FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από apeitharxos »

Ναι, σωστά καταλάβατε! Η θρυλική στήλη του Metal Hammer τώρα ψηφιοποιημένη, μια προσφορά του Απείθαρχου! Θα ανεβάσω όσες στήλες έχω από τα παλαιά τεύχη...Κλικ στην εικόνα και ζουμ, για να διαβάσετε.
Ξεκινάω με τον Νοέμβριο του 1990, μόνο 29 χρόνια πριν...

Εικόνα

Εικόνα
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Ωραίο θέμα και στήλη.

"Ας μην ξεχνάμε ότι αυτό το είδος είναι τόσο σπάνιο στις μέρες μας, που τείνει να εκλείψει."

Και πού να ήξερε η Στέφα τί θα γινόταν τα επόμενα 8-9 χρόνια...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
giorgos
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2019, 12:46

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από giorgos »

Ωραία στήλη, μάθαμε πολλά πράγματα διαβάζοντας την. Μεγάλη μούρη και ο Στεργίου με την μουστάκα. Ανεξακρίβωτες πληροφορίες τον θέλουν να ασχολείται με την οινοποιία κάπου στα Σπάτα :-)
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Priamos »

Μας ξεβλαχεψαν! :love2:
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από CountRaven »

Βλέπεις φωκάκι Riot. Είναι καλό.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Blackwinged »

apeitharxos έγραψε: Παρ 22 Νοέμ 2019, 06:21 Ναι, σωστά καταλάβατε! Η θρυλική στήλη του Metal Hammer τώρα ψηφιοποιημένη, μια προσφορά του Απείθαρχου! Θα ανεβάσω όσες στήλες έχω από τα παλαιά τεύχη...Κλικ στην εικόνα και ζουμ, για να διαβάσετε.
Ξεκινάω με τον Νοέμβριο του 1990, μόνο 29 χρόνια πριν...

Εικόνα

Εικόνα
Είχα μάθει και εγώ πολλά κορυφαία συγκροτήματα από εκεί. Εάν θυμάμαι καλά -στα δικά μου χρόνια που το έπαιρνα, μάλλον είμαι μικρότερος από εσάς εδώ μέσα- πρέπει να έγραφαν δύο με τρεις διαφορετικοί συντάκτες εκεί. Είχα βρει από παραδοσιακό metal μέχρι ακραία διαμάντια. Εάν τα τεύχη μου δεν τα ΕΛΙΩΣΕ η κώλο-υγρασία που σαπίζει εδώ τα κοκκαλά μας από Οκτώβρη μέχρι Μάρτη, μακάρι να είναι σε καλή κατάσταση, εάν χρειαστεί να συνεισφέρω στην προσπάθεια..
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από starchild »

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το οτι εν έτη 1990, σχολίαζαν κυκλοφορίες που βγήκαν 9-10 χρονια πριν σαν ξεχασμένα διαμάντια.
Ειναι το αντιστοιχο να μιλάμε τώρα για ένα δισκο που βγήκε το 2010, που στο μυαλο μου το θεωρώ ΠΡΟΣΦΑΤΗ κυκλοφορια, οχι "ξεχασμενο διαμαντι"...

Μόνο εγώ ειμαι ψιλοπαράξενος και το βλέπω έτσι?
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από apeitharxos »

starchild έγραψε: Παρ 22 Νοέμ 2019, 14:42 Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το οτι εν έτη 1990, σχολίαζαν κυκλοφορίες που βγήκαν 9-10 χρονια πριν σαν ξεχασμένα διαμάντια.
Ειναι το αντιστοιχο να μιλάμε τώρα για ένα δισκο που βγήκε το 2010, που στο μυαλο μου το θεωρώ ΠΡΟΣΦΑΤΗ κυκλοφορια, οχι "ξεχασμενο διαμαντι"...

Μόνο εγώ ειμαι ψιλοπαράξενος και το βλέπω έτσι?
Τότε ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Στον mainstream χώρο, άρχιζε να κυριαρχεί το grunge και το περιοδικό έδινε βάση μόνο στα μεγάλα συγκροτήματα, και υπήρχε ένας γενικότερος σνομπισμός απέναντι στο nwobhm, που ήταν πλήρως στην ανυποληψία. Μπάντες όπως οι Riot τότε, ήταν πράγματι ξεχασμένες.
Χάρη στις εκπομπές του Στασινόπουλου στον 902 μάθαμε αρκετό υλικό εμείς τότε, όσοι δεν προλάβαμε το nwobhm στα χρόνια 1980-83. Έμοιαζαν όντως ξεχασμένα αυτά τα πράγματα...
Συν φυσικά ότι οι δίσκοι που έρχονταν τότε π.χ. από Grim Reaper ή Quartz έρχονταν 1-2 κομμάτια όλα και όλα, στο δεκαχίλιαρο, και όποιος προλάβει...Μην κοιτάς που σήμερα τα έχουμε όλα στα πόδια μας, τότε για να ακούσεις underground υλικό, έπρεπε να το κυνηγήσεις, να πηγαίνεις στα παζάρια, να βρίσκεις δισκοπωλεία που έφερναν παλιούς δίσκους (πανάκριβα συνήθως) κλπ. Ένα από αυτά ήταν και ο Ερρίκος, ένα υπόγειο στην Νήσου, ένα στενάκι που έκοβε Ηφαίστου και Ανδριανού, στο Μοναστηράκι...Εκεί έβρισκα και τα Singing Swords και έπαιρνα, αλλά από το '96 και μετά ήταν η ενασχόληση με το underground, δεν μπορείς εύκολα νομίζω να ασχοληθείς απ' ευθείας με το underground πρέπει να περάσουν κάποια χρόνια πρώτα και να ακούσεις το κλασικό υλικό του metal...Τότε, τα πρώτα χρόνια αντιμετώπιζα και εγώ τη στήλη ως κάτι μουσειακό, απολάμβανα απλώς τις παρουσιάσεις, δεν θα ήταν δυνατόν να κυνηγάω τέτοιο υλικό στα 15 μου...Δεν είχα την απαιτούμενη ωριμότητα, όπως καταλαβαίνεις...
Blackwinged έγραψε: Παρ 22 Νοέμ 2019, 13:11 [
Είχα μάθει και εγώ πολλά κορυφαία συγκροτήματα από εκεί. Εάν θυμάμαι καλά -στα δικά μου χρόνια που το έπαιρνα, μάλλον είμαι μικρότερος από εσάς εδώ μέσα- πρέπει να έγραφαν δύο με τρεις διαφορετικοί συντάκτες εκεί. Είχα βρει από παραδοσιακό metal μέχρι ακραία διαμάντια. Εάν τα τεύχη μου δεν τα ΕΛΙΩΣΕ η κώλο-υγρασία που σαπίζει εδώ τα κοκκαλά μας από Οκτώβρη μέχρι Μάρτη, μακάρι να είναι σε καλή κατάσταση, εάν χρειαστεί να συνεισφέρω στην προσπάθεια..
Νομίζω αυτή η στήλη ξεκίνησε και σταμάτησε με τους δύο συντάκτες, αν δεν κάνω λάθος...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από vasilis2112 »

