"μαπα" Άλμπουμ από μεγάλες μπάντες που δεν ακούσαμε ποτέ

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

"μαπα" Άλμπουμ από μεγάλες μπάντες που δεν ακούσαμε ποτέ

Δημοσίευση από castledemon »

Την εποχή που δεν υπήρχε YouTube, και για να βρούμε ένα άλμπουμ έπρεπε να το αγοράσουμε με πραγματική οικονομια/στέρηση ή να το βρούμε από φίλο και να το γράψουμε σε κασέτα αν ήμασταν τυχεροί, υπήρχαν άλμπουμ από τεράστιες μπάντες τα οποία αγνοουσαμε επειδικτικα και δεν ακούσαμε σχεδόν ποτέ γιατί μας είπαν ότι ήταν μέγιστες πατατες. Ακόμα και σήμερα την εποχή του YouTube, εξακολουθώ να έχω τέτοια κενά. Το τοπικ το εμπνευστηκα γιατί σήμερα μου ήρθε το Mosquito το οποίο και για κάποιον από τους παραπάνω λόγους δεν είχα ακούσει ποτέ ολόκληρο!!! Και ας θεωρώ εαυτό φαν των Psychotic και αυτό ναι είναι ανεπιτρεπτο. Φτυστε με άλλα τουλάχιστον νιώθω περήφανος για την κάλιο αργά παρά ποτέ αγορά μου (δεν ήθελα απλά να το ακούσω στο pc αλλά να έχω το CD για την παρθενική ακρόαση).

Εγώ έχω επίσης στη λίστα τα:
Virgin Steele - Life among the ruins
Savatage - Fight for the rock
Το Crimson glory - Strange and beautiful Ήταν Επίσης ένα από αυτά για αρκετά χρόνια μέχρι που το βρήκα φτηνό σε βινύλιο (προτού γίνει πάλι μόδα).

Υπάρχουν τέτοια άλμπουμ που δεν ακούσατε ποτέ;;
Και αν υπήρχαν τέτοια άλμπουμ που επιτέλους τα ακούσατε μετά από χρόνια, για ποιο από αυτά αναθεωρησατε;
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

"μαπα" Άλμπουμ από μεγάλες μπάντες που δεν ακούσαμε ποτέ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

νομίζω πως σιγά τα έκλεισα αυτά τα κενά. είμαι και ψυχαναγκαστικός οπότε θέλω να κλείνω δισκογραφίες τουλάχιστον από μεγάλες μπάντες
αλλά ναι, τα άλμπουμ γύρω από τα οποία επικρατούσε αρνητισμός πάντα τα έβαζες πίσω στη λίστα σου και καθυστερούσες να τα αποκτήσεις/ακούσεις
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

"μαπα" Άλμπουμ από μεγάλες μπάντες που δεν ακούσαμε ποτέ

Δημοσίευση από Celephais »

Πολύ ωραίο θέμα, εγώ ακόμα και σήμερα 26 χρόνια από το 1993 οπότε και ξεκίνησα να ακούω heavy metal ακόμη δεν έχω ακούσει
Jag Panzer-Dissident Alliance
Helloween-Chameleon
Helloween-Pink Babbles go Ape
Ενώ μόλις πριν 4 μήνες αγόρασα και άκουσα το Strange and Beautifull. Μιλάμε για δίσκους με καταστροφικό αρνητικό hype...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

"μαπα" Άλμπουμ από μεγάλες μπάντες που δεν ακούσαμε ποτέ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

στη λίστα των AVOID άλμπουμ τοποθετεί η πλειοψηφία και το Accept - Eat the Heat (μιά χαρά δίσκος)
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Δημοσίευση από Aphelian »

Οχι ακριβως η ιδια περιπτωση αλλα τα 3 τελευταια αλμπουμ των Maiden τα περασα ενα πολυ γρηγορο και καθολου προσεκτικο ακουσμα. Αδικω πολλες φορες απο μονος μου καινουριες κυκλοφοριες απο αγαπημενες μπαντες και μερικες φορες ειναι λες και ανακαλυψα τη φωτια, ακουγοντας κατι που ο περισσοτερος κοσμος ακουσε και αγαπησε πριν απο ~5 χρονια!

