Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από theBox »

ΚώσταςΓεροδήμος έγραψε: Δευ 28 Οκτ 2019, 11:00
theBox έγραψε: Δευ 28 Οκτ 2019, 10:45
Priamos έγραψε: Δευ 28 Οκτ 2019, 10:11 "κουλτουριαρικη" προσεγγιση που εχουν καποια απο τα συγχρονα επικα metal σχηματα
Στηριζω κουλτουρα στο μεταλ μου (εν γενει) με ΟΛΟ μου το ειναι!!!
Αυτό το στηρίζω και εγώ, αλλά πόσοι και πόσοι δεν το κάνουν όντας ημιμαθείς και ξέρεις, "...είναι ένα concept album που πραγματεύεται εκείνο και το άλλο....".
Συμφωνοι, εννοειται. Αλλά ακομα κι ετσι, ειναι πιο ενδιαφερον απο ατοφια γιδιλα. Επισης, δεν αναφερομουν μονο στο στιχουργικο μερος αλλα και (ισως και περισσοτερο) στο μουσικο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Zippo190 »

εγώ μίλησα στο τόπικ με τις επανακυκλοφορίες και δεν θα πω τίποτε άλλο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από rbrigade »

Επειδή είμαι εντελώς άσχετος στο θέμα, ποια η σχέση Dissection και Lunar Shadow;
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Xstroyer »

Καήκατε ρε...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Δευ 28 Οκτ 2019, 13:07 Επειδή είμαι εντελώς άσχετος στο θέμα, ποια η σχέση Dissection και Lunar Shadow;
Καποια ριφ και η ατμοσφαιρα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από theBox »

Ρε σεις, σημερα μπηκα στον κοπο να ξανακουσω προσεκτηκα το 1ο quicksand (το ειχα περασει επιπολαια παλιοτερα) και ομολογω οτι μου αρεσε πολυ. Δεν ξερω αν θα το χαρακτηριζα "μεταλ" βεβαια, με την στενη εννοια του ορου. Ισως και λογω παραγωγης.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από CountRaven »

Priamos έγραψε: Δευ 28 Οκτ 2019, 09:38
CountRaven έγραψε: Δευ 28 Οκτ 2019, 08:05 WHW ούτε καν... Δηλαδή παιδιά έλεος... Να πω την αλήθεια τώρα δεν θυμάμαι ποιος έριξε πρώτος στο τραπέζι αυτην την αναφορά για WHW... αλλά είναι fail πρώτης δημοτικού και αύριο με τον κηδεμόνα...
Ναι, πρεπει να ανακυκλωνεται η κουβεντα που λεει κι ο @theBox . Εχουμε ξαναπει για WHW. Δεν καταλαβαινω την εκρηξη σου (που ελεγε κι η Ασπα :D )...ε..τις ενστασεις σου, εννοω. Ηταν συναισθηματικοι (ηδη απο την εποχη που ηταν Doom), ηταν επικοι αργοτερα και σε σημεια "λεπτεπιλεπτοι". Εδω διαφωνω με τον The Box, λογω της απουσιας του τελευταιου χαρακτηριστικου, που συμπεριλαμβανει Bathory, Doomsword (αν και αυτοι πραγματι εισηγαγαν σε μεγαλο βαθμο δραματικα και τραγικα σημεια στην επικη μουσικη τους), ενω συμφωνω οριακα για Primordial και Solstice γιατι υπαρχει μια υποδορεια "ευαισθησια" στη μουσικη τους. Τωρα ομως που περασε καιρος και μπορεσα να αποκρυσταλλωσω τις ενστασεις μου, αυτες τελικα εστιαζονται στο "λεπτεπιλεπτο" του θεματος και οχι το συναισθηματικο. Αλλα επειδη τελικα ολα κρινονται εκ του απολεσματος, αρκετες προσφατες κυκλοφοριες που ανηκουν στην ευρυτερη κατηγορια, μου αρεσαν και λειτουργησε καλα η προσθηκη συναισθηματισμου στο επικο metal τους. Μονο οι Lunar παραμενουν..."αμφιλεγομενοι"... :D


ΥΓ. Δηλαδη ρε παιδες, @CountRaven και @Zippo190, σας αρεσε περισσοτερο το Aelin απο το τελευταιο;;;;;???????? :S :S
ΥΓ2. Εκανα επαναληψη το τοπικ. Απλα ειχαμε πει για WHW????? Το ειχαμε τσααααακισει το θεμα!!! :D Please οχι αλλους WHW σ αυτο το topic!! :P :P :D
Εννοείτε νιώθω περισσότερο με Aelin από ότι με το τελευταίο.

