Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 09:33 4. Ειδικά αν το εξώφυλλο σπέρνει και δένει αρμονικά με το μουσικό περιεχόμενο, θέλω να το βλέπω σε μεγάλο μέγεθος και όχι σε μινιατούρα ή μπροστά από μια οθόνη.
:love2: :love2: :love2:


Advancing Yokeda έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 11:14 Κάποιες κυκλοφορίες είναι έργα τέχνης (Ice sword, πρώτο doomsword) που αξίζουν θαυμασμό σε σχέση με τις απλούστερες κυκλοφορίες και κάποιοι μεταλλάδες έχουν το ένστικτο να θαυμάσουν ένα τέτοιο αντικείμενο.
:love2: :love2: :love2:
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Priamos έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 11:45
Advancing Yokeda έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 11:14 Και παραπέρα... υπάρχει όντως υγιείς μεταλλάδες που μαγεύoνται από το υλικό. Κάποιες κυκλοφορίες είναι έργα τέχνης (Ice sword, πρώτο doomsword) που αξίζουν θαυμασμό σε σχέση με τις απλούστερες κυκλοφορίες και κάποιοι μεταλλάδες έχουν το ένστικτο να θαυμάσουν ένα τέτοιο αντικείμενο.

Εγώ είμαι του ακουστικού, οπότε και χαρακτήρισα παράωρο τέτοιο φαινόμενο, αλλά τελικά η αντίληψη/εκτίμηση στην τέχνη οποιασδήποτε μορφής δε μπορεί να αποτελεί κριτήριο υγιούς/αρρώστου μεταλλά...
Επειδή, όπως είπες, δεν έχεις έρθει σε επαφή με τέτοια φαινόμενα, δεν μπορείς να αντιληφθείς πλήρως το "αρρωστημένο" του όλου θέματος. Οι "μεγάλοι συλλέκτες" μεταξύ τους νιώθουν ότι ανήκουν σε μια ατυπη ελιτίστικη "λέσχη" και κρίνουν τους άλλους ανάλογα με το πόσα και ποια συλλεκτικά αντικείμενα κατέχουν. Δεν είναι "λάτρεις του ωραίου" απλά διψούν για το "κοινωνικό status" και το σεβασμό που φαντάζονται ότι θα κατακτήσουν στους συγκεκριμένους κύκλους, με την κατοχή κάποιου σπάνιου αντικειμένου. Για αυτό καταφερομαι εναντίον τους τόσο προσβλητικά. Ανθρώποι που προσβλέπουν σε υλικά αγαθά για την αναβάθμιση της εικόνας τους και γενικότερα της ποταπής ύπαρξης τους, τυγχάνουν της περιφρόνησης μου, όσο αυστηρό και απόλυτο κι αν ακούγεται αυτό.
Ταυτίζομαι απόλυτα με όλη την παράγραφο. Αν αυτό ήταν το μήνυμα του αρχικού ποστ, μάλλον παρανόησα... 8-]
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Heddigan »

Priamos έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 11:45 Οι "μεγάλοι συλλέκτες" μεταξύ τους νιώθουν ότι ανήκουν σε μια ατυπη ελιτίστικη "λέσχη" και κρίνουν τους άλλους ανάλογα με το πόσα και ποια συλλεκτικά αντικείμενα κατέχουν. Δεν είναι "λάτρεις του ωραίου" απλά διψούν για το "κοινωνικό status" και το σεβασμό που φαντάζονται ότι θα κατακτήσουν στους συγκεκριμένους κύκλους, με την κατοχή κάποιου σπάνιου αντικειμένου. Για αυτό καταφερομαι εναντίον τους τόσο προσβλητικά. Ανθρώποι που προσβλέπουν σε υλικά αγαθά για την αναβάθμιση της εικόνας τους και γενικότερα της ποταπής ύπαρξης τους, τυγχάνουν της περιφρόνησης μου, όσο αυστηρό και απόλυτο κι αν ακούγεται αυτό.
Επί του θέματος, με έχει καλύψει απόλυτα η απάντηση του [mention]CountRaven[/mention], αλλά ένα σχόλιο για το παραπάνω. Ο ελιτισμός που μπορεί να νοιώθει ο κάθε συλλέκτης έχει να κάνει καθαρά με την ψυχοσύνθεση του σαν άτομο. Υπάρχουν όντως "μαλάκες" εκεί έξω που η συλλογή φυσικών αντικειμένων είναι αυτοσκοπός, κι υπάρχουν κι εκείνοι που πραγματικά αγαπούν τη μουσική και νοιώθουν χαρά όταν και να μοιραστούν με άλλους "συναγωνιστές" αυτό το πάθος. Όποιος νομίζει ότι το να δώσει χρήματα και να αποχτήσει την υπερσπάνια super duper edition του τάδε συγκροτήματος, του προσδίδει κάποιο "κοινωνικό status" στην όποια μουσική κοινότητα, έχει κάλο στον εγκέφαλο και μάλλον περιορισμένο φισφιρίγκο.
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Blackwinged »

