BLIND GUARDIAN's TWILIGHT ORCHESTRA - "Legacy Of The Dark Lands"

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

BLIND GUARDIAN's TWILIGHT ORCHESTRA - "Legacy Of The Dark Lands"

Δημοσίευση από rbrigade »

Θα πάω κόντρα στο ρεύμα και θα πω ότι συνθετικά το κομμάτι μου φαίνεται πολύ πιο δυνατό από το μέσο BG κομμάτι των τελευταίων 20 ετών, ίσως επειδή έχει γραφτεί την εποχή που ακόμα το είχαν συνθετικά. Και δεν ισχύει ότι η μουσική είναι απλά πλάτες, υπάρχουν άπειρα θέματα στα έγχορδα. Αν έχω μια ένσταση είναι ότι ο Hansi Kursch του 2019 δεν μπορεί να υποστηρίξει φωνητικά ένα τέτοιο εγχείρημα. Φυσικά και θα προτιμούσα να παίζει και η μπάντα ηλεκτρικά, σε φάση Theatre of Pain (Classic version) από Somewhere far beyond. Α, και οι στίχοι ως συνήθως δεν βγάζουν κανέναν νόημα αν δεν έχεις διαβάσει το σχετικό βιβλίο...

Υ.Γ. Ρε αυτό το ξέσπασμα στο 1:42 γάμησε!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

BLIND GUARDIAN's TWILIGHT ORCHESTRA - "Legacy Of The Dark Lands"

Δημοσίευση από theBox »

Τα φωνητικα εχουν οντως και καλα σημεια μεσα, αν και παιζει υπερ-πληροφορια (κλασσικα πλεον). Θεματάκια έχει η ορχηστρα ρε, προφανως δςν ειναι όλο συγχορδιες. Απλα αυτα τα θεματάκια ειναι ενορχηστρωτικα στολιδια περισσότερο, παρα αυτουσια και πληρη θέματα/μελωδιες. Δλδ εχω την εντυπωση πως ξεκίνησαν με τη μελωδια φωνητικων και απλα την "έντησαν", παρα με τη μουσικη αυτη καθαυτη. Δεν ακουσα μουσικα κατι τοσο ενδιαφέρον που να στεκεται μονο του.

Στο "ρεφρεν" ειδικα (αλλα και αλλου) που παιζει φουλ πομπώδης και σχετικα στατικη συγχορδια απο πισω, δεν μου αρεσει καθολου. Ομως ντάξει, τωρα στεκόμαστε σε ενα κομμάτι μόνο, κάτσε να δουμε τι παίζει γενικα.

Βεβαια, να πω την αμαρτία μου, στα "κλασσικοτροπα" ακουσματα, δεν ειμαι ιδιαιτερα φιλος του συμφωνικου σεταπ, προτίμω μικρότερα σχήματα (κουαρτέτα, σολο κτλ) που τα πράγματα ειναι πιο σαφή και λιγότερο "σουπα" (εντος πολλών εισαγωγικών).
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

BLIND GUARDIAN's TWILIGHT ORCHESTRA - "Legacy Of The Dark Lands"

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δηλαδή αντέξατε και το ακούσατε όλο?
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

BLIND GUARDIAN's TWILIGHT ORCHESTRA - "Legacy Of The Dark Lands"

Δημοσίευση από rbrigade »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 08 Σεπ 2019, 13:47 δηλαδή αντέξατε και το ακούσατε όλο?
Προπονήσου τώρα με το κομματάκι γιατί έχω πληροφορίες ότι ο δίσκος θα είναι 80 λεπτά!
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

BLIND GUARDIAN's TWILIGHT ORCHESTRA - "Legacy Of The Dark Lands"

Δημοσίευση από rbrigade »

Εντωμεταξύ ανοίγω το φόρουμ τώρα και βλέπω 6 ειδοποιήσεις, λέω θα μου έχουν κηρύξει πόλεμο που την είδα Πολάκης -μόνος μου και όλοι σας- στο τόπικ των BG και τελικά όλες ήταν άσχετες...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

BLIND GUARDIAN's TWILIGHT ORCHESTRA - "Legacy Of The Dark Lands"

Δημοσίευση από Zippo190 »

ακόμα και να λεεί συνθετικά το αποτέλεσμα (στα αυτιά μου) είναι βαρεμάρα. Και γενικά από το "Nightfall...." και μετά το έχουν χάσει με τις υπερ-παραγωγές και την μεγαλομανία του Hansi. Απορώ δε πως επιβιώνουν αν και στις τελευταίες εμφανίσεις τους στην Ελλάδα ήταν sold out πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει κοινό. Εγώ ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα αποφασίσουν ένα δυναμικό comeback στο ήχο του "Somewere..." και θα παραμιλάμε (αν και δεν το νομίζω. Ρε [mention]rbrigade[/mention] πως λέγανε εκείνη την μπάντα-κόπια BG που μου είχες στείλει και γαμούσε;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

