Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Μα αυτό λέω ρε συ, δεν εννοώ να παίξει πουστιά, αλλά να κάνει την "ελάχιστη προσπάθεια" να τα τσεπώσει. Αν ρίξεις τόσο χρήμα για να βγάλεις μούφα αποτέλεσμα για να τσεπώσεις κάποια φράγκα παραπάνω, πόσες φορές θα γίνει; Μία, δύο, δέκα; Ε κάποια στιγμή θα σε πάρουν πρέφα κ απλά θα σε κάνουν πέρα.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8720
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Zippo190 »

Scrollkeeper έγραψε: Δευ 22 Οκτ 2018, 16:13 Μα αυτό λέω ρε συ, δεν εννοώ να παίξει πουστιά, αλλά να κάνει την "ελάχιστη προσπάθεια" να τα τσεπώσει. Αν ρίξεις τόσο χρήμα για να βγάλεις μούφα αποτέλεσμα για να τσεπώσεις κάποια φράγκα παραπάνω, πόσες φορές θα γίνει; Μία, δύο, δέκα; Ε κάποια στιγμή θα σε πάρουν πρέφα κ απλά θα σε κάνουν πέρα.
ναι ρε σι ισχύει, αλλά πολλοί δεν το σκέφτονται έτσι, βλέπουν βραχυπρόθεσμα. Εν πάση περιπτώση θα δούμε πως θα πάει, εγώ ελπίζω για το καλύτερο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Starman »

Πριν βγω στη γύρα, έχει κανείς να προτείνει τίποτα για έπιπλο ή κατασκευή τέλος πάντων ξύλινη, για αποθήκευση μόνο βινυλίων για σαλόνι; ( Δεν θέλω κάτι πρόχειρο ή νοβοπάν).
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από theBox »

Starman έγραψε: Παρ 13 Σεπ 2019, 09:46 Πριν βγω στη γύρα, έχει κανείς να προτείνει τίποτα για έπιπλο ή κατασκευή τέλος πάντων ξύλινη, για αποθήκευση μόνο βινυλίων για σαλόνι; ( Δεν θέλω κάτι πρόχειρο ή νοβοπάν).
Με ενδιαφερει κι εμενα το θεμα, αρχιζω ανακαινιση σε λιγο καιρο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Heddigan »

Custom made λύση σε ξυλουργό όπου αποφασίζεις ακριβές design, είδος ξύλου, χρώμα κι εγκατάσταση σύμφωνα με τις ανάγκες του σαλονιού σου. Είναι ακριβή λύση, αλλά κρατάει μία ζωή.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

[mention]Starman[/mention] αν είσαι Αθήνα, μπορώ να ρωτήσω τον πατέρα μου αν έχει να προτείνει κάποιον επιπλοποιό που συνεργάζονταν στο παρελθόν (ο ίδιος εχει βγει σε σύνταξη). Από τότε που ήρθε το ΙΚΕΑ κ λοιπές λύσεις (simple city, κλπ) αρκετά ξυλουργεία έκλεισαν σε χρόνο dt και πλέον είναι πιο δυσκολο να βρεις καλό μάστορα με καλά ξύλα να σου φτιάξει αυτό που θες και όπως το θες, ενώ η δε εκθέσεις επιπλων που δέχονται παραγγελίες δαγκώνουν αρκετά.

Πάντως, αν κ με πατέρα επιπλοποιό / ξυλουργό, είμαι υπέρ της γρήγορης / φθηνής λύσης ΙΚΕΑ (αυτό που βγαίνει σε 4x, 8xm 16x) γιατί είναι τρελό VFM και μπορείς να το επεκτείνεις ευκολα κ γρήγορα. Η custom λύση είναι αθάνατη, αλλά πιο δυσκίνητη σε περίπτωση που χρειαστεί να πάρεις ένα κομμάτι ακόμα ή να μετακομίσεις (κ δε κολλάει με το νεο σπιτι), ενω αν τραυματιστεί το ξύλο, ξενερώνεις γιατί θα το έχεις για μια ζωή.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Starman »

Τη λύση ΙΚΕΑ έχω για τα cd και γενικά είμαι ευχαριστημένος. Δεν έχω κάτι υπόψη μου όμως για βινύλια από τη συγκεκριμένη εταιρεία. Με αυτό
Scrollkeeper έγραψε: Παρ 13 Σεπ 2019, 13:14 (αυτό που βγαίνει σε 4x, 8xm 16x) γιατί είναι τρελό VFM και μπορείς να το επεκτείνεις ευκολα κ γρήγορα.
ποιό ακριβώς εννοείς; Για δώσε κανένα link.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Δεν θυμάμαι πως λέγεται αλλά είναι στάνταρ έπιπλο ΙΚΕΑ κ βγαίνει σε 3 χρώματα. Αν το ψάξεις στο σάιτ του θα το βρεις σχετικά εύκολα. Το δικό μου είναι κάπως έτσι κ χωράει τα βυνιλια τζαστ κ μπαίνει κ οριζόντια κ κατακόρυφα. Τιμή κάπου στα 60 - 70€ αν δεν κάνω λάθος.

Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Spyros »

Υπάρχει και η λύση του φτιάχτο μόνος σου που βγαίνει κάπως πιο οικονομικά. Προφανώς και μπορείς να δημουργήσεις ό,τι σχέδιο θέλεις αλλά ένα έπιπλο καθαρά αποθήκευσης, δηλαδή ράφια το ένα πάνω στο άλλο, που έχω φτιάξει εγώ είναι σχετικά οικονομικό. Είχα δώσει για ''βινυλιοθήκη'' με ύψος 2μ και μήκος 80εκ που παίρνει 5 σειρές από δίσκους, χωρητικότητας 650+ δίσκων περίπου 130Ε. Είναι πολύ στιβαρή κατασκευή και έχει τη δυνατότητα μετακίνησης των ραφιών κατά βούληση.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Παρ 13 Σεπ 2019, 14:58 Δεν θυμάμαι πως λέγεται αλλά είναι στάνταρ έπιπλο ΙΚΕΑ κ βγαίνει σε 3 χρώματα. Αν το ψάξεις στο σάιτ του θα το βρεις σχετικά εύκολα. Το δικό μου είναι κάπως έτσι κ χωράει τα βυνιλια τζαστ κ μπαίνει κ οριζόντια κ κατακόρυφα. Τιμή κάπου στα 60 - 70€ αν δεν κάνω λάθος.

Εικόνα
Ναι αυτο εχω κι εγω. Ειναι οντως φοβερο, λες και φτιάχτηκε ακριβως για αυτη τη δουλεια! Δυστυχως δεν θα κολλαει καθολου με τα καινουρια επιπλα του σαλονιου...:-(
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

theBox έγραψε: Παρ 13 Σεπ 2019, 15:34 Ναι αυτο εχω κι εγω. Ειναι οντως φοβερο, λες και φτιάχτηκε ακριβως για αυτη τη δουλεια! Δυστυχως δεν θα κολλαει καθολου με τα καινουρια επιπλα του σαλονιου...:-(
Δικαιολόγησέ το πως πρέπει να γίνουν θυσίες στο όνομα της τέχνης των ATLANTEAN KODEX :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από Starman »

Scrollkeeper έγραψε: Παρ 13 Σεπ 2019, 16:06
theBox έγραψε: Παρ 13 Σεπ 2019, 15:34 Ναι αυτο εχω κι εγω. Ειναι οντως φοβερο, λες και φτιάχτηκε ακριβως για αυτη τη δουλεια! Δυστυχως δεν θα κολλαει καθολου με τα καινουρια επιπλα του σαλονιου...:-(
Δικαιολόγησέ το πως πρέπει να γίνουν θυσίες στο όνομα της τέχνης των ATLANTEAN KODEX :D
Αν έχει και θέση για βάζο, ακόμα καλύτερα. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ξέρει ο Σκρολλ και θα σε κατατοπίσει. :D
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από starchild »

Scrollkeeper έγραψε: Παρ 13 Σεπ 2019, 14:58 Δεν θυμάμαι πως λέγεται αλλά είναι στάνταρ έπιπλο ΙΚΕΑ κ βγαίνει σε 3 χρώματα. Αν το ψάξεις στο σάιτ του θα το βρεις σχετικά εύκολα. Το δικό μου είναι κάπως έτσι κ χωράει τα βυνιλια τζαστ κ μπαίνει κ οριζόντια κ κατακόρυφα. Τιμή κάπου στα 60 - 70€ αν δεν κάνω λάθος.

Εικόνα

Χαζεύοντας το φόρουμ είδα την φώτο σου και θεωρώ καθήκον μου να σε προειδοποιήσω για ένα λάθος που βλέπω, το οποίο (μακάρι να βγώ λάθος) ίσως σου κοστίσει αρκετά.

Τα συγκεκριμένα έπιπλα Ικεα (πρωην Expedit - νυν Kallax) έχουν συγκεκριμένο τρόπο χρήσης. Δηλαδή μια κάθετη βιβλιοθήκη [πιστευω σαν την δική σου (2x4 κουτιά)] ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιείται οριζόντια. Ο λόγος έχει να κάνει με την κατανομή φορτίων και δυνάμεων στην κατασκευή.
Πολλοί την έχουν πατήσει με κουτιά 5x5 πχ που είναι τετράγωνα και "σιγά μωρέ όπως και να το βάλω το ίδιο είναι".
Δεν είναι το ίδιο καθώς τα κάθετα ξύλα ειναι κομμένα και δρουν ως υποστυλώματα και τα οριζόντια ως δοκοί. Ανα τα αναστρέψεις το αποτέλεσμα ειναι όπως αυτό της φώτο εδώ:

Εικόνα

Ή αυτής εδώ:
Εικόνα

Ή εδώ
Εικόνα

Στην δική σου περίπτωση (2χ4) το θέμα δεν είναι τόσο τραγικό καθώς τα φορτία ειναι πολύ πιο μικρά από τα 5χ5 και 6χ6, αλλά και πάλι εγώ προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα και θα αγόραζα δύο (2χ2) και θα τα έβαζα δίπλα δίπλα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος starchild την Τετ 16 Οκτ 2019, 04:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από starchild »

Εντομεταξύ αν όντως το έπιπλό σου είναι εξ-αρχής για οριζόντια χρήση τοτε δεν υπάρχει λόγος για ανησυχία και μπορείς να αγνοήσεις το πιο πάνω πόστ ;)
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Δισκοθήκες, συλλογές και προβληματισμοί

Δημοσίευση από theBox »

Ρε συ [mention]starchild[/mention] με εκαψες τωρα. Οι δυο πρωτες φωτο δειχνουν τη βιβλιοθηκη τοποθετημενη σωστα (απ οσο καταλαβαινω). Με τις δυο δοκους που "καπακωνουν" να βρισκονται πανω και κατω. Τι παιζει;

https://www.ikea.gr/proioda/epipla-apot ... a/20275814

Εδω φαινεται κιολας το orientation που προτεινει ο κατασκευαστης, και που ειναι το ιδιο με τις φωτο. Οπως καταλαβαινεις μου αναψες φωτιες καθως εχω μια 5x5 και μια 6x6!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”