Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Κουβέντες μεταλλικές, απλές και σταράτες...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Priamos »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 16:00 Η κουβεντα εξελισσεται με πολυ ενδιαφερον (για εμενα) τροπο, και παντα διαβαζω προσεκτικα τα ποστ του "γερο"Πριαμου.
Να κανω τον δικ του διαβ λιγο αν μου επιτρεπεις Πριαμουλη...

Τον γνωριζεις τον τυπο λοιπον, για τους λογους που λες, τον σιχαινεσαι.
Μαλιστα λες εμφατικα: "Τον ξεκοψα γιατι με αηδιαζε."
Παρολο λοιπον που εχεις μονο τις χειροτερες σκεψεις για τον ανθρωπο, αγοραζεις οτι χρειαζεσαι και μετα τον ξεκοβεις;
Ή απλα, επρεπε, να τον απορριψεις σαν πακετο και οχι αποσπασματικα;
Γενικα ειμαι αρκετα αυστηρος και επιεικης ως ανθρωπος (εεεε;;; o_O ) Εντοπιζω σχολαστικα τις αδυναμιες και τα ελαττωματα των αλλων (και τα δικα μου!!), αλλα τεινω να τα αντιμετωπιζω στη συνεχεια με μακροθυμία, μεχρι να ξεπεραστουν οι κοκκινες γραμμες μου, οποτε ξεκοβω. Διαφορετικα, αν αναζητουσα 100% ηθικη ακεραιοτητα στους αλλους, δε θα μιλουσα ουτε στον εαυτο μου, αφου ολοι μας εχουμε -μικροτερους ή μεγαλυτερους- σκελετους στην ντουλαπα μας και φανερα ελαττωματα, και βασιζομαστε στην ανοχη και την κατανοηση των αλλων.
Στην τελικη με τον συγκεκριμενο, μετα απο ενα σημειο εκανα απλα (αμοιβαια επωφελεις - οπως νομιζα) συναλλαγες, οποτε δεν χρειαζοταν να μου ειναι συμπαθης. Αλλα ακομα και σ'αυτου του ειδους τις συναλλαγες, υπαρχουν κανονες δεοντολογιας, που αυτος προκλητικα παραβιασε. Τουλαχιστον, μετα απο τοτε, εδωσα ορκο στον εαυτο μου, να μην αφησω κανενα αρχιδι να με ξαναεκμεταλλευτει. Οπότε για κανενα λογο δεν αγοραζω κατι οσο επιθυμητο κι αν μου ειναι, σε τιμη μεγαλυτερη απο οτι υπαγορευει η συνεση και η κοινη λογικη.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]Priamos[/mention]

Πάντως ρε Παππού το να πηγαίνεις στο Corroseum και να κάνεις σχολιασμόό για συλλέκτες και νοοτροπίες, έχοντας το αρνητικό σου πρόσημο -στα πλαίσια έκφρασης της άποψης σου-, ε είναι λίγο οξύμωρο.

Δηλαδή πως να στο πω, είναι σαν να πηγαίνω στο σύλλογο φίλων μελομακάρονων και να τους λέω, OK καλά είναι τα μελομακάρονα αλλά οι κουραμπιέδες είναι καλύτεροι και γαμάνε, αλλά δεν το λέω για να σας θίξω, είναι απλά η άποψη μου.

Εμ είσαι μάλλον στο λάθος μέρος για να τα πεις όλα αυτά και μάλλον και την λάθος στιγμή.

Όλοι ξέρουμε τι εστί Corroseum. Είναι κατά βάση ένα forum για collectors.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Blackwinged »

[mention]CountRaven[/mention] Τί γίνεται όμως εάν σου αρέσουν και τα δύο;
White Wolf

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από White Wolf »

[mention]Blackwinged[/mention] Αρχιζεις το τσιπουρο που εχει λιγοτερες πιθανοτητες να σε σκοτωσει...
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Blackwinged »

[mention]Corum Jhaelen Irsei[/mention] Αυτός φίλε μου είναι ο πρώτος και βασικός κανών που πρέπει να διέπει τις ζωές όλων μας.. Πάντως και πάλι το τσίπουρο αποτελεί ασφαλή κριτή του τί να προτιμήσουμε. Ξυπνάς μετά από πολύωρο τσίπρινγκ, τι θα σε φέρει στα ίσια γρηγορότερα την επόμενη μέρα; Το σιροπιαστό. Άρα κερδίζει στο νήμα, όπως το Piece of Mind το Powerslave και το Specter Within το Awaken the Guardian, το μελομακάρονο.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Priamos »

CountRaven έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 16:31
Όλοι ξέρουμε τι εστί Corroseum. Είναι κατά βάση ένα forum για collectors.
Υποτίθεται ότι ήταν forum για παλιό metal. Ας το λέγαν στα ίσα, να μην τους ενοχλήσω ξανά. :P ;)
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Starman »

Σχετικό με το θέμα βιντεάκι για όποιον δεν το έχει δει.