Η γενιά μου, αυτή των CDs, δεν βλέπω να έχει αυτό το κόλλημα. Τώρα, εάν υπάρχουν κάποιοι που έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν κάτι εξαιρετικά σπάνιο, αυτό είναι θεμιτό. Δικά τους είναι τα έουρος τα κάνουν ό,τι θέλουν. Τώρα εάν είναι να το αγοράσουν έχοντας στο μυαλό τους δυνατή μεταπολιτική αξία, κάπου η αγάπη και το χόμπυ έχει μετατραπεί σε εμπόριο. Προσωπικά, ελέω οικονομικής δυνατότητας -αλλά και να είχα τα λεφτά- αγοράζω ό,τι με συγκινεί. Αυτό που δεν κάνω, είναι να αγοράζω επανακυκλοφορίες. Π.χ σαν μέγιστος Maidenάκιας ΠΟΤΕ δεν θα αγοράσω re-releases, αλλά θα προτιμήσω τα χρήματά μου να τα διαθέσω σε νέες κυκλοφορίες ή σε κυκλοφορίες παλαιότερων συγκροτημάτων που μου αρέσει η μουσική τους. Ίσως πάλι να μιλάω υποσυνείδητα λόγω οικονομικής δυνατότητας, αλλά και πάλι δέκα φορές να αγοράσω το live των Cirith Ungol (που θα συμβεί τον Φεβρουάριο του 2020 η έκδοση με τα CD πάντα), παρά να ματαπάρω που λέει και ο παππούς μου, το Piece of Mind και το Powerslave.

Απλά το μυαλό συσχετίζει το σπάνιο του πράγματος με τη μοναδικότητα και ανάλογα με τη ψυχοσύνθεση του καθενός η μοναδικότητα έχει πολλές ερμηνείες και εκφράζεται αντιστοίχως. Κάποιος μπορεί κυριολεκτικά να κλαίει και να σκέφτεται τι σημαίνει η μουσική γι' αυτόν και κάποιος άλλος μόλις του τελειώσουν τα λεφτά για τσίπουρα να ξέρει πως έχει καβάντζα την τάδε κασέτα του δείνα συγκροτήματος που κυκλοφόρησε το 1982 σε -15 αντίτυπα, για να κάνει τη dolce vita του, αυτό που λένε γλυκιά ζωή.

Οι προσωπικές μου απόψεις και εάν κάποιος αισθανθεί προσβεβλημένος, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη. Είναι ένα hot topic το ξέρω..
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Blackwinged »

