CRYSTAL EYES: Appreciation Thread

Παρουσιάσεις, αφιερώματα και συζητήσεις για συγκροτήματα και καλλιτέχνες.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

CRYSTAL EYES: Appreciation Thread

Δημοσίευση από Zippo190 »

Δεν ξέρω πόσοι έχουν ασχοληθεί εκτεταμένα με την δισκογραφία τους, αλλά για εμένα είναι μια από τις αγαπημένες μου Σουηδικές μέταλ μπάντες. Δημιουργημένοι από τον κιθαρίστα/τραγουδιστή Μαίκλ Ντάχλ στις αρχές του 1990 μέχρι σήμερα συνεχίζουν δίνοντας μαθήματα μελωδικού heavy metal με μια τίμια προσέγγιση χωρίς να παρεκλίνουν από το χώρο ή τα κλισέ του είδους αλλά πάντα με προσωπικό ήχο. Αναλυτικότερα η δισκογραφία τους:

Εικόνα

Πρώτη κυκλοφορία εν έτη 1997 με τον Ντάχλ στα φωνητικά. Ο δίσκος χαρακτηρίζεται από την ξεκάθαρη Helloween/Heaven's Gate προσέγγιση χωρίς δυστυχώς "ισχυρά" φωνητικά και η "θαμμένη" παραγωγή (η οποία δεν άφησε ικανοποιημένη την μπάντα) και οι fantasy στίχοι δίνουν έναν obscure/underground χαρακτήρα στην μπάντα. Ο δίσκος επανακυκλοφόρησε πολλά χρόνια αργότερα χωρίς όμως να υπάρχει δυνατότητα να γίνει remix από την High Fidelity records. Ξεχωρίζει η εκπληκτική εξωφυλλάρα του Έρικ Φελίπε. Τα τραγούδια είναι όλα πολύ καλά με το "Interstellar wars", "The Power Behind The Throne", "The Dragon's Lair", " Eyes Of The Forest Gloom" να ξεχωρίζουν ενώ το ομώνυμο που κλείνει τον δίσκο είναι obscure άσμα που θα ζήλευαν πολλοί ήρωες του underground.

θα επανέλθω σταδιακά με τους υπόλοιπους δίσκους της μπάντας.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

CRYSTAL EYES: Appreciation Thread

Δημοσίευση από Xstroyer »

Δισκάρα το World Of Black And Silver! Η χρηστή τομή ανάμεσαα στο US και το Euro Power με περάσματα που θυμίζουν πολλά και διάφορα πράγματα, από (κλασικά) Helloween και Running WIld, μέχρι Savatage. Noμίζω πως το πρώτο δεν είχε βγει 1997 αλλά 1999 ή 2000, αλλά δεν είμαι σπίτι να τσεκάρω το CD. Και στη συνέχεια έβγαλαν καλούς δίσκους, ενώ κάποια στιγμή πέρασε και ο τιτάνας Daniel Heiman (Lost Horizon) στο μικρόφωνο.

Tη φιγούρα στο εξώφυλλο τη ξεσκίσανε αργότερα οι Γερμανοί Stormhunter.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

CRYSTAL EYES: Appreciation Thread

Δημοσίευση από CountRaven »

Ωραία ιδέα για topics ανάλυσης δισκογραφιών.

Τίμια μπάντα οι Crystal. Κάπου ανάμεσα στον Ευρωπαϊκό και τον Αμερικάνικο ήχο. Έχω την εντύπωση ότι το ντεμπούτο βγήκε το 1999. Αξιόλογο άλμπουμ, ενδιαφέρουσες ιδέες, καλό riffing, σωστή ανάπτυξη. Δεν έχω κάτι αρνητικό να πω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

CRYSTAL EYES: Appreciation Thread

Δημοσίευση από rbrigade »

Είχα πάρει τον δίσκο του 2008 Chained καθώς ήταν από τις δυνατές κυκλοφορίες της χρονιάς. Στα φωνητικά τότε ο Søren Nico Adamsen (φωνάρα) που την ίδια περίοδο τραγουδούσε στους θρασάδες Artillery και τους έκανε κάπως ανθρώπους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

