Η επιστροφή των μεγάλων Leviathan.

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η επιστροφή των μεγάλων Leviathan.

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

Εφόσον μπάντες τέτοιας σημαντικότητας και ποιότητας, συνεχίζουν να δισκογραφούν υπάρχει σοβαρός λόγος να ασχολείσαι με την μουσική.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Η επιστροφή των μεγάλων Leviathan.

Δημοσίευση από Zippo190 »

είχαν διαλύσει αυτοί; Θυμάμαι το "Deepest..." και το "Riddles..." ωραίοι δίσκοι.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: Η επιστροφή των μεγάλων Leviathan.

Δημοσίευση από Silenius »

Μιλάμε για ένα από τα νέα της χρονιάς! Αγαπημένο συγκρότημα! Είχα αγοράσει το Riddles τυφλά, ορμώμενος μόνο από review του Invader, από το Rock City της Πάτρας και με το που βγήκα από το μαγαζί, μου κουτσούλησε πουλί τη σακούλα!!! Αυτό ήταν, έδωσε την ευλογία του και ο δίσκος αποδείχτηκε ένα από τα πιο λιωμένα δισκάκια της συλλογής μου. Τέτοια λυρικότητα, τεχνική, μελωδία και συναίσθημα σπάνια συναντάς σε τόσο τέλεια συνύπαρξη! ΕΠΟΣ
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Η επιστροφή των μεγάλων Leviathan.

Δημοσίευση από Priamos »

Έχω τα Riddles και Deepest. Καλά, αλλά δεν έχω νιώσει και στον υπέρτατο βαθμό. Ο ενθουσιασμός σας μου δίνει το κίνητρο να τα ξανατσεκαρω.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Η επιστροφή των μεγάλων Leviathan.

Δημοσίευση από Zippo190 »

Με μια ματιά στο discogs βλέπω ότι είχαν και άλλες κυκλοφορίες έκτοτε, άρα η μπάντα παρέμεινε ενεργή. Είχε ακούσει κανείς τι έπαιζαν εκεί;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Re: Η επιστροφή των μεγάλων Leviathan.

Δημοσίευση από Silenius »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 24 Φεβ 2018, 09:46 Με μια ματιά στο discogs βλέπω ότι είχαν και άλλες κυκλοφορίες έκτοτε, άρα η μπάντα παρέμεινε ενεργή. Είχε ακούσει κανείς τι έπαιζαν εκεί;
Δυστυχώς δεν έχω ακούσει ακούσει τίποτα πέρα από τα δύο πρώτα. Έχω το scoring the chapters wantlist εδώ και πολλά χρόνια αλλά δεν το έχω πετύχει πουθενά. Τα δύο τελευταία επίσης. Σύμφωνα με τα rates εδώ https://rateyourmusic.com/artist/leviathan_f3 δεν πρέπει να είναι κάτι σπουδαίο, αν και τα ratings είναι πολύ σχετικά. Το Riddles έχει 2.95 στα 5 και για μένα είναι 4.5/5 :P
Δε ξέρει ο κόσμος να εκτιμά την καλή μουσική :D
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: Η επιστροφή των μεγάλων Leviathan.

Δημοσίευση από Zippo190 »

Silenius έγραψε: Σάβ 24 Φεβ 2018, 10:03
Zippo190 έγραψε: Σάβ 24 Φεβ 2018, 09:46 Με μια ματιά στο discogs βλέπω ότι είχαν και άλλες κυκλοφορίες έκτοτε, άρα η μπάντα παρέμεινε ενεργή. Είχε ακούσει κανείς τι έπαιζαν εκεί;
Δυστυχώς δεν έχω ακούσει ακούσει τίποτα πέρα από τα δύο πρώτα. Έχω το scoring the chapters wantlist εδώ και πολλά χρόνια αλλά δεν το έχω πετύχει πουθενά. Τα δύο τελευταία επίσης. Σύμφωνα με τα rates εδώ https://rateyourmusic.com/artist/leviathan_f3 δεν πρέπει να είναι κάτι σπουδαίο, αν και τα ratings είναι πολύ σχετικά. Το Riddles έχει 2.95 στα 5 και για μένα είναι 4.5/5 :P
Δε ξέρει ο κόσμος να εκτιμά την καλή μουσική :D
δεν ξέρω τι λένε οι φλώροι στο rateyourmusic αλλά αυτό ΓΑΜΑΕΙ

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Re: Η επιστροφή των μεγάλων Leviathan.