Blackwinged έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 13:30 Η γενιά μου, αυτή των CDs, δεν βλέπω να έχει αυτό το κόλλημα. Τώρα, εάν υπάρχουν κάποιοι που έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν κάτι εξαιρετικά σπάνιο, αυτό είναι θεμιτό. Δικά τους είναι τα έουρος τα κάνουν ό,τι θέλουν. Τώρα εάν είναι να το αγοράσουν έχοντας στο μυαλό τους δυνατή μεταπολιτική αξία, κάπου η αγάπη και το χόμπυ έχει μετατραπεί σε εμπόριο. Προσωπικά, ελέω οικονομικής δυνατότητας -αλλά και να είχα τα λεφτά- αγοράζω ό,τι με συγκινεί. Αυτό που δεν κάνω, είναι να αγοράζω επανακυκλοφορίες. Π.χ σαν μέγιστος Maidenάκιας ΠΟΤΕ δεν θα αγοράσω re-releases, αλλά θα προτιμήσω τα χρήματά μου να τα διαθέσω σε νέες κυκλοφορίες ή σε κυκλοφορίες παλαιότερων συγκροτημάτων που μου αρέσει η μουσική τους. Ίσως πάλι να μιλάω υποσυνείδητα λόγω οικονομικής δυνατότητας, αλλά και πάλι δέκα φορές να αγοράσω το live των Cirith Ungol (που θα συμβεί τον Φεβρουάριο του 2020 η έκδοση με τα CD πάντα), παρά να ματαπάρω που λέει και ο παππούς μου, το Piece of Mind και το Powerslave.

Απλά το μυαλό συσχετίζει το σπάνιο του πράγματος με τη μοναδικότητα και ανάλογα με τη ψυχοσύνθεση του καθενός η μοναδικότητα έχει πολλές ερμηνείες και εκφράζεται αντιστοίχως. Κάποιος μπορεί κυριολεκτικά να κλαίει και να σκέφτεται τι σημαίνει η μουσική γι' αυτόν και κάποιος άλλος μόλις του τελειώσουν τα λεφτά για τσίπουρα να ξέρει πως έχει καβάντζα την τάδε κασέτα του δείνα συγκροτήματος που κυκλοφόρησε το 1982 σε -15 αντίτυπα, για να κάνει τη dolce vita του, αυτό που λένε γλυκιά ζωή.

Οι προσωπικές μου απόψεις και εάν κάποιος αισθανθεί προσβεβλημένος, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη. Είναι ένα hot topic το ξέρω..

Εάν σα φιλόλογος έλεγα κάτι, όταν έκανα μαθήματα είναι το "ξαναδιαβάστε αυτό που γράψατε" *μεταπολιτική έγραψα ο κατσαπλιάς, ενώ φαντάζομαι καταλάβατε τι εννοώ. Αλλά ακούω το καινούριο Sodom EP, ενώ με συντροφεύει το τσίπουρο..
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Priamos »

[mention]Blackwinged[/mention] η προσέγγιση σου είναι πολύ ισορροπημένη και μετριοπαθής, ακριβώς όπως θα ήταν και η δική μου...αν δεν είχα μια σειρά από αρνητικές εμπειρίες που έχουν προκαλέσει την (όχι ιδιαίτερα συνηθισμένη για την ιδιοσυγκρασία μου) εμπάθεια που βλέπετε.

Όπως με τους χρήστες ναρκωτικών, εγώ προσωπικά δεν έχω κανενα πρόβλημα τι κάνει ο άλλος με τα δικά του ευρώ, όταν τα χει σε πλεόνασμα. Το θέμα είναι τι κάνει όταν δεν τα έχει και η ανάγκη παραμένει επιτακτική. Οι αφραγκοι επίδοξοι συλλέκτες είναι και οι χειρότεροι.

Επίσης η εικόνα του "καλοκάγαθου" συλλέκτη που τις κρύες νύχτες του χειμώνα βρίσκει παρηγοριά στα αποκτήματα του για να αντιμετωπίσει τη σκληρότητα του κόσμου, :D απέχει πολύ από την εικόνα του αλαζονικου, παρτακια, αμοραλιστη κλπ που έχω σχηματίσει εγώ για τους περισσότερους από αυτούς που έχω γνωρίσει. Μάλιστα, τα 30 περίπου χρόνια που είμαι στην "πιάτσα" έχω γνωρίσει πολύ κόσμο. "Παραδόξως" τα 3 μεγαλύτερα μουνόπανα μεταλλαδες που έχω γνωρίσει, ήταν κι οι τρεις συλλέκτες. Όχι ότι δεν υπάρχουν και σωστοί, αλλά άτομο που σε βλέπει σαν ευρώ (όχι για να ταισει τα παιδιά του αλλά την ματαιοδοξία του), δύσκολα έχει αγαθές προθέσεις για τους γύρω του, μια που τους βλέπει ως εν δυνάμει "κορόιδα" και θύματα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Blackwinged »

