Επιτέλους. Νέο άλμπουμ ATLANTEAN KODEX

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Επιτέλους. Νέο άλμπουμ ATLANTEAN KODEX

Δημοσίευση από theBox »

Off Topic.
Αφηνω αυτη την υπέροχη συνεντευξη/κουβεντούλα απο το μακρινό 2017 εδω, για όποιον ενδιαφερόμενο δεν την έχει διαβάσει...
http://www.bardomethodology.com/article ... interview/
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Επιτέλους. Νέο άλμπουμ ATLANTEAN KODEX

Δημοσίευση από CountRaven »



Official album stream.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Επιτέλους. Νέο άλμπουμ ATLANTEAN KODEX

Δημοσίευση από apeitharxos »

Το θετικότερο όλων είναι ότι επιτέλους το MH φιλοξενεί πλέον μπάντες σαν τους ATLANTEAN KODEX, ανάμεσα στις συνεντεύξεις του (και ας ελπίσουμε να μην είναι η εξαίρεση στον κανόνα αυτό). Θετικό, διότι έτσι ελπίζουμε ότι δεν θα βλέπουμε στο μέλλον την πιτσιρικαρία να φορά μόνο μπλούζες slip***t, OPETH, SOAD και λοιπές μοντερνιές...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Επιτέλους. Νέο άλμπουμ ATLANTEAN KODEX

Δημοσίευση από theBox »

Επισης τα λέει ωραία ο Μανώλης στη συνεντευξη, και ειδικα στις δυο (νομιζω) τελευταίες απαντήσεις.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Επιτέλους. Νέο άλμπουμ ATLANTEAN KODEX

Δημοσίευση από Starman »

Έχοντας πλήρη και αποκρυσταλλωμένη άποψη για τη νέα δουλειά των Γερμανών, μπορώ να πω την αμαρτία μου και να πω ότι οι προσδοκίες μου, μετά τις κριτικές και γενικά τις απόψεις που άκουγα, δεν καλύφθηκαν επαρκώς. Ο δίσκος είναι δουλεμένος, έχει ποικιλία, καλό ήχο και παραγωγή, αλλά δεν έχει αυτό που εγώ ζητάω από μια epic metal μπάντα. Τσαγανό και τσαμπουκά. Έχει πολλά σημεία με χαλαρές ατμόσφαιρες, αφηγήσεις και γενικά σε αρκετά σημεία μια υποτονικότητα. Από μια επική μπάντα, ότι και να πραγματεύονται οι στίχοι του, άλλα πράγματα ζητάω. Θέλω ατσάλινη φωνή και μουσική που θα με ξεσηκώνει. Σε καμιά περίπτωση δεν θάβω τη μπάντα και τη δουλειά της, άλλωστε η επιτυχία και η δημοτικότητά της δείχνει που βρίσκεται στο μέταλ γίγνεσθαι, πλην όμως εγώ έχω πιο στενά όρια για το πως θέλω να ακούγεται μια τέτοια μπάντα. Έχει αρκετά εξαιρετικά σημεία, αλλά είναι διάσπαρτα μέσα στα τραγούδια τα οποία σημειωτέον παραείναι μεγάλα. Έπος το εναρκτήριο People Of The Moon (μαζί με την εισαγωγή του). Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι δεν συμμερίζεσθε την άποψή μου, αλλά κουβέντα να γίνεται.

Ψιλοάσχετο , αλλά το ριφ του Lion Of Chaldea μου έφερε στo νου το αντίστοιχο του Eclectic Ones των Born Of Fire. Φυσικά δεν θέλω να τους κατηγορήσω για κάτι, αλλά ενισχύεται αυτό που κατά καιρούς λέμε, ότι όλα έχουν παιχτεί. Τέτοιες ομοιότητες θα συναντάμε όλο και πιο συχνά στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Επιτέλους. Νέο άλμπουμ ATLANTEAN KODEX

Δημοσίευση από theBox »

Starman έγραψε: Παρ 04 Οκτ 2019, 14:57 Ψιλοάσχετο , αλλά το ριφ του Lion Of Chaldea...
Δεν ειναι το Stargazer δλδ? :P
Νομιζω το ειχαν παραδεχτει κιολας στην συνεντευξη που εδωσαν πριν 2-3 χρονια στο bardo methodology (την εχω ποσταρει νωριτερα μεσα στο τοπικ)

Κατα τα άλλα απολυτα σεβαστη η άποψη του starman (και αλλων επιφανων μελων αν εχω καταλαβει καλα) αλλά δεν θα μπορουσα να διαφωνω περισσοτερο. Η μάλλον να το θεσω αλλιως, ο ορισμός μου για τον "επικο ηχο" ειναι τελικα πιο διευρυμενος απο το "ατσαλι, σφαγη και λεβεντια" :D :D :D

Αλλωστε το γενικοτερο κονσεπτ της μπάντας και οι φιλοσοφικοι/ιστορικοι (και all around "κουλτουρέ") στίχοι τους ειναι έτσι, που αυτή η μουσικη προσεγγιση ταιριαζει γαντι.


