CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Κους-κους για τα άλμπουμ που γουστάρουμε.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από Starman »

Ωραία πράγματα. Αξέχαστο live. Παρόλο που δεν είμαι φαν των live άλμπουμ, αυτό θα αγοραστεί. Από τις λίγες μπάντες μετά από τέτοια μακροχρόνια απουσία, που έδωσαν τέτοια συναυλία και δημιούργησαν αυτή την τρομερή ατμόσφαιρα που βιώσαμε.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από RedSharks »

Είναι αλήθεια ότι η συναυλία των Cirith Ungol στο UtH του 2017 είναι από τα πιο μαγικά πράγματα που έχουμε ζήσει τα τελευταία χρόνια (προσωπικά το συγκρίνω μόνο με το live των Heavy Load την επόμενη χρονιά). Συγκίνηση και ανατριχίλα. Το ίδιο καλή ήταν και η συναυλία που δώσανε λίγους μήνες μετά, τον Φεβρουάριο του 2018, επιστρέφοντας στην Αθήνα, απλά εκείνη η πρώτη εμφάνιση είχε και την μαγεία της πρώτης φοράς.

Είναι επίσης μεγάλη τιμή ότι ο πρώτος επίσημος live δίσκος τους θα είναι από μια συναυλία που έγινε στη χώρα μας.

...ΟΜΩΣ :

Ας είμαστε ειλικρινείς. Είναι ένα live album αυτό που έχουν περισσότερο ανάγκη οι οπαδοί των Cirith Ungol αυτή τη στιγμή; Δεν νομίζω. Και δεδομένου ότι ολόκληρη η συναυλία του UtH ήδη υπάρχει στο Youtube από ερασιτεχνικά video με σχετικά ικανοποιητικό (για bootleg) ήχο. 29 χρόνια μετά το Paradise Lost αυτό για το οποίο διψάμε όλοι να ακούσουμε από αυτή τη μπάντα είναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΉ. Οι Cirith Ungol θα έπρεπε εδώ και πολύ καιρό να διοχετεύουν όλη τους την ενέργεια και όλο τους το χρόνο στην κυκλοφορία του επόμενου full length τους, με καινούργιες συνθέσεις. Προφανώς αυτό δεν συμβαίνει. Η κραυγαλέα αρπαχτή του Witch's Game (όπου ένα κομμάτι 8μιση λεπτών πωλούταν σχεδόν στην τιμή full length δίσκου) και τώρα αυτό το live μας οδηγούν στο συμπέρασμα ότι η μπάντα ή η Metal Blade ή και οι δύο μαζί έχουν ως άμεση προτεραιότητα το γρήγορο και ανέξοδο άρμεγμα του όσου cash μπορεί να υπάρχει αυτή τη στιγμή στο όνομα Cirith Ungol, στο εδώ και τώρα, και για τα υπόλοιπα βλέπουμε. Το πρόχειρο και φτηνιάρικο εξώφυλλο του live album απλά επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό περί «γρήγορου και ανέξοδου αρμέγματος», εκτός του ότι ατιμάζει και ακυρώνει την μακροχρόνια παράδοση της μπάντας να κοσμεί τους δίσκους της με τα πιο εκπληκτικά fantasy εξώφυλλα στην ιστορία του metal.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

RedSharks έγραψε: Τρί 10 Σεπ 2019, 22:41 Το πρόχειρο και φτηνιάρικο εξώφυλλο του live album απλά επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό περί «γρήγορου και ανέξοδου αρμέγματος», εκτός του ότι ατιμάζει και ακυρώνει την μακροχρόνια παράδοση της μπάντας να κοσμεί τους δίσκους της με τα πιο εκπληκτικά fantasy εξώφυλλα στην ιστορία του metal.
Έχω την αίσθηση πως παλι Whelan κάνει το εξώφυλλο, αλλά θα συμφωνήσω στο ότι φαίνεται πρόχειρο. Δεν ξερω αν θα έχει περισσότερο αρτ μεσα, αλλά το Witches Game που ήταν single μου άρεσε περισσότερο. Για reference:

Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από Starman »