Priamos έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 14:01 @Blackwinged η προσέγγιση σου είναι πολύ ισορροπημένη και μετριοπαθής, ακριβώς όπως θα ήταν και η δική μου...αν δεν είχα μια σειρά από αρνητικές εμπειρίες που έχουν προκαλέσει την (όχι ιδιαίτερα συνηθισμένη για την ιδιοσυγκρασία μου) εμπάθεια που βλέπετε.

Όπως με τους χρήστες ναρκωτικών, εγώ προσωπικά δεν έχω κανενα πρόβλημα τι κάνει ο άλλος με τα δικά του ευρώ, όταν τα χει σε πλεόνασμα. Το θέμα είναι τι κάνει όταν δεν τα έχει και η ανάγκη παραμένει επιτακτική. Οι αφραγκοι επίδοξοι συλλέκτες είναι και οι χειρότεροι.

Επίσης η εικόνα του "καλοκάγαθου" συλλέκτη που τις κρύες νύχτες του χειμώνα βρίσκει παρηγοριά στα αποκτήματα του για να αντιμετωπίσει τη σκληρότητα του κόσμου, :D απέχει πολύ από την εικόνα του αλαζονικου, παρτακια, αμοραλιστη κλπ που έχω σχηματίσει εγώ για τους περισσότερους από αυτούς που έχω γνωρίσει. Μάλιστα, τα 30 περίπου χρόνια που είμαι στην "πιάτσα" έχω γνωρίσει πολύ κόσμο. "Παραδόξως" τα 3 μεγαλύτερα μουνόπανα μεταλλαδες που έχω γνωρίσει, ήταν κι οι τρεις συλλέκτες. Όχι ότι δεν υπάρχουν και σωστοί, αλλά άτομο που σε βλέπει σαν ευρώ (όχι για να ταισει τα παιδιά του αλλά την ματαιοδοξία του), δύσκολα έχει αγαθές προθέσεις για τους γύρω του, μια που τους βλέπει ως εν δυνάμει "κορόιδα" και θύματα.
Γενικά η συσσώρευση "πλούτου", διότι οι συλλογές αποτελούν πλούτο, δημιουργούν άσχημες καταστάσεις στο μυαλό με πολλά παρελκόμενα, ειδικά εάν η ιδιοσυγκρασία του συλλέκτη είναι λίγο προβληματική. Ο άνθρωπος που με έβαλε στο metal, είχε για την ηλικία του πολύ καλή και μεγάλη συλλογή. Τραβούσε π.χ. ένα Maowar το έδινε να το ακούσουμε μας δάγκωνε ο δράκουλας του metal.. μετά μας έδινε ένα Morbid Angel και ούτω καθεξής. Δηλαδή τη χρησιμοποιούσε -εννοώ όταν την έδειχνε ή μιλούσε γι' αυτήν σε άλλους- καθαρά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους. Ειδικά σε εμάς τους μικρότερους. Είναι καθαρά στο μυαλό καθενός πως έχει σχηματοποιήσει την έννοια συλλογή και τι παραστάσεις έχει φτιάξει γι' αυτήν και με προέκταση την επιρροή αυτής στη προσωπικότητά του, ταύτιση και λοιπά...
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Priamos έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 14:01 @Blackwinged η προσέγγιση σου είναι πολύ ισορροπημένη και μετριοπαθής, ακριβώς όπως θα ήταν και η δική μου...αν δεν είχα μια σειρά από αρνητικές εμπειρίες που έχουν προκαλέσει την (όχι ιδιαίτερα συνηθισμένη για την ιδιοσυγκρασία μου) εμπάθεια που βλέπετε.