Καλά ρε Πρίαμε, σου έκανε τέτοια πουστιά; Πλήρωνες τις κασέτες και ήταν και λειψές; Μου θύμισε τακτικές Hot Metal Records.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Xstroyer »

Σας γλεντάει το ΜΕΛΟΜΑΚΑΡΟΝΟ.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από theBox »

Παντως εχω την εντυπωση πως αυτο που λεμε "collector's mentality" (στο οτιδηποτε) και που όλοι το εχουμε λιγο πολυ εδω μεσα (ισως εκτος απο τον Corum), μπορεί και να θεωρηθεί κάποιου είδους νεύρωση. Ειδικα οταν μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις σαν αυτες που περιγραφει ο Πριαμος τότε σίγουρα μιλάμε για κανονικότατο εθισμό. Και μάλιστα εχει και πλάκα να διαβαζεις αρκετες απο τις αντιδράσεις των Corroseum που είναι τυπικες αντιδράσεις εθισμένων, που μόλις τους το είπες στα μούτρα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Priamos έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 15:21
Advancing Yokeda έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 14:33

Είναι λοιπόν προσωπική υπόθεση το μανιφέστο? Είναι γνωστοί αυτοί? Της πιάτσας? Δώσε κανένα σκηνικό να δούμε (να απολαύσουμε) συμπεριφορές τέτοιων τύπων.
Χαχα...αλλο που δεν ηθελα!

Αρχες 90ς. Εγω πιτσιρικας , αφραγκος και με μηδαμινες γνωριμιες προσπαθω με οποια μεσα διαθετω να αποκτησω γνωσεις και ακουσματα στον μαγικο κοσμο του επικου metal που αρχιζει να ανοιγεται μπροστα μου. Καταβροχθιζω ολες τις σχετικες στηλες του MH ενω αρχιζω και αγοραζω ελληνικα zine. Σε ενα τευχος του MH ανακαλυπτω ενα εκπληκτικο για τα δεδομενα μου αφιερωμα στο επικο heavy metal. Αργοτερα ο ιδιος συντακτης (ο οποιος ηταν, και ισως ακομα ειναι, μεσα στους top 5 metal συλλεκτες στην Ελλαδα και πολυ ψηλα παγκοσμιως) συμμετειχε σε ραδιοφωνικες εκπομπες προβαλλοντας ολα αυτα τα αγνωστα αλλα ακρως γοητευτικα ακουσματα. Επικοινωνω μαζι του και καταφερνω να συναντηθω απο κοντα. Κι ενω στο μυαλο μου τον φανταζομουν ως εναν αξιοσεβαστο "μεταλλοπατερα" και εν δυναμει μεντορα (μη γελατε ρε μαλακες! :D ), βλεπω ενα σνομπ και αλαζονικο ανθρωπακι, γεματο κομπλεξ. Και χωρις να του προτεινω εγω κατι, μου το ξεφουρνιζει: "Αν θελεις κατι απο αυτα που παρουσιασα, μπορω να στα γραφω εναντι αμοιβης". Αφου συνηλθα απο την ξενερα που εφαγα (γιατι απειχε τρελα η εικονα του λιγδα, φραγκοφονια και εκμεταλλευτη πιτσιρικαδων που ειδα, απο αυτη το αγερωχου epic metal πολεμιστη, μεταλλικου αδερφου, που ειχα χτισει στο μυαλο μου για τους οπαδους του επικου metal) το φιλοσοφισα και ειπα το OK γιατι ηταν αμφιβολο αν θα καταφερνα να τα βρω αλλιως, ειδικα με τα πενιχρα οικονομικα μου μεσα. Αφου μου γραψε καμια δεκαρια κασετες, τον ξεκοψα γιατι με αηδιαζε. Μετα απο χρονια βαζουμε σε σπιτι φιλων να ακουσουμε το into Battle. Ενω το ειχα λιωσει ακουγοντας την κασετα που μου γραψε ο ΜΑΛΑΚΑΣ, παιζει ενα αγνωστο κομματι!!!! Κατι ψιλιαζομαι και το ψαχνω και στις υπολοιπες...Λοιπον, ελειπε ενα κομματι σχεδον απο καθε αλμπουμ!! Το παραδοξο ειναι, οτι δεν ηταν το τελευταιο, και μαλιστα σχεδον παντα μου εγραφε και 1-2 ασχετα απο αλλα αμπουμ (σαν teaser).

