Nightwish (FI)

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Nightwish (FI)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Δεν περίμενα ΠΟΤΕ στη ζωή μου να ανοίξω τέτοιο τόπικ, αλλά χάζευα κάτι παλιά ποστς στα οποία ο [mention]Priamos[/mention] ανέφερε πως του άρεσαν μέχρι το "Wishmaster" και είπα να τους δώσω μια ακόμα ευκαιρία. Δεν γίνεται άνθρωπος που αγαπάει PRIMORDIAL να κάνει λάθος, σκέφτηκα :)

Εκεί που κατέληξα - για ακόμα μια φορά - είναι πως η μπάντα με την Ταρια εξακολουθεί να μην μου αρεσει όσο εκείνη τραγουδάει. Η φωνή της είναι ψυχρή κ ξύλινη, ενώ η άκρως βλάχικη προφορά της - κ σόρρυ για την ισοπέδωση - την κατατάσει στην ίδια λίγκα με τον φίλο μας από τους WOTAN, στο συγκεκριμένο θέμα πάντα. Καταλήγω πως είναι υπερεκτιμημένη σαν τραγουδίστρια κ πως όλα τα οφείλει στον φίλο μας τον μουστάκια που γράφει τα πάντα όλα.

ΑΛΛΑ... τα κομμάτια της Ταρια ερμηνευμένα από την Όλσον ή την Γιανσεν είναι μια διαφορετική ιστορία. Είναι σαν να ακούς άλλη μπάντα. Η Όλσον είναι σαφώς πιο ποπ κ τις λείπει αυτό το τσαγανό που περιμένεις να ακούσεις όταν από πίσω βαράνε κιθάρες, όμως καταφέρνει να παίξει ωραία μπαλίτσα κ να δωσει ενδιαφέρον αποτέλεσμα. Η δε Γιάνσεν απλά είναι για σεμινάρια.

Είναι κανείς άλλος σε αυτό το train of thought ή είμαι παράξενος; :P



They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6261
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Nightwish (FI)

Δημοσίευση από theBox »

Γενικα, ο Tuomas ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κορυφαιος songwriter. Μονο ο Tobias Forge μπορει να τον συναγωνιστει στο "ποπ αλλα εξυπνο και πλουσιο" songwriting :twisted: :twisted: :twisted: .

Απο εκει και περα, δηλωνω κι εγω περισσοτερο φαν της μετα-Ταργια εποχης (αντε και της υστερης ταργια-εποχης), οχι τοσο λογω φωνης (που οκ, ουτε εγω τρελενομαι) αλλά περισσοτερο λογω σταδιακης αλλάγης του songwriting απο δικασο-europower σε κατι πιο "ποπ" αλλά και σοβαρό συνάμα. Τελος, ΝΑΙ η Jansen ειναι με διαφορα η πιο ταιριαστη τραγουδίστρια για την μπάντα.

Παρτε και ενα λιγο πιο obscure αλλα αγαπημένο μου.

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Nightwish (FI)

Δημοσίευση από Priamos »

Όχι ρε, δεν ξέρω τι μπορεί να είπα και να έδωσα αυτή την εντύπωση, αλλά το once είναι το αγαπημένο μου. Μετά, έκανα μια χλιαρή απόπειρα να ακούσω και τα επόμενα, αλλά για κάποιο λόγο ΒΑΡΙΈΜΑΙ να ασχοληθώ πιο σοβαρά. Ή εγώ γέρασα ή αυτοί χασαν τη μαγεία τους. Το παράδοξο είναι ότι υπήρξα μεγάλος fan του Decipher της Floor (και της παρέας της) και λογικά θα έπρεπε να με είχε κεντρίσει περισσότερο η συμμετοχή της στους Nightwish.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Nightwish (FI)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Priamos έγραψε: Τετ 25 Σεπ 2019, 18:22 Όχι ρε, δεν ξέρω τι μπορεί να είπα και να έδωσα αυτή την εντύπωση, αλλά το once είναι το αγαπημένο μου. Μετά, έκανα μια χλιαρή απόπειρα να ακούσω και τα επόμενα, αλλά για κάποιο λόγο ΒΑΡΙΈΜΑΙ να ασχοληθώ πιο σοβαρά.
Χμμ λες να το είπε κάποιος άλλος και να μην θυμάμαι καλα; Όπως κ να έχει η μετέπειτα τραγουδιάρες έκαναν τη διαφορά για μένα.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Nightwish (FI)