Ενα αλλο πραγμα που δυστυχως μου εχει συμβει σε μερικες "γνωστες/ιερες" μπαντες ειναι πως ετυχε και ακουσα σε μικροτερη ηλικια την "πατατα" τους και δεν μπορεσα ποτε να ανακαμψω και να τους δωσω ευκαιρια με ανοικτο μυαλο. Νομιζω το καλυτερο παραδειγμα ειναι οι Jag Panzer που μεχρι και σημερα, δεν εχω αξιωθει.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Δημοσίευση από Starman »

Και εγώ προσπαθώ να μην αφήνω τρύπες από τις μεγάλες τουλάχιστον μπάντες, αλλά πάντα θα υπάρχουν τέτοιες. Ενδεικτικά και χωρίς ψάξιμο να πω, πως από Def Leppard δεν έχω πάρει τίποτα από το Euphoria και μετά χωρίς να σημαίνει ότι είναι “μάπα” το υλικό, απλά δεν έχω ασχοληθεί, ενώ και από Slayer δεν έχω τα Undisputed Attitude και God Hate Us All. Τεράστια τρύπα όμως επιπέδου κρατήρα, είναι οι ελλείψεις στις κυκλοφορίες των Queensryche από το Q2K έως και το Dedicated To Chaos του 2011.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

"μαπα" Άλμπουμ από μεγάλες μπάντες που δεν ακούσαμε ποτέ

Δημοσίευση από Zippo190 »

LuciferSteele έγραψε: Τετ 07 Αύγ 2019, 19:33 στη λίστα των AVOID άλμπουμ τοποθετεί η πλειοψηφία και το Accept - Eat the Heat (μιά χαρά δίσκος)
Εικόνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Δημοσίευση από castledemon »

Δε μιλαμε για μπάντες που τις χάσαμε καπου στην πορεία, υπαρχουν απειρες τετοιες.
Μιλάμε για κλασσικές μπάντες οπου αγνοησαμε επειδικτικά κάποια αλμπουμ επειδη προδικάσαμε οτι δεν ηταν καλα, ενω συνεχισαμε να τις παρακολουθουμε κανονικα (εκεινο το διαστημα τουλαχιστον).
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

"μαπα" Άλμπουμ από μεγάλες μπάντες που δεν ακούσαμε ποτέ

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 08 Αύγ 2019, 16:58
LuciferSteele έγραψε: Τετ 07 Αύγ 2019, 19:33 στη λίστα των AVOID άλμπουμ τοποθετεί η πλειοψηφία και το Accept - Eat the Heat (μιά χαρά δίσκος)
Εικόνα
δεν φαίνεται :~(
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Δημοσίευση από rbrigade »

Θα έβαζα στην ίδια κατηγορία και τα άλμπουμ των Priest με Owens, αλλά βασικά φταίει που είναι όντως μούφες. Τα πέρασα ένα άκουσμα, αλλά εννοείται δεν τα αγόρασα και δεν τους έδωσε περισσότερες ευκαιρίες. Παρακαλώ πολύ να μην αρχίσουν σχόλια τύπου γαμάνε ή το τάδε κομμάτι σπέρνει, δεν θα μπορέσω να το διαχειριστώ!
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Δημοσίευση από rbrigade »

Έλα, για να βγαίνουν αυτοί που δεν έχουν ακούσει τα ποζεράδικα των Saxon!

Virgin Steele είναι ωραίος hard rock/AOR δίσκος με αρκετά αντικειμενικά όμορφα τραγούδια. Και το Crimson Glory έχει 2-3 δυνατές στιγμές που δικαιολογούν αγορά. Σαφώς πιο αδύναμο το Savatage, πλησιάζει το επίπεδο φόλα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”