Album που 'μετράνε' αλλά η παραγωγή τα χαντακώνει.

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Album που 'μετράνε' αλλά η παραγωγή τα χαντακώνει.

Δημοσίευση από JimmyF »

Καλημέρα, έτυχε μετά από πολύ καιρό ν ακούσω το 'Dominator' των Cloven Hoof και σκεφτόμουν πόσο ανώτερο θα ήταν με μια αξιοπρεπή παραγωγή..Αντίστοιχες απόψεις για άλλες περιπτώσεις?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Album που 'μετράνε' αλλά η παραγωγή τα χαντακώνει.

Δημοσίευση από theBox »

Ωραιο θεμα!

Το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο (γιατι το εχω και προσφατο) ειναι το Hellfriends απο Demon Bitch, που ειναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ επος, αλλά δυστυχως πρεπει να στησεις πολυ "αυτι" για να καταλαβεις τι παιζεται. Οκ, γουσταρω μπουντρουμίλα εννοειται, αλλα εδω αφενος ισως να το εχουν παρακανει λιγο, αφετερου, νομιζω η μουσικη τους παραειναι πλουραλιστικη για κάτι τετοιο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Album που 'μετράνε' αλλά η παραγωγή τα χαντακώνει.

Δημοσίευση από JimmyF »

theBox έγραψε: Παρ 27 Σεπ 2019, 11:47 Ωραιο θεμα!

Το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο (γιατι το εχω και προσφατο) ειναι το Hellfriends απο Demon Bitch, που ειναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ επος, αλλά δυστυχως πρεπει να στησεις πολυ "αυτι" για να καταλαβεις τι παιζεται. Οκ, γουσταρω μπουντρουμίλα εννοειται, αλλα εδω αφενος ισως να το εχουν παρακανει λιγο, αφετερου, νομιζω η μουσικη τους παραειναι πλουραλιστικη για κάτι τετοιο.
Είναι λίγο στο βάθος του ορίζοντα οι κιθάρες είναι αλήθεια και χάνει σε δυναμική, αλλά προσωπικά δε με χάλασε ο 'οργανικός' ήχος, μετά από μια 'βιτρινάτη' ακρόαση. Σίγουρα θα μπορούσε να είναι τουλάχιστον ένα level πάνω.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Album που 'μετράνε' αλλά η παραγωγή τα χαντακώνει.

Δημοσίευση από Starman »

Στο θέμα αυτό κολλάει πολύ μεγάλο ποσοστό των 80s, που ευτυχώς ήταν τέτοιο το songwriting που έσωνε την κατάσταση. Το Dominator είναι ένα τέτοιο παράδειγμα, αλλά έχει κάτι ύμνους μέσα που ακόμα και έτσι είναι αθάνατο. Από την εγχώρια σκηνή άνετα μπαίνει το Road To Macedonia των Arrayan Path (Arryan τότε). Τρομερός δίσκος με δύο από τα καλύτερα τραγούδια όλου του Ελληνικού μέταλ (Piri Reis και The Liberation Song) και σε απόσταση αναπνοής όλα τα υπόλοιπα, αλλά που δυστυχώς χαντακώθηκε από την κακή παραγωγή και ήχο.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Album που 'μετράνε' αλλά η παραγωγή τα χαντακώνει.

Δημοσίευση από Xstroyer »

Δεν είναι "πηγάδι" σαν αυτά που έχετε στο μυαλό, αλλά δεν μπορώ καν να φανταστώ πόσο πιο έπος θα ήταν το "Long Way From Love" του Mark Free με τούμπανο παραγωγή.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Album που 'μετράνε' αλλά η παραγωγή τα χαντακώνει.

Δημοσίευση από JimmyF »

Επίσης όσο ανυπέρβλητο έπος κι αν είναι το 'One small voice', αυτή η παραγωγή του πάντα θα με αφήνει με την αίσθηση ότι κάτι του λείπει.
White Wolf

Album που 'μετράνε' αλλά η παραγωγή τα χαντακώνει.

Δημοσίευση από White Wolf »

Προβοκατορικη δηλωση για το τοπικ.