Όπως με τους χρήστες ναρκωτικών, εγώ προσωπικά δεν έχω κανενα πρόβλημα τι κάνει ο άλλος με τα δικά του ευρώ, όταν τα χει σε πλεόνασμα. Το θέμα είναι τι κάνει όταν δεν τα έχει και η ανάγκη παραμένει επιτακτική. Οι αφραγκοι επίδοξοι συλλέκτες είναι και οι χειρότεροι.

Επίσης η εικόνα του "καλοκάγαθου" συλλέκτη που τις κρύες νύχτες του χειμώνα βρίσκει παρηγοριά στα αποκτήματα του για να αντιμετωπίσει τη σκληρότητα του κόσμου, :D απέχει πολύ από την εικόνα του αλαζονικου, παρτακια, αμοραλιστη κλπ που έχω σχηματίσει εγώ για τους περισσότερους από αυτούς που έχω γνωρίσει. Μάλιστα, τα 30 περίπου χρόνια που είμαι στην "πιάτσα" έχω γνωρίσει πολύ κόσμο. "Παραδόξως" τα 3 μεγαλύτερα μουνόπανα μεταλλαδες που έχω γνωρίσει, ήταν κι οι τρεις συλλέκτες. Όχι ότι δεν υπάρχουν και σωστοί, αλλά άτομο που σε βλέπει σαν ευρώ (όχι για να ταισει τα παιδιά του αλλά την ματαιοδοξία του), δύσκολα έχει αγαθές προθέσεις για τους γύρω του, μια που τους βλέπει ως εν δυνάμει "κορόιδα" και θύματα.

Είναι λοιπόν προσωπική υπόθεση το μανιφέστο? Είναι γνωστοί αυτοί? Της πιάτσας? Δώσε κανένα σκηνικό να δούμε (να απολαύσουμε) συμπεριφορές τέτοιων τύπων.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από starchild »

το αρχικο ποστ εχει μια απολυτη δυαδική μορφή, του στυλ ή είσαι το ένα ή είσαι το άλλο και δεν μπορείς να είσαι και τα δύο.
Δεν είναι όλα μάυρο ή άσπρο στη ζωή, και φυσικά αυτό το βλεπω και στο θέμα μουσική/συλλογή.
Έχω ξοδέψει χρονια να κυνηγάω δισκους σαν συλλέκτης (όπως επίσης κάνω και με νομίσματα, χαρτονομίσματα και άλλες συλλογές - με το μεράκι του συλλέκτη καθαρά), αλλά θα τα ακούσω με την ίδια κάβλα που θα ακούσω το δίσκο του δεκάευρου των Riot, Queensryche, Fates Warning κτλ.

Το αρχικό ποστ όπως το αντιλαμβάνομαι δείχνει μια απέχθεια προς κάθε είδος συλλεκτισμού και μεταφέρεται αυτούσια στον μεταλλά συλλέκτη.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Priamos »

Advancing Yokeda έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 14:33

Είναι λοιπόν προσωπική υπόθεση το μανιφέστο? Είναι γνωστοί αυτοί? Της πιάτσας? Δώσε κανένα σκηνικό να δούμε (να απολαύσουμε) συμπεριφορές τέτοιων τύπων.
Χαχα...αλλο που δεν ηθελα!