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

εγώ για κάποιο λόγο έχω νιώσει με το τελευταίο άλμπουμ περισσότερο από τα προηγούμενα, οπότε περιμένω με ανυπομονησία
Άβαταρ μέλους
dargaard-79
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ 29 Ιαν 2018, 15:15

Re: Η επιστροφή των μεγάλων Leviathan.

Δημοσίευση από dargaard-79 »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 24 Φεβ 2018, 09:46 Με μια ματιά στο discogs βλέπω ότι είχαν και άλλες κυκλοφορίες έκτοτε, άρα η μπάντα παρέμεινε ενεργή. Είχε ακούσει κανείς τι έπαιζαν εκεί;

τρομερή μπαντα σε όλα τους. Πάντως απο την επανασυνδεση και μετα, η μπάντα εχει ξανανιωσει συνθετικα και αξίζει πολλαπών ακροασεων. Για κανενα λογο οι Leviathan δεν ανηκουν στις μπαντες που εβγαλαν κατι καλο στα 90ς και τωρα ειναι μετριατζες. μην σου πω και καλυτεροι
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Η επιστροφή των μεγάλων Leviathan.

Δημοσίευση από CountRaven »

Και εγώ θα συμφωνήσω ότι από την επανασύνδεση και μετά η μπάντα έχει φτάσει σε peak έμπνευσης και δημιουργικότητας. Και είναι λογικό, δεν βγάζουν δίσκο κάθε έξι μήνες. Αφήνουν χρόνο να περάσει, δουλεύουν και τα αποτελέσματα τα απολαμβάνουμε εμείς.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Η επιστροφή των μεγάλων Leviathan.

Δημοσίευση από CountRaven »

Σας βάζω εδώ μια συνέντευξη που είχα κάνει πριν τρία χρόνια στο Blog του Forgotten Scroll με τον κιθαρίστα John Lutzow, αφορά ένα άλλο τους project τους Tomorrow At Dawn, μα έχει και αρκετά Leviathan oriented καλούδια μέσα. Για να μας ανοίξει και άλλο η όρεξη.

http://fscroll.blogspot.gr/2015/07/tomo ... rview.html
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
dargaard-79
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ 29 Ιαν 2018, 15:15

Re: Η επιστροφή των μεγάλων Leviathan.

Δημοσίευση από dargaard-79 »

και ενα παλιο μου κειμενο...

Leviathan - Scoring the Chapters

Εικόνα

Είναι τραγικό το πόσες metal μπάντες έχουν υιοθετήσει το όνομα Leviathan. Μπάντες από όλα τα είδη επέλεξαν αυτό με τους Blackάδες να είναι οι μόνοι που έχουν κάνει μια εμπορικά επιτυχημένη σταδιοδρομία. Και όμως, μια άλλη Αμερικάνικη μπάντα, στα λημέρια του Power/Progressive Metal τα πήγε περίφημα μόνο στο τομέα της μουσικοσύνθεσης και ας έφτασαν στα αυτιά λίγων. Η παρέα από το Κολοράντο ξεκίνησε το 1989 και με το πρώτο της, ομώνυμο ep της, έδειξε αμέσως τις δυνατότητες αλλά και τις ικανότητες του. Στην φωνή τότε ήταν ο Braden που δεν έμεινε στην συνέχεια για να τον ξαναβρούμε μπροστά μας με τον τότε drummer στους Artizan. Όλη η ουσία των Leviathan κρύβεται πίσω από τους δυο Axemen που παίζουν με απίστευτο λυρισμό (ακούστε και Iron Fortress). Ντεμπούτο το 1994 με το πολύ καλό ‘’Deep Secrets Beneath’’ αλλά ο νέος τραγουδιστής δεν ήταν και ότι καλύτερο θα μπορούσαν να έχουν, πράγμα που διορθώνεται στο ‘’Riddles..’’ με τον Jeff Ward. Μαζί αλλάζει και το ρυθμικό ντουέτο και θα είναι η πρώτη φορά που η ίδια σύνθεση θα ηχογραφήσει και ένα δεύτερο δίσκο, το ‘’Scoring The Chapters’’ του 1997. Καλύτερος τους δίσκος, συνθετικά ο πιο ώριμος και γεμάτος. Και μετά διάλυση. Πάνω στα καλύτερα. Επανασύνδεση το 2011 (όπως και πολλές άλλες prog metal μπάντες των 90ς) με τους Ward και τον ένα αυθεντικό κιθαρίστα, τον Lutzow και δυο νέοι δίσκοι που σίγουρα αξίζουν την προσοχή σας.