Μετα απο αυτο, επιδιωκω να τον συναντησω. Αφου τον ξεχεζω, αυτος το μονο που ψελιζει ειναι οτι εδινε τους δισκους σε αλλον να τους γραψουν σε κασετα, και εκεινος θα την εκανε την πουστια. Εληξα το θεμα εκει και δεν ξανασχοληθηκα μαζι του (περα απο την περιστασιακη διαπομπευση). Τωρα για τους λογους που το εκανε; Κατεληξα σε δυο επικρατεστερους: Ειτε δεν γουσταρε ενα 'σκατοπιτσιρικι" να ξερει οσα κι αυτος ή πιθανοτατα γιατι η κασετοπειρατεια ολοκληρων αλμπουμ τιμωρουταν πιο αυστηρα, απο οτι μεμονωμενων κομματιων. Το θεμα ειναι οτι εβλεπα αυτο το προβληματικο μουνοπανο, πολλα χρονια αργοτερα, να περιφερεται καμαρωτος σαν κοκκορας σε site και forum συλλεκτων και ολοι να τον αντιμετωπιζουν με δεος και σεβασμο.

Αυτα...

Ααααα έχω και εγώ κάτι ανάλογο...

Ψάχνω χρόνια να βρω το 7αρι defender που είναι μπουτλεγκιά. Κυρίως λόγω του Battle hymn demo. Έχω αποφασίσει να δώσω αρκετά αλλά βάζοντας και ένα όριο... Στο φεστιβάλ με Ostrogoth και Wotan αρχές δεκαετίας 2000, ο γνωστός δισκοπώλης του οποίου το ψευδόνυμο παραπέμπει σε αγαπητό κατοικίδιο με συστήνει σε πειρατή δισκοπώλη - μέσα στο συναυλιακό χώρο, λέγοντάς μου ότι "αυτός το έχει, εδώ θα το βρεις". Λέω μέσα μου "ήρθε επιτέλους η μέρα!!!"

Και το τύπος μου λέει.... "λοιπόν... πόσα δίνεις?"
Του απαντώ "δε θα μου δώσεις κάποια τιμή?"
Μου λέει "Όχι, ΕΣΥ πόσα δίνεις? Είναι πολύ σπάνιο"
Τον κοιτάζω λίγη ώρα.
Του λέω "10 ευρώ"
Γυρνά το κεφάλη του προς τη σκηνή.
Φεύγω.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

CountRaven έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 16:31 @Priamos

Πάντως ρε Παππού το να πηγαίνεις στο Corroseum και να κάνεις σχολιασμόό για συλλέκτες και νοοτροπίες, έχοντας το αρνητικό σου πρόσημο -στα πλαίσια έκφρασης της άποψης σου-, ε είναι λίγο οξύμωρο.

Δηλαδή πως να στο πω, είναι σαν να πηγαίνω στο σύλλογο φίλων μελομακάρονων και να τους λέω, OK καλά είναι τα μελομακάρονα αλλά οι κουραμπιέδες είναι καλύτεροι και γαμάνε, αλλά δεν το λέω για να σας θίξω, είναι απλά η άποψη μου.

Εμ είσαι μάλλον στο λάθος μέρος για να τα πεις όλα αυτά και μάλλον και την λάθος στιγμή.

Όλοι ξέρουμε τι εστί Corroseum. Είναι κατά βάση ένα forum για collectors.
ΣΤΗΡΙΖΩ ΣΥΛΛΟΓΟ ΦΙΛΩΝ ΜΕΛΟΜΑΚΑΡΟΝΟΥ

:love: :metalhead: :iouiou: :love: :metalhead: :iouiou:
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Starman έγραψε: Πέμ 28 Νοέμ 2019, 17:24 Σχετικό με το θέμα βιντεάκι για όποιον δεν το έχει δει.



Καλά ρε Πρίαμε, σου έκανε τέτοια πουστιά; Πλήρωνες τις κασέτες και ήταν και λειψές; Μου θύμισε τακτικές Hot Metal Records.
Τον άτιμο, έβγαλε από τα ράφια του το High n mighty σε βινύλιο.... γμτ...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από rbrigade »

Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όσα γράφτηκαν εδώ και το αντίστοιχο τόπικ στο Corroseum, νομίζω ότι αν και μπήκες δυναμικά και ''προκλητικά'' δεν υπήρξαν οργισμένες απαντήσεις. Οπότε άνθρακες ο θησαυρός! :D
Τέθηκαν πάντως κάποια ενδιαφέροντα ζητήματα, τι ορίζει ο καθένας ως ηθικό/ανήθικο κτλ. Μου αρέσουν πολύ τα σχετικά κουτσομπολιά και θα ήθελα περισσότερα παραδείγματα ανήθικων συμπεριφορών. Μας έγραψες μόνο μια ιστοριούλα ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΚΕΙ! ΔΩΣΕ ΣΟΜΠΟΡΟ ΣΤΟΝ ΛΑΟ!
Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από starchild »