Τρελος φαν των κακων παραγωγων το μονο που μπορω να προσφερω εδω ειναι:
Αλμπουμ που μετρανε αλλα οι κρυσταλλινες παραγωγες τα χαντακωνουν.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Album που 'μετράνε' αλλά η παραγωγή τα χαντακώνει.

Δημοσίευση από theBox »

JimmyF έγραψε: Παρ 27 Σεπ 2019, 11:56
theBox έγραψε: Παρ 27 Σεπ 2019, 11:47 Ωραιο θεμα!

Το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο (γιατι το εχω και προσφατο) ειναι το Hellfriends απο Demon Bitch, που ειναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ επος, αλλά δυστυχως πρεπει να στησεις πολυ "αυτι" για να καταλαβεις τι παιζεται. Οκ, γουσταρω μπουντρουμίλα εννοειται, αλλα εδω αφενος ισως να το εχουν παρακανει λιγο, αφετερου, νομιζω η μουσικη τους παραειναι πλουραλιστικη για κάτι τετοιο.
Είναι λίγο στο βάθος του ορίζοντα οι κιθάρες είναι αλήθεια και χάνει σε δυναμική, αλλά προσωπικά δε με χάλασε ο 'οργανικός' ήχος, μετά από μια 'βιτρινάτη' ακρόαση. Σίγουρα θα μπορούσε να είναι τουλάχιστον ένα level πάνω.
Μπράβο, ενα level ζηταω ακριβως! Οχι παραπάνω, μετα θα χανοταν η "μαγεία". Ελπιζω να το καταλαβουν αυτο στο 2ο αλμπουμ, αν και εφοσον υπάρξει.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Album που 'μετράνε' αλλά η παραγωγή τα χαντακώνει.

Δημοσίευση από theBox »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Παρ 27 Σεπ 2019, 12:12 Προβοκατορικη δηλωση για το τοπικ.

Τρελος φαν των κακων παραγωγων το μονο που μπορω να προσφερω εδω ειναι:
Αλμπουμ που μετρανε αλλα οι κρυσταλλινες παραγωγες τα χαντακωνουν.
ανοιξε το τωρα!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Album που 'μετράνε' αλλά η παραγωγή τα χαντακώνει.

Δημοσίευση από JimmyF »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Παρ 27 Σεπ 2019, 12:12 Προβοκατορικη δηλωση για το τοπικ.

Τρελος φαν των κακων παραγωγων το μονο που μπορω να προσφερω εδω ειναι:
Αλμπουμ που μετρανε αλλα οι κρυσταλλινες παραγωγες τα χαντακωνουν.
Δώσε!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Album που 'μετράνε' αλλά η παραγωγή τα χαντακώνει.

Δημοσίευση από theBox »

Btw, τις μπουντρουμο-παραγωγες δεν τις θεωρω τοσο κακες, οσο ...αληθινες. "Κακες" παραγωγες θα θεωρουσα πραγματα που ΠΗΓΑΙΝΑΝ να βγουν τουμπανο/κρυσταλλο αλλά για καποιο λόγο, κάποιος τα σκάτωσε. Πχ, διάφορα ντεμπουτα europower συγκροτηματων...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Album που 'μετράνε' αλλά η παραγωγή τα χαντακώνει.

Δημοσίευση από theBox »

Ένα ενα μου ερχονται...

παντα ονειρευομουν το ντεμπουτο των Rhapsody με "κανονικες", ΜΕΤΑΛ ρυθμικες κιθάρες που να ακουγονται.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Album που 'μετράνε' αλλά η παραγωγή τα χαντακώνει.

Δημοσίευση από JimmyF »

theBox έγραψε: Παρ 27 Σεπ 2019, 12:37 Ένα ενα μου ερχονται...

παντα ονειρευομουν το ντεμπουτο των Rhapsody με "κανονικες", ΜΕΤΑΛ ρυθμικες κιθάρες που να ακουγονται.
Σωστός. Για μένα το Dawn..έχει την παραγωγή που τους ταίριαζε. Με όγκο και χωρίς πλαστικούρα.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Album που 'μετράνε' αλλά η παραγωγή τα χαντακώνει.