Δημοσίευση από rbrigade »

Μόνο ο δεύτερος και τρίτος δίσκος αξίζουν από αυτήν την μπάντα. Υπάρχουν μπόλικες τραγουδάρες εκεί μέσα. Μετά τα γάμησαν όλα, συνθετικά πιάσαν πάτο. Διαφωνώ εντελώς με την άποψη ότι μετά τους πρώτους δίσκους απέκτησαν σοβαρό ύφος κτλ. Συμφωνώ όμως ότι η Tarja ήταν ώρες ώρες ανυπόφορη σε θέματα προφοράς. Και η δισκογραφία της όλη μετά τους Nightwish είναι το απόλυτο μηδέν.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Nightwish (FI)

Δημοσίευση από Starman »

Πρέπει να παραδεχθούμε ότι οι Nightwish, είναι πρωτοποριακή μπάντα για αυτό το είδος μουσικής που τέμνει το power metal με την όπερα. Επηρέασαν πάρα πολλά συγκροτήματα με αποτέλεσμα μετά την Tarja, σαν μανιτάρια να εμφανίζονται τραγουδίστριες με τέτοιου είδους χαρακτηριστικά. Και για μένα καλύτερες δουλείες είναι τα 4 πρώτα, καθώς άσχετα με τη love or hate φωνή της ο Holopainen έγραφε τραγούδια που μιλούσαν στο κλασσικό powerά. Σήμερα που έχει τη τύχη να έχει τη Jansen στη μπάντα του, αυτός γράφει πια τραγούδια με υπερφορτωμένες ενορχηστρώσεις, πολύπλοκα και γενικά τραβηγμένα από τα μαλλιά θέματα. Νομίζω και ο Hietala έχει κάνει πίσω στο songwriting και αυτό φαίνεται. Όσο καλογραμμένα και να είναι τα τελευταία τους δεν μπόρεσαν να με κρατήσουν ζεστό.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Nightwish (FI)

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Τετ 25 Σεπ 2019, 23:06 Μόνο ο δεύτερος και τρίτος δίσκος αξίζουν από αυτήν την μπάντα. Υπάρχουν μπόλικες τραγουδάρες εκεί μέσα. Μετά τα γάμησαν όλα, συνθετικά πιάσαν πάτο. Διαφωνώ εντελώς με την άποψη ότι μετά τους πρώτους δίσκους απέκτησαν σοβαρό ύφος κτλ. Συμφωνώ όμως ότι η Tarja ήταν ώρες ώρες ανυπόφορη σε θέματα προφοράς. Και η δισκογραφία της όλη μετά τους Nightwish είναι το απόλυτο μηδέν.
Τα λέει καλά ο Τσόβ; Τα εξηγεί καλά;
Τα καταλαβαίνετε;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6261
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Nightwish (FI)

Δημοσίευση από theBox »

Οχι.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Nightwish (FI)

Δημοσίευση από White Wolf »

Δεν ξερω γιατι ποσταρετε τα "αουσαιντερ" αλλα εδω θα μπουν τα Τζαγκ Πανζερ της μπαντας...





Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6261
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Nightwish (FI)

Δημοσίευση από theBox »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Πέμ 26 Σεπ 2019, 10:56 Δεν ξερω γιατι ποσταρετε τα "αουσαιντερ" αλλα εδω θα μπουν τα Τζαγκ Πανζερ της μπαντας...