Το ‘’Scoring The Chapters’’ είναι ένας απόλυτα χορταστικός δίσκος. Μεγάλος σε διάρκεια, με κάθε σύνθεση να έχει πολλές ηχοστρώσεις από διάφορα όργανα. Η ομάδα είναι ίδια και είναι δεμένη. Κάθε όργανο ακούγεται ισοδύναμο. Η παραγωγή στα Morrisound studios από τα αδέρφια Jim και Tom απέδωσε τα μέγιστα και κάθε όργανο ακούγεται αυτοδύναμο και δυναμικό. Περήφανο μπάσο που χτίζει τσιμεντένιο δρόμο για τα μελωδικά πλήκτρα. Τύμπανα που σοδομίζουν ευχάριστα τα αυτιά με την τεχνική τους και επιτρέπουν στην εκφραστικότατη φωνή να απαγγείλει. Και δυο κιθαρίστες που μαγεύουν. Και οι συνθέσεις τους ανήκουν. Με αρμονίες που απογεμίζουν κάθε στροφή, κάθε σόλο, κάθε στιγμή ενός από τα τραγούδια τους. Μια παρέλαση ήχων που αισθάνονται οι ίδιοι και σε παρασέρνουν μαζί τους.

Τέτοιοι δίσκοι δεν ξεδιαλέγονται, δεν ακούγονται τμηματικά. Αφήνεις την ροή του δίσκου να σε ταξιδεψει. Ακούγοντας το ‘’Paying The Toll’’ θα ζήσεις μουσικές φάσεις που παίρνουν μορφές και σου συστήνονται. Με μια πολύ αισθησιακή και εκφραστική επωδό με την φωνή του Ward να την νιώθεις κοντά σου, σαν να τραγουδά στον ίδιο χώρο που βρίσκεσαι και εσύ. Heavy ρυθμοί στο ‘’If These Walls Could Talk’’ με κυματοειδείς ηχητικά σχέδια από πλήκτρα και έγχορδα. Ακούστε το με ακουστικά στα αυτιά και ανακαλύψτε το μουσικό του πλούτο κρυμμένο στις λεπτομέρειες που μόνο η απόλυτη αφοσίωση μπορεί να ανταποδώσει. Το επικό (στιχουργικά, και μιας δεν το έχω αναφέρει μέχρι στιγμής, στον συγκεκριμένο δίσκο έχω διαβάσει/ακούσει πολύ όμορφους στίχους) ‘’The Last King Of The Highlands’’ με κατακλυσμό εκφραστικότητας. Το πιο τεχνικό/προοδευτικό/ζόρικο σαν άκουσμα ‘’Turning Up Brocken’’ που η διάρκεια του αποτρέπει το άκουσμα του σε τυχόν παροδικούς και βιαστικούς. Ένα τραγούδι που ξεφαντώνουν όλα τα όργανα, έμμεσα και διακριτικά, αλλά με ανησυχία και αναταραχές καθ’ όλη την διάρκεια του. Το σύντομο ‘’Apologies Wanting To Make Good’’ που σε αναγκάζει να σιγοτραγουδάς με το μεθυστικό του ρυθμό. Τι να γράψω και για το ‘’Legacy Departing’’ με τις ακουστικές του κιθάρες που συνεπαίρνουν και καθηλώνουν με τις μελωδίες του. Και σταδιακά ανυψώνουν την ένταση και το διαμορφώνουν σε κάτι ακόμα πιο συναρπαστικό.Είπαμε, χορταστικός δίσκος, μόνο για progsters.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Η επιστροφή των μεγάλων Leviathan.

Δημοσίευση από CountRaven »

https://www.leviathanresurrected.com/

Ανέβηκε το άλμπουμ στο site για ακρόαση.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Η επιστροφή των μεγάλων Leviathan.

Δημοσίευση από CountRaven »

http://www.steelgallery.com/metal-store ... r-digi-cd/

H Steel Gallery θα φέρει κόπιες από το νέο άλμπουμ. Κινηθείτε ανάλογα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Re: Η επιστροφή των μεγάλων Leviathan.

Δημοσίευση από rbrigade »

Ιδιαίτερη μπάντα που στις καλές στιγμές τις βγάζει ενδιαφέρον αποτέλεσμα, αλλά γενικά την θεωρώ β' κλάση. Το πιο δυνατό όπλο τους νομίζω είναι ο λυρισμός και οι ιδιαίτερες μελωδίες τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”