CRYSTAL EYES: Appreciation Thread

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εικόνα

Τέλη του 2011 η μπάντα κατάφερε να κυκλοφορίσει τον δεύτερο δίσκο της. Η συνταγή παρέμεινε η ίδια (ελάχιστα θα άλλαζε στα χρόνια που θα ακολουθούσαν) δηλαδή Ευρωπαϊκών προδιαγραφών power metal με πολλές μελωδίες κάποια U.S. περάσματα, ρεφραίν, όμορφα lead θέματα και fantasy θεματολογία η οποία αποτυπώνεται στο εξώφυλλο. Η παραγωγή αν και φανερά αναβαθμισμένη απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί ως καλή, οπότε πάλι ο δίσκος (σε συνδιασμό με την έλλειψη διανομής/υποστήριξης της τότε εταιρίας) δεν τους έμπασε στα σαλόνια της Euro-power metal σκηνής. Παρόλα αυτά τραγούδια όπως το ομώνυμο, το "Adrian Blackwood", το "Sons Of Odin" δεν περνάνε απαρατήρητα. Το "Winternight" που κλείνει τον δίσκο, είναι από τα πιο όμορφα slow ακουστικά τραγούδια της τότε εποχής.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

CRYSTAL EYES: Appreciation Thread

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εικόνα

Τρίτος δίσκος της μπάντας και πρώτος που ηχογραφείται στα hove studio της μπάντας με παραγωγή και μίξη από τους ίδιους. Ο ήχος αν και μακρυά από το να θεωρηθεί κρυστάλλινος είναι πολύ καλύτερος από τις προηγούμενες δύο κυκλοφορίες ενώ το songwriting έχει εξελιχθεί σε αυτό που η μπάντα θα ήθελε να είναι: μελωδικό power metal Ευρωπαϊκής κοπής με ωραίες lead κιθάρες και ξεκάθαρή προσέγγιση. Η κυκλοφορία είναι ίσως η αγαπημένη μου C.E. κυκλοφορία με τα "Highland revenge", "The Wizard's Apprentice" και "Mr.Failure" να είναι από τα αγαπημένα μου τραγούδια της μπάντας. Οι συμμετοχές των Gerd Salewski (Chroming Rose) και Daniel Heiman (Lost Horizon) αναβαθμίζουν το συνολικό αποτέλεσμα κάνοντας το δίσκο μια συμπαγή ολοκληρωμένη κυκλοφορία.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

CRYSTAL EYES: Appreciation Thread

Δημοσίευση από Priamos »

Εγω παλι εψαχνα στην κολεξιον μου στο discogs το πρωτο και δεν το εβρισκα. Μαλλον το χαρισα/ανταλλαξα καποια στιγμη και δεν το θυμαμαι. Αυτο πιστευω οτι ειναι ενδεικτικο για τα αισθηματα μου απεναντι στους Crystal Eyes.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

CRYSTAL EYES: Appreciation Thread

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Τετ 28 Φεβ 2018, 20:00 Εγω παλι εψαχνα στην κολεξιον μου στο discogs το πρωτο και δεν το εβρισκα. Μαλλον το χαρισα/ανταλλαξα καποια στιγμη και δεν το θυμαμαι. Αυτο πιστευω οτι ειναι ενδεικτικο για τα αισθηματα μου απεναντι στους Crystal Eyes.
Εικόνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

CRYSTAL EYES: Appreciation Thread

Δημοσίευση από Priamos »

Ω ρε μανα μου!! Παλι πεφτω θυμα cyber bulling!! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

CRYSTAL EYES: Appreciation Thread

Δημοσίευση από LuciferSteele »

χωρίς να τους παρακολουθώ φανατικά, όπου πετυχαίνω δίσκο τους τον αγοράζω γιατί το στυλ τους μου αρέσει αρκετά
εδώ ένα κορυφαίο έπος με τον ΘΕΟ στα φωνητικά
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

