Οπότε και οι αγορές μουσικής θα μπουν σε ανάλογο κλίμα. Ναι όταν έρχεται ο λογαριασμός της ΔΕΗ με 180 ευρώ φόρους και κερατιάτικα συν το ρεύμα που έκαψες, θες δεν θες μπαίνεις αμέσως στο νόημα. Το νούμερο είναι πραγματικό.

Πλέον συγκεκριμένο και συγκρατημένο ποσό το μήνα για δίσκους, θέλω δε θέλω. Ναι έχω χαλάσει και ολόκληρο μισθό μόνο σε αγορά μουσικής. Ναι έχω σκάσει άπειρες φορές και τριψήφια νούμερα ακόμα και για ένα δίσκο. Και το χάρηκα. Τα δεδομένα και οι υποχρεώσεις μου τότε όμως ήταν διαφορετικά.

Φυσικά και δεν θα χαλάσω την ποιότητα ζωής μου για μουσική. Δεν θα μείνω χωρίς ένα ποτό με τη γυναίκα μου, έναν καφέ με φίλους κτλ για να αγοράσω δίσκους. Αυτό το πράγμα λέγεται μιζέρια. Και τη μιζέρια δεν την γουστάρω. Θεωρώ την καθημερινότητα και την ποιότητα ζωής πολύ βασικές προτεραιότητες και ποτέ δεν θα τις αφήσω στο έτσι για χάρη καμιάς κυκλοφορίας και καμιάς μπάντας. Αν δεν είμαι εγώ σε ισορροπημένη φάση, δεν μπορώ να απολαύσω την μουσική. Πρέπει να υπάρχει χώρος και ισορροπία για όλα. Bonus: Οκ όλοι έχουμε μπει στο τριπάκι να μαζέψουμε χρήμα πχ για μια συναυλία κάνοντας ένα προγραμματισμό. Άλλο αυτό. Ναι μάζεμα χρήματος για συναυλία. Ξέρετε πόσο είναι το κόστος ενός live σε minimum φάση για ένα νησιώτη -και εν γένη επαρχιώτη-; Δεν θέλετε να ξέρετε.

Συνεπώς για να μην μακρηγορώ, σε σχέση με τα παραπάνω ναι το download καλύπτει ένα κενό.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από starchild »

Το πεθύμησα το ρημάδι το φόρουμ. Μακάρι να βρίσκω ώρα να διαβάζω όλα τα γραφόμενα.
Στο παλιό forgotten scroll θα επιχειρηματολογούσα γιατί ΠΡΕΠΕΙ σαν κανονικό αυθεντικό μέταλλο να αγοράζεις φυσικές κοπιές και άλλα τόσα παραμύθια της χαλιμάς.
10 χρόνια μετά όμως (τόσο σοφός που έχω γίνει), και έχοντας "κάψει" 5ψήφιο νούμερο ευρώπουλλα στη δισκοθήκη, θεωρώ τη φυσική κοπιά ΑΓΝΟ ΑΤΟΦΙΟ ΦΕΤΙΧ! Όπως όλα στη ζωή είναι εμπόριο. Πάντα κάποιοι βγάζουν χρήματα στις πλάτες κάποιων άλλων, και η μουσική βιομηχανία δεν διαφέρει σε τίποτε από οποιαδήποτε άλλη βιομηχανία.
Μια χαρούλα και το Mp3, μια χαρούλα και το tor****t, και δόξα το θεό το γάμησα και ψόφησε το blogspot από τα downloads!
Όσο για το "αγοράζω φυσικό φορμάτ γιατί στηρίζω την μπάντα", κάποτε ήταν αληθές. Σήμερα αν θες να στηρίξεις τη μπάντα, πας σε καμια συναυλία ή αγοράζεις καμια μπλούζα κατευθειαν απ'αυτους.
Συνεχίζω, περιστασιακά - με συχνότητα που μειώννεται - να προσθέτω φυσικά κομμάτια στο ράφι, γιατί όπως είπαμε ΦΕΤΙΧ ειναι τούτο! Τρουμέταλλος και άλλα τέτοια kvlt που τα καταπίνουμε αμάσητα!
Κατα τ'άλλα MP3...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

starchild έγραψε: Τετ 21 Φεβ 2018, 14:56Κατα τ'άλλα MP3...
Σε μερικές δεκαετίες προβλέπω debate μεταξύ οπαδών 320kbps και FLAC, ενώ οι ultra cult θα είναι εκείνοι που θα σφάζονται για την "ηθική ανωτερότητα" των 128kpbs :D :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από CountRaven »

Και θα βγουν και 4 μεγάλες σχολές.
Αυτή του mp3-cdr
Αυτή του mp3-dvdr
Αυτή του mp3-usb stick
Αυτή του mp3-σκληρού δίσκου.