Όσο για WHW είναι σωστές οι παρατηρήσεις σου και θα τις δεχόμουν ευχαρίστως σε μια κουβέντα ή σε ένα topic ανάλυσης για την μπάντα. Όχι όμως ως κομμάτι αυτού του τόπικ ή με βάση αυτό το "συναισθηματικό έπικ" τσουβάλιασμα. Οι ενστάσεις μου είναι οι εξής:

1. Ο όρος συναισθηματικό Επικό Metal τέθηκε αρχικά με αρνητικό πρόσημο.

2. Γίνεται απόπειρα να τσουβαλιαστούν σε αυτήν την ομπρέλα ένα σωρό μπαντάρες, που στην τελική τι; Δεν είναι αρκετά βάρβαρες; Τι φάση;

3. Οπότε παίρνει η μπάλα και τους WHW που δεν έχουν καμιά σχέση πχ. με τους Atlantean Kodex. Μπορεί με καθαρά μουσική προσέγγιση να συναντήσουμε κάποια "κοινά" -και με άλλους- στοιχεία πχ. κάποες απλωτές νότες στις κιθάρες, πομπώδης φωνητικές μελωδίες κτλ. Όμως η όλη αισθητική και προσέγγιση των WHW διαφέρει από το οτιδήποτε θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε ως επικό Metal.

4. Με την ίδια λογική γελάω και με όσους αποκαλούν τους Atlantean Kodex ή τους Doomsword, Epic Doom, παιδιά μερικά αργά ή πομπώδη θέματα δεν φτάνουν. Ας το χωνέψουμε. Χαρακτηρίζοντας τις δύο παραπάνω μπάντες ως Επικό Metal είμαστε απόλυτα καλυμμένοι. Δεν αναλύω παραπάνω μην βγω και off topic.

Εν γένη ο όρος είναι άκυρος, από όπου και να το δεις.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Δευ 28 Οκτ 2019, 22:15 Ρε σεις, σημερα μπηκα στον κοπο να ξανακουσω προσεκτηκα το 1ο quicksand (το ειχα περασει επιπολαια παλιοτερα) και ομολογω οτι μου αρεσε πολυ. Δεν ξερω αν θα το χαρακτηριζα "μεταλ" βεβαια, με την στενη εννοια του ορου. Ισως και λογω παραγωγης.
Θα ανοίξω μια σελίδα "Επιτροπή σωτηρίας συναισθηματικοεπικομεταλλαδων" και θα σου κάνω επίσημη πρόσκληση. Το μενού θα περιλαμβάνει βαρβατιλα και τραγιλα σε ελεγχόμενες δόσεις. Αν καταφερω να σε "θεραπεύσω", θα γίνω διάσημος! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Priamos »

[mention]CountRaven[/mention] τα είχα εξηγήσει πάνω αναλυτικά ξοδεύοντας άπειρο σάλιο. Το όλο "φαινόμενο" παρουσιάζεται με αρνητική χροιά , διότι έχω μια απέχθεια και αλλεργία σε τάσεις ελεγχόμενες από εταιρείες και Τύπο, ακόμα κι αν αυτές παράγουν ενδιαφέροντα καλλιτεχνικά αποτελέσματα. Αντίστοιχη γκρίνια θα μπορούσα να είχα κάνει για την "μπουντρουμιλα", NWOBHM λαγνεία, ρετρομανια κλπ κλπ και οτιδήποτε μοιάζει ως flavour of the week , που ενθαρρύνεται αν όχι σπονσοραρεται μαζικά. Ο κορεσμός που προκάλεσε η υπερπροσφορά είναι ο λόγος που δεν μπορώ πλέον να απολαύσω Europower. Οπότε κατά τη γνώμη μου η επιλογή κάποιου είδους για "μοδοποιηση" αποτελεί απειλή πρωτίστως για το ιδιο το είδος και τους διαχρονικούς οπαδούς του, όταν κοπάσει η μόδα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]Priamos[/mention]

Είσαι μεγάλο παιδί πια. Δε σε σκιάζουν εσένα οι μόδες !!!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Priamos »

Ασχετο...Ακουστε αυτην την κομματαρα και συνεχιζουμε τη συζητηση παρακατω:



Λοιπον...Ακουγοντας το πολυ ενδιαφερον CD των Quicksand Dream, συνειδητοποιησα οτι σ'αυτη τη διευρυμένη σχολη του υποειδους (που για λογους κοινου κωδικα επικοινωνιας ονομάζουμε "συναισθηματικό επικό metal"), το βασικο μειονέκτημα ειναι η "απενοχοποίηση" των αμπαλων φωνητικών που ξεφευγουν με ασχημο τρόπο απο τις heavy metal νορμες, και υπολείπονται χαρακτηριστικά της δύναμης και της έντασης, όχι μονο της ηχητικής αλλα και της συναισθηματικής . Περα απο τον συμπαθητικό μουγκο (φαίνεται οτι δεν εχει ουτε τις απαιραιτητες δυνατοτητες, αλλα ουτε την αντίστοιχη φωνητική παιδεία) των QD, το ιδιο πράττουν περηφανα οι Lunar Shadow, οι New Light Choir (εδώ ο τραγουδιστής, αν και τραγουδάει χαρακτηριστικά φλωρικα και "αντιμεταλλικά" και ειναι μονότονος, ξερει να τραγουδάει, και προσθετει "γοητεία" και διαφορετικότητα στη μουσική τους), ενώ τελευταία προσθήκη στην κατηγορία, ελέω φωνητικών, οι Crypt Sermon. Οποτε, προσπερνώντας το αδιαμφισβήτο γεγονός οτι στην πράξη ΕΞΕΤΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕ ΑΛΜΠΟΥΜ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ, μοιάζει πράγματι να υπάρχει μια τάση με κοινά χαρακτηριστικά που τουλάχιστον εμενα (και σιγουρα αρκετους άλλους) μας ενοχλεί. Τα metal φωνητικά, αν και μπορουν να βγουν σε πολυαριθμες παραλλαγές και εκφάνσεις, για μένα ειναι βασικό στοιχειο του dna της μουσικης μας και μεγαλο μερος της απολαυσης. Η νεα ταση τα θεωρει περιττά.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν νομίζω ότι ξεφεύγουν μόνο στα φωνητικά όλες αυτές οι μπάντες. Και η μουσική δομή είναι διαφορετική, παίζουν ένα μιξ heavy, doom, retro hard rock και ότι άλλο του την καρφώσει του καθενός, οπότε φεύγουμε εντελώς από το κλασικό 80's heavy metal ύφος
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Τρί 29 Οκτ 2019, 21:22 Δεν νομίζω ότι ξεφεύγουν μόνο στα φωνητικά όλες αυτές οι μπάντες. Και η μουσική δομή είναι διαφορετική, παίζουν ένα μιξ heavy, doom, retro hard rock και ότι άλλο του την καρφώσει του καθενός, οπότε φεύγουμε εντελώς από το κλασικό 80's heavy metal ύφος
Ναι αλλα τα φωνητικα ειναι αυτα που συνηθως δοκιμαζουν τις αντοχες μας.
Μια που αναφερθηκαν απο τον κομη, οι AK ειναι ενα καλο παραδειγμα "συναισθηματικου επικου metal " που κανει "σωστα" τη δουλεια του (ειδικα με το τελευταιο αλμπουμ). Τα φωνητικα, μπορει να μην ειναι υπερδυναμικα, αλλα ειναι σωστα δουλεμενα και προσφερουν ταιριαστες με τη μουσικη ερμηνειες. Ειναι πιο πολυ στο πνευμα των λυρικων επικομεταλλων τραγουδιστων του παρελθοντος (κι ας μην ειναι τοσο υψιφωνα και τεχνικα, εφοσον ειναι πιο αφηγηματικα), παρα της νεας τασης των αμπαλων τραγουδιστων.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από theBox »

Ναι οι AK εχουν οντως ΚΑΝΟΝΙΚΟ τραγουδιστη. Στο καινουριο δε, εχει κανει απιστευτη δουλεια στις ενορχηστρωσεις των φωνητικων, και γενικα φαινεται οτι ο τυπος το εχει. Καμια σχεση με quicksand, new light choir (αυτοι εχουν καλη αμπαλοσυνη) και lunar (ο πρωτος μετριο-τιμιος, ο δευτερος κακος).

edit : οι τραγουδιστες των 80ς obscure-ιλων της μισης κασσετας ντεμο υπογειου που εκθειαζονται εδω μεσα δλδ ήταν καλυτεροι? Και για να το χοντρύνω ακομα περισσοτερο...Ο Καρχαριας ειχε φωνη?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Η μάστιγα (;) του "συναισθηματικού επικού μεταλ"

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Τρί 29 Οκτ 2019, 22:21

edit : οι τραγουδιστες των 80ς obscure-ιλων της μισης κασσετας ντεμο υπογειου που εκθειαζονται εδω μεσα δλδ ήταν καλυτεροι? Και για να το χοντρύνω ακομα περισσοτερο...Ο Καρχαριας ειχε φωνη?
Χαχα...ωραία και έντιμα θα σου απαντήσω ότι οι κακες μεταλλοφωνες δεν μας πολύ χαλάνε, γιατί τουλάχιστον βγάζουν ένα πάθος, μια πορωση, μια τρέλα. Οι περισσότεροι από αυτούς που συζητάμε είναι "μουγκοι", αψυχοι και δε βγάζουν τίποτα. Μοιάζει να τους προσέλαβαν απλά για να κάθονται σε μια γωνιά, ήσυχα, και να μην ενοχλούν (άλλο που εμένα με ενοχλούν :D ).
Surreal Killer
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”