Αρχες 90ς. Εγω πιτσιρικας , αφραγκος και με μηδαμινες γνωριμιες προσπαθω με οποια μεσα διαθετω να αποκτησω γνωσεις και ακουσματα στον μαγικο κοσμο του επικου metal που αρχιζει να ανοιγεται μπροστα μου. Καταβροχθιζω ολες τις σχετικες στηλες του MH ενω αρχιζω και αγοραζω ελληνικα zine. Σε ενα τευχος του MH ανακαλυπτω ενα εκπληκτικο για τα δεδομενα μου αφιερωμα στο επικο heavy metal. Αργοτερα ο ιδιος συντακτης (ο οποιος ηταν, και ισως ακομα ειναι, μεσα στους top 5 metal συλλεκτες στην Ελλαδα και πολυ ψηλα παγκοσμιως) συμμετειχε σε ραδιοφωνικες εκπομπες προβαλλοντας ολα αυτα τα αγνωστα αλλα ακρως γοητευτικα ακουσματα. Επικοινωνω μαζι του και καταφερνω να συναντηθω απο κοντα. Κι ενω στο μυαλο μου τον φανταζομουν ως εναν αξιοσεβαστο "μεταλλοπατερα" και εν δυναμει μεντορα (μη γελατε ρε μαλακες! :D ), βλεπω ενα σνομπ και αλαζονικο ανθρωπακι, γεματο κομπλεξ. Και χωρις να του προτεινω εγω κατι, μου το ξεφουρνιζει: "Αν θελεις κατι απο αυτα που παρουσιασα, μπορω να στα γραφω εναντι αμοιβης". Αφου συνηλθα απο την ξενερα που εφαγα (γιατι απειχε τρελα η εικονα του λιγδα, φραγκοφονια και εκμεταλλευτη πιτσιρικαδων που ειδα, απο αυτη το αγερωχου epic metal πολεμιστη, μεταλλικου αδερφου, που ειχα χτισει στο μυαλο μου για τους οπαδους του επικου metal) το φιλοσοφισα και ειπα το OK γιατι ηταν αμφιβολο αν θα καταφερνα να τα βρω αλλιως, ειδικα με τα πενιχρα οικονομικα μου μεσα. Αφου μου γραψε καμια δεκαρια κασετες, τον ξεκοψα γιατι με αηδιαζε. Μετα απο χρονια βαζουμε σε σπιτι φιλων να ακουσουμε το into Battle. Ενω το ειχα λιωσει ακουγοντας την κασετα που μου γραψε ο ΜΑΛΑΚΑΣ, παιζει ενα αγνωστο κομματι!!!! Κατι ψιλιαζομαι και το ψαχνω και στις υπολοιπες...Λοιπον, ελειπε ενα κομματι σχεδον απο καθε αλμπουμ!! Το παραδοξο ειναι, οτι δεν ηταν το τελευταιο, και μαλιστα σχεδον παντα μου εγραφε και 1-2 ασχετα απο αλλα αμπουμ (σαν teaser).

Μετα απο αυτο, επιδιωκω να τον συναντησω. Αφου τον ξεχεζω, αυτος το μονο που ψελιζει ειναι οτι εδινε τους δισκους σε αλλον να τους γραψουν σε κασετα, και εκεινος θα την εκανε την πουστια. Εληξα το θεμα εκει και δεν ξανασχοληθηκα μαζι του (περα απο την περιστασιακη διαπομπευση). Τωρα για τους λογους που το εκανε; Κατεληξα σε δυο επικρατεστερους: Ειτε δεν γουσταρε ενα 'σκατοπιτσιρικι" να ξερει οσα κι αυτος ή πιθανοτατα γιατι η κασετοπειρατεια ολοκληρων αλμπουμ τιμωρουταν πιο αυστηρα, απο οτι μεμονωμενων κομματιων. Το θεμα ειναι οτι εβλεπα αυτο το προβληματικο μουνοπανο, πολλα χρονια αργοτερα, να περιφερεται καμαρωτος σαν κοκκορας σε site και forum συλλεκτων και ολοι να τον αντιμετωπιζουν με δεος και σεβασμο.

Αυτα...
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Priamos »

starchild έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 14:52 το αρχικο ποστ εχει μια απολυτη δυαδική μορφή, του στυλ ή είσαι το ένα ή είσαι το άλλο και δεν μπορείς να είσαι και τα δύο.
Δεν εχεις αδικο. Ειχε γραφτει σε κατασταση συναισθηματικης φορτισης, γι'αυτο δεν στεκει ευκολα σε καθαρα ψυχραιμο και ορθολογιστικο διαλογο. Αποτελει ομως μια αφετηρια για προβληματισμο και συζητηση.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από starchild »