Υ.Γ. Το ξερω οτι στο παρελθον εχω αναφερθει με χλιαρα σχολια για τη μπαντα. Ε λοιπον, την προσεγγιζα με τελειως διαφορετικα αισθητικα κριτηρια απο ο,τι της πρέπει (riffs, τεχνικη κτλ κτλ) Κάλλιο αργά παρά ποτε όμως, είδα το φώς! Έγινα φανμπόης! :love2: :love2: :love2:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Παρ 04 Οκτ 2019, 15:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Επιτέλους. Νέο άλμπουμ ATLANTEAN KODEX

Δημοσίευση από Aphelian »

Κι εγω μετα πλεον απο αρκετές ακροάσεις, νομιζω πως δεν θα μπορουσα να τα γραψω καλυτερα απο τον [mention]Starman[/mention] .

Σιγουρα τους παρακολουθω με ενδιαφερον και χαιρομαι που εχει παει ΤΟΣΟ καλα μια μπαντα του "ειδους", αλλα αυτή η πολεμική διαθεση και η γυαλάδα στο ματι που ζητάω μου λείπει.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Επιτέλους. Νέο άλμπουμ ATLANTEAN KODEX

Δημοσίευση από Zippo190 »

Starman έγραψε: Παρ 04 Οκτ 2019, 14:57 Έχοντας πλήρη και αποκρυσταλλωμένη άποψη για τη νέα δουλειά των Γερμανών, μπορώ να πω την αμαρτία μου και να πω ότι οι προσδοκίες μου, μετά τις κριτικές και γενικά τις απόψεις που άκουγα, δεν καλύφθηκαν επαρκώς. Ο δίσκος είναι δουλεμένος, έχει ποικιλία, καλό ήχο και παραγωγή, αλλά δεν έχει αυτό που εγώ ζητάω από μια epic metal μπάντα. Τσαγανό και τσαμπουκά. Έχει πολλά σημεία με χαλαρές ατμόσφαιρες, αφηγήσεις και γενικά σε αρκετά σημεία μια υποτονικότητα. Από μια επική μπάντα, ότι και να πραγματεύονται οι στίχοι του, άλλα πράγματα ζητάω. Θέλω ατσάλινη φωνή και μουσική που θα με ξεσηκώνει. Σε καμιά περίπτωση δεν θάβω τη μπάντα και τη δουλειά της, άλλωστε η επιτυχία και η δημοτικότητά της δείχνει που βρίσκεται στο μέταλ γίγνεσθαι, πλην όμως εγώ έχω πιο στενά όρια για το πως θέλω να ακούγεται μια τέτοια μπάντα. Έχει αρκετά εξαιρετικά σημεία, αλλά είναι διάσπαρτα μέσα στα τραγούδια τα οποία σημειωτέον παραείναι μεγάλα. Έπος το εναρκτήριο People Of The Moon (μαζί με την εισαγωγή του). Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι δεν συμμερίζεσθε την άποψή μου, αλλά κουβέντα να γίνεται.

Ψιλοάσχετο , αλλά το ριφ του Lion Of Chaldea μου έφερε στo νου το αντίστοιχο του Eclectic Ones των Born Of Fire. Φυσικά δεν θέλω να τους κατηγορήσω για κάτι, αλλά ενισχύεται αυτό που κατά καιρούς λέμε, ότι όλα έχουν παιχτεί. Τέτοιες ομοιότητες θα συναντάμε όλο και πιο συχνά στο μέλλον.
επιτέλους κάποιος να τα λεεί παντελονάτα. :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Επιτέλους. Νέο άλμπουμ ATLANTEAN KODEX

Δημοσίευση από Starman »

theBox έγραψε: Παρ 04 Οκτ 2019, 15:41Έγινα φανμπόης!
Στην τελική αυτό είναι που μετράει.
theBox έγραψε: Παρ 04 Οκτ 2019, 15:41 "ατσαλι, σφαγη και λεβεντια"
Εγώ πάλι, μάλλον κάπου εδώ μέσα κινούμαι.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Επιτέλους. Νέο άλμπουμ ATLANTEAN KODEX

Δημοσίευση από CountRaven »

https://grandcafeeuropa.bandcamp.com/releases

Νέο single για δωρεάν κατέβασμα στο bandcamp.



This is the DIGITAL DOWNLOAD VERSION only. The vinyl version was pressed as a souvenir for the fans who attended the two album release shows for "The Course of Empire" at Deaf Forever Birthday Bash and Storm Crusher Festival 2019.
credits
released June 9, 2019

all music and lyrics © Atlantean Kodex 2019
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Επιτέλους. Νέο άλμπουμ ATLANTEAN KODEX

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Κάποιοι έπιασαν δουλειά :P

Εικόνα
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Επιτέλους. Νέο άλμπουμ ATLANTEAN KODEX

Δημοσίευση από theBox »

Το ανεβασαν σημερα στο bandcamp τους. Συμπαθητικο αλλά εντελως αχρειαστο το acapella του Innermost, σκέτο αχρειαστο το acapella του He who walks.
Ποιος τρέλος θα έδινε 30 ευρω για κατι τετοιο, τα έχουμε πει στα τοπικ με συλλεκτες/eternal champion.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”