Η περίπτωση των STAR.GATE

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

Μπορώ με μεγάλη σιγουριά να πω ότι έχουμε να κάνουμε μια μια... ιδιάζουσα περίπτωση μπάντας. Ναι αγαπητέ αναγνώστη. Ο λόγος για τους STAR.GATE από την Θεσσαλονίκη, την μπάντα πνευματικό παιδί του μπασίστα Κώστα Δομενικιώτη.

Και το "ιδιάζουσα περίπτωση" του γράφω για έναν και μοναδικό λόγο. Όσο και αν έχω ψάξει, όσες επίσημες και ανεπίσημες ηχογραφήσεις και αν έχω ακούσει από κάθε γωνιά της Ελλάδας, όσο focus και αν έχω κάνει σε ολοκληρωμένες δουλειές και σχήματα δεν έχω βρει καμία μα καμία μπάντα που να πατάει σε Ελληνικό έδαφος και να έχει καταφέρει να προσεγγίσει τον ήχο του νεοκλασικού Power Metal με τόση ευθύτητα, ουσία και πηγαίο ταλέντο στους τομείς τις σύνθεσης και της αισθητικής όσο το σχήμα τούτο. Προσοχή δεν κάνω συγκρίσεις, η μουσική δεν είναι διαγωνισμός, σαν ακροατής μιλάω, ξέρετε από αυτούς που κατεβάζουν από το ράφι μια κυκλοφορία και την λιώνουν. Και δεν έχουν αποψάρα, μα γνώμη μετά από προσεκτικά ακούσματα.

Και θα το γενικεύσω λίγο σημειώνοντας πως υπάρχουν εκεί έξω αρκετές κυκλοφορίες που βαδίζουν συνειδητά τον νεοκλασικό δρόμο, μα τις περισσότερες φορές δίνουν έμφαση στο σολιστικό κιθαριστικό κομμάτι, βάζοντας σε δεύτερη μοίρα την παρουσία μιας ολοκληρωμένης σύνθεσης -στα πλαίσια της τραγουδοποιΐας-. Με αποτέλεσμα το φαινόμενο των εκπληκτικών καθαριστικών σόλο μέσα σε αδιάφορες γενικά συνθέσεις να είναι συχνό, ανεξάρτητα την χώρα προέλευσης.

Ο Δομενικιώτης συνθέτει έχοντας στο μυαλό του ολοκληρωμένα τραγούδια με αρχή, μέση και τέλος. Προσεγγίζει εντελώς συνειδητά την σχολή των μεγάλων Royal Hunt οι οποίοι στην χρυσή -μέχρι και το Paradox- εποχή τους, μας παρουσίασαν ένας ξεχωριστό τρόπο ανάπτυξης του νεοκλασικού Power Metal ήχου, ενσωματώνοντας όλες τις αρετές μιας σχεδόν pop τραγουδοποιΐας μέσα σε ένα είδος που πολλές φορές ασφυκτιούσε από το υπερβολικό φορτίο των ίδιων του των τραγουδιών, συνθετικά ή εμπαικτικά. Όχι πως οι μεγάλοι δάσκαλοι του ύφους δεν έχουν επιχειρήσει κάτι τέτοιο. Απλά οι Hunt μας θύμισαν μετά από πολύ καιρό και σε εποχές απραξίας των μεγάλων, πως γράφεις τραγούδια που σου μένουν καρφωμένα στο μυαλό. Αυτήν ακριβώς την μαγιά παίρνει και ο Δομινεκιότης στήνοντας με μεγάλη σαφήνεια -το τονίζω αυτό- κάθε μια από τις συνθέσεις των Star.Gate.

Και βασικά δεν νομίζω πως χρειάζονται και πολλές επεξηγήσεις για όποιον έχει μπει στον κόπο να ακούσει τα τρία δισκογραφικά πονήματα που έχει δώσει η μπάντα από το 2004 έως το 2016.

Εδώ και καιρό οι Star.Gate ετοιμάζουν το τέταρτο άλμπουμ τους με τίτλο "The Dream". Έχουν κατά την ταπεινή μου γνώμη το καλύτερο recording line up στην ιστορία τους -αν διαβάζει η μπάντα αυτό το κείμενο παρακαλώ να δώσει βάση στις επόμενες λέξεις: Ως μικρός και ταπεινός οπαδός σας, σας παρακαλώ να κάνετε έστω ένα live με ΑΥΤΟ το line up, κλείνει η παρένθεση, ευχαριστώ, συνεχίζω το άρθρο-. Με Σάκη Μπαντή (Horizon's End) στα πλήκτρα, Anthimo Manti (!!!!!) στις κιθάρες, Στέργιο Κουρού (Wardrum, Horizon's End) στα τύμπανα και John Jeff Touch (!!!!) στην φωνή, μιλάμε για ένα πραγματικά all star line up.

Ήδη έχουν δοθεί στην δημοσιότητα αρκετά video από τις ηχογραφήσεις του δίσκου. Προσωπικά για την ώρα θα πω μόνο αυτό: πως έχουμε να κάνουμε με τον πιο άρτιο και εμπνευσμένο νεοκλασικό Power Metal δίσκο που έχει βγει από Ελληνική μπάντα τα τελευταία χρόνια -και όχι μόνο-. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Θα επεκταθώ επί του θέματος όταν έρθει η ώρα.





Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από rbrigade »

Υπάρχει δείγμα με φωνή; Είμαι φαν του συγκεκριμένου τραγουδιστή
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Μεγάλες παιχτούρες όλοι οι εμπλεκόμενοι. Για να δούμε...
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από rbrigade »

Πάντως έναν παλιό δίσκο που είχα πάρει δεν τον πολυγούσταρα...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Δευ 02 Σεπ 2019, 17:36 Υπάρχει δείγμα με φωνή; Είμαι φαν του συγκεκριμένου τραγουδιστή
Και στο προηγούμενο ο John τραγουδάει.

Ευκαιρία να το ακούσεις πάλι.

Από το νέο δεν υπάρχει κάτι ακόμα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από rbrigade »

Τσέκαρα τα εξώφυλλα, το ντεμπούτο έχω, το άλλο που λες ούτε που το είχα πάρει χαμπάρι, περίεργο
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Δευ 02 Σεπ 2019, 17:26

Oh shit!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

theBox έγραψε: Δευ 02 Σεπ 2019, 20:57 Oh shit!


:iouiou: :iouiou:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Δευ 02 Σεπ 2019, 21:28
theBox έγραψε: Δευ 02 Σεπ 2019, 20:57 Oh shit!


:iouiou: :iouiou:
Μάλιστα! Κατάλαβα! :D :D :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

rbrigade έγραψε: Δευ 02 Σεπ 2019, 18:18 Τσέκαρα τα εξώφυλλα, το ντεμπούτο έχω, το άλλο που λες ούτε που το είχα πάρει χαμπάρι, περίεργο
το ντεμπούτο οχι τόσο καλό, αλλά τα επόμενα 2 δισκάρες!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από LuciferSteele »

και γω στο ντεμπούτο είχα μείνει, θα τσεκάρω
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

LuciferSteele έγραψε: Τετ 04 Σεπ 2019, 18:43 και γω στο ντεμπούτο είχα μείνει, θα τσεκάρω
πωπω εχετε χασει δισκάρες λέμε
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από rbrigade »

Ε βάλτε κάνα κομμάτι από τους επόμενους. Αλλά να αξίζει ε; Ντάξει ρεμάλια; Μην σπαταλάμε τα πεντάλεπτα τζάμπα...
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Η περίπτωση των STAR.GATE

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

τσέκαρε αυτα πχ. από 2ο και 3ο δισκο - αναμένουμε ετυμηγορία Τσοβόλα με αγωνία :pasok: :pasok:



Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”