starchild έγραψε: Παρ 22 Νοέμ 2019, 14:42 Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το οτι εν έτη 1990, σχολίαζαν κυκλοφορίες που βγήκαν 9-10 χρονια πριν σαν ξεχασμένα διαμάντια.
Ειναι το αντιστοιχο να μιλάμε τώρα για ένα δισκο που βγήκε το 2010, που στο μυαλο μου το θεωρώ ΠΡΟΣΦΑΤΗ κυκλοφορια, οχι "ξεχασμενο διαμαντι"...

Μόνο εγώ ειμαι ψιλοπαράξενος και το βλέπω έτσι?
Εχε στο νου σου 2 πραματα. Πρώτο ότι τότε το μέταλ ήταν mainstream άρα πιστεύω όπως σήμερα η pop προβαλλόταν μόνο το hot όνομα των ημερών. Και δεύτερο και πιο σημαντικό σκέψου ποσο παλιά είναι τα 9-10 χρόνια στα 20 πες χρόνια ζωής και ποσα τα 9-10 σε 40!
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από apeitharxos »

Συνεχίζουμε...η στήλη δεν έβγαινε σε κάθε τεύχος, αλλά δεν το έπαιρνα και κάθε μήνα, οπότε φτάνουμε στον Φεβρουάριο του '91, χωρίς να ξέρω αν τον Δεκέμβρη του '90 ή τον Γενάρη του '91 μεσολάβησε άλλη παρουσίαση...

Εικόνα


Εικόνα
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν την πρόλαβα την στήλη ή δεν την θυμάμαι (αναγνώστης από τέλη 1993), για να δούμε τι στο καλό είχε και την εκθειάζουν τόσο πολύ...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από LuciferSteele »

μεγάλη υπόθεση να γράφεις για αυτά τα άλμπουμ το 90...
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

ωραίος, thanks for sharing. Ενδιαφέρον να διαβάζεις πως το Time Tell no Lies θα είναι μάλλον το μοναδικό τεκμήριο των praying mantis! (το άρθρο γράφτηκε το 90, ξανάγιναν ενεργοί απο 1991, τώρα ποιος το πήρε χαμπάρι άλλη ιστορία)
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δεν το πήρε χαμπάρι κανείς γιατί και το 95 τα ίδια έγραφαν :P
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

FORGOTTEN JEWELS: Η θρυλική στήλη του Metal Hammer

Δημοσίευση από Starman »

Priamos έγραψε: Παρ 22 Νοέμ 2019, 12:34 Μας ξεβλαχεψαν! :love2:
Και για μένα αυτή η στήλη αποτέλεσε οδηγό για να μπω στον κόσμο της αναζήτησης παλαιών δίσκων. Μέχρι εκείνη τη στιγμή οι περισσότεροι προσπαθούσαμε να ανακαλύψουμε το “σήμερα” (τότε). Όλη μας η έννοια ήταν να πάρουμε τις καινούργιες κυκλοφορίες αγνοώντας παντελώς ότι είχε κυκλοφορήσει δέκα χρόνια πριν. Σε αυτό βέβαια δεν βοηθούσε τότε και η κατάσταση στα μαγαζιά αφού Δισκάδικο Της Αθηνάς, Happening και Rock City έφερναν μόνο νέες κυκλοφορίες και δεν είχαν καν τμήμα με μεταχειρισμένα. Πιθανολογώ ότι στήλες σαν το Forgotten Jewels ώθησαν τα δισκάδικα στο να ενσωματώσουν μεταχειρισμένους δίσκους στα ράφια τους. Σε αυτό, φυσικά ρόλο έπαιξαν και οι αντίστοιχες στήλες των fanzines. Ενώ και τα παζάρια δίσκων κάπως έτσι μπήκαν στη ζωή μας στα μέσα των 90s. Το Time Tells No Lies αποτέλεσε την πρώτη μου συγκομιδή από τη συγκεκριμένη στήλη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”