Θυμάμαι πάντως αληθινή συζήτηση με φίλο πριν γίνουν ευρείας κατανάλωσης τα DVD-RW στους υπολογιστές. Στην οποία λέγαμε μεταξύ άλλων.

«Έλα ρε ΟΚ DVD γραμμένο με mp3. Πολύ πράγμα, Πολλά τα 4 γίγα, εγώ το θεωρώ υπερβολή».


xD
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Scrollkeeper έγραψε: Τετ 21 Φεβ 2018, 15:27
starchild έγραψε: Τετ 21 Φεβ 2018, 14:56Κατα τ'άλλα MP3...
Σε μερικές δεκαετίες προβλέπω debate μεταξύ οπαδών 320kbps και FLAC, ενώ οι ultra cult θα είναι εκείνοι που θα σφάζονται για την "ηθική ανωτερότητα" των 128kpbs :D :D
Πλάκα πλάκα έχω έναν δίσκο των American Angel σε 128 αλλά ο ήχος γαμάει, αν το ακούσεις από στερεοφωνικό γκρεμίζονται οικοδομικά τετράγωνα, το έχω βάλει και σε μαγαζί και ήταν τούμπανο, δεν καταλάβαινα διαφορά με τα 320άρια. Πως εξηγείται αυτό;

Εδώ είναι το upoload που είχα κάνει με το 128άρι μπορεί να χάνει λόγω youtube αλλά όσα έγραψα παραπάνω ισχύουν. Και γαμώ τα κομμάτια παρεμπιπτόντως

Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Για να καταλάβεις διαφορά απο 128 σε 320 πρέπει να είναι σωστή τεχνικά και η ηχογράφηση, δεν είναι μόνο θεμα συμπίεσης. πχ αν ακούσεις μια ολοκληρωμένη κλασσική/συμφωνική ορχηστρα με τέλεια παραγωγή κομπρεσαρισμένη σε 128 και σε 320, θεωρώ ότι θα είναι πιο ευκολος ο εντοπισμός της διαφοράς μεταξύ των δύο. Τώρα σε αυτά που ακούμε εμείς, που όλα ακροβατούν σε ένα περιορισμένο εύρος συχνοτήτων και που οι παραγωγές πολλές φορές είναι μέτριες, δεν νομιζω να καταλάβεις κ μεγάλη διαφορά.

Σε τέτοιες παραγωγές είναι πιο εύκολο να το καταλάβεις:



Αν κ το παραπάνω βίντεο δεν είναι το καλύτερο παράδειγμα, για να το καταλάβεις ακόμα καλύτερα θες σχετικά "καλά" ακουστικά ψείρες/στεκα ή καλό ηχοσύστημα.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Απόσταγμα Underground από αυθεντικούς μύστες του χώρου (Napalm records)

Εικόνα
Εικόνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Χθες βρήκα κ αυτούς: https://xalpenrecords.bandcamp.com/. Μόνο ντέμος κ μόνο κασέτα :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εμένα τώρα μου ήρθε η όρεξη να μιλήσω γιά το σιντί, το γλυκό, αγαπημένο, λατρεμένο σιντάκι που τόσο σκατό έχει φάει τα τελευταία χρόνια αλλά δεν θα αλλάξει ΠΟΤΕ το γεγονός πως ήταν το φορμάτ που έσωσε τη μουσική (και τη βιομηχανία κατ επέκταση)
και υπάρχει λογική πίσω από το γιατί τώρα η βιομηχανία θέλει να το εξαφανίσει. τα πράγματα είναι απλά. είναι ΦΤΗΝΟ. πιθανότατα πάντα ήταν φτηνό αλλά βόλευε τη βιομηχανία να ποντάρει στο ΝΕΟ και στο ΨΗΦΙΑΚΟ γιά να ψαρώνει τον κόσμο να αγοράζει κάτι σε τιμή πολύ ψηλότερη από την πραγματική. αυτό βέβαια γύρισε μπούμερανγκ γιαυτό και η στροφή στο βινύλιο. τώρα πιά ο κόσμος γνωρίζει πόσο φτηνό είναι το cd, πόσο προσβάσιμο οπότε αρνείται να δίνει τα 13αρια και τα 15αρια! σου λέει ένα σιντί που έχει κόστος παραγωγής 1 ευρώ να το πληρώνω 15 φορές παραπάνω???? από την άλλη η βιομηχανία δεν μπορεί ξαφνικά να στο φέρει στο ράφι με 6 και 7 ευρώ γιατί θα είναι σα να παραδέχεται πως τόσα χρόνια ΣΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕ. άρα βινύλιο γιά τους φετιχιστές και ψηφιακή διανομή γιά τους υπόλοιπους και κλείσαμε, το cd είναι πιά περιττό
τον κακό σας το καιρό λέω εγώ, το cd θα συνεχίσει να υπάρχει ακριβώς επειδή είναι φτηνό και προσβάσιμο. και θα συνεχίσει να το προτιμά το underground και οι μπάντες που παρουσιάζουν αυτοχρηματοδοτούμενες κυκλοφορίες. οπότε εγώ που πράκτικά έχω κόψει τα cd από εταιρίες και ψωνίζω μόνο private θα συνεχίσω να ψωνίζω-στηρίζω αμέριμνος. και όσο γιά τις υπόλοιπες κυκλοφορίες? γιαυτό υπάρχουν οι προσφορές και τα μεταχειρισμένα, γιά να μπορώ να τις αγοράσω σε τιμές κοντά στην πραγματικότητα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Τσιμπατε κ ένα αρθρακι σχετικά με το αν το Discogs διαμορφώνει τιμές βινυλίου ή όχι. Τπτ groundbraking, αλλά ενδιαφέρον μεχρι ένα βαθμό:

http://www.ogdoo.gr/erevna/thema/to-dis ... ton-diskon
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν είσαι εσύ ή κάποιος συγγενής σου μέχρι 3-4ο βαθμό ο αρθρογράφος έτσι;
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Χαχαχα μπα όχι. Χώσε άφοβα :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Το άρθρο είναι τόσο αστείο που κόντεψα να πάω έμφραγμα από τα γέλια. Σόρρυ και σε όποιον το έγραψε αλλά η εικόνα που μου δίνει εμένα είναι ατόμου που ανακάλυψε την χαρά του βινυλίου πριν τρία χρόνια και τώρα ξαφνικά έγινε ειδήμων.

1. Ξεκινώντας μιλάει για την "αίγλη" του βινυλίου. Συγνώμη αλλά τι; Ποια αίγλη; Τα βινύλια που είχαν απαξιωθεί πριν 20 χρόνια και τώρα ξαφνικά έγιναν συλλεκτικά και καλά επειδή έτσι είπε η μουσική βιομηχανία; Ή μήπως οι απανωτές κυκλοφορίες βινυλίων κατευθείαν από mp3 files με ηχητική ποιότητα κασέτας; Την αίγλη την ορίζει η τιμή; Μα αφού οι ίδιες οι εταιρίες πλασάρουν το βινύλιο σαν ένα format πιο élégant και καλά για λίγους, για αυτούς που ξέρουν και τέτοιες μαλακίες και οι ίδιες οι εταιρίες εκδίδουν βινύλια με τιμές στον θεό, τι τους πείραξε το discogs.

2. Επίσης να προσθέσω ότι όποιος ξαναπεί την λέξη συλλεκτικό θα φάει καϊμάκι: συλλεκτικό γίνεται κάτι που έχει αξία για τον καθένα όχι επειδή το επιβάλει κάποιος.

3. Όσοι αγόραζαν βινύλια προ discogs μπορούν να θυμούνται την μίζερη πραγματικότητα: έμποροι-λωποδύτες που αγόραζαν σε τιμές χώμα και πουλούσαν τρεις φορές πιο πάνω εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι ο καταναλωτής δεν είχε ενημέρωση για την "σπανιότητα" της έκδοσης, για τις τιμές που παίζουν έξω και γενικά ζούσαμε σε μια κλειστή αγορά που είχε διαμορφωθεί από πέντε δέκα άτομα. Τους πείραξε που πλέον ο καταναλωτής ενημερώνεται για τις τιμές; Η ότι ένας δίσκος πουλιέται με βάση την μέση τιμή που έχει στο discogs; Και πού είναι το κακό αυτό;

4. Και να σημειώσουμε το εξής: οι τιμές των μεταχειρισμένων στο discogs ας είναι στα όσα ύψη θέλουν γιατί η μπάντα δεν παίρνει τίποτα. Ελεύθερη αγορά έχουμε ας τις διαμορφώσει η ζήτηση του κόσμου. Αυτό που έχει σημασία είναι οι τιμές των νέων κυκλοφοριών που είναι το μέλλον όχι των παλιών δίσκων.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”