MOON CHAMBER - Νέα μπάντα με μέλη από PAGAN ALTAR, SARACEN, CRYSTAL VIPER

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

MOON CHAMBER - Νέα μπάντα με μέλη από PAGAN ALTAR, SARACEN, CRYSTAL VIPER

Δημοσίευση από CountRaven »

MOON CHAMBER - Νέα μπάντα με μέλη από PAGAN ALTAR, SARACEN, CRYSTAL VIPER. Το άλμπουμ είναι έτοιμο και θα κυκλοφορήσει από No Remorse. Προπομπός θα είναι το single, το οποίο θα είναι διαθέσιμο στις 26 Απριλίου στο KIT σε μορφή δωρεάν Promo CD.

Παραθέτω ποστ που ανέβηκε πριν λίγο στην fb σελίδα του Crystal Logic:
Members of SARACEN, CRYSTAL VIPER and PAGAN ALTAR start MOON CHAMBER, debut single out in April, debut album out in October on No Remorse Records.


Marta Gabriel, the front woman of heavy metal stalwarts CRYSTAL VIPER - and respected session musician, with a vocal range of more than four octaves - is considered to be one of the finest singers of her generation. Rob Bendelow is the founder and original guitarist of the legendary British rock band SARACEN - as the composer of albums such as "Vox In Excelso", "Redemption", and most notably "Heroes Saints And Fools", Rob is a truly respected contributor to the history of classic rock. So what might the result be if those two were to join forces, and combine their obvious passion for music? The answer is MOON CHAMBER. The quintet’s debut opus, entitled "Lore Of The Land", will be released in October 2019 on the No Remorse Records label.

In addition to Marta and Rob, three other musicians complete the MOON CHAMBER ranks. Keyboard duties are handled by Paul Bradder of SARACEN, and the driving percussion comes courtesy of PAGAN ALTAR’s Andy Green. In addition to vocals, Marta recorded all the bass guitar parts for the album, but Richard Bendelow (Rob’s son) is now responsible for the bass element going forward. The album comprises ten new tracks, deeply rooted in the classic rock of the '70s and '80s, whilst drawing inspiration from the wealth of English folklore, history and legend.

The band’s first single entitled "Ravenmaster" will have its premiere on April 26. It will be released as a limited edition promo CD, and made available to visiting fans of the Keep It True festival in Germany. This CD single will include two songs: "Ravenmaster", plus MOON CHAMBER’s rendition of the SARACEN anthem "Crusader". Cover artwork has been hand-crafted by Italian artist Roberto Toderico, known for his work with artistes such as TYGERS OF PAN TANG, QUARTZ or HEXX.

More information:
www.facebook.com/moonchamberofficial
https://label.noremorse.gr/


www.facebook.com/moonchamberofficial
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

MOON CHAMBER - Νέα μπάντα με μέλη από PAGAN ALTAR, SARACEN, CRYSTAL VIPER

Δημοσίευση από rbrigade »

Μας κούφανε ο Rob... Αντί να γράψει τίποτα έπη για Saracen… [mention]Xstroyer[/mention] για δώσε παρασκήνιο... Μπας και πάτε να γίνετε η Frontiers του metal ταιριάζοντας διάφορα γνωστά μέλη συγκροτημάτων για projects; :D
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

MOON CHAMBER - Νέα μπάντα με μέλη από PAGAN ALTAR, SARACEN, CRYSTAL VIPER

Δημοσίευση από Xstroyer »

rbrigade έγραψε: Τρί 09 Απρ 2019, 22:05 Μας κούφανε ο Rob... Αντί να γράψει τίποτα έπη για Saracen…
...τα έγραψε για Moon Chamber.

Καλύτερο από τα 2 τελευταία Saracen, έχει τα στοιχεία που θα φέρουν στο μυαλό τους αγαπημένους Άγγλους, αλλά και τρομερή ποικιλία. Τα υπόλοιπα, on time. Σε λίγες ημέρες θα εμφανιστεί το πρώτο κομμάτι και τα υπόλοιπα στο καιρό τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

MOON CHAMBER - Νέα μπάντα με μέλη από PAGAN ALTAR, SARACEN, CRYSTAL VIPER

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το καλάθι μου είναι τόσο μικρό που είναι σα να πηγαίνω για ψώνια στο στρουμφοχωριό
για να δούμε
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

MOON CHAMBER - Νέα μπάντα με μέλη από PAGAN ALTAR, SARACEN, CRYSTAL VIPER

Δημοσίευση από Starman »

Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

MOON CHAMBER - Νέα μπάντα με μέλη από PAGAN ALTAR, SARACEN, CRYSTAL VIPER

Δημοσίευση από CountRaven »

Έπος!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

MOON CHAMBER - Νέα μπάντα με μέλη από PAGAN ALTAR, SARACEN, CRYSTAL VIPER

Δημοσίευση από Starman »

Εγώ για να πω την αλήθεια δεν περίμενα κάτι τέτοιο. Έχει μια πολύ 70s προσέγγιση και πραγματικά η φωνή της Marta εδώ μου ακούγεται πολύ καλύτερη από τη μπάντα της. Ακούγεται ενδιαφέρον αλλά διαφορετικό από ότι είχα κατά νου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

MOON CHAMBER - Νέα μπάντα με μέλη από PAGAN ALTAR, SARACEN, CRYSTAL VIPER

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δεν μου είπε κάτι
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

MOON CHAMBER - Νέα μπάντα με μέλη από PAGAN ALTAR, SARACEN, CRYSTAL VIPER

Δημοσίευση από CountRaven »

Starman έγραψε: Κυρ 05 Μάιος 2019, 00:15 Εγώ για να πω την αλήθεια δεν περίμενα κάτι τέτοιο. Έχει μια πολύ 70s προσέγγιση και πραγματικά η φωνή της Marta εδώ μου ακούγεται πολύ καλύτερη από τη μπάντα της. Ακούγεται ενδιαφέρον αλλά διαφορετικό από ότι είχα κατά νου.
Εγώ πάλι αυτό ακριβώς περίμενα όταν διάβασα για το συγκεκριμένο project. Βουτιά σε 70ς / early 80s δρόμους.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

MOON CHAMBER - Νέα μπάντα με μέλη από PAGAN ALTAR, SARACEN, CRYSTAL VIPER

Δημοσίευση από Lilith »

Ενιωσα φούλ. Πολύ ωραίο και το εξώφυλλο !
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

MOON CHAMBER - Νέα μπάντα με μέλη από PAGAN ALTAR, SARACEN, CRYSTAL VIPER

Δημοσίευση από Starman »

CountRaven έγραψε: Κυρ 05 Μάιος 2019, 00:33
Starman έγραψε: Κυρ 05 Μάιος 2019, 00:15 Εγώ για να πω την αλήθεια δεν περίμενα κάτι τέτοιο. Έχει μια πολύ 70s προσέγγιση και πραγματικά η φωνή της Marta εδώ μου ακούγεται πολύ καλύτερη από τη μπάντα της. Ακούγεται ενδιαφέρον αλλά διαφορετικό από ότι είχα κατά νου.
Εγώ πάλι αυτό ακριβώς περίμενα όταν διάβασα για το συγκεκριμένο project. Βουτιά σε 70ς / early 80s δρόμους.
Ίσως γιατί πίστευα, ότι η μουσική θα προσαρμοστεί στη φωνή της και όχι το αντίθετο που τελικά έγινε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

MOON CHAMBER - Νέα μπάντα με μέλη από PAGAN ALTAR, SARACEN, CRYSTAL VIPER

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

MOON CHAMBER - Νέα μπάντα με μέλη από PAGAN ALTAR, SARACEN, CRYSTAL VIPER

Δημοσίευση από Zippo190 »

θυμίζει λίγο moon magic ναι;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

MOON CHAMBER - Νέα μπάντα με μέλη από PAGAN ALTAR, SARACEN, CRYSTAL VIPER

Δημοσίευση από Starman »

Πραγματικά ωραίο τραγούδι. Και εδώ ο τρόπος που τραγουδάει η Μάρτα μου αρέσει πολύ περισσότερο από τους Crystal Viper.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

MOON CHAMBER - Νέα μπάντα με μέλη από PAGAN ALTAR, SARACEN, CRYSTAL VIPER

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Το πρώτο (ravenmaster) δε μου είχε αρέσει τόσο, αυτό (when the stakes are high) είναι πραγματικά καλό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”