Εγώ θα θέσω το εξής ερώτημα απλά για να γίνεται συζήτηση.
Εχω διαβάσει αρκετές φορές τέτοιες συζητήσεις και σχεδόν πάντα η συζήτηση της επανακυκλοφορίας κοντρα στην οριτζιναλ κοπια ερχεται στο προσκήνιο.

Γνωρίζουμε όλοι το έπος των Δανών Randy, το singlaκι με τις 2 κομματάρες το οποίο προχθές επανακυκλοφόρησε μπονους σε συλλογάρα από NoRemorse.
Έχουμε λοιπόν το εξής σενάριο.
Εσύ [ο οποιοδήποτε αναγνώστης], είσαι σε ένα δισκάδικο εξωτερικού (να πουμε Γερμανία).
Καθώς ψάχνεις τις κούτες με τους δίσκους βρίσκεις την επανακυκλοφορία της No Remorse LP+7" ολοκαινουργιο στα 20 ευρώ.
Σπάει ο διάολος το ποδάρι του και στην ίδια κούτα βρίσκεις το 7άρι το αυθεντικό, μεταχειρισμένο, κι αυτό στα 20 ευρώ.
Να πούμε ότι στο σενάριο γνωρίζεις όπως και όλοι εδώ πιστεύω ότι το 7άρι βαράει τρελά λεφτά, και πρόσφατα-πριν 2 μηνες - πλησίασε το 1000αρικο στο ebay.
Τί θα προτιμήσεις να πάρεις? Το 7άρι το αυθεντικό, με μόνο τα δύο τραγούδια? Ή τη συλλογή LP+7αρι?

Η επιλογή σου θα γίνει με γνώμονα την εμπορική αξία και τα λεφτά? Δλδ θα πεις ΚΑΛΑ ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΤΟ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ΜΕ 20 ΕΥΡΩ?
Ή η επιλογή σου θα γίνει με γνώμονα τη μουσική? Όπου ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ 20 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΔΥΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΕΝΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ 20 ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ 15 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΕ 12" ΚΑΙ 7"?

Και στις δύο περιπτώσεις είσαι μαλάκας για κάποιον άλλο.

Όλοι όσοι λένε προτιμώ τις επανεκδόσεις και στο πιο πάνω σενάριο προτιμήσουν το αυθεντικό βινύλιο, είναι ξεπουλημένοι για το χρήμα?
Δεν είναι υγιής οπαδοί του χέβυ μέταλ γιατί αντί να δώσουν τα λεφτά σε μια νέα επανακυκλοφορία και να στηρίξουν την μπάντα και την εταιρεία, τα δίνουν σε ένα εμποράκο από τον οποίο δεν θα λάβει φράγκο ούτε η εταιρεία ούτε το συγκρότημα?

Εγώ επειδή είμαι ανώμαλος συλλέκτης με φετίχ, στο πιο πάνω σενάριο θα πάρω και τα δύο...

Shadows are falling and here comes the night....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Το μανιφεστο του "αντισυλλεκτη"

Δημοσίευση από theBox »

[mention]starchild[/mention] Κανεις την παραδοχη οτι θα βρεις το 7αρι 20ε ομως (ενω ηδη παραεξω πιανει τριψηφιο αριθμο)...οποτε το οτι θα παρεις και τα δυο ειναι η προφανης επιλογη. Ειναι ομως και "ζαβολια" μιας και δεν νομιζω οτι συζητάμε αυτο ακριβως το σεναριο.

Σε καθε περιπτωση αυτα που συζηταμε εδω δεν ειναι ασπρο - μαυρο. Υπαρχουν διαβαθμήσεις και κοκκινες γραμμες. Ολοι (θελω να πιστευω) εχουμε κανει τις υπερβολες μας. Σημασία εχει η σφοδρότητα και η επαναληψιμότητα.

Υ.Γ. Προσωπικα μιλώντας, αν ηξερα εκ των προτέρων οτι καποιες απο τις (λιγες) οριτζιναλ κοπιες που εχω παρει, θα βγαιναν αργοτερα σε reissue, δεν θα τις ειχα παρει. Μιλάμε για ποσα μεταξυ 50 κ 80ε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Παρ 29 Νοέμ 2019, 07:11, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Heavy metal καταστάσεις...”