Γιατι ειναι γαμω τα κομματια και ειπα να σας ξεβλαχέψω. Που αλλου θα είχατε την ευκαιρία να το ακούσετε άλλωστε? Τα γνωστα κομματια θεωρω οτι ειναι ηδη στα χείλη όλων των μελων του φορουμ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Nightwish (FI)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Πέμ 26 Σεπ 2019, 10:56 Δεν ξερω γιατι ποσταρετε τα "αουσαιντερ" αλλα εδω θα μπουν τα Τζαγκ Πανζερ της μπαντας...
Έλα να βγαίνουμε στο φως μία μία :D :D :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
White Wolf

Nightwish (FI)

Δημοσίευση από White Wolf »

Scrollkeeper έγραψε: Πέμ 26 Σεπ 2019, 13:22
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Πέμ 26 Σεπ 2019, 10:56 Δεν ξερω γιατι ποσταρετε τα "αουσαιντερ" αλλα εδω θα μπουν τα Τζαγκ Πανζερ της μπαντας...
Έλα να βγαίνουμε στο φως μία μία :D :D :D
Εγω παντα στο φως ημουν καλη μου...
Εσεις πατε και κρυβεστε στις ντουλαπες και χαραμιζετε τα νιατα σας.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Nightwish (FI)

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Πέμ 26 Σεπ 2019, 13:30 Εσεις πατε και κρυβεστε στις ντουλαπες και χαραμιζετε τα νιατα σας.
Χαχαχχα εν μέρει έχεις δίκιο. Το θέμα είναι πως όταν κυκλοφορούσαν όλα αυτά, αρκετοί ήμασταν σε mode «τσοβόλας», δλδ κάναμε catch-up με δίσκαρους που είχαν κυκλοφορήσει χρόνια / δεκατίες πριν, που ας είμαστε ειλικρινής, οι NIGHTWISH τους εβλέπαν με τα κιάλια :D Τώρα που (σχεδόν) χωνέψαμε το κυρίως, εξερευνούμε τις επιλογές για τα απεριτιφ :pasok:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6261
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Nightwish (FI)

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Πέμ 26 Σεπ 2019, 13:44 που ας είμαστε ειλικρινής, οι NIGHTWISH τους εβλέπαν με τα κιάλια
SEMI-triggered. Ναι ρε, ως γνωστον ολα τα "μοντερνα" (οποιασδηποτε δεκαετιας πλην των δοξασμενων 80ς), ειναι by default κατωτερα. :P
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Nightwish (FI)

Δημοσίευση από rbrigade »

Scrollkeeper έγραψε: Πέμ 26 Σεπ 2019, 13:44
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Πέμ 26 Σεπ 2019, 13:30 Εσεις πατε και κρυβεστε στις ντουλαπες και χαραμιζετε τα νιατα σας.
Χαχαχχα εν μέρει έχεις δίκιο. Το θέμα είναι πως όταν κυκλοφορούσαν όλα αυτά, αρκετοί ήμασταν σε mode «τσοβόλας», δλδ κάναμε catch-up με δίσκαρους που είχαν κυκλοφορήσει χρόνια / δεκατίες πριν, που ας είμαστε ειλικρινής, οι NIGHTWISH τους εβλέπαν με τα κιάλια :D Τώρα που (σχεδόν) χωνέψαμε το κυρίως, εξερευνούμε τις επιλογές για τα απεριτιφ :pasok:
Εξήγησε λίγο το mode Τσοβόλας γιατί δεν το πιάνω. Nightwish άκουγα από την εποχή του δεύτερου, το τρίτο και το τέταρτο πήγα και τα αγόρασα την εποχή της κυκλοφορίας τους (στο 4ο βέβαια έκλαιγα τα λεφτά μου, είχαν καταστραφεί)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”