Δημοσίευση από Aphelian »

Χμμμ, αυτο ειναι λιγο δυσκολο να απαντηθει απλα, γιατι νομιζω παιζει πολυ μεγαλο ρολο πως/ποτε το ακουσαμε. Δλδ μια "καινουρια" μπαντα στα αυτια μου δεν θα μπορεσω να την ακολουθησω αν εχει σάπια παραγωγη.

Πολλες "κακές" παραγωγες εχουν γινει βιωμα στα αυτια μας και πλεον κυμαινονται απο το "δεν με ενοχλει" μεχρι το πιο ακραιο "καλυτερα ετσι γιατι εχει feeling".
Εχω αυτη την εποχη στο αυτοκινητο κι εχω λιωσει το πρωτο των Doomsword το οποιο ειναι τιμιοτατο και αναπνεει η παραγωγη κλπ κλπ, αλλα "καλή" με την αντικειμενικη εννοια (οσο αυτη υπαρχει) σιγουρα δεν ειναι.
Το ιδιο με το Champion Eternal των Domine, με εχω πιασει πολλες φορες να αναρωτιεμαι αν θα ήταν καλυτερο ή αν θα εχανε το Feeling αν ειχε μια πιο γυαλισμενη παραγωγη οπως ειχαν στα επομενα albums.

On Topic απο μια αγαπημενη Ελληνικη μπαντα/αλμπουμ, η Οδυσσεια των Reflection πάσχει πολυ σε 2-3 τομεις με την παραγωγή να ειναι το νο1. Αλλο ενα καλο παραδειγμα που δεν με ενοχλει, ενω σιγουρα θα επρεπε.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Album που 'μετράνε' αλλά η παραγωγή τα χαντακώνει.

Δημοσίευση από JimmyF »

Aphelian έγραψε: Παρ 27 Σεπ 2019, 14:59 Χμμμ, αυτο ειναι λιγο δυσκολο να απαντηθει απλα, γιατι νομιζω παιζει πολυ μεγαλο ρολο πως/ποτε το ακουσαμε. Δλδ μια "καινουρια" μπαντα στα αυτια μου δεν θα μπορεσω να την ακολουθησω αν εχει σάπια παραγωγη.

Πολλες "κακές" παραγωγες εχουν γινει βιωμα στα αυτια μας και πλεον κυμαινονται απο το "δεν με ενοχλει" μεχρι το πιο ακραιο "καλυτερα ετσι γιατι εχει feeling".
Εχω αυτη την εποχη στο αυτοκινητο κι εχω λιωσει το πρωτο των Doomsword το οποιο ειναι τιμιοτατο και αναπνεει η παραγωγη κλπ κλπ, αλλα "καλή" με την αντικειμενικη εννοια (οσο αυτη υπαρχει) σιγουρα δεν ειναι.
Το ιδιο με το Champion Eternal των Domine, με εχω πιασει πολλες φορες να αναρωτιεμαι αν θα ήταν καλυτερο ή αν θα εχανε το Feeling αν ειχε μια πιο γυαλισμενη παραγωγη οπως ειχαν στα επομενα albums.

On Topic απο μια αγαπημενη Ελληνικη μπαντα/αλμπουμ, η Οδυσσεια των Reflection πάσχει πολυ σε 2-3 τομεις με την παραγωγή να ειναι το νο1. Αλλο ενα καλο παραδειγμα που δεν με ενοχλει, ενω σιγουρα θα επρεπε.
Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με την προσέγγιση. Νομίζω στο πρώτο 'κλικ' μια παραγωγή που στον εκάστοτε ακροατή κάθεται καλά παίζει ρόλο για να συνεχίσει σε ένα νέο άκουσμα. Ειδικά με τους Domine έτυχε τότε στα πρώτα ακούσματα να μη μου 'κάθεται' η παραγωγή και έκανα καιρό ώσπου να πάρω την απόφαση και να τ ακούσω όπως πρέπει. Αντίστοιχα τότε πάνω κάτω νομίζω το Tales.. των Nocturnal Rites ακουγόταν πιο 'φιλικό' στα αυτιά μου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”