CRYSTAL EYES: Appreciation Thread

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εικόνα

Και ερχόμαστε στην ίσως αντικειμενικά καλύτερη κυκλοφορία της μπάντας. Για πρώτη φορά δεν τραγουδάει ο Ντάχλ αλλά ο Ντάνιελ Χείμαν των Lost Horizon, ενώ στην παραγωγή ανακατεύτεται και ο Άντι ΛαΡόκ. Το αποτέλεσμα είναι φανερά αναβαθμισμένο και ο δυνατός ήχος κάνει την μπάντα να ξεδιπλώνει τις ικανότητες της: τρομερά τραγούδια που ακροβατούν στο power/heavy metal, μελωδίες που σου μένουν, έντονες επηρροές Helloween αλλά αφαιρόντας το χαζοχαρούμενο στυλάκι και δυστυχώς μια απομάκρυνση από τα λίγα obscure ηχητικά στοιχεία που είχαν οι προηγούμενοι δίσκοι. Φυσικά αυτή ήταν η αναμενόμενη εξέλιξη και είναι φανερό ότι με αυτόν τον δίσκο η μπάντα προσέγγισε τον ήχο που ήθελε εξ αρχής. Όλα τα τραγούδια είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο και προσωπικά θα ξεχώριζα το "The Charioteer", "The Terror" και το " The Burning Vision".
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

CRYSTAL EYES: Appreciation Thread

Δημοσίευση από Silenius »

Zippo190 έγραψε: Δευ 26 Φεβ 2018, 14:15 Εικόνα

Τέλη του 2011 η μπάντα κατάφερε να κυκλοφορίσει τον δεύτερο δίσκο της.
Προφανώς δεν είναι το 2011 το album αλλά το 2000. Τώρα διαβάζω λιγο προσεχτικά αυτό το thread. Μιλάμε για μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα μπάντα. Το εξώφυλλο είναι λίγο επηρεασμένο από Game Of Thrones ή μου φαίνεται;
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

CRYSTAL EYES: Appreciation Thread

Δημοσίευση από Zippo190 »

Εικόνα

2006 και "Dead city dreaming". Ο Daniel Heiman αποχώρησε δυστυχώς και αντικαταστάθηκε από τον Søren Nico Adamsen κάνοντας τον δίσκο να υστερεί σε σχέση με τον προκάτοχο του στα φωνητικά αλλά δίνοντας ένα πιο δεμένο αποτέλεσμα. Ο δίσκος ουσιαστικά δεν προσφέρει κάτι νέο αλλά συνεχίζει ότι άφησε το προηγούμενο: καλοπαιγμένο μελωδικό heavy/power metal με όμορφα διπλά κιθαριστικά θέματα, δυνατά leads, ωραίες μελωδίες και γενικά δείχνουν ότι έχουν μπει για τα καλά στην πρώτη εθνική. Το μιξάρισμα έγινε στα Fredman studios πράγμα που σημαίνει ότι ο ήχος είναι μπόμπα. Το ομώνυμο τραγούδι είναι επηρρεασμένο από τις δουλειές του H.P. Lovecraft ενώ ξεχωρίζει το "Narrow mind" και το "The quest remains".


Silenius έγραψε: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:04
Zippo190 έγραψε: Δευ 26 Φεβ 2018, 14:15 Εικόνα

Τέλη του 2011 η μπάντα κατάφερε να κυκλοφορίσει τον δεύτερο δίσκο της.
Προφανώς δεν είναι το 2011 το album αλλά το 2000. Τώρα διαβάζω λιγο προσεχτικά αυτό το thread. Μιλάμε για μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα μπάντα. Το εξώφυλλο είναι λίγο επηρεασμένο από Game Of Thrones ή μου φαίνεται;
το εξώφυλλο έγινε πολύ πριν την σειρά, πιθανών να είχαν διαβάσει κανένα από τα βιβλία αλλά ουσιαστικά αντανακλά τους στίχους του ομώνυμου τραγουδιού.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

CRYSTAL EYES: Appreciation Thread

Δημοσίευση από rbrigade »

Βάζε ρε συ και κάνα ενδεικτικό YouTube link για κάθε δίσκο να παίρνουμε μια αυτιά
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8723
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

CRYSTAL EYES: Appreciation Thread

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Πέμ 15 Μαρ 2018, 21:13 Βάζε ρε συ και κάνα ενδεικτικό YouTube link για κάθε δίσκο να παίρνουμε μια αυτιά




@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συγκροτήματα & Καλλιτέχνες”