Priamos έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 15:21 Αργοτερα ο ιδιος συντακτης (ο οποιος ηταν, και ισως ακομα ειναι, μεσα στους top 5 metal συλλεκτες στην Ελλαδα και πολυ ψηλα παγκοσμιως) συμμετειχε σε ραδιοφωνικες εκπομπες προβαλλοντας ολα αυτα τα αγνωστα αλλα ακρως γοητευτικα ακουσματα.
Αν και τετοιοι τυποι χρειαζονται να αναφερονται επωνύμως ωστε να ξερει ο κοσμος με ποιους εχει να κανει, μιλάς για μπλουζακια λακοστ και μπερπερυ ή αλλού πάει το μυαλό?
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Blackwinged »

@priamos Η Ελλάδα ήταν και είναι πολύ ρομαντική και αγνή στο θέμα metal πόσο μάλλον τότε εκείνα τα χρόνια που δεν γνώριζε ο Έλληνας metalας το show business που το ακολουθεί όλο αυτό. Εννοώ την εμπορική εκμετάλλευση. Αυτό εις επίρρωση για το γεγονός πως κάτι τέτοιες τραγικές φιγούρες ήσαν και αποτελούν ακόμη και σήμερα -ειδικά σε επαρχία- είδωλα και metal-οπατέρες. Εδώ Γιάννινα υπήρχε η ίδια εκμετάλλευση στο να σου γράψει - και μιλάμε για το 1999 με 2000 που πρώτο πήγα Γυμνάσιο- καμιά κασέτα και σαν παιδάκια παρακαλούσαμε τους γονείς να μας δώσουν καμιά δραχμή.

Έκλαιγα σα μικρό μαλακισμένο που κάποιος μου ζήταγε το Χ ποσό για να μου γράψει το Live After Death.. Τελικά, ο τζες που σου έγραφα πριν, όντως μέντορας, μου το έγραψε δωρεάν και έγινα για τα καλά άρρωστος. Ό,τι ήθελα μαζί με άλλα τότε άρρωστα παιδάκια μας το έγραφε κανά δυο φορές και μετά κάναμε τα κουμάντα μας.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3369
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Priamos »

starchild έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 15:33
Priamos έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 15:21 Αργοτερα ο ιδιος συντακτης (ο οποιος ηταν, και ισως ακομα ειναι, μεσα στους top 5 metal συλλεκτες στην Ελλαδα και πολυ ψηλα παγκοσμιως) συμμετειχε σε ραδιοφωνικες εκπομπες προβαλλοντας ολα αυτα τα αγνωστα αλλα ακρως γοητευτικα ακουσματα.
Αν και τετοιοι τυποι χρειαζονται να αναφερονται επωνύμως ωστε να ξερει ο κοσμος με ποιους εχει να κανει, μιλάς για μπλουζακια λακοστ και μπερπερυ ή αλλού πάει το μυαλό?
Δεν πιανω το υποννοουμενο, αλλα αν εχεις εικονα των top εγχωριων συλλεκτων, σιγουρα τον γνωριζεις.
Παντως μετα απο 28-29 χρονια ακομα και φονος θα ειχε παραγραφει, οποτε δεν εχει νοημα η επωνυμη διαπομπευση. Μονο καταστασεις και κακως κειμενα θελω να αναδειξω, γιατι ενα ετεροχρονισμενο κυνηγι μαγισσων δεν εχει νοημα ουτε ηθικη δικαιολογηση.
Surreal Killer
White Wolf

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από White Wolf »

Η κουβεντα εξελισσεται με πολυ ενδιαφερον (για εμενα) τροπο, και παντα διαβαζω προσεκτικα τα ποστ του "γερο"Πριαμου.
Να κανω τον δικ του διαβ λιγο αν μου επιτρεπεις Πριαμουλη...

Τον γνωριζεις τον τυπο λοιπον, για τους λογους που λες, τον σιχαινεσαι.
Μαλιστα λες εμφατικα: "Τον ξεκοψα γιατι με αηδιαζε."
Παρολο λοιπον που εχεις μονο τις χειροτερες σκεψεις για τον ανθρωπο, αγοραζεις οτι χρειαζεσαι και μετα τον ξεκοβεις;
Ή απλα, επρεπε, να τον απορριψεις σαν πακετο και οχι αποσπασματικα;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”