BLIND GUARDIAN's TWILIGHT ORCHESTRA - "Legacy Of The Dark Lands"

Δημοσίευση από rbrigade »

Evertale λες;
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

BLIND GUARDIAN's TWILIGHT ORCHESTRA - "Legacy Of The Dark Lands"

Δημοσίευση από theBox »

οι Σωστοι guardian κλωνοι ειναι τρεις,

Οι Πρωτοι ειναι προφανως οι EVERTALE οπως πολυ σωστα λετε.

οι άλλοι δύο ειναι


και ΑΚΟΜΑ καλυτερα...

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

BLIND GUARDIAN's TWILIGHT ORCHESTRA - "Legacy Of The Dark Lands"

Δημοσίευση από Starman »

Μπάντες φουλ επηρεασμένες από Blind Guardian και ταυτόχρονα ποιοτικές, πολλές. Ενδεικτικά να συμπληρώσω στα εύστοχα παραπάνω παραδείγματα, τους Γερμανούς Don’t Drop The Sword που έχουμε αναφέρει και στο παρελθόν.



Το θέμα όμως είναι τι κάνουν οι ίδιοι οι Guardian. Όλες οι μεγάλες μπάντες κάποια στιγμή της διαδρομής τους, ανοίγουν έναν κύκλο με μουσική πιο “ψαγμένη”, ορχήστρες και λοιπά καλούδια. Στις περισσότερες περιπτώσεις μόλις αντιλαμβάνονται τη δυσαρέσκεια των οπαδών που τους ανέδειξαν και συντήρησαν όλα αυτά τα χρόνια, το γυρνάνε σιγά – σιγά σε old school καταστάσεις. Με τους BG όμως παράγινε το κακό. Μήπως ήρθε η ώρα να κλείσει αυτός ο κύκλος και να κυκλοφορήσουν κάτι στα πρότυπα των Somewhere Far Beyond και Imaginations From The Other Side; Με τις γνώσεις και την εμπειρία που έχουν, εύκολο είναι για αυτούς. Δεν ζητάω πολλά. :)
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 658
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

BLIND GUARDIAN's TWILIGHT ORCHESTRA - "Legacy Of The Dark Lands"

Δημοσίευση από Aphelian »

theBox έγραψε: Κυρ 08 Σεπ 2019, 23:01 οι Σωστοι guardian κλωνοι ειναι τρεις,
Οι σωστοι Guardian κλωνοι ειναι ΕΝΑΣ

Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

BLIND GUARDIAN's TWILIGHT ORCHESTRA - "Legacy Of The Dark Lands"

Δημοσίευση από castledemon »

Οι αγαπημενοι μου 'κλωνοι' ηταν αυτοι οι Βραζιλιάνοι:
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

BLIND GUARDIAN's TWILIGHT ORCHESTRA - "Legacy Of The Dark Lands"

Δημοσίευση από Priamos »

"Σειρουλες" με τους BG, εγώ δίνω την ψήφο μου σ' αυτούς:
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

BLIND GUARDIAN's TWILIGHT ORCHESTRA - "Legacy Of The Dark Lands"

Δημοσίευση από theBox »

Aphelian έγραψε: Δευ 09 Σεπ 2019, 09:10
theBox έγραψε: Κυρ 08 Σεπ 2019, 23:01 οι Σωστοι guardian κλωνοι ειναι τρεις,
Οι σωστοι Guardian κλωνοι ειναι ΕΝΑΣ

Πολυ σωστα! Το εκαψα γιατι ειναι τοσο κοντα που φτάνει να χαρακτηριστει off-shoot.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

BLIND GUARDIAN's TWILIGHT ORCHESTRA - "Legacy Of The Dark Lands"

Δημοσίευση από rbrigade »

Μην ξεχνάμε και τις υπόλοιπες μπάντες του Jens Carlsson που είχαν πολλά στοιχεία Guardian



Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

BLIND GUARDIAN's TWILIGHT ORCHESTRA - "Legacy Of The Dark Lands"

Δημοσίευση από theBox »

Ποτε δεν μου έκατσαν οι Persuader ρε γαμωτο. Πολυ..."φασαρία" (?), "βουητό"(?)...δεν ξέρω πως να το περιγράψω...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”