Ίσως από την άλλη, αυτή η κυκλοφορία αποσκοπεί στο να βγάλουν κανένα φράγκο το οποίο θα χρησιμοποιήσουν για τα έξοδα μελλοντικής ηχογράφησης χωρίς να βάλουν το χέρι στη τσέπη. Συμφωνώ με [mention]RedSharks[/mention] ότι προέχει νέα δουλειά, αλλά για όσους βιώσαμε αυτή τη συναυλία θεωρώ απαραίτητη την απόκτηση του live.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Θα διαφωνήσω με την τοποθέτηση του φίλου Καρχαρία: τα ιστορικά live θα έπρεπε να υπάρχουν σε αποτύπωμα ενός physical format, και μάλιστα με τον δυνατότερο φυσικό ήχο.
Και αν δεν καταλαβαίνουμε την αξία της κυκλοφορίας ενός τέτοιου live τώρα, θα το δείτε αυτό σε 20 χρόνια π.χ. όταν οι πιτσιρικάδες του μέλλοντος θα μας ρωτάνε αν ήμασταν και εμείς εκεί. Όπως εμείς πχ. ρωτάμε τους μεγαλύτερους αν ήταν π.χ. στη συναυλία του Gallaher, στους Iron Maiden στη Φιλαδέλφεια κλπ.
Και φυσικά η κυκλοφορία ενός live, δεν απαγορεύει την κυκλοφορία ενός στούντιο άλμπουμ...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
White Wolf

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από White Wolf »

Οι CU βρεθηκαν στον περιθωριο του μεταλ για το μεγαλυτερο κομματι της μουσικης ζωης τους.
Τωρα, μπορουν επιτελους, να δρεψουν τους καρπους των αξιων κοπων τους.
Εδω το κανουν αλλες μπαντες που εχουν βγαλει τα χιλιαπλασια λεφτα απο τους CU και ολος ο κοσμος παει και τις προσκυναει.
Καλα κανουν και βγαζουν σινγκλ σε τιμη δισκου και καλα κανουν και βγαζουν λαιβ αλμπουμ.
Οποιος δεν ταρεσει, δεν αγοραζει.

Ουτε χρωστανε καινουργια μουσικη σε κανενα.
Αυτα που εχουν κανει ειναι υπεραρκετα και δε χρειαζεται ουτε κομματι παραπανω.
Εκατο ζωες θελουν αλλες μπαντες για να βγαλουν το 1/10 της γαμωσυνης τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ο [mention]Corum Jhaelen Irsei[/mention] μίλησε.-

Εικόνα

Όντως δεν χρωστάνε τπτ κ σε κανένα, αλλά αν πω πως δεν τσουρτσούρισα με το Witche's Game ή πως δεν θέλω νέα μουσική από CU, τότε θα είμαι ψεύτης και να μου πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μα τον Τουτατή :D :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από RedSharks »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τετ 11 Σεπ 2019, 20:30 Οι CU βρεθηκαν στον περιθωριο του μεταλ για το μεγαλυτερο κομματι της μουσικης ζωης τους.
Τωρα, μπορουν επιτελους, να δρεψουν τους καρπους των αξιων κοπων τους.
Συμφωνώ απόλυτα. Και οι καρποί των άξιων κόπων τους ήταν η μεγάλη εμπορική επιτυχία των επανακυκλοφοριών των δίσκων τους (όσο δεν πούλησαν στα 20 χρόνια που ήταν ενεργοί, πούλησαν το 2016-2017 που βγήκαν οι επανακυκλοφορίες), καθώς και η τοποθέτησή τους ως headliners στα σημαντικότερα σχετικά φεστιβάλ (KIT 2017, UtH 2017, Hammer of Doom 2017, KIT 2020 και τις 2 μέρες κτλ κτλ κτλ).
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τετ 11 Σεπ 2019, 20:30 Εδω το κανουν αλλες μπαντες που εχουν βγαλει τα χιλιαπλασια λεφτα απο τους CU και ολος ο κοσμος παει και τις προσκυναει.
Μια ανήθικη ή βλακώδης πράξη όταν γίνεται από πολλούς δεν παύει να είναι ανήθικη ή βλακώδης. (Εξαιρετικά επικίνδυνη αυτή η νοοτροπία όταν επεκτείνεται και σε άλλου είδους επιλογές, κοινωνικές ή πολιτικές, αλλά ας δείξω αυτοσυγκράτηση για να μη βγούμε εκτός θέματος).
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τετ 11 Σεπ 2019, 20:30 Καλα κανουν και βγαζουν σινγκλ σε τιμη δισκου
Είναι δικαίωμά τους, όπως και κάθε άλλης μπάντας, να κυκλοφορούν ότι γουστάρουν σε όποια τιμή γουστάρουν. Όπως και δικό μας δικαίωμα, ως καταναλωτές και ως κοινό, να κρίνουμε τις πράξεις τους και ενδεχομένως να τις χαρακτηρίζουμε ως αρπαχτές, άρμεγμα κτλ. Αν εσύ πάντως αισθάνεσαι ότι κάτι τους χρωστάς, οικονομικά, δεν σε εμποδίζει κανείς να τους στείλεις το ποσό που θεωρείς ότι τους οφείλεις π.χ. μέσω PayPal. Δεν χρειάζεται να περιμένεις πότε θα βγάλουν την επόμενη αρπαχτή τους.
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τετ 11 Σεπ 2019, 20:30 Οποιος δεν ταρεσει, δεν αγοραζει.
Συμφωνώ απόλυτα.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από RedSharks »

apeitharxos έγραψε: Τετ 11 Σεπ 2019, 18:39 Θα διαφωνήσω με την τοποθέτηση του φίλου Καρχαρία: τα ιστορικά live θα έπρεπε να υπάρχουν σε αποτύπωμα ενός physical format, και μάλιστα με τον δυνατότερο φυσικό ήχο.
Το επιχείρημά σου γενικά είναι σωστό. Όμως η κυκλοφορία του συγκεκριμένου δίσκου υπό τις συγκεκριμένες συγκυρίες (με όλη την true metal κοινότητα να περιμένει πώς και πώς, εδώ και 2-3 χρόνια, την κυκλοφορία κανονικού δίσκου, και με την εμπιστοσύνη μας στη μπάντα να έχει ήδη δεχτεί ένα σοβαρό πλήγμα με την περσινή αρπαχτή του Witch's Game) είναι τουλάχιστον ύποπτη. Το εμφανώς πρόχειρο εξώφυλλο (ακόμα και αν είναι του Whelan) δεν βοηθάει να διαλυθούν οι υποψίες περί αρμέγματος των οπαδών. Αν κυκλοφορούσαν φέτος το studio άλμπουμ και του χρόνου το live (με εξώφυλλα αντάξια των παλιών) τα πράγματα θα ήταν αλλιώς. Τότε δεν θα είχαμε δικαίωμα να τους κατηγορήσουμε για τίποτα. Η γυναίκα του Καίσαρα δεν αρκεί να είναι τίμια... κτλ

apeitharxos έγραψε: Τετ 11 Σεπ 2019, 18:39 Και αν δεν καταλαβαίνουμε την αξία της κυκλοφορίας ενός τέτοιου live τώρα, θα το δείτε αυτό σε 20 χρόνια π.χ. όταν οι πιτσιρικάδες του μέλλοντος θα μας ρωτάνε αν ήμασταν και εμείς εκεί. Όπως εμείς πχ. ρωτάμε τους μεγαλύτερους αν ήταν π.χ. στη συναυλία του Gallaher, στους Iron Maiden στη Φιλαδέλφεια κλπ.
Και φυσικά η κυκλοφορία ενός live, δεν απαγορεύει την κυκλοφορία ενός στούντιο άλμπουμ...
Οι παραλληλισμοί που κάνεις δεν είναι και τόσο σχετικοί με την περίπτωση των CU, αφού οι Maiden και ο Galagher δεν είχαν 29 χρόνια να κυκλοφορήσουν studio άλμπουμ. Επίσης οι συναυλίες αυτές δεν κυκλοφόρησαν ως live album (παρόλα αυτά παραμένουν μυθικές).
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Πάντως, το single σε τιμή δίσκου είναι καθαρά πολιτική της εταιρείας που το κυκλοφόρησε, μη σου πω και ότι η εταιρεία που το κυκλοφόρησε μπορεί να σκέφτηκε ως εξής: 'Να πληρώσω τα έξοδα ενός full length στην μπάντα; Αποκλείεται, ας τους πληρώσω τα έξοδα για ένα track, και μετά το δίνω στην τιμή που θέλω, ούτως ή άλλως, δώρο είναι για εμένα που ήταν τόσα χρόνια στα αζήτητα, και δεν έκανα τίποτε για να τους προωθήσω (νομίζω και κατά τα δικά τους λεγόμενα σε παλιές συνεντεύξεις τους), και αποκτούν τώρα δημοσιότητα από το πουθενά'...
Δηλαδή η μπάντα μπορεί να έχει ιδέες αλλά μπορεί να μην θέλει να μπει στο στούντιο αν δεν βρει κάποιον να τους πληρώσει τις ηχογραφήσεις...
Εκτός και αν η εταιρεία που τους κυκλοφορεί έχει και δικά της στούντιο, οπότε, εκεί αλλάζει η συζήτηση...
Σε αυτή την περίπτωση παίζει και το ενδεχόμενο να μην έχει ακόμη υλικό η μπάντα, ή να μην θέλει να μπει στο στούντιο. Δικαίωμά της είναι, από τη στιγμή που για τις όποιες πέραν του κανονικού τιμές πώλησης του νέου τους δίσκου, δεν φέρει αυτή την ευθύνη...
Έπειτα, είναι και το άλλο: Δηλαδή, πόσα να πάρει από ένα άλμπουμ που βγήκε σε 2000 κόπιες π.χ., η μπάντα; Οι άνθρωποι στα τριάντα χρόνια που ήταν εκτός σκηνής, προφανώς και ζουν από κάτι άλλο τώρα, και ούτε θα παρατήσουν ό,τι κάνουν για να ασχοληθούν αποκλειστικά με την μπάντα...Εκτός και αν αρχίσουν εκτεταμένες συνεχείς περιοδείες κλπ, πράγμα που νομίζω αποκλείεται...Δεν προορίζεται για τόσο μεγάλες μάζες η μουσική τους...Αν ήταν, θα είχε γίνει αυτό την δεκαετία του '80....
Νομίζω πως ό,τι κάνουν το κάνουν για την καύλα τους, εντάξει δεν θα παίζουν και δωρεάν εικάζω, αλλά αυτό απέχει πολύ από το να λέμε ότι κάνουν αρπαχτή, από τη στιγμή που live το τιμούν το εισιτήριο και με το παραπάνω...

Στο μεταξύ, ενδιάμεσα του παραπάνω μηνύματος που έγραφα απάντησες και εσύ, οπότε σχολιάζω...
RedSharks έγραψε: Τετ 11 Σεπ 2019, 23:39
apeitharxos έγραψε: Τετ 11 Σεπ 2019, 18:39 Θα διαφωνήσω με την τοποθέτηση του φίλου Καρχαρία: τα ιστορικά live θα έπρεπε να υπάρχουν σε αποτύπωμα ενός physical format, και μάλιστα με τον δυνατότερο φυσικό ήχο.
Το επιχείρημά σου γενικά είναι σωστό. Όμως η κυκλοφορία του συγκεκριμένου δίσκου υπό τις συγκεκριμένες συγκυρίες (με όλη την true metal κοινότητα να περιμένει πώς και πώς, εδώ και 2-3 χρόνια, την κυκλοφορία κανονικού δίσκου, και με την εμπιστοσύνη μας στη μπάντα να έχει ήδη δεχτεί ένα σοβαρό πλήγμα με την περσινή αρπαχτή του Witch's Game) είναι τουλάχιστον ύποπτη.
Συμβαίνει κάτι τέτοιο; Βασικά, δεν έχω παρατηρήσει αναμονή καινούριου υλικού με αδημονία από τους οπαδούς, εκτός και αν κάνω λάθος...Διότι και η μπάντα δεν έχει υποσχεθεί νομίζω καινούριο υλικό...
RedSharks έγραψε: Τετ 11 Σεπ 2019, 23:39 Το εμφανώς πρόχειρο εξώφυλλο (ακόμα και αν είναι του Whelan) δεν βοηθάει να διαλυθούν οι υποψίες περί αρμέγματος των οπαδών. Αν κυκλοφορούσαν φέτος το studio άλμπουμ και του χρόνου το live (με εξώφυλλα αντάξια των παλιών) τα πράγματα θα ήταν αλλιώς. Τότε δεν θα είχαμε δικαίωμα να τους κατηγορήσουμε για τίποτα. Η γυναίκα του Καίσαρα δεν αρκεί να είναι τίμια... κτλ
Το εξώφυλλο προφανώς και το αποφασίζει η μπάντα (όταν βέβαια μιλάμε για μπάντες μικρού μεγέθους, ωστόσο, όπως οι CU- αν μιλούσαμε π.χ. για led zeppelin δεν θα το έλεγα), αλλά μόνο το εξώφυλλο δεν μαρτυράει ότι εδώ έχουμε αρπαχτή, αν λάβεις υπόψιν και τα παραπάνω που έγραψα (δηλ. το ποιος δίνει τις κατευθύνσεις μιας κυκλοφορίας και ποιος αποφασίζει την πολιτική πώλησης και προώθησής της)

RedSharks έγραψε: Τετ 11 Σεπ 2019, 23:39
apeitharxos έγραψε: Τετ 11 Σεπ 2019, 18:39 Και αν δεν καταλαβαίνουμε την αξία της κυκλοφορίας ενός τέτοιου live τώρα, θα το δείτε αυτό σε 20 χρόνια π.χ. όταν οι πιτσιρικάδες του μέλλοντος θα μας ρωτάνε αν ήμασταν και εμείς εκεί. Όπως εμείς πχ. ρωτάμε τους μεγαλύτερους αν ήταν π.χ. στη συναυλία του Gallaher, στους Iron Maiden στη Φιλαδέλφεια κλπ.
Και φυσικά η κυκλοφορία ενός live, δεν απαγορεύει την κυκλοφορία ενός στούντιο άλμπουμ...
Οι παραλληλισμοί που κάνεις δεν είναι και τόσο σχετικοί με την περίπτωση των CU, αφού οι Maiden και ο Galagher δεν είχαν 29 χρόνια να κυκλοφορήσουν studio άλμπουμ. Επίσης οι συναυλίες αυτές δεν κυκλοφόρησαν ως live album (παρόλα αυτά παραμένουν μυθικές).
Δεν είχαν 29 χρόνια για να κυκλοφορήσουν άλμπουμ διότι πλέον η μπάντα (maiden ή gallaher ή οτιδήποτε άλλο ανάλογης απήχησης θες) ήταν το επάγγελμά τους...Άλλο το έχω εξασφαλισμένο μισθό, στούντιο, μουσικούς από μια παντοδύναμη εταιρεία και άλλο το είμαι χωρίς συμβόλαιο και πρέπει να βρω κατ' αρχάς χρήματα και μουσικούς να ηχογραφήσω...
Στην Αμερική ούτως ή άλλως λειτουργούσαν αλλιώς, και λειτουργούν ακόμη νομίζω...Αν χάσουν (αν έχαναν έστω, στην δεκαετία του '80) το συμβόλαιο που έχουν (που είχαν, έστω), οι μπάντες συνήθως διαλύονται, ειδικά όταν μιλάμε για δεκαετία αυτή, όπου η κάθε μεταλλική μπάντα από εκεί, θεωρούσε τον εαυτό της όψιμο ροκ σταρ...
Κυκλοφορήσει πάντως ή όχι σε live άλμπουμ μυθική είναι και αυτή η συναυλία, απλά είμαι της γνώμης ότι καλώς υπάρχει και το φυσικό αποτύπωμα (αρκεί να είναι και κατά το δυνατόν πιο φυσικό και σε ήχο)...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από rbrigade »

Νομίζω ότι μια μπάντα που έχει 4 στούντιο κυκλοφορίες και κάνει συναυλιακό comeback μετά από 26 χρόνια δικαιούται να βγάλει έναν live δίσκο σαν αποτύπωση μιας ιστορικής (για την μπάντα) στιγμής. Αν τώρα δούμε στην συνέχεια κινήσεις όπως best of, ep κτλ τότε ναι, μπορούμε να το πούμε αρπαχτή. Προς το παρόν κινούνται σε νορμάλ πλαίσια. Θα μπορούσαν βέβαια να βάλουν το νέο κομμάτι ως bonus studio track στην συλλογή... Αλλά ας μην ζητάμε το τέλειο
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Τελικά, εντελώς πληροφοριακά, το εξώφυλλο είναι από το live bootleg Return of the Dead Kings, που κυκλοφόρησε το 2007, και περιέχει live ηχογραφήσεις τους από την δεκαετία του '80...
Θα γούσταρα πάντως να κυκλοφορούσε και δεύτερο live άλμπουμ τέτοιου είδους (με ηχογραφήσεις από την δεκαετία του '80 δηλαδή)...

https://www.discogs.com/Cirith-Ungol-Re ... se/4539565
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
White Wolf

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από White Wolf »

Scrollkeeper έγραψε: Τετ 11 Σεπ 2019, 21:59 Ο @Corum Jhaelen Irsei μίλησε.-

Εικόνα

Όντως δεν χρωστάνε τπτ κ σε κανένα, αλλά αν πω πως δεν τσουρτσούρισα με το Witche's Game ή πως δεν θέλω νέα μουσική από CU, τότε θα είμαι ψεύτης και να μου πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μα τον Τουτατή :D :D
:-) Ε καλα τωρα... δεν υπεννοησα οτι δεν θελω να βγαλουν κατι καινουργιο οι CU. Το θελω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
Αλλα αυτο δε σημαινει οτι επειδη το θελω ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ μου το χρωστανε κιολας.
Αν ισχυει βεβαια οτι αν θελω κατι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, μου "χρωστιεται", τοτε πρεπει να παρω μερικα τηλεφωνα...
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

CIRITH UNGOL - I'm Alive (Live Album)

Δημοσίευση από RedSharks »

apeitharxos έγραψε: Πέμ 12 Σεπ 2019, 02:25 Τελικά, εντελώς πληροφοριακά, το εξώφυλλο είναι από το live bootleg Return of the Dead Kings, που κυκλοφόρησε το 2007, και περιέχει live ηχογραφήσεις τους από την δεκαετία του '80...
Θα γούσταρα πάντως να κυκλοφορούσε και δεύτερο live άλμπουμ τέτοιου είδους (με ηχογραφήσεις από την δεκαετία του '80 δηλαδή)...

https://www.discogs.com/Cirith-Ungol-Re ... se/4539565
Ούπς... τα πράγματα είναι δηλαδή χειρότερα από ότι τα φανταζόμουν. Όταν οι πουθενάδες Savage Master στην (σχεδόν πουθενάδικη) Shadow Kingdom Records κυκλοφορούν το εξώφυλλο της χρονιάς (τέρμα Cirith Ungol / Whelan αισθητικής) και την ίδια στιγμή η ιστορική Metal Blade καταφεύγει σε τέτοιες γύφτικες λύσεις, κάτι δεν πάει καλά. Η οποία Metal Blade, έχει λεφτά για να κάνει την παραγωγή στους πρωτοεμφανιζόμενους Tanith, έχει λεφτά για να βγάλει τα καινούργια Vulture και Ram, έχει λεφτά για να φτιάξει εξωφυλλάρα στο καινούργιο Angel Witch, αλλά ξαφνικά στους Cirith Ungol πρέπει να κάνει οικονομίες και γυφτιές γιατί δεν είναι σίγουρη ακόμα αν την συμφέρει να επενδύσει σε νεο studio δίσκο Cirith Ungol (σύμφωνα με όσα έγραψες και σε προηγούμενο post σου). Μάλιστα. Εντωμεταξύ, από τις επανακυκλοφορίες των 4 κλασσικών δίσκων των CU συν το αμαρτωλό single που πουλήθηκε σε τιμή full length, εικάζω ότι η Metal Blade έχει βγάλει ήδη πολύ περισσότερα λεφτά από όσα έχει βγάλει από τους Ram και τους Vulture μαζί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Metal